Русия и Китай: Стратегическо партньорство, ориентирано към бъдещето (статия на Путин)

Русия и Китай: Стратегическо партньорство, ориентирано към бъдещето (статия на Путин)
Статия от президента на Владимир Путин, написана специално за китайската агенция "Синхуа".

 

Следва пълният текст на статията:

 

Владимир Путин, президент на Руската федерация


В навечерието на моята предстояща визита в Китай имам удоволствието да комуникирам директно с китайската и чуждестранната аудитория на "Синхуа", най-голямата новинарска агенция.


Нашите страни са близки съседи, свързани от вековни традиции на приятелство и доверие. Ние оценяваме високо, че разумното стратегическо партньорство на координация между Русия и Китай, навлизащо в нова епоха, достигна безподобно ниво и стана модел за ефективност, отговорност и стремеж към бъдещето. Миналата година ние отпразнувахме двадесетата годишнина от Споразумението за добросъседство и приятелско сътрудничество. Основните принципи и насоки за съвместна работа бяха определени от нашите две страни в споразумението. Те включваха на първо място и преди всичко равенство, зачитане на взаимните интереси, свобода от политически и идеологически обстоятелства, както и от бремето на миналото. Това са принципите, които ние последователно изграждахме година след година, в дух на приемственост и задълбочаване на нашия политически диалог. Въпреки трудностите на пандемията от коронавирус, ние се стремим да градим потенциала на икономическото партньорство и да разширяваме обмена между хората.


По време на предстоящата визита президентът Си Дзинпин и аз ще обсъдим подробно ключови въпроси от двустранните, регионалните и глобалните текущи програми. Символично е, че нашата среща ще се проведе по време на Пролетния фестивал – Ктайската лунна Нова година. Все пак, както гласи китайската поговорка, „Работата през цялата година се определя от доброто начало, поставено напролет“.


Със сигурност ще бъде отделено специално внимание на развитието на бизнес връзките. За това съществуват всички възможности, тъй като нашите страни имат постоянни финансови, индустриални, технологични и човеши ресурси, позволяващи ни успешно да разрешаваме дългосрочни проблеми на развитието. Работейки заедно, ние можем да постигнем стабилен икономически растеж и да подобрим благосъстоянието на нашите граждани, да засилим нашата конкурентоспособност и да се изправим заедно пред днешните рискове и предизвикателства.


В края на 2021 година търговският обмен нарасна с повече от една трета, надвишавайки рекордните нива от 140 милиарда щатски долара. Ние напредваме все повече по пътя на увеличаване на търговията на 200 милиарда щатски долара годишно. Множество важни инициативи бяха включени в инвестициите, производството, индустриалните и селскостопанските сектори. В частност, портфолиото на Междуправителствената комисия за инвестиционно сътрудничество включва 65 проекта на стойност над 120 милиарда щатски долара. Те предвиждат сътрудничество в сфери като минно дело и обработка на минерали, инфраструктурно изграждане и земеделие.

 

Ние последователно разширяваме споразуменията за националните валути и създаваме механизми за намаляване на негативното въздействие на едностранните санкции. Голям крайъгълен камък в това дело беше подписването на споразумение между правителствата на Русия и Китай относно плащанията и договореностите през 2019 година.

 

Между нашите две страни е създадено взаиамноизгодно енергийно партньорство. Наред с дългосрочните доставки на нефт и газ за Китай, планираме да осъществим множество едромащабни съвместни проекти. Един от тях е изграждането на четири нови мощности в китайски ядрени централи с участието на държавната корпорация "Росатом", стартирано през миналата година. Всичко това значително усилва енергийната сигурност на Китай и на азиатския регион като цяло.


Ние виждаме голям набор от възможности за развитието на партньорски отношения в информационните и комуникационните технологии, в медицината, космическите изследвания, включително употребата на национални навигационни системи и Международния проект за лунна изследователска станция. Силен тласък в укрепването на двустранните връзки беше даден от Годината на руско-китайските научни и технологични иновации през 2020-2021 година.


Благодарни сме на нашите китайски колеги за съдействието им за пускането на ваксините Спутник V и Спутник Light в Китай и за навременните доставки на необходимите защитни облекла за нашата страна. Надяваме се това сътрудничество да се развива и усилва.


Една от стратегическите цели на Русия е ускоряването на социалното и икономическото развитие на Сибир и на руския Далечен изток. Тези територии са в непосредствено съседство с Китай. Имаме намерение също активно да развиваме субнационално сътрудничество. В този дух започна модернизацията на Байкало-амурската и на Транс-сибирската железопътни линии. До 2024 година техният капацитет ще бъде увеличен един път и половина чрез по-високи обеми транзитно карго и намалено транспортно време. Пристанищната инфраструктура в Далечния изток също се разраства. Всичко това допълнително ще засили взаимното допълване на руската и китайската икономики.


Разбира се и диалогът за природата и общите екосистеми остава важна област на местно и трансгранично сътрудничество. Тези въпроси винаги са били във фокуса на общественото внимание в нашите две държави и ние със сигурност ще ги обсъдим подробно по време на срещата, наред с широк спектър от човешки и културни теми.

 

Русия и Китай са страни с хилядолетни уникални традиции и огромно културно наследство. Интересът към руската и китайската култури е голям и в двете страни, както и в други държави. Истина е, че през последните две години броят туристи, съвместните масови прояви и директните контакти между нашите граждани намаляха поради пандемията. Аз обаче нямам съмнения, че ще компенсираме, веднага щом ситуацията го позволи и ще стартираме нови квалификационни и образователни програми за запознаване на нашите граждани с историята и настоящето на нашите страни. В този дух президентът Си Дзинпин и аз се споразумяхме да запазим Годините на спортен обмен през 2022 и 2023 година.


Със сигурност важна част от визитата ще бъде обсъждането на относими международни теми. Координацията на външната политика на Русия и Китай е базирана на близкия и еднакъв подход в решаването на глобални и регионални проблеми. Нашите страни играят важна стабилизираща роля в днешната трудна международна обстановка, подкрепят демокрацията в системата на международните отношения, за да ги направят по-справедливи и задружни. Ние работим заедно за засилването на централната координираща роля на ООН в глобалните работи, както и за предотвратяване ерозията на международната правна система, чийто център е Хартата на ООН.


Русия и Китай активно си сътрудничат по всеобхватни програми в рамките на БРИКС, на рамковото споразумение Русия-Индия-Китай, на Шанхайската организация за сътрудничество, както и по други многостранни структури. Като част от Г20 ние имаме ангажимента при формулиране на препоръките да отчитаме националните специфики, било то в борбата срещу пандемията или в прилагането на климатичния дневен ред. Благодарение на общата солидарност на нашите две страни след срещата на върха на Г20 в Рим през 2021 бяха взети информирани решения за международно сътрудничество за възстановяване на икономическия растеж, признаване на ваксините и ваксинационните сертификати, оптимизиране на енергийните потоци и намаляване на риска от дигитализация.


Ние имаме също така близки позиции по въпросите на международната търговия. Ние поддържаме откритата, прозрачна и недискриминационна многостранна търговска система, базирана на правилата на Световната търговска организация. Ние подкрепяме възстановяването на глобалните вериги на доставки. През март 2020 година Русия предложи инициатива за „зелени търговски коридори“, която изключва всякакви санкции, политически и административни бариери. Нейното прилагане е ценна помощ за преодоляването на икономическите последици от пандемията.
XXIV Зимни олимпийски игри в Пекин ще бъдат голямо събитие от всеобщо значение.

 

Русия и Китай са водещи спортни нации, признати със спортните си традиции и са били домакини на големи международни спортни игри неведнъж. Спомням си с топло чувство посещението си в Пекин през 2008 година за откриването на Летните олимпийски игри. Гостите и атлетите от Русия ще помнят яркото откриване дълго време, а самите игри бяха организирани с изключително гостоприемство, присъщо на нашите китайски приятели. Ние от своя страна бяхме очаровани да посрещнем президента Си Дзинпин на откриването на Зимната олимпиада през 2014 година в Сочи.


За жалост, опитите на редица страни за политизиране на спорта в името на техните егоистични интереси напоследък се засилиха. Това е фундаментално погрешно и противно на самия дух и на принципите на Олимпийската харта. Силата и величието на спорта са в това, че той сближава хората, дава моменти на триумф и национална гордост, както и удоволствие от честното, справедливо и силно съревнование. И това разбиране се споделя от повечето страни-участнички в Международното олимпийско движение.


Нашите китайски приятели са извършили невероятен труд, за да се подготвят добре за олимпийските и параолимпийските зимни игри. Убеден съм, че големият опит на Китай в отличната организация на представителни международни състезания ще направи възможно провеждането на този всеобщ празник на спорта на най-високо ниво.

 

Бих искал да пожелая на руските и китайските състезатели впечатляващи резултати и нови рекорди!


Изпращам своите най-топли поздравления на приятелския народ на Китай по случай Пролетния фестивал, който бележи началото на годината на Тигъра. Желая ви здраве, просперитет и успех.

 

Превод  за "Гласове": Екатерина Грънчарова

 

Източник: xinhuanet.com

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Император Владимир

    04 Фев 2022 12:45ч.

    Всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие между Русия и Китай, а и ако има договор за военен съюз и отбрана, то тогава това би решило въпроса за пенсионирането на досегашния хегемон !!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Славов

    04 Фев 2022 12:49ч.

    ......................... 140 милиарда щатски долара. Ние напредваме все повече по пътя на увеличаване на търговията на 200 милиарда щатски........................................... Путин изглежда забрави ,че имаше мерак търговията да е в рубли/ юани и да приключат с долара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    04 Фев 2022 12:52ч.

    В Света вече има два лагера. САЩ със своите блюдолизци и подчинени и Русия с Китай. Най-интересното е, че държави извън военните организации на САЩ, но в икономическата им сфера вече се преориентират. Показателно е посещението на президента на Аржентина в Москва, откъдето заедно с Путин ще отиде в Китай. Дори някои държави от ЕС, като Унгария, се преориентират. Орбан също бе в Москва преди няколко дни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отечествен Фронт

    04 Фев 2022 12:54ч.

    Наблюдател, пак си неадекватен, но това не е ново за теб. Няма никакъв лагер Китай и Русия. Има Китай които изкупуват Русия и един Вова, който им се кланя. Кой бил ходил в Москва няма никакво значение. В Москва става това,което каже другарят Си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уилт

    04 Фев 2022 12:59ч.

    Не само наблюдават, а и мечтаят. Двата лагера са до време. КитРус вче няма кой да го спре и ще владее цялата планета. То и за комунизма така се надяваха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стига вече!

    04 Фев 2022 13:06ч.

    Лицемерна учтивост, защо ли!? И нищо за политическите им системи и осъзната необходимост от развитие в тази посока! Нищо за руските "трактори", които стреляха по китайци преди 35 години! Русия, стегната в диктатура от 19 век и беднотия, а Путин се оглежда враждебно, все друг му е виновен и не може да разбере защо не го понасят в страните от бившия СССР, бившите соц. страни, цяла северна Европа и т.н, че и у нас! А Китай, поради национална и културна специфика ще кара така още дълго, но не вечно! Поне, за сега, не са военно агресивни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    04 Фев 2022 13:10ч.

    "Путин изглежда забрави ,че имаше мерак търговията да е в рубли/ юани и да приключат с долара. " Долара е международна и на всекиго известна валута, затова всичко се изчислява в долари. Но търговията между двете страни НЕ Е в долари. И именно затова САЩ обявиха Русия и Китай за врагове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    04 Фев 2022 13:13ч.

    И повече съвместно сътрудничество в Допингите ! Само така ще получим блестящи рекорди ! И само това пътят - от КитРус към КитКит !!! Голям КИТ !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    04 Фев 2022 13:17ч.

    Русия и Китай са в няколко съюза - РАВНОПРАВНИ съюза. Така бе и в СИВ, така бе и с Варшавският договор. В СИВ всяка държава имаше ЕДИН глас при гласуване. В ЕС всяка държава има различна тежест при гласуване и само 7 държави са в състояние да определят съдбата на всички 27 членове на ЕС. А глупостите с които ме нападате по-горе не са нищо друго освен глупости. Ако казаното от мен не е вярно, то тогава САЩ няма нищо да предприемат и нищо няма да пропагандират. Но САЩ, за разлика от вас, виждат накъде вървят нещата и затова провеждат политика на сдържане на Русия и Китай и постоянно въвеждат санкции. Показателно е, че политиците на САЩ ще бойкотират олимпиадата и ще се види кои държави са с тях и също ще бойкотират.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До синковецът Sin от сектата "Голубой талибан"

    04 Фев 2022 13:18ч.

    Sin, запиши се в армията на САЩ, там могат безплатно да ти сменят пола !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Н-да

    04 Фев 2022 13:23ч.

    Според руското посолство в Скопие Гоце Делчев /познайте/ е МАКЕДОНЕЦ. /Фактор/. Първо липсваме от картата на Европа, второ нямаме нищо общо с кирилицата, трето сме неблагодарни, Четвърто - българинът Гоце Делчев, който сам се определя за такъв е македонец. МАЛКО ВИ Е. И л-на да ви нарекат това само може да зарадва русофилите. Те могат само още по-ниско да събуват гащите и да се навеждат.Продължавт да ни смятат за незаграница и да си правят тук каквото си поискат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    04 Фев 2022 13:29ч.

    Оставете го Sin-а на САЩ. Той не мисли, а преписва лишчета. САЩ доминират повечето световни организации и дори и МОК. На олимпиадата в Пекин рускинчетата не могат да се състезават от името на Русия поради забрана за допинг, въпреки, че когато е въведена забраната едната е била на 12, а другите две на 14 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    04 Фев 2022 13:36ч.

    Знаете, че в София има Зала Универсиада. Построиха я когато в София се проведе Универсиадата - международни студентски спортни състезания. А знаете ли, че в Сан Антонио има подобна зала, построена за игри организирани от САЩ за да дублират Универсиадата, която САЩ бойкотираха. И защо я бойкотираха? Просто, те са си такива. Когато не могат да доминират - бойкотират.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това е

    04 Фев 2022 13:47ч.

    новия пакт молотов-рибентроп

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разликата между Молотов-Рибентроп е,

    04 Фев 2022 13:54ч.

    че докато Хитлер не сложи ръка на руски територии преди да обяви война, Си си е вече в Сибир. Хиляди китайци сега и днес взимат части от Сибир под аренда за 50-100 години и се заселват, строят преприятия, занимават се с дърводобив. А Путин след 50 години нека отиде да им каже да се махат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Другарю Н-да на 04.02.2022 в 13:23

    04 Фев 2022 13:57ч.

    Покозвате невежество и наслада от българомразството си. Писмо на Гоце Делчев до Никола Малашевски: „София 5/1 99 г. Колйо, Всичкитѣ ти писма досега изпратени отъ тебъ и чрѣз тебъ, съмъ получилъ. Отцѣпленията и разцѣпленията никакъ да не ни плашатъ. Действително жалко е, но що можемъ да правимъ, когато си сме българи и всички страдаме отъ една обща болѣсть! Ако тая болѣсть не съществуваше въ нашитѣ прадѣди, отъ които е наследство и въ насъ нѣмаше да попаднатъ подъ грозния скиптъръ на турскитѣ султани. Нашъ, разбира се, дългъ е да не се поддаваме на тая болѣсть, но можемъ ли сѫщото да направимъ и съ другитѣ лица? Пъкъ имаме заето и нѣщо отъ гръцкитѣ болѣсти, а именно - колко глави, толкозъ капитани. Пустата му слава!... Всѣки иска да блѣсне, па не знаѣ фалшътъ и на тоя блѣсъкъ. Вай на тезъ надъ страданията на които всички тѣзъ комедии, дѣтъ се разиграватъ. Колкото за пролѣтъ, почти нищо нѣма опредѣлено, което е много печално, но, вѣрвамъ, и това ще се изясни. Чакамъ пари да купимъ кримкови патрони, та не ще има нужда да се прави смѣнка съ манлихѣрови. Кардашитѣ отъ Перникъ[1] искатъ револверъ, но пари не се сѣщатъ да пратятъ, като че ли ние ги имаме вечъ въ кърпа вързани. Колкото за мартинката, за която получихъ 2 лири турски, искамъ отъ тебъ съвѣтъ: оттукъ да имъ взема или оттамъ ти ще имъ вземешъ? Ако иматѣ тамъ нѣкоя наша, добрѣ ще направишъ да имъ я проводишъ. Кажи на братъ ми да пише писмо дома. Съ поздравъ Гоце...." ...........Факсимиле на писмото: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/79/Gotsedelchev-letter.jpg/330px-Gotsedelchev-letter.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Другарю .... 13:57

    04 Фев 2022 14:29ч.

    И кво?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уилт

    04 Фев 2022 14:51ч.

    "Русия и Китай са в няколко съюза - РАВНОПРАВНИ съюза." --- Демек, в повече от три. Което разбира се не е вярно. Освен това, най-мощният БРИКС е повече на хартия. А отказването от долара все не може да се случи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 888

    04 Фев 2022 15:14ч.

    Русия е самодостатъчна империя. Няма нужда от Китай за да бъде геостратегическа сила. Надявам се че това са само куртоазни приказки, защото истинска прегръдка на Москва с Дракона би била пагубна за Москва ! Руснаци , пазете си Сибир ! Прекратете концесиите !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    04 Фев 2022 15:34ч.

    Добра новина - не им трябва повече Северен поток 2 очевидно. И на нас, европейците, не ни трябва. Скоро ще преминем на нови технологии, вкл. и зелени и ще ни трябва много по-малко газ. Остава само да въоръжим Украйна с истински оръжия и следващият етап може да започне. Мир на всички !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А Путин след 50 години нека отиде да им каже да се махат.

    04 Фев 2022 16:32ч.

    Путин е пътник, ще го приютят дрогарите китайци като полит емигрант много скоро

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прав ъгъл

    04 Фев 2022 17:44ч.

    Джиджи клекна на председателя Си

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдателят наблюдава и баламосва с всички сили

    04 Фев 2022 17:44ч.

    Колкото Русия и Китай са равноправни, толкова бяха и СИВ и Варшавския договор. На думи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Джиджи клекна на председателя Си

    04 Фев 2022 18:24ч.

    Поскоро му се наведе

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прав ъгъл

    04 Фев 2022 18:39ч.

    Излишно е да се навежда по- ниското.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Демонстрират хората, че са екип

    04 Фев 2022 18:50ч.

    Тука някви се плюнчат, кой бил члена, и кой дисагите. Взаимно са си полезни и затова са сила, с която се съобразяваш, щеш-нещеш..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прав ъгъл

    04 Фев 2022 18:59ч.

    айде у лево да се насъобразиш на воля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • mganga

    05 Фев 2022 1:39ч.

    Както казахме, Русия е империя. Китай е империя. ЕС иска да бъде наследник на Вавилонската империя. Британия заедно със Сащ и останалите бивши колонии е все още глобалната империя, която диктува дневния ред. Все още. Но нищо във природата не е постоянно. Империите също не са константни. Империите имат възход , пик , упадък и забвение. Остават спомени. Евентуално.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сини, бимбени и компания

    05 Фев 2022 15:57ч.

    Плачете за България, а Русия ще се оправи и без "вашите" констатации, както го е правила много пъти. Тридесет години и докъде стинахме като държава, съюзници и "образовани" люде като вас-завистници и неблагодарници.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Дън може да си изяде памперса (дано да не е пълен)

    05 Фев 2022 17:59ч.

    Тридесетгодишният договор с Китай за доставка на руски газ е повече от договор за военно сътрудничество. Това е открит фронт срещу САЩ. Може да се счита, че войната е обявена официално. Следва общ валутен съюз и атака на щатския долар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами

    05 Фев 2022 18:23ч.

    Това е гаранция за взаимно ненападение. Не мога да ги разбера европейците. Русия никога не би нападнала Европа в която доставя своя газ. Това е все едно да режеш клона на който седиш. Но тъпотията почивен ден няма. Каквото кажат САЩ, това е (засега). Скоро ще се промени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Совместное заявление КНР и РФ о международных отношениях в новую эпоху

    05 Фев 2022 19:30ч.

    Россия и Китай подтверждают свою убежденность в том, что Конвенция о запрещении разработки, производства и накопления запасов бактериологического (биологического) и токсинного оружия и об их уничтожении (КБТО) имеет существенно важное значение как опора международного мира и безопасности. Россия и Китай подчеркивают свою решимость сохранять авторитет и эффективность Конвенции. Стороны подтверждают необходимость полного соблюдения и дальнейшего укрепления КБТО, в том числе путем ее институционализации, укрепления ее механизмов и принятия юридически обязывающего Протокола к Конвенции с эффективным механизмом проверки, а также путем регулярных консультаций и сотрудничества в решении любых вопросов в связи с выполнением Конвенции. Стороны подчеркивают, что внутренняя и зарубежная военно-биологическая деятельность США и их союзников вызывает у международного сообщества серьезные опасения и вопросы относительно соблюдения ими КБТО. Стороны разделяют мнение о том, что такая деятельность представляет серьезную угрозу для национальной безопасности Российской Федерации и Китая и наносит ущерб безопасности соответствующих регионов. Стороны призывают США и их союзников действовать открыто, прозрачно и ответственно, надлежащим образом информируя о своей военно-биологической деятельности, осуществляемой за рубежом и на их национальной территории, а также поддержав возобновление переговоров по юридически обязывающему Протоколу к КБТО с эффективным механизмом проверки. Совместное заявление КНР и РФ о международных отношениях в новую эпоху

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никой никого няма да напада и унищожава

    05 Фев 2022 21:06ч.

    Просто клептокрацията няма какво да предложи на ограбените освен митологията на войната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    06 Фев 2022 10:32ч.

    разчитаме на русия и китаи за мира по света никои няма да напада никого това са измишлъотините на сащ пропагандата целта е ресурсите на русия и късане на връзката с китаи ама няма да стане балканите и чено море зона на мира всички вън бази воиски учения ние сме в нато и ес без референдум

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия и Китай са страни с хилядолетни уникални традиции, е написал Владимир Владимирович в своята статия посветена на дружбата между двата народа

    06 Фев 2022 11:53ч.

    Бедата е там, че Русия всъщност е само на няколкостотин години, около два пъти по-стара от Съединените щати. Не, че е важно, но е показателно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • абв

    06 Фев 2022 22:50ч.

    Има идеи за обединение на света в Север и Юг, където държавите по примера на ЕС, ще се обединят във федерални обединения, като ЕС, но ще има и национални държави, които дават суверинитет на федералното ръководство, но и си администрират територията. И се премахват вътрешните граници на ЕС, и има свободно движение на стоки, пари и капитали, и на труд, майсторство и професионализъм на човешкият ресурс. Затова политиката на регионите, където примерно регионът на Рур в ГФР се изпълва с хора от всякакви националности, които работят там, е неправилна , а затова например регионът на Северозападна България се обезлюди. Самото ръководство на ЕС, в лицето на Европейската комисия и Съветът на Европа са един вид центробежни регулатори, защото има центростремителни и центробежни сили за ЕС. На този принцип в цял свят се създава една динамична система от федерални ръководства и национални държави. Идеята за федерално обединение не може да се премахне, както и идеята за национална държава. Ще има и световно правителство в лицето на ООН, начело с генералния секретар на ООН Антонио Гутиериш. Това не са конспиративни теории, а реални неща и практика. Путин и Си Дзинпин са ръководители на (италианска) фашистка държава - Руската федерация - и съответно на Китай, в който има форми на комунизъм, фашизъм и капитализъм. И двамата са диктатори на тоталитарни държави и не искат да се присъединят към обединението Север, където ще са всички членове на Съвета за сигурност. Някои искат само държава, но не искат федерализъм - както например Тръмп. Всички знаем докъде ни доведе политиката на само национални държава - държавите на Хитлер и Сталин. Други искат империи, както във Великобритания и Руската федерация, а Турция - халифат Има четири големи обединения в Севера - НАФТА, ЕС, Руската федерация и Китай. В НАФТА, САЩ има силна икономика и силна държава и армия. ЕС има силна икономика, но слаба армия и политика. Руската федерация има силна армия, но слаба икономика. А Китай все още не е станала държава със силна икономика и силна държава, макар, че усилено се въоръжава. На човек от населението в Китай, се падат продукти, четири пъти по малко от тези в САЩ. Всички те ще се въоръжават, ще имат силни държави и силни икономики. Но сами ще се убедят, че е по важно да се обединят в едно обединение СЕВЕР, на което да дават суверинитет, на принципа на федерализъм и национални държави, отколкото да водят войни, да се въоръжават, да правят империи, или национални държави. А останалият свят ще се обедини в обединение Юг, за да няма икономически и финансови кризи, на същия принцип като Севера. Това обединение ще е на базата на икономика, на капитализъм, с частна собственост, свободни пазари, монопол и конкуренция, като икономическият цикъл в Севера ще е противоположен на икономическият цикъл на Юга. В момента в света започва според мен фаза МОНОПОЛ, като ще има подем и инфлация. Мисля така, защото има много сливания и придобивания на фирми в свет, и установяване на частен монополизъм на големи фирми, корпорации, транснационали. И сега ще има пак "Рейгъномика."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А Китай все още не е станала държава със силна икономика и силна държава,

    07 Фев 2022 12:45ч.

    Тази част от коментара подсказва компетентността на коментиращия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • абв

    07 Фев 2022 19:03ч.

    Сигурно, Вие като по компетентен ще изнесете някакви данни за икономиката и армията на Китай. Китай доколкото си спомням последните данни, които бях чел, са че БВП на Китай е някъде към 14 трилиона долара. На САЩ беше някъде към 23 трилиона долара. Но докато икономиката на Китай нарастваше с 10 -11%, то последните 2 години нараства с 5%, а миналата година с 4%. но Китай има 1 милиард и 400 милиона души и всеки китаец една топлийка да изработва на ден, то пак БВП на Китай ще е по висок от примерно БВП на България. Но една от данните, които съм чел е, че на глава от населението САЩ произвежда 4 пъти повече от Китай. А една Япония, която има 140 милиона души произвежда много повече БВП от този на човек от населението на Китай, може би 5-6 пъти. Не знам знаете ли как се разви икономиката на Китай. Дън Сяопин внедри система, която отвори Китай за чуждестранни инвестиции. Работната заплата на китай беше изключително евтина, но китайският работник произвежда много и качествено. И западът извлече големи печалби от Китай. Там инвестираха американци, европейци и японци. Затова икономиката на Китай се разви така мощно и бързо. И хиляди китайски студенти се обучаваха в тези държави. Но това, на което се надяваше запада е в Китай да се реформира политическата система от поне три партии - либерали, център и консерватори и то те да са от ККП. Да има демокрация в политиката. Центъра са десни либерали и леви консерватори. Комунистите вече нямат идеология дори в Китай, а ако я карат по Маркс ленински, са обречени на глад и мизерия. Ако искат да я карат по НЕП-овски по Ленин, само ще унищожат това, което са постигнали. А ако карат по Сталински с държавни предприятия, само за 10 години всичко ще се срине в Китай. Но Его-то на Си Дзинпин е голямо и той иска да е диктатор, и да има диктатура в Китай и то до смъртта на диктаторите, а не един или два мандата, както беше. Не искат демокрация и много партийна система, която само може да изведе Китай към просперитет. А що се отнася до армията на Китай, тя има най голямата жива сила. Но няма ядрения арсенал примерно на САЩ и Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    07 Фев 2022 22:04ч.

    Нещата не опират само до ядрен потенциал. Войните, които е водил Китай по правило са завършвали позорно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Естет

    08 Фев 2022 0:20ч.

    Време е г-н Дачков да разгони това сборище на психопати и откровени социопати.Дърти хора,мразят всичко и всички.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Работната заплата на китай беше изключително евтина,

    08 Фев 2022 10:11ч.

    Отново, потвърждение за висока компетентност.. Идеологическата закалка съвсем ви и полирала мозъка, драги..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • абв

    08 Фев 2022 22:03ч.

    И аз забелязах, че съм написал неправилно изречението, а изречението трябваше да бъде: "трудът на наемните работници в Китай беше изключително евтин". Но бях кликнал "публикувай" на постинга без да си редактирам текста. Аз не съм някакъв учен, преподавател или нещо подобно. Но се интересувам от икономика, психология, политическа икономия и обществени науки, и се опитвам да си обяснявам процесите, които стават в обществото, държавата, икономиката, и т.н. Аз имам и много други грешки, както при препинателните знаци, и пълното членуване. Но не мисля, че всички форумци са изрядни в това отношение. За мен е важно това, което искам да кажа и да го разберат хората в сайта, а не толкова прецизния текст. А Вие сте много перфиден в това да обиждате и да търсите правописни грешки, Че чак съм Ви и драг. Ами напишете и Вие нещо, че да търсим и ние като Вас грешки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи