Кой се страхува от експертен дебат за еврото?

Кой се страхува от експертен дебат за еврото?

Георги Вулджев, ekipbg.com

Следвайте "Гласове" в Телеграм

На изслушване в парламента миналата седмица станахме свидетели на поредния позорен цирк по отношение на въпроса за бъдещето на валутния режим в България. Управителят на Българската народна банка Димитър Радев се опита да избяга от отговорността за предоставяне на анализ на последствията от потенциалното присъединяване на България към еврозоната.

В изслушване относно евентуалното въвеждане на еврото през 2024, Радев изненадващо заяви, че решението за влизане в еврозоната е политическо, а не експертно, съответно няма нужда от анализ на централната банка по темата. Дори каза, че вече има достатъчно анализи и още един няма с какво да допринесе.

Бяга ли от отговорност управителят на БНБ?

Това поведение на управителя на БНБ е същевременно изненадващо и изключително тревожно по ред причини. На първо място защото комисията по бюджет и финанси към миналото (47-мо) Народно събрание взе решение, че БНБ трябва да изготви и представи публично доклад относно икономическите последствия от присъединяване към еврозоната. Това бе вписано в плана за приемане на еврото. От БНБ тогава нямаше възражения, но сега изведнъж самият управител на централната банка изглежда се опитва да отхвърли тази отговорност, която ѝ бе възложена от самия парламент.

Освен това, не е вярно, че има „достатъчно анализи“ по темата. В действителност БНБ няма актуален и задълбочен анализ относно макроикономическите последствия върху България от евентуалното присъединяване към еврозоната, конкретно на настоящата целева дата 1 януари 2024 г. Някой въобще някога да е чувал за фокусиран анализ на БНБ по темата? Дори някога да е бил правен такъв, то той със сигурност не е актуален към настоящата дата. Откакто аз следя темата за еврозоната (от 2017) не съм видял нито един публично представен анализ на БНБ относно евентуалните последствия от приемане на еврото.

Въпросът за валутния режим със сигурност е експертен

Не е вярно и, че валутният въпрос е политически, а не експертен. Той със сигурност е и политически, най-малкото защото в крайна сметка зависи от вземането на политическо решение, но безспорно същевременно с това е и експертен. Дори за лаици е очевидно, че валутният режим на една държава е от първостепенно значение за нейното икономическо развитие. Мисля, че и самият Радев ще се съгласи, че по отношение на решения, които могат да имат много съществени дългосрочни икономически последствия върху България, е силно препоръчително политиците първо да се консултират с икономическите експерти.

Нещо повече, експертното логично предхожда политическото. За да могат политиците (и/или гражданите, които представляват) да вземат възможно най-информираното и адекватно решение по темата, първо трябва да се изкажат експертите и тяхната експертиза да бъде подобаващо отчетена. Уви, досега институцията, която би трябвало да представлява най-високото ниво на експертиза в сферата на икономиката и паричната политика особено – Българска народна банка – все още не е предоставила свой обективен експертен анализ на последствията от предложената промяна във валутния режим.

Поради някаква причина Димитър Радев се опитва да избяга от естествената експертна отговорност, която носи като управител на БНБ. Но защо? Може би Радев се притеснява, че един обективен анализ ще покаже, че негативите на еврото далеч надхвърлят позитивите? Това е много вероятно. Радев не е невежа, той е наясно със структурните икономически проблеми и вътрешни противоречия на еврозоната. Знае, че откакто съществува вместо да подпомогне икономическата конвергенция, разликата в икономическото развитие между държави като Италия и Гърция от една страна и Германия и Холандия от друга, е по-голямо отколкото преди приемането на общата валута. Знае и че всички икономически проблеми на еврозоната предстои да се задълбочат още повече от енергийната криза, която генерира екзистенциална заплаха за стопанския модел на основния икономически двигател на еврозоната – Германия.

Какво всъщност казват експертите?

Относно икономическите проблеми и структурни недостатъци на еврозоната е изписано много в експертната икономическа литература и провалът на проекта се счита за очевиден факт от нобелови лауреати като Пол Кругман и Дзоузеф Стиглиц. Милтън Фридман, може би най-влиятелният икономист на 20-ти век, още през 1997 г. казва, че държавите, които няколко години по-късно приемат еврото, не формират оптимална валутна зона.

Не трябва да се забравя и критичният принос на Ашока Моди, професор в Принстън, и бивш помощник-директор в Международния валутен фонд, в книгата му озаглавена „ЕвроТрагедия: Една драма в девет акта“. Отвъд тези имена, като представител на по-неортодоксална критика на еврозоната, от перспективата на австрийската икономическа школа, се отличава Филип Багус, професор в университета „Крал Хуан Карлос“ в Мадрид, който се прочува именно с книгата си „Трагедията на еврото“. Като друг виден неортодоксален критик, но от доста различна перспектива, няма как да не споменем Янис Варуфакис, бивш финансов министър на Гърция, който в рамките на академичната си кариера е преподавал в Кеймбридж и Глазгоу.

Има ли нужда да споменаваме и българските експерти, които са остри критици на еврозоната? Позицията на нашата организация, ЕКИП, по темата е ясна от години, но до нашите критики на еврото и опозиция към приемането на тази валута се нареждат експерти с иначе много различни икономически възгледи. Ярък пример е доц. Григор Сарийски от института за икономически изследвания към Българска академия на науките, който от години също е остър критик на еврото. Или Любомир Христов, бивш главен икономист на БНБ, изпълнителен директор на Централния депозитар и съветник на изпълнителния директор на Световната банка, който нарече еврозоната „капан“ в последното си интервю за БНР.

Може би експертният дебат наистина вече е приключен

Забележително е колкото много уважавани икономисти, и то от различни школи, с различни убеждения – от кейнсианци като Кругман, през монетаристи като Фридман, та чак до представители на австрийската школа като Багус – са на мнение, че еврозоната страда от дълбоки структурни противоречия и проблеми, които правят общата валута провален проект. Димитър Радев би трябвало да е добре запознат с тази литература и най-вероятно е наясно, че критиците на евро проекта са едни от най-уважаваните имена в сферата на икономическата наука през последните десетилетия. И също така е наясно, че аргументите на подобни критици са по-убедителни от тези на защитниците на еврозоната.

Най-вероятно именно затова управителят на БНБ иска да отбие номера и да не предоставя анализ относно плюсовете и минусите за България от приемане на еврото. Защото знае, че такъв анализ, ако е обективен, няма да е в полза на неговата експлицитна про-евро позиция. Ако пък анализът не е обективен, много бързо ще бъде разобличен като такъв в публичното пространство и престижната репутация на БНБ и нейният управител ще бъде опетнена. Може би Димитър Радев наистина е прав, когато твърди, че има достатъчно анализи по темата за еврото. Може би експертният дебат по валутния въпрос наистина е приключил. И е спечелен от евроскептиците.

 

Източник: ekipbg.com

 

 

Коментари

  • Марк МЕТА Шикългрубер

    01 Ное 2022 19:38ч.

    Валутния борд и всякакви връзки с еврото и долара трябва да отпаднат. Или 20% инфлация ще имаме докато се разпадне ЕС - още 2-3 години. Живели сме и без валутен борд и даже по-добре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Boris

    01 Ное 2022 20:55ч.

    Без валутен борд държавата ще фалира официално за 24 часа. Борда е машината за изкуствено дишане, която държи мъртвеца все още в кома. Не дрънкай глупости!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Блаблабла

    02 Ное 2022 8:54ч.

    Това пък откъде го измисли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    01 Ное 2022 22:45ч.

    Какъв борд щом държавата може да покрива дефицити си със заеми?Това е все едно да казваш; Да днес 1лв=1марка но утере каквото каже пазара.Какво да каже пазара утре като му е ясно че до де си жив масрафите можеш да ги покриваш със заеми.И започва едно наддаване в % които се формират на база точно кога ще фалираш!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    01 Ное 2022 22:50ч.

    Въвеждането на борд си беше геноцид.В името на светлото бъдеще.Светлото бъдеще се сгромолясва пред очите ни.Някой трябва да отговаря за геноцида.Някой извърши жертвоприношение.Дъжд не заваля.Редно е жреца/ците сами да станат жертва.Е бягат да се скрият в еврозоната.Няма да завали.Ама ритуала................отиде по дяволите.А е време!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    02 Ное 2022 7:36ч.

    Дебат? Някой помни ли изобщо на какво се казва дебат? Всеки си предлага опорните точки, които са на принципа на рекламата, казваш едно две добре звучащи предимства и всеки слушател на каквото хване вяра. Дебатът изисква наистина да има пълен контакт, битка, ние нямаме дори лидерски дебати предизборно. Дори „дебатите“ по медиите имат регламент, който почти не позволява... дебат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    02 Ное 2022 7:38ч.

    За еврото, възможно е това да не е точния момент да се направи, в политиката има твърде много неща за изчистване, в българската и европейската, може би е по-добре други хора да го направят в по-подходящо време и с по-добри мотиви и намерения. Звучи логично да се случи някога.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да тръгнем от това- какво е еврото

    02 Ное 2022 8:03ч.

    Става дума за усъвършенствана модификация на ФРЗ-1913г.,разликата е в технологията на приватизиране на неограничената емисия.При ФРЗ става чрез държ.дълг и борсите,а при ЕЦБ участват още европейските програми и странни политики.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виж сега

    02 Ное 2022 8:53ч.

    Д.Радев си го каза в прав текст. Анализ има, предоставен е на правителството, но лелята, дето се води финмин, го е засекретила. С две думи:запушили са му устата! Президентът да каже нещо по въпроса? Това е неговото правителство!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 11:13ч.

    В икономическата наука няма Закон на Ом и Теорема на Питагор. Върху огромни системи некоординирано и динамично окзват въздействие значитилно количество обективни фактори, чието въздействие бива модифицирано от прилагането на различни субективно разбирани и използвани инструменти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @съждител

    02 Ное 2022 11:38ч.

    Ъхъ. И иждълката напета е заедно с находата щиспо. Всичко е ясно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 11:58ч.

    Реакцията на тезата ми е направо спираща дъха, та е наложително да уточня. Мнозина знаят, че вече съм го правил (излагане на критично мнение) и то нееднократно, но сега ще се опитам в серия от постинги, стараейки се да не се повтарям много, да разясня случващото се. Ще има грешки - няма начин да се избягват при бързо писане и при принудително насичане на мисълта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В сайта на "екип" има линк към много "задълбочен доклад" на ИПИ за т.нар. ползи от еврозоната за нас

    02 Ное 2022 12:05ч.

    Ето го: https://ime.bg/bg/articles/izsledvane-na-ipi-prisyedinyavane-na-bylgariya-kym-evrozonata-ikonomieskiyat-pogled/ Ще обобщя ползите накратко: първа "полза" - по-висок кредитен рейтинг и по-лесен достъп до кредити. Във фактически фалирала държава, в която кретити се взимат не за инвестиции, а за запълване на дефицит и плащане на стари кредити, предимството е много съмнително.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Втората "полза"

    02 Ное 2022 12:08ч.

    е поемане на ангажимент за "структурни реформи", т.е. Брюкселският диктат някак си се представя за "предимство". И третата "полза" е намалените такси при преводи в еврозоната. Те са намалени от близо 2 години и от 20-тина евро за превод до някаква сума сега са около 0.6 евро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И като допълнение към третата "полза"

    02 Ное 2022 12:12ч.

    Това не бяха такси за превалутиране, защото плащане от сметка в евро към чужда сметка в евро (т.е. без превалутиране) таксите бяха пак 20-25 евро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:07ч.

    Радев знае истината и тук започват проблемите. Дори и физически той лично да не си сложи подписа под искания доклад, категорично носи отговорност. Отборът му (УС) е шарен - от експерти до "наши момочета". Той не желае да носи тази отговорност. Ясно е, че тесни "елитарни" прослойки ще профитират временно, но много обемисто от въвеждане на еврото и те оказват натиск.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:10ч.

    Натискът се мотивира от чисто ситуационното съвпадение на този интерес със система от геостратегически мотиви и съобр. Субектите са повече: - атлантически (в частност американски), либерално-глобалистичен (формални и неформ. кръгове), брюкселски (съюзен и чиновнически), национални капиталови кръгове от водещи страни! Има и др.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:15ч.

    Изготвянето на доклад е деликатна тема. Субектите играят сериозна роля. Кой възлага и кому възлага? Предеопределя и предпоставя ли се резултатът? Цели ли се реален сблъсък на автентични мнения? А кой, как и по какви критерии накрая ще изведе "салдото"? Все въпроси с много тежък и дори невъзможен отговор. Това не отменя носенето на отговорност заради дадените отговори!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доклад...

    02 Ное 2022 12:28ч.

    Докладът е ясен, ползи няма - ей горе съм пуснал резюме на "ползите" от т.нар. "доклад" на ИПИ. Ако имаше някакви, досега да са ги разтръбили и от канализацията. И понеже и МФ, и БНБ са много наясно с това, гледат да го прокарат тихомълком, без много движения и обяснения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    02 Ное 2022 12:24ч.

    Кой се страхува от експертен дебат за еврото? 1. Който нищо не разбира. 2. Не му дреме за родината. 3. Най-вероятно и двете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:25ч.

    Аз многократно съм подчертавал, че позитивите от еврото принципно са смешни за периферна и слаборазвита страна като България, а негативите са смазващи. Има едно незаобиколимо обстоятелство - никой не е длъжен да се запознае с мнението ми и да му обърне внимание. Обратното е водещо - публично познати експерти с бръшлянови дипломи ни заливат с хвалебствени лозунги!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ползите са само и единствено за ЧАСТНИ многонационални компании с разхвърляно производство из целия ЕС,

    02 Ное 2022 12:34ч.

    които не могат да си позволят цените на стоките им да се клатят катадневно от някакви валутни разлики като нивото на р. Дунав в сантиметри. И които компании имат глас в общата фискална политика на ЕС, освен, че са too big to fail.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:26ч.

    Радев много добре е усетил, че има силни кръгови и важни аргументи, които искат безусловен отговор "Да". Такъв отговор е невъзможен при прилагане на автентична експертиза, прилагана отговорно и в условия на отсъствие на конфликт на интереси. В България е още по-сложно поради системата на ВБ. Тук има множество особености, които правят картината още по-заплетена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:32ч.

    Вече разбирате – в среда, която е доминирана от користолюбиви, частни интереси и при политически и геостратегически предефинирани „решения“, някой иска от страна на БНБ един "обективен и експертен" доклад. Хайда да си кажем нещата право. Силово и принудително се извърта в посока на това - БНБ да стане удобното извинение, мръсната изтривалка, в която някой ще си изтрие окаляните обувки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:34ч.

    Калта е една метафора, с която силни кръгове на власт и интерес, несръчно и глуповато са се опитали да прикрият като със смокиново листо „срамотиите“ си. Сега вече разбирате становището на Радев, че въпросът е политически! Разбира се, че е политически. Той е резултат на една „политика“, която категорично отказва да постави на първо място интересите на страната България и на народа и.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:36ч.

    А каква е тогава ролята на местните "разбирачи": Велчев, Катев, Дацов, Лингорски, Ангелов, Богданов, двамата Ганев, като тук дори не ми се иска да включа леко смешноватите специалисти от рода на М. Димитров, В. Панев. Последните двама принципно разбират материята, но политическто им качество ги обрича. Това са скандиращи лозунги, нищо друго!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много шум за нищо

    02 Ное 2022 12:37ч.

    Докато дойде време да приемаме еврото, то вече ще е жив труп.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    02 Ное 2022 12:48ч.

    Вероятно да!Или някой ще го напусне!Кандидат №1 е Италия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:40ч.

    Всички споменати са институционализирани и индоктринирани до такава степен, че вече са склонни да вярват и защитават това, което им се „спуска“, а когато ситуационно то съвпада с корист и интерес – правят го със завидна жар! Чак някой неизкушен може да им повярва! Institutionalized, помните ли образа на стария затворник от велокото произведение Изкуплението Шоушенк!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:49ч.

    На този фон отборът на Екип - Вулджев, Панчев са светлинки в тъмата. Аз принципно имам разни проблеми с младежите - не само чисто естествените поколенчески, но тези двамата не са ме "ядосвали"! Искам да привлека вниманието ви и към още идин скорошен материал: https://www.focus-news.net/novini/interviu/Prof-Krasimir-Petrov-Vlyazohme-v-poslednata-neistova-faza-na-imotniya-balon-kudeto-narodut-obezumya-1446908

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    02 Ное 2022 12:53ч.

    Цялата статия е интересна, но аз нарочно приличам вниманието ви към самия край, където става дума за еврото. Кратко, декларативно и много категорично. Все пак срещата и разговорът покриват основно друг пробелм. Който не познава проф. Петров, да споделя - буквално го "изгониха" от АУБлагоевград заради неполиткоректно говорене и неправилно мислене. Тръгна на гурбет!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи