Министър Цоков пред Dir.bg: Предлагаме образование, базирано на феномени - по финландски модел

Министър Цоков пред Dir.bg: Предлагаме образование, базирано на феномени - по финландски модел

Автор: Лилия Чалева, dnes.dir.bg

Дългосрочните промени в учебните програми, които могат да се реализират до 3-4 години, предвиждат компетентностни рамки, по-голяма свобода на преподаване на учителя за междупредметни връзки, подобно на популярното във Финландия образование, базирано на феномени, коментира в интервю за Dir.bg министърът на образованието проф. Галин Цоков.

Така нареченото обучение Phenomenon-Based Learning не преподава отделни дисциплини, а взима конкретно събитие и го разглежда от няколко гледни точки: икономическа, историческа, географска и др. По този начин учениците изучават няколко предмета едновременно, както и взаимовръзките им. Промените на МОН не предвиждат генерално приемане на такъв модел на обучение, но уреждат нормативно свобода на учителите за подобно проектобазирано обучение, съобразно компетентностите му.

"И при тази интегралност учениците ще могат да получат една по-обща представа за света, който ги заобикаля, няма да е толкова структурирана по отношение на отделните учебни предмети", убеден е проф. Цоков.

Промените обхващат още преформулиране на теми, отпадане на някои понятия и фактологическо съдържание, което не е толкова важно за учебната дисциплина, преместване на учебно съдържание от един клас в друг, съобразно възрастта и натовареността на учениците и др.

Всички заложени промени са качени на сайта в МОН за обществено обсъждане и ще влязат в сила на три етапа - от тази есен до 2026 г.

"Ако в сегашните предложения обаче има проблемни ситуации, ние ще ги обсъдим и на практика няма да ги одобрим", категоричен е министърът.

Промените ще бъдат поетапни, смислени, анализирани на база на изследвания и основани на традициите в българската образователна система. Те ще бъдат постепенно имплантирани в модела, който имаме, за да може той да бъде подобрен. И най-вече децата да бъдат по-добре подготвени, казва проф. Цоков.

- Месец и половина след като поехте МОН - кои са първите проблеми и цели в образователната сфера, които поставяте на дневен ред за решаване?

- Системата на науката и образованието е много голяма. Започва още от ранното детско развитие, минава през училищното образование и стига до висшето образование и науката.

Затова в правителствената програма за ранното детско развие е заложена промяна на сегашния медицински модел по отношение на децата до 3 г. Той трябва да стане по-модерен, да се включи педагогическа и психологическа подкрепа, така че още в този първи период децата максимално да се развият. Работим успешно в тази насока, съвместно с Министерство на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването. Това е важно, защото в досегашния модел на детските градини и ясли почти нямаше педагогически специалисти, едва през последната година започна по-голямо назначаване на такива кадри. Липсата на медицински сестри също е проблем, решен при разкриването на повечето ясли в по-големите градове и там, където има нужда.

Следва училищното образование с различните проблеми с учебното съдържание и оценяването, които са идентифицирани като проблеми в управленската програма.

Измененията, които предлагаме в учебните програми, са на две експертни групи, изготвени през през 2021 г.- 2022 г. Те предвиждат отпадане в някаква степен на фактологичната тежест в учебните програми и ориентиране към компетентности като цели в тях.

Другата важна дългосрочна цел е преструктуриране на учебното съдържание в изработване на учебни програми с определени компетентностни рамки, свързани с по-голяма интердисциплинарност между отделни учебни предмети и преакцентиране на образованието  от овладяване на знания към изграждане на умения и компетентности. Т.е. един компететностен модел на структурирано учебно съдържание. Впрочем, подобно е и предложението в стратегията за уменията на България, изработена от експерти в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която очертава пътя на трансформиране и преструктуриране на нашата образователна система.

- Какво предвиждат междупредметните връзки, заложени в промените в учебните планове?

- Ако една учебна програма сега определя учебното съдържание за конкретен клас и учебен предмет, то това е една по-рамкова програма, която определя компетентности, умения, които учениците трябва да придобият в дадена степен или етап на обучение. И оттам нататък, в рамките на работата на отделните учители с учениците, те ще имат по-голяма свобода по отношение на учебното съдържание какво да преподават.

Ако станат и по-интегрални, а не само интердисциплинарни, то тогава ще бъдат структурирани знания в отделни области, да речем от областта на природните науки. В момента едни и същи процеси се изучават от позицията на химията и физиката, или на биологията и химията. Всъщност и сега в много иновативни училища вече съществуват такива интегрални учебни предмети, които самите училища са си изработили на базата на екипната работа на учителите. И при тази интегралност учениците ще получат една по-общо представа за света, който ги заобикаля, няма да е толкова структурирана по отношение на отделните учебни предмети.

Това е основен елемент на много съвременни образователни системи - например популярното във Финландия образование, базирано на феномени, което съчетава различни предмети. Там образованието е структурирано по тези основни феномени, които ни заобикалят - природа, професии, общество, човек и т. н.

Това не е нещо ново за образованието. Това е структурирано още през 20-те години на XX век, но защо се случва в съвременното училище и защо това е цел на промяна и в нашата образователна система?

Защото едно такова структурирано учебно съдържание означава промяна и в методите и работа на учителите. Това означава преподавателят да има повече автономност в зависимост от своите умения, подготовка, стил на преподаване, ученици, с които работи, да подбере определено учебно съдържание, дори той да си конструира учебно съдържание, за да може да формира тези умения и компетентности в учениците. Т.е. акцентът при оценяването ще се пренесе от оценка само на знанието и в произвеждането й към оценка към уменията и компетентностите на ученика, към оценка на личностното развитие в хода на процеса на обучение, което вече е принципно ново и дава много по-голяма възможност на екипа от учителите да работи и да следи развитието на ученика.

- При този метод на интегрално обучение по два или повече предмета - например биология и химия - кой ще пише оценката на ученика?

- В промените в Наредба 11 ние посочваме текст, че за такива изследователски задачи, тип проекти, които могат да бъдат зададени от двама и повече учители, ще може да се осъществява и съвместно оценяване от учителите. В този смисъл те могат да реформират оценката по определен учебен предмет. Сега тази система функционира така - оценката по биология и по химия да е една и съща. Но това ще го решат съответните учители. В момента това също се прави в нашето училище и не само в иновативните.

- Означава ли това, че с един такъв проект ученикът може да получи оценка едновременно по няколко предмета?

- Ако е работено по тези предмети и проектът включва съдържание и изграждане на умения по тях, защо не? На практика точно това е смисълът на съвместното преподаване и на възможността учениците да бъдат оценявани едновременно от двама или повече учители. Но това е правено и по време на обучение от разстояние в електронна среда. Учителите в много училища го правят и в момента. Сега искаме да им дадем нормативната сигурност за това, че има перспектива и възможност. И е добре, както за тяхната съвместна работа, така и за ученика.

 - Предложените промени се отнасят за учебните предмети от 1 до 10 клас и предвиждат те да влязат в сила на три етапа - от тази есен до 2026 г. Отворена ли е опцията за нови предложения?

 - Тези промени в учебните програми са дискутирани и предложени от две експертни групи през 2021-ва и 2022 г. Първата е въз основа на допитване до учители, родители, ученици, а другата - от експерти и преподаватели, които са гледали и анализирали учебното съдържание. Това е труд, който ние не искаме да загубим, и го предлагаме за обсъждане. Разбира се, ако сега, в този месец има нови предложения от други учители и експерти, те ще бъдат взети предвид и евентуално ще се направят допълнителни промени, но те ще бъдат в посока преформулиране или отпадане на фактологическо съдържание, което не е толкова важно за учебната дисциплина.

Освен това, ако в сегашните предложения има проблемни ситуации, ние ще ги обсъдим и на практика няма да ги одобрим.

- Защо и в трите етапа за промени в учебните програми няма никакви предложения по история, дори и за за намаляване на фактологическата сложност?

- Причината е, че експертните групи не са стигнали до общо решение за промени по този предмет и няма предположение. Но ние мислим по това как да организираме най-добре процеса и да видим това, което наистина е важно. Защото историята, особено пък българската история, е специален предмет, специален фокус.

- А какви промени може да очакваме за 11 и 12 клас?

- Там също ще започне обсъждане как да бъдат структурирани учебните предмети по най-добрия начин, но това, по което ще работим, е по отношение на по-голямата компетентност на ориентираност в учебните програми. Може би това ще бъде един цялостен процес, който ще обхване от 1 до 12 клас.

В някаква степен ще търсим възможност да подготвим и този преход към евентуално профилирано обучение след 10 клас, защото там е специфично.

Вероятно ще бъде анализирано до есента и доколко са прекалено сложни и академични учебните програми в профилираното обучение и ще търсим възможности да се усъвършенства точно този елемент на образователната система. Тъй като досега не имало такива анализи и не са правени предложения на работни групи, то тук процесът ще е по-продължителен. Трябва да бъдат одобрени определени работни групи, да бъдат включени представиели на социалните партньори, а това не може да го направим за месец-два.

-  Значи ни очакват още доста промени. Доколко те ще бъдат генерални и стресиращи?

- Образованието никога не може да има революционни промени. Те ще бъдат поетапни, смислени, анализирани, изследвани и основани на традициите в българската образователна система.

Няма да стресираме хората, те и без това се стресират от толкова много неща - изпити, НВО, прием в университети... Промените ще бъдат постепенно имплантирани в модела, който имаме, за може той да бъде подобрен. И най-вече децата да бъдат по-добре подготвени.

- И да подобрят резултатите в оценките си?

- Дори резултатите от оценките не са толкова важни, защото най-важното е какво мерим, щастливи ли са децата. Те могат да имат отлични резултати, но дали са щастливи и дали са личностно развити. Но и резултатите трябва да се подобрят.

 

 

 

Коментари

  • Феноменално.

    01 Авг 2023 13:27ч.

    Ние с килийните образования да си изядем глинените таблички и рабошите с дипломите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А конкретното събитие (феномен) "20,000 вида пчели"

    01 Авг 2023 13:30ч.

    ще се разглежда ли от няколко гледни точки?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Научното познание е системно познание,

    01 Авг 2023 21:17ч.

    а не "основано на феномени", което нищо не означава. Това противоречи на традициите на българското образование.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sdfsdfsdfsf

    01 Авг 2023 13:31ч.

    Ако сте общували скоро с финландци, може да разберете за каква образователна система става дума... все едно говориш с голямо дете

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Петко на Кирча

    01 Авг 2023 13:36ч.

    Ами то това е целта - кристален мозък като на Киро Канадския

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отврат!

    01 Авг 2023 13:34ч.

    Решили са да превърнат обществото в дебили! Сещам се за една видна представителка финландска, която остана без пост, заради поведението си! Сега е времето, учителите да кажат своята дума! Що не върнете Бел-Ланкастърският метод, известен и като взаимоучителен метод - от него по-голяма полза ще има?! Някой каза, че бг история се развива на цикли, а не линейно! Прав е човекът!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Такава дълбока промяна изисква обществено обсъждане

    01 Авг 2023 22:27ч.

    Не може да ликвидират образованието тихомълком, когато сме в отпуска. Такъв експеримент може да се направи в едно училище, ако училището (директорът, учителите, родителите) са съгласни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аха!

    02 Авг 2023 16:20ч.

    Тези всичко могат! Затова са ги поставили на тези постове!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Петко на Кирча

    01 Авг 2023 13:34ч.

    Като му гледам физиономията капацитета е ясен. Днес финландски модел, утре германски и така който квото му дойде. Стратегия има ли за следвашите 20 год да се следва? А този финландски модел е опорочен, работи само в главите на неолибералните планктони.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трябва да върнат матурите каквито бяха преди да ги промени Денков

    01 Авг 2023 22:33ч.

    и всичко ще си дойде на мястото. Най-напред Денков промени матурите и снижи резултатите на учениците, а сега за да поправи грешката си, иска да съсипе образованието и нацията. Това са две стъпки на една и съща стратегия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    01 Авг 2023 13:34ч.

    Този божкем министър се прави на интересен. Побъркахте децата бе, кретеноиди!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без име

    01 Авг 2023 13:35ч.

    бля, бля , бля. иска да каже с хиляда думи , че идва джендър образование. честито.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бай Иван

    01 Авг 2023 13:35ч.

    А таблицата за умножение от колко ъгала ще я разглеждате ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хаха!

    01 Авг 2023 13:42ч.

    Нали има калкулатор! Те на Запад ,повечето само така умеят да смятат!:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ////

    01 Авг 2023 15:22ч.

    Два ъгъла - множимо и множител. Третият ъгъл ( резултата) не е важен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мани майтапа,

    01 Авг 2023 15:30ч.

    преди 17/18 години колега беше ходил в щатите по някаква работа. Вика, там могат да мерят само с електронен шублер, ако им покажеш нормален, го гледат като голям камък. Bеше им събрал очите...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    01 Авг 2023 13:38ч.

    Това правителство е феноменална катастрофа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитно

    01 Авг 2023 13:41ч.

    Къде се намира този инкубатор за гниди? За да изчегъркат бг история, първо ще трябва да налазят образованието! Да разбираме ли, че след като се справихте с бг икономика, здравеопазване и съдебна система, последната опора, която остана е образованието? Не, че не го рушите вече 30 години, да бяхте изчакали последният учител, получил образованието си преди 1989 година да се пенсионира, че тогава, бе умници! Не ми се иска да бъда на тяхно място! Това си е голямо изпитание за професия като тяхната! Сега е времето, Народе! После ще бъде късно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лео и Реми

    01 Авг 2023 13:42ч.

    Ние приветстваме този образователен метод! Нас ни обучаваха по тази система и в в резултат сме умни и щастливи заедно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • абе в това правителство

    01 Авг 2023 13:43ч.

    има ли поне един нормален? Къде ги намериха тия психопати?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поредният … феномен за министър

    01 Авг 2023 13:44ч.

    Какво доказва, че финландското образование е много добро или поне добро? Финландските лекари, инженери, прависти, биолози, химици, езиковеди, историци и т.н. имат някакви планетарни достижения, които не сме забелязали ли?! Дайте факти и аргументи, стига сте плещили празни приказки, а то да се чуди човек откъде и как сте получили вие научните си степени и звания. Ако е било с феномени-меномени, вие сте излишни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ох, прочетох: финландските лекари... травести

    01 Авг 2023 18:49ч.

    и реших, че има планетарни достижения наистина. А то било друго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хомосексуализъм, сатанизъм, политкоректно нагаждачество и екопсихарщина –

    01 Авг 2023 13:48ч.

    това е накратко тази феноменална система

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    01 Авг 2023 13:59ч.

    Благодарение на "иновациите" ви цели училища са с двойки на изпитите по родния си език. Нищо чудно, чуйте си партийните ви водачи как приказват....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукурайко

    01 Авг 2023 14:06ч.

    Защо не базирано на ноумени и как изглеждат те сами по себе си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Phoe

    01 Авг 2023 14:07ч.

    Върнете старите методи, резултатите ще се подобрят. С тия нови промени, резултатите ще са още по-лоши. Е, ако искате още по-ниски резултати, давайте смело напред!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мила от Марс

    01 Авг 2023 14:13ч.

    И крайната цел на образованието- децата да са щастливи?!? и личностно развити?!? Хубаво е децата да не страдат много в училище , но все пак това не е сладкарница или Дисниленд. Или вече ще стане? А нещо за самостоятелно критично мислене, разбиране и отношение към света? - Не.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Критичното мислене води до недоимък и до трудовата борса.

    01 Авг 2023 14:17ч.

    В синекурен офис и фър-пър по конферентни ешмедемета плюс финансов комфорт и житейска прохлада се влиза с само с безкритично мислене. Целта е да избутат живота в максимален лукс, материално изобилие и трудов рахат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Преход

    01 Авг 2023 14:35ч.

    От тясно профилирани дебили се преминава към тотални, глобални дебили. Химия и биология - обща дисциплина !?????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И физика, и физика

    01 Авг 2023 15:37ч.

    Навремето даскала по физика в университета ни разправяше, че химията била част от физиката, при това не най-интересната. Общо гледано - откъм "компетентностите" на министъра, може и да е прав, но влезеш ли в детайлите извън заглавието на учебниците...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каруцата пред коня

    01 Авг 2023 15:20ч.

    Как ще анализираш "феномена" от различни гледни точки, като нямаш знания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Измененията, които предлагаме в учебните програми, са на две експертни групи, изготвени през през 2021 г.- 2022 г. Те предвиждат отпадане в някаква степен на фактологичната тежест в учебните програми

    01 Авг 2023 15:34ч.

    И като децата няма да учат факти, какво ще учат? Чувства и мисли? И гледам, че думичката "знания" се заменя с обтекаемото "компетентности", що така? Освен това, много държим да узнаем имената и професиите на участниците в тези две "експертни групи", подготвили промените. Самоналагащият се извод е, че съсипването на образованието върви по ускорен план. Гледам, че също така имат присърце старата максима "знанието носи печал" и гледат да го спестят на децата, за да може да бъдат "щастливи" и "личностно развити". Можем ли да кажем, че това няма да е образование, а индоктринация с повтаряне на правилни опорки без фактологична обремененост?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Суоми 40

    01 Авг 2023 20:54ч.

    Ще трябва да внесем и учителите от Финландия, понеже от българските университети излизат функционално негрАмотни. Във ВУЗ-овете е сериозният проблем, Цочка! И докато Денков и другаре се мотаят из властта, няма да се оправи. Само пушилка ще се вдига и ще се точи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Във вузовете

    02 Авг 2023 3:32ч.

    наистина е сериозният проблем. Моето образование беше по-добро в гимназията, отколкото в университета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гражданин

    01 Авг 2023 22:12ч.

    Унищожиха образованието и сега предлагат чужди модели! Айде няма нужда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами, добре...

    01 Авг 2023 22:13ч.

    Доколкото има рационални неща в идеите на министър, те се прилагат и сега, поне в добрите училища. Невинаги са възможни междупредметни връзки, лично аз ги използвам постоянно, но не всеки учител е компетентен и не всеки предмет позволява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    01 Авг 2023 22:21ч.

    Колкото по-малко детето учи днес, толкова е по-умно... кът така че, не натискайте децата си, намерете им стари учебници и не се притеснявайте - генът си е ген!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веска

    01 Авг 2023 22:55ч.

    Откъде-накъде някаква чужда държава ще ни "ограмотява" медийно? Нека първо ограмотят собствените си граждани, а не да ги зомбират, а да оставят българите сами да решават кое е истина и кое лъжа! А този дебелак много доволен, че ще дели някакви се два милиона лева.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От къде ги копат такива олигофрени за "менистри на Образованието" .Безкрайния набор "феномени" е БЯЛ ШУМ, което е АНТИПОД на Разума (на взаимовръзките между феномените) на индивида...

    02 Авг 2023 1:15ч.

    Наистина новата "евроатлантическа" цивилизация ни насочва към мезолитната фаза на цивилизацията, по-известна като "ловно-събирателна" (на "феномени" - ставащи за ядене в Гората и Полето) , но тогава не е ли по-добре за поредния "менистър на образованието" да цаним някой орангутан от Софийска Зоологическа градина? Поне няма да има големи претенции за заплатата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рада Госпожина

    02 Авг 2023 11:12ч.

    Не разбрах какви критично мислещи феномени иска да създава този експерт.По моето скромно мнение на децата, чийто майчин език не е български трябва да се дават повече практически умения,по старому,да са обучени на занаят.Така честно ще печелят хляба си,ще са полезни за семействата си и нацията

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвет към който схваща за какво става дума...

    02 Авг 2023 11:47ч.

    Върви се към тотална обществена дебилизация. Това е спуснато от Давос и Швааб - трябва им свят с 90 % население от социални инвалиди, малоумници. Така контролът върху тях ще е много по-лесен и ще прокарват всякакви измами и манипулации - "пандемии", джендъризъм, подменена история, фалшива реалност, войнстващ атеизъм... Как да го направят най-добре, най-масово ? Изключително и само чрез образованието ! Няма как да променят мозъците на поколенията 40-45 + . Тях ще ги оставят на доизживяване - някоя "пандемийка" , "ваксинки" , мизерия , цифрова диктатура, химически следи да ги тровят... Останалото ще свърши неумолимия ход на времето. Но децата ! Ах децата - те трябва да бъдат организирано ЗАТЪПЕНИ ! Организирано дебилизирани ! И това може да стане само ИЗВЪН дома им, извън семейната среда - в училище ! Затова обяснявам на всички роднини и приятели с по-малки деца, ученици. ОБРАЗОВАЙТЕ САМИ ДЕЦАТА СИ !!! Това е абсолютно задължително, ако не искате децата ви да са част от дебилите ! Не само не разчитайте на училището, по-скоро противодействайте на това което ще пълни главата на детето ви ! Давайте алтернативното /ИСТИНСКОТО/ образование на децата си сами ! Всеки 45+ може да учи детето си да чете функционално грамотно, да смята. Биология, химия,физика, география, история - ОТ ВАС !!! Намерете си учебниците, извадете си книгите, и за вас самите ще бъде полезно. А за децата ви - спасително ! Семейството трябва да стане паралелното училище на официалното такова. И да - задачата е трудоемка, "неблагодарна" ! Вместо като се върнете от работа да вирните краката или да си направите салатката и ракийката ... да трябва да осигурите "вечерно училище" на децата си. Но това е спасението им. Мързелът и леженето върху кълката "Да учи там каквото му преподават..." ще направи детето ви в най-добрия случай дебил ! И безродник, същество без родова памет ! Без елементарни знания по основните дисциплини ! Социопатче с екранна зависимост... а може и да си дойде в къщи със сменен "социален пол" ! Не си мислете че точно на вас това няма да се случи... Родители ! Запрятайте ръкави и образовайте децата си У ДОМА ! Това е съвета ми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    02 Авг 2023 12:35ч.

    Тоя утрепА Аристотел! На министЕрО дАли му е известно, че 90% от лапетата от 8 клас нагоре не могат да напишат 3 свързани прости изречения без някаква грешка в тях или поне 2 сложни съставни ? МинистЕрО знае ли, че и студентите му са същите? МинистЕрО знае ли, че правенето на верен извод по някаква задача/уч.предмет от ученик днес зависи от предаването по телевизията или най-вече от поста в соц. мрежа, коити ученикът е гледал снощи ? Ма, извинете, какво знам аз, един прост трето поколение даскал... Феноменът се изследва, баце, ноуменът се измисля, виж си философията от едно врем, в днешната това го нЕма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щом е от чужденците

    02 Авг 2023 13:30ч.

    Щом нещо идва от чужденците, особено от западните, значи трябва да се приеме като чиста монета. Какво е довело на запад, няма значение. Важното е, че е от корекома, купешко, Фносно. Те днешните деца не могат да пишат правилно, не могат да смятат елементарни работи, което може да се научи от всеки родител, който може да пише и смята елементарни работи, ама родителите нямат време. Учителите пък нямат мотивация (едно време бяха мотивирани, а сега, за съжаление, повечето от учителите са тези, които не са успели да влязат искатаната специалност и са писали като последно желание — даскал. Какво се очаква от подобни преподаватели?)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боко

    02 Авг 2023 18:58ч.

    Цоко, що не ходиш да пасеш овцете на дедо ти във Финландия, ами си взел да ми се правиш на "феномен", четейки скалъпени от програма за "изкуствен интелект" фразеологични измишльотини?! http://youtu.be/G83u0fXXqOo

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жеков

    03 Авг 2023 20:26ч.

    Такова ще е образованието. Той самият министър е природен феномен - гейзер. Цялата сглобка-коалиция също.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КТБ-Шиши

    04 Авг 2023 0:29ч.

    Колко стотин милиона са заделили в бюджета за подобно "феноменално" разгепване?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи