Стиглиц в защита на Кристалина Георгиева: Това е опит за преврат в МВФ

Стиглиц в защита на Кристалина Георгиева: Това е опит за преврат в МВФ
Истинският скандал е самият доклад "Уилмър Хейл", както и това, че Дейвид Малпас, президентът на Световната Банка, се измъква невредим. Докладът отбелязва друг епизод – опитът да се покачи Саудитска Арабия в индекса Doing Business за 2020 г. – но заключава, че ръководството на Банката няма нищо общо със случилото се. Малпас беше в Саудитска Арабия и похвали реформите им на базата на Doing Business само година, след като саудитските власти по сигурността убиха и разчлениха тялото на журналиста Джамал Хашоги. Изглежда, който плаща, той поръчва музиката. За щастие, разследващата журналистика разкри много по-лоши действия, включително откровен опит на Малпас да промени методологията на Doing Business, с цел понижаване класирането на Китай.

 

Кристалина Георгиева, Управляващ Директор на МВФ от 2019, е смел лидер в посрещането на икономическия срив вследствие на пандемията, както и в позиционирането на Фонда като глобален пионер на климатичните промени. Провежданите в момента усилия тя да бъде сменена са не само несправедливи, но могат да осакатят управлението на Фонда за години напред.

 

Ню Йорк – Предприети са ходове за смяна или най-малкото за голямо отслабване на Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния Валутен Фонд от 2019 година. Това е същата Георгиева, чийто отличен отговор на пандемията бързо осигури средства, за да се предпазят страните от затъване и да се посрещне здравната криза и която успешно съдейства за отпускането на 650 милиарда долара от „парите“ на МВФ (специални права на тираж), така нужни за възстановяването на страните с ниски и средни доходи. Освен това тя позиционира Фонда на лидерска позиция в отговора на екзистенциалната криза на климатичните промени.

 

За всички тези действия Георгиева трябва да бъде аплодирана. Тогава, какъв е проблемът? И кой стои зад усилието по дискредитирането и изгонването й?

 

Проблемът е един доклад, който бе възложен от Световната Банка на адвокатската кантора Уилмър Хейл относно годишния индекс Doing Business на Банката, който оценява страните според възможностите за отваряне и ръководене на търговски фирми. Докладът съдържа обвинения – или по-точно „намеци“ – за неточности, касаещи Китай, Саудитска Арабия и Азербайджан в индексите за 2018 и 2020 години.

 

Георгиева е подложена на атака за индекса от 2018 г., в който Китай е класиран на 78 позиция, също както предишната година. Но има инсинуации, че е трябвало да бъде по-ниско позициониран, а е оставен като част от сделка за осигуряване на китайската подкрепа за увеличване на капитала, което Банката тогава е искала. По това време Георгиева е директор на Световната Банка.

 

Една от положителните последици на този случай може да бъде унищожаването на индекса. Преди четвърт век, когато аз бях главен икономист на Световната Банка и Doing Business беше публикуван от отделното звено Международна Финансова Корпорация, смятах, че това е ужасен продукт. Страните получаваха добър рейтинг за ниски корпоративни данъци и слаби регулации на труда. Цифрите бяха винаги хлъзгави, а малки промени в данните имаха потенциално голям ефект в класирането. Страните бяха неизбежно разочаровани, когато очевидно субективни решения понижаваха техните рейтинги.

 

След като прочетох доклада на Уилмър Хейл, говорих лично с участващи ключови фигури и познавайки целия процес, ми се струва, че разследването е касапница. През цялото време Георгиева действа напълно професионално, правейки точно това, което и аз бих направил (и периодично се налагаше да правя, когато бях главен икономист): да изисквам от работещите за мен да се убедят, че цифрите им са били правилни, или възможно най-точни, предвид присъщата ограниченост на данните.

 

Шанта Девараджан, директор на отдела за надзор на Doing Business, който докладва директно на Георгиева в 2018 г., настоява, че никога не е бил подлаган на натиск да променя данните или резултатите. Служителите на Банката са направили точно каквото са били инструктирани от Георгиева и са проверили отново цифрите, правейки миниатюрни промени, довели до лека ревизия нагоре.

 

Самият доклад "Уилмър Хейл" е любопитен в много отношения. Той оставя впечатлението, че има quid pro quo: Банката се е опитвала да увеличи капитала си и е предложила подобрено класиране, за да си го осигури. Но Китай беше най-ентусиазираният поддръжник на увеличаването на капитала. Съединените Щати, под президентството на Доналд Тръмп, спъваха нещата. Ако целта е била осигуряване на увеличаването на капитала, най-добрият начин да се постигне това би бил понижаване на рейтинга на Китай.

 

Докладът също така не успява да обясни защо не включва пълните показания на единствения човек, Девараджан, който от първа ръка знае какво е казала Георгиева. „Прекарах часове в разказване на моята страна от историята пред адвокатите на Световната Банка, които включиха само половината от това, което им казах“, споделя Девараджан. Вместо това, докладът се разпростира нашироко върху инсинуации.

 

Истинският скандал е самият доклад "Уилмър Хейл", както и това, че Дейвид Малпас, президентът на Световната Банка, се измъква невредим. Докладът отбелязва друг епизод – опитът да се покачи Саудитска Арабия в индекса Doing Business за 2020 г. – но заключава, че ръководството на Банката няма нищо общо със случилото се. Малпас беше в Саудитска Арабия и похвали реформите им на базата на Doing Business само година, след като саудитските власти по сигурността убиха и разчлениха тялото на журналиста Джамал Хашоги.

 

Изглежда, който плаща, той поръчва музиката. За щастие, разследващата журналистика разкри много по-лоши действия, включително откровен опит на Малпас да промени методологията на Doing Business, с цел понижаване класирането на Китай.

 

Ако докладът "Уилмър Хейл" се характеризира най-добре като касапница, какъв е мотивът? Има хора, не е учудващо, които не са доволни от посоката, която МВФ взе под ръководството на Георгиева. Някои смятат, че той трябва да се придържа към своя занаят и да не се занимава с климатичните промени. Други не харесват прогресивната промяна към по-малко наблягане на остеритета, повече на бедността и развитието, и по-голямо отчитане на ограниченията на пазарите.

 

Много играчи на финансовите пазари не са доволни, че МВФ изглежда не се държи силово като събирач на кредити – централна част от критиката ми към Фонда в книгата ми Globalization and Its Discontents. При преструктурирането на аржентинския дълг, което започна през 2020, Фондът ясно показа лимита на това, което страната би могла да плати, тоест каква част от дълга е устойчива. И тъй като много от частните кредитори искаха страната да плати повече, отколкото беше устойчиво, този прост акт смени условията на пазарлъка.

 

Има, също така, дългогодишно институционално съперничество между МВФ и Световната Банка, засилено в момента от дебата за това кой трябва да управлява предложения нов фонд за „рециклиране“ на новоиздадените от напредналите икономики за бедните страни специални права на тираж.

 

Към тази микстура можем да добавим и изолационистките стандарти на американската политика – олицетворена от Малпас, назначение на Тръмп – съчетана с желанието да се подкопае президентът Джо Байдън, като се създаде още един проблем за неговата администрация, изправена пред множество предизвикателства. А има също така и нормални междуличностни конфликти.

 

Но политическата интрига и бюрократичното съперничество са последното нещо, от което светът се нуждае в момент, когато пандемията и нейният икономически срив изправиха много страни пред кризисно задлъжняване. Сега, повече от всякога, светът има нужда от стабилната ръка на Георгиева в Международния Валутен Фонд.

 

Поправка 28.9.21

В 13-ия параграф датата на преструктуриране на аржентинския дълг беше сменена от 2005 г. на 2020 г..

 

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

Източник: Project Syndicate

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Желев Желязко

    29 Sep 2021 16:39ч.

    Пандемията предполага нови дългове.Световният кредитор отдавна е известен.В такъв момен се появява МВФ със 850млрд СПТ.Нещо което не е правено никога дори наполовина.Може да се изтълкува като удар в/у монопола на св.кредитор.Това е правдоподобна хипотеза,защото само Доменик Строс Кан си е позволил подобна политика в МВФ.Видяхме какво му се случи.Шефа на МВФ налита на камериерка която ще мине на парад през кой да е бордей без да я забележат?И двата случая съшити с бели конци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щирлиц в защита на Кристалина Георгиева:

    29 Sep 2021 19:31ч.

    Това е дело на Абвера.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е, и

    29 Sep 2021 20:31ч.

    Разбрахме от Стиглиц, че в касапницата може да разчленят и Кристалинка. Милата, така я обожавахме!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СИКУРИТАТЕ са те

    29 Sep 2021 20:55ч.

    Мартин Михайлов Заимов e български финансист и политик. Роден е на 16 април 1962 г. в Женева, отрасъл е в София, кв. "Лозенец". През 1985 г. завършва "Електронна техника" в Техническия университет (тогава ВМЕИ "Ленин") в София. Две години по-късно се дипломира в престижния колеж "Бъркбек" в Лондон като икономист. През следващата 1988 г. продължава квалификацията си в Лондонското училище по икономика /London School of Economics/ със специализация по макроикономика и стопанска история. По майчина линия Мартин Заимов е внук на генерал Владимир Заимов и правнук на участника в Априлското въстание Стоян Заимов. Майка му Клавдия Заимова - дъщеря на генерала, след завръщането си в България от емиграция в Швейцария дава родовото име на двете си деца - Мартин и Михаил. Тя е завършила социология в Женевския университет и е автор на научни трудове и изследвания върху историята на рода Заимови. Сред интелектуалните кръгове тук е известна със съчетанието на европейска еманципираност и култура, широки демократични разбирания и силно развито национално чувство. Баща му е световноизвестен британски журналист, военен кореспондент на Асошиейтед прес - Майкъл Голдсмит, кадрови разузнавач на МI-5 с мисии в Конго, Виетнам, Ливан, ЦАР и други "горещи" точки, обявен за "персона нон грата" в ЧССР през 1960 г. Вуйчо му, ген. Стоян Заимов е служител на РУМНО. Името му нашумява през 60-те години покрай национално-освободителните борби в Африка. Брат му Михаил води артистичен живот, занимава се с подводен спорт и фотография - бащата Майкъл Голдсмит бил оставил състояние с висока рента. Братята са с двойно гражданство. Мартин е разведен и има три деца. (Майката на първото му дете, дъщерята Сара-Клавдия, е французойка - Валери.) Живее на семейни начала с рекламистката Калина Жулева (изпълнителен директор на „New Moment New Ideas“), племенница на члена на ЦК на БКП и дългогодишен посланик на България в Москва Димитър Жулев.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живка Павлова

    29 Sep 2021 20:56ч.

    Светът си стана едно голямо село, в което напоследък ни забелязват, било защото сме на геостратегическо пъпче, било че по друг повод сме се набили в очи. Поизгризкаха нашите синергетици морковчетата, дойде ред на тоягата – тесла по „Магнитски“, балтия за Кристалинка, дата за Мариците, срок за макетата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    29 Sep 2021 23:22ч.

    Повечето анализатори намекват, че борбата е за овладяване на институциите, а самата битка се води между частни политико-икономически субекти, някои имена сме ги чували. Но тъй като не знам кой точно световен олигарх коя система е корумпирал и кои са неговите хора, (има информация, но не всичко е достоверно) искам да обърна внимание на друго. Че корупцията не е в политиката, а сред гражданите, понеже тези олигарси са граждани, част от гражданското общество. Преди да започнат да пробиват в политиката, те манипулират обществеността през много други техни кадри, които са публични личности, в културата, медиите, киноиндустрията, икономиката. Институците всъщност се борят с тях, ако не са овладяни и затова е толкова яростна борбата за овладяването им. Но най-тъпото е „демократизирането“ на институциите, при което се подчиняват на тълпите, понеже тълпите се подчиняват на кукловодите. Демократизирането на институциите единствено прави по-лесно да бъде назначен нечий човек или да бъде уволнен. Колкото по-проветрив е един пост, толкова по-лесно се внедряват свои хора. Като в нашия парламент и институции, които редовно се обезглавяват, защото хората уж искали. Тълпите в момента искат основно това - демократизиране на институциите и кеш. И двете неща се използват и са внушени от задкулисията. Който задлъжнее, той вече не принадлежи на себе си, може да му се поискат много неща, срещу възможност да се разплаща. Тази криза се употребява, за да потекат много пари към хората, а и МВФ не е благотворително дружество, както знаем от историята на прехода. Кредиторите искат да ги дадат тези пари, а МВФ също може да бъде инструмент за политическо влияние, нищо, че се финансира от много държави. Но когато тръгнат агентите на МВФ да преговарят за дълговете и да искат реформи, да свалят правителства, никой не пита тези държави. Всяка финансова институция може да се ползва като рекетьор и главният начин за рекет в днешно време е задлъжнялостта. Но как да обясниш на хора с комунистическо минало и мислене, че безплатното сиренце е само в капана. Те самите политици се надпреварват да дават, защо ли!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Quest

    30 Sep 2021 1:08ч.

    Дали покрай този скандал няма да се отвори и ДС досието на криСталинка? Навремето тя, Румен Гечев и Статев бяха стипендианти на Фулбрайт в Щатите. Румен и Стати бяха вербувани за да могат да отидат там и досиетата им изплуваха, но за Сталинка нищо не излезе. Или я покриха като още действаща агентка или не е била вербувана като достатъчно техен човек. Интересно каква е истината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    30 Sep 2021 1:23ч.

    Никога не е късно да се орезилиш! Аз го мислех за свестен човек, пък той се оказа още един бивш директор на Световната Банка...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Когато те хвали турболиберал

    30 Sep 2021 1:50ч.

    нямаш нужда от врагове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Flick

    01 Окт 2021 10:01ч.

    Ще се повторя: "Когато атовете се ритат, магаретата страдат". В случая кристалина е само едно винтче в борбата между мощни световни сили. Това не означава, че я харесвам, напротив, смятам я за неморална и безскрупулна (случая с бокова и ООН).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи