Проф. Галбрайт: Санкциите - за Русия с любов

Проф. Галбрайт: Санкциите - за Русия с любов

Автор: Джеймс К. Галбрайтyoutube.com Следвайте "Гласове" в Телеграм

Преди налагането на санкциите от 2014 г., и дори до 2022 г., руската икономика беше много тежко колонизирана от западни фирми. Това важеше за автомобилите, за самолетите, за всичко от веригите фастфуд ресторанти, до големите вериги магазини. Западните фирми присъстваха навсякъде в руската икономика. Голяма част от тях, не всички, но голяма част или избраха да напуснат Русия, или бяха принудени да напуснат Русия в началото на 2022 година. Но при какви условия напуснаха те? Те бяха задължени, ако напускат завинаги, да продадат основното си оборудване във фабриките и прочие, на руския бизнес, така да се каже, който получи заем от руските банки или от други източници на финансиране, на много изгодна цена за руснаците. По този начин ефективно много капиталови вложения, които бяха собственост отчасти на Запада, бяха прехвърлени в руско владение. И сега имаме икономика, която се движи напред и има предимството, в сравнение с Европа, на относително ниската стойност на ресурсите. Защото Русия е голям производител на ресурси, нефт и газ, торове, храни и така нататък. И ако европейците плащат може би двойно в Германия това, което са плащали за енергия, руснаците – не, те плащат може би не повече, а вероятно и по-малко, от това, което плащаха преди войната. Така че, отново, аз характеризирам ефекта от санкциите, в някои отношения, за подарък за руската икономика. И мисля, че това е доста различно от онова, което авторите на санкциите очакваха.

 

 

Същественото в тази ситуация е, че това нямаше да се случи без санкциите. Можеше да имаме войната, която щеше да се развие почти по начина, по който това се случи, но руското правителство през 2022 г. не беше в позиция да принуди западните фирми да напуснат, то не би искало и не би направило това. То не беше в позиция да принуди своите олигарси да избират между Русия и Запада и не искаше да направи това. Тези избори бяха наложени от Запада и резултатите бяха в действителност в много отношения благоприятни за дългосрочното независимо развитие на икономиката на Руската Федерация.

Аз съм Джеймс Галбрайт и преподавам в университета Тексас в Остин.

Имаше множество заявени цели, а най-важните бяха, така да се каже, да се финансира войната, за да се лиши Русия от приходите си от експорт, да се попречи на Русия да има достъп до критично важни технологии, да се окаже натиск над руския режим – както чрез цивилното население, така и чрез тази група от крайно богати хора, наричани олигарси. Така че имаше редица неща за намаляване на руската боеспособност. Санкциите бяха наложени от поддръжниците на тази политика с огромна очаквана сила на въздействие и включваха ред насоки.

Ако се върнем назад, ще видим твърденията, които бяха направени в началото на 2022 г. и до първата част от 2023 г., че санкциите всъщност са опустошителни за руската икономика и я правят завинаги несъотносима към останалия свят. Това беше интересен проблем, за който си мислех, че наблюдавайки го, можем да видим до каква степен тези твърдения са били валидни, до каква степен са били подкрепени от доказателства. Ако вземем в частност водещия поддръжник на санкциите, който аз бих казал, че е проф. Зоненфелд от Йейл и неговият екип – те възприеха възгледа, че санкциите ефективно разрушават способността на Русия да води война. По времето, когато написах този документ, което беше в началото на 2023 г., аз вече бях доста убеден, че това не проработи така, както те очакваха. Но въпросът беше: те относно фактите ли грешаха или имаше проблем с интерпретирането и анализа, които те приложиха към фактологията. И това беше въпросът, който документът наистина се опитва да разгледа.

Добре, имаше намаляване на потоците на руски нефт и газ, материали, най-вече минерали, към западните пазари. И въпросът беше как това влияе, да кажем, на достъпа на Русия до международна покупателна способност? И отговорът на това беше, че не влияе. Защото въпреки че Русия продаде малко количество нефт и газ, тя ги продаде на по-висока цена и по този начин нейните приходи от експорт всъщност се увеличиха, а не намаляха. И второ, ефектът от другите санкции, ограничаващи вноса в Русия, означаваше, че Русия харчи по-малко, например за вносни потребителски стоки, отколкото е било преди, така че излишъкът по текущата сметка на Русия се увеличи. Така че, ако вярвате, че чуждестранното финансиране е било по някакъв начин от съществено значение за руското военно усилие, всъщност санкциите увеличиха достъпа на Русия до чуждестранни средства.

Аз, разбира се не вярвам, че това е било материал за руското военно усилие, защото всъщност руското военно усилие беше изцяло конструирано, почти изцяло конструирано, вътре в Русия. Техният достъп до долара или еврото беше по същество нематериален. Но такива бяха твърденията и макар да имат известни достойнства, те не издържат на аргументите, които току-що приведох.

Други неща, които са значително по-материални, като да кажем достъп до компоненти, достъп до вносно оборудване, машини и подобни, най-вече полупроводници, се смятат за основни за способността на Русия да подсигури материални средства за войната. И отговорът на това е: първо, тази война не стана в последната минута, руснаците бяха наясно с риска да влязат във война от доста време, така че някакво предвидливо планиране би трябвало да е довело до събиране на всичко, от което имат нужда. За мен дори не е ясно дали има важни компоненти за военни цели, които са им нужни и които трябва да добият от Запада. Имаше разбира се, компоненти, които те трябваше да придобият, за гражданската индустрия – автомобилостроене, авиация, и редица нетрайни стоки като храни и различни неща. Реалността тук е, че санкциите прекъснаха руското производство на много неща – коли, електроуреди – индексите на производство паднаха много много рязко през 2022 година. Но въпросът е, какво стана след това? А отговорът на това е, че капацитетът за произвеждане на тези големи продукти, например автомобили, не изчезна. Фабриките са там, работниците са там, техните управители са там, инженерите са там. Това, което те трябваше да направят, е да заменят някои дизайни и някои оборудвания, което в някои случаи успяха да направят с помощта на китайците. Китайците сега са главен износител на автомобили. Така че, те конвертираха линии, които преди са били, да кажем, японски или европейски, и ги превърнаха в руски линии: „Москвич“, „Лада“, използвайки китайски дизайн и по този начин рестартираха тези производствени линии. Не зная дали вече са стигнали предишните обеми на производство, но ще ги стигнат. Ясно е, че индустрията се е трансформирала от такава, която е била ориентирана към Запада, в такава, която вече не е ориентирана към Запада. И това наистина е ефект, който санкциите имаха върху руската цивилна икономика. И това важи както за трайните, така и за малотрайните стоки – пиле, сирене, зърнени храни, плодове, зеленчуци – много неща, които Русия внасяше от Европа или от Турция. Те през последните осем години и особено през последната година и нещо като цяло се завърнаха или започнаха да се произвеждат в Руската федерация. И по този начин те се възползват от възможностите, които санкциите им предоставиха.

Ако се върнем към периода преди налагането на санкциите от 2014 г., и дори до 2022 г., руската икономика беше много тежко колонизирана от западни фирми. Това важеше за автомобилите, за самолетите, за всичко от веригите фастфуд ресторанти, до големите вериги магазини. Западните фирми присъстваха навсякъде в руската икономика. Голяма част от тях, не всички, но голяма част или избраха да напуснат Русия, или бяха принудени да напуснат Русия в началото на 2022 година. Но при какви условия напуснаха те? Те бяха задължени, ако напускат завинаги, да продадат основното си оборудване във фабриките и прочие, на руския бизнес, така да се каже, който получи заем от руските банки или от други източници на финансиране, на много изгодна цена за руснаците. По този начин ефективно много капиталови вложения, които бяха собственост отчасти на Запада, бяха прехвърлени в руско владение. И сега имаме икономика, която се движи напред и има предимството, в сравнение с Европа, на относително ниската стойност на ресурсите. Защото Русия е голям производител на ресурси, нефт и газ, торове, храни и така нататък. И ако европейците плащат може би двойно в Германия това, което са плащали за енергия, руснаците – не, те плащат може би не повече, а вероятно и по-малко, от това, което плащаха преди войната. Така че, отново, аз характеризирам ефекта от санкциите, в някои отношения, за подарък за руската икономика. И мисля, че това е доста различно от онова, което авторите на санкциите очакваха.

Интересното тук е, че оценката на въздействието на санкциите от страна на Запада и от страна на Русия, не е ужасно различна. И двете страни виждат, че това има огромно влияние на първо място за руската икономика. Руската академия на науките публикува доклад през септември 2023 г., който обобщава, че това е имало голямо кризисно въздействие върху всички сектори на руската икономика. Но разликата е, че вместо да предизвика колапс на икономиката, руснаците виждат, че това, което всъщност се случи, е било регулиране. И това е такова регулиране, каквото можеше да се очаква да се случи, когато условията са подходящи, в на практика една пазарна икономика, със способен бизнес, който е в състояние да се движи в пазарното пространство, което беше създадено за тях от санкциите. Същността на ситуацията е, че това нямаше да се случи без санкциите. Можеше да имаме войната, която щеше да се развие почти по начина, по който това се случи, но руското правителство през 2022 г. не беше в позиция да принуди западните фирми да напуснат, то не би искало и не би направило това. То не беше в позиция да принуди своите олигарси да избират между Русия и Запада и не искаше да направи това. Тези избори бяха наложени от Запада и резултатите бяха в действителност в много отношения благоприятни за дългосрочното независимо развитие на икономиката на Руската федерация.

Не мисля, че е имало възможност, която да е в състояние да постигне целите, заради които бяха създадени санкциите. Едно е да санкционираш островна икономика като Куба, която беше под санкции в продължение на много десетилетия и пострада неимоверно от санкциите. Или икономика, която е като цяло чисто ресурсна икономика като Венецуела. Много е трудно за икономика в такава позиция да посрещне всички изисквания под всеобхватни санкции от Съединените щати и вторични санкции и всичко останало. Русия не е това. Русия не е в тази позиция. Русия има една шеста от земната маса в света и има може би 20 или 30% от световните ресурси. Тя има 145 милиона души. Има невероятни компетенции в науката и технологията и инженерството. След хаоса от 1990-те години тя разви доста ефективни отношения между държавата, парадържавния сектор, големите корпорации като „Газпром“ и частния сектор. Затова тя беше в позиция да се настрои към санкциите. Тя, разбира се, има и търговски партньори. Много от тях не наложиха санкции. Най-важният от тях е, разбира се, Китай, но е истина, че санкции не бяха наложени и от голяма част от страните от Латинска Америка като Бразилия и Мексико. Те не бяха наложени от африканските страни, не бяха наложени от британците. Така че при всички случаи това е ситуация, която беше наложена от един важен сектор на световната икономика, който по този начин отряза себе си от ресурси, от които има нужда. Това важи особено силно за Западна Европа. В замяна на отрязването на Русия от много неща, от които тя не се нуждае наистина, и без които може да се справи, и може да се нагоди към тяхното отсъствие – и този процес връви от 2014 г., но се ускори силно през 2022-2023 година.

Джеймс К. Галбрайт е професор по обществени науки в Тексаския университет в Остин. Има дипломи от Харвардския университет (бакалавърска степен) и от Йейлския университет по икономика. В началото на 80-те години на миналия век е изпълнителен директор на Обединения икономически комитет на Конгреса на САЩ. От 1996 до 2016 г. е председател на борда на "Икономисти за мир и сигурност" и ръководи Проекта за неравенство на Тексаския университет. 

През 2010 г. е избран за член на Accademia Nazionale dei Lincei. През 2014 г. заедно с Ангъс Дийтън е носител на наградата "Леонтиф" за напредък в областта на икономиката. През 2020 г. получава наградата "Веблен-Комон" на Асоциацията за еволюционна икономика.

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

 

 

 

 

Коментари

  • Путин е гений

    08 Март 2024 18:58ч.

    А западняците са глупаци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • даа

    08 Март 2024 19:03ч.

    Много малко хора са способни да превърнат недостатъците си в предимство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Равносметката

    09 Март 2024 3:33ч.

    В края на краищата ще излезе, че западната помощ за Украйна е допринесла за унищожаване на украинската икономика, а западните санкции за Русия са съдействали за възстановяването и реновацията на руската икономика, евтини енергоресурси за Китайската и Индийската икономики, подкрепа за икономиката на САЩ (ВПК) и тотален упадък на европейската икономика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александър

    09 Март 2024 21:31ч.

    Точно така е . Бжежински в Голямата шахматна дъска пише следното " не трябва да се допуска Украйна да остане в руската сфера на влияние. С всички средства. Без Украйна , Русия не може да бъде световна сила ". Ако се проследят събитията в Украйна от да кажем 2010 год. се разбира лесно какво се случва там . САЩ инвестират яко и помагат неонацистите с които Украйна е пълна да са водещи в страната . А след ВСВ е ясно че за Русия това е меко казано неприемливо .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    08 Март 2024 19:11ч.

    Какъв е извода? Политиците на Запад нямат мозък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    08 Март 2024 19:25ч.

    Син е на Джон К. Гълбрайт- кенсанец, съветник на редица президенти. Нобелов лауреат Самият Джеймс бе съветник на Варуфакис Просто сега на мода са неокони с неолиберално разбиране за света.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    08 Март 2024 19:31ч.

    Къф мозък. Те май са чипирани и го карат на ИИ. Собствен нямат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Извод

    08 Март 2024 20:10ч.

    Изводът е, че Русия имаше правото да се включи във войната против Русия и да се защити от зложелателите си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "голямо откритие"

    08 Март 2024 20:15ч.

    всеки здравомислещ българин знаеше това още първата седмица след обявяването на първия пакет санкции

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, обаче...

    08 Март 2024 20:45ч.

    Много хора отдавна знаеха, но не им се плащаше да твърдят обратното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тъжно е

    08 Март 2024 20:47ч.

    Ние сме пак от страната на губещите (както винаги). Така е защото при нас “андрешковщината” е неизкоренима. Мислим се за големи тарикати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ние сме пак ...

    08 Март 2024 21:46ч.

    Ние и Вие? Вие май не сте чели „Андрешко“, или ако сте го чели, не сте го разбрали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стоян

    08 Март 2024 22:01ч.

    Свято място празно не остава!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kubis

    08 Март 2024 22:44ч.

    Ясно и разбираемо е написано. Образованите българи имаха представа какво ще стане със санкциите! И в Европа има хора които са мислещи! Но трябва да се знае, в Европа, и у нас властовите структури са завладени от хора зависими от политиката на САЩ! Послушковци! Има малка част хора, които неистово мразят Русия и искат, вярват, че тя ще загуби! И в Европа, и у нас! За мен са увредени зли мозъци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    08 Март 2024 23:16ч.

    Наистина за мен е непонятно, как българин може да мрази неистово Русия-нашата Освободителка и както е модерно да се казва на Запад-най-малкото, защото Русия е най-успешния български проект! Наистина е така, защото, когато ние падаме под Османско робство, нашите книжовници и част от свещенниците заминават за Русия и пренасят нашата азбука и Православна религия там! Поради близостта на езиците, там нашата азбука много бързо се възприема от църквата, както и на държавно ниво и се разпространява на 1/6 от земната суша, че и отгоре! Не съм се занимавал с изучаване на подробни исторически факти, но на чисто битово ниво, като знам диалекта в Странджанския край (там турците най-малко са безчинствали, защото са си считали териториите завинаги техни), той има много елементи на руския език (много често се използва мякий знак в края на много от думите). Това разбира се не може да дойде от влияние на Руския език, защото там руснаци никога не е имало. По-скоро е влияние на старобългарския, (който се е съхранил по тези земи) върху руския език! Не случайно след кърваваото потушаване на Априлското въстание, единствено Руският народ се надига и е готов да пожертва и живота си за братята българи! Това никога не бива никой българин да заабравя и който го направи нека бъде проклет завинаги!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Костя Копейкин (ТМ)

    08 Март 2024 23:40ч.

    "елементи на руския език (много често се използва мякий знак в края на много от думите)." бай Иване, мяхкий знак в думите се изпозува от половин България. Научно му се вика източнобългарски говор, а на разговорен език - мьекане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    09 Март 2024 7:07ч.

    Твоето допълнение само потвърждава изказаното от мене предположение по-горе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    09 Март 2024 8:34ч.

    Мисиите за покръстването на славяноговорящите са на Източноримската патриаршия в която участват български свещеници заради сходството в езиците. Войните на Русия на Балканите са част от имперските им планове като Трети Рим. Така че, благодарение на руския империализъм сме получили държава за което трябва да сме им благодарни. Надеждата на сегашния булгаристанец е, че благодарение на американския и европейски империализъм ще получи силно развита икономика при която няма да работи а ще яде и то много. И понеже българина обича да яде на аванта то имаме всичката тази дандания между русофили и западнофили. Така че спокойно и това ще мине.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Костя Копейкин (ТМ)

    09 Март 2024 9:07ч.

    "само потвърждава изказаното от мене ". Ако имаш предвид, че се мьека, да. Ако имаш предвид, че това е елемент от руския език, тцъ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Костя Копейкин (ТМ)

    08 Март 2024 23:35ч.

    Доста объркана мисъл. Щансът на мужиците да произведат и една Дачия със заграбените от Рено производствени мощности е точно толкова, колкото и на полинезийците, изяли Кук и пленили кораба му, да доплуват с него до съседния остров. Това всъщност се вижда и с просто око. Сглобяват се някакви китайски ментета, на които им лепят етикет Москвич. Ама и те не са като хората.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Костя, аналогията

    08 Март 2024 23:51ч.

    с полинезийците, изяли Кук и пленили кораба му е неуместна. Представи си, че не си Копейкин, а Кук.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    09 Март 2024 5:52ч.

    Въображението на въпросния умнокрасиф мухльо стига само до хоризонта от листчето на галето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Екипът на Путин добре е разучил Директивите и ИСО на Рейгън!

    09 Март 2024 12:11ч.

    С няколко Директиви и ИСО (инициатива за стратегическа отбрана) в периода 1981 - 1986 г. САЩ и президента Рейгън с помощта на Уилям Кейси, най-силният директор на ЦРУ в американската история РАЗРУШАВАТ съветската система и СССР. ....... Тогава се изгражда Северен Сибирски газопровод - 1 към Европа. Но не го взривявят като Северен поток -2, защото "превземат и демократизират" властта в Русия и отделно яхват тръбата през Украйна. ... Три от най-важните Директиви на САЩ, за да рушат !!! чуждите държави са ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Директива №32 на САЩ подписана от Рейгън 1982 г.

    09 Март 2024 12:18ч.

    САЩ ще търсят начин да неутрализират контрола на СССР над Източна Европа. С нея се разрешават провеждане на тайни операции, и поддържка на АНТИ съветски организации в региона. ... Тоест с коварство, пропаганда и подкупване на местни жалки продажници разрушават и ограбват ресурсите на цветущите икономически и духовно държави в Източна Европа. ... И не е вярно, че хората при соца не са пътували по света. КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ от ГЕРБ е пилот от селскостопанската авиация и чрез самодейните силни състави са имали паспорти за целия свят, разказа го сам в "Офанзива"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Директива №66 на САЩ подписана от Рейгън 11.1982 г.

    09 Март 2024 12:23ч.

    Гласи, че политиката на САЩ има за цел да подкопае икономиката на СССР, като се атакува "стратегическата триада" от основни за оцеляването на съветската икономика критически ресурси. ... Коя е тази стратегическа триада? Петрол, газ, злато.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Директива №75 на САЩ подписана от Рейгън 1983 г.

    09 Март 2024 12:28ч.

    Според която САЩ няма да продължат по-нататъшното съвместно съществуване със Съветската система, а КОРЕННО ЩЕ Я ПРОМЕНЯТ. Някои от тези документи призовават за агресивна американска политика, имаща за цел да подкопае съветската власт и да започне Икономическа и Ресурсна война срещу СССР! ... Няма отърване и днес е същото - щом се замогна и се поизправи Русия същата гнусна долна коварна античовешка стратегия на рушене и подкопаване, подкопаване ... каква дума родена в зли мозъци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рейгън очертава трасето, Съвета за национална сигурност на САЩ поставя релсите, а Уилям Кейси и Каспър Уайбъргър се грижат влакът да пристигне по местоназначение

    09 Март 2024 12:36ч.

    Стратегията на Рейгън се основана на ТАЙНИ ОПЕРАЦИИ (каква демократичност само, а?!) и затова шефът на ЦРУ Уилям Кейси играе централна роля в прилагането й. "Кейси имаше зловещ черен самолет, в който живееше. Кръстосваше света и се занимаваше с какво ли не, дори понякога президента не знаеше къде се намира", съветник на Рейгън.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кейси придвижва тайните операции в Полша, Чехословакия и Афганистан

    09 Март 2024 12:43ч.

    "Правеше всичко възможно, за да създаде затруднения на СССР. Тази задача го беше обсебила изцяло", твърди Доналд Ригън, близък приятел на Рейгън, финмин и н-к кабинета в Белия дом." .......... Кейси умира 1987 г. и не доживява да види разпада на подкопаната с невиждано усърдие - съветска система. Ноооо кейсистите живеят за да рушат и грабят чуждите държави, презрение за злонамерените умове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Пут Ин

    09 Март 2024 15:47ч.

    Хаха, тоя дали знае за тая статия ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всеки заслужава политиците си

    11 Март 2024 11:03ч.

    Кимката мрази руснаците, защото не признават гей-браковете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    09 Март 2024 20:22ч.

    То и в Иран се случи същото.Изненадан може да е само невеж.А по върховете само такива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    10 Март 2024 7:40ч.

    На смисленото и хората без мисли, нямат аргументи, дори и да могат да четат! А самбото си е първо философия, после другото! - :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи