Капитализъм без край

Капитализъм без край

Автор: Мартин Петрушев Следвайте "Гласове" в Телеграм

Капитализмът стана безалтернативен, когато обеща, че неговото бъдеще може да бъде единствено и само подобрена версия на зададеното от самия него настояще. А това настояще се поддържа чрез приравняване на всичко, включително и миналото, до оголената му експлоатационна стойност на капиталистически продукт. Затова капиталистическото бъдеще по неизбежност означава растеж чрез нарастваща експлоатация. Марк Фишър, който през 2009-та година пише кратката, но фундаментална за нашия век книга „Капиталистическият реализъм“ и в нея предлага размитото вече понятие постмодернизъм да се замени с капиталистически реализъм,  казва:

Силата на капиталистическия реализъм отчасти произтича от начина, по който той усвоява и потребява цялата предшестваща история. Това е един от ефектите на присъщата му „система за еквивалентност“, която може да припише парична стойност на всички културни предмети – независимо дали става дума за религиозна икона, порнография или „Капиталът“.

С това капитализмът убива културата. След първоначалните си качествени проявления, които повдигат стандарта на живот в дадени географски ширини, капитализмът се извращава в желанието си за все по-голямо разрастване и постепенно започва да прояжда всичко, до което се докосне. А трудно бихме се сетили за нещо, което да не е докоснал. Рамката му вече е толкова глобална, че всяка антикапиталистическа тенденция само подхранва самия капитализъм със своето по правило насмешливо и маргинално поведение. Затова вече е невъзможна истинска революция, а само симулакър на революция, която да напомни кой е действителният играч на сцената. В спомената книга Марк Фишър пише как в киноиндустрията често „злите“ са в образа на капиталистически корпорации, които зрителите побеждават чрез главните герой и допълва: „филмът изиграва антикапитализма ни вместо нас, като така ни позволява да продължим с безнаказаната консумация.“ Всички антикапиталистически настроения се явяват по-скоро като игра на антикапитализъм, която отваря клапана, за да отпусне малко пара.

Населението беше превъзпитано да вярва в капитализма като в единственото решение, края на историята и върха на цивилизацията, а народомасите се втурнаха презглава към него и буквално се издавят по моретата, само и само да вкопчат нокти в неговата финансова пирамида. Отникъде не се задава алтернатива – Китай е хибриден капитализъм, Русия е олигархичен капитализъм, западният свят продаде своите държави на наднационалните корпорации, а Африка и Южна Америка гонят капиталистическите стандарти и се приравняват по тях. Това е предварително обречено движение. Приобщаването на още хора в тази система за хищническа експлоатация, действително прави по-голямата част от човечеството ненужна, защото въвличането на всички в култа към всевечното нарастване прави този култ практически неосъществим.

Социалната стандартизация на консумеризма и агресивната реклама кара хората да потребяват неща, от които нямат действителна нужда. Според изследване (описано в книгата на Димитър Събев „Маркетинг, потребление и икономически растеж“) средностатистическият американец е подложен на 5000 рекламни сигнала дневно. За сравнение може да кажем, че един ден, част от който прекарваме в сън, има 1440 минути. Грубата сметка е, че средностатистическият американец е превърнал будното си време в платформа, до която във всяка една минута пет реклами получават свободен достъп. Това безусловно навлизане в личното пространство цели да изстиска целия възможен потенциал за потребление и да те накара да се почувстваш беден и нещастен, ако не можеш да потребиш всичко и навсякъде. Но колкото повече хора се разболяват от желанието за това ускорено потребление, толкова по-наложително става понижаването на консумационния стандарт. 

С времето западно-капиталистическият поток от бързащи хора, вечни отлепени от вчерашното себе си в преследване на несметни богатства, плъзна във всички държави и социално прослойки. Поражда се себичен и озъбено-корпоративен устрем на живеене, в който човеконенавистните пориви се маскират с обидно плоско лицемерие. Зад всичко това стои един мъгляв център, който Фишър много сполучливо сравнява със „Замъка“ на Кафка. Нароени по колцентровете роби на технокрацията поемат целия антикапиталистически гняв върху себе си, а телефонна връзка с вътрешността на замъка няма.

Днес социализмът, национализмът, олигархията, технокрацията, лявото, дясното, либерализмът, консерватизмът или което и да било размито или не дотам политическо понятие, не се стреми да пребори капитализма, а да го овладее в своя полза. Тук видимо най-добре се справя технокрацията с нейния радикално позитивистичен мироглед. Тя взема превес в най-ключовата битка – кой ще капитализира всичко – от природата през животните до най-недостъпните кътчета на човешкото тяло. Ако можеше, всяка телесна клетка, всяко невронно окончание щяха да станат обект на капитализацията. Желанията, кликовете, лайковете, крачките в магазина, секундите на бензиностанцията, празните пространства около пътните платна – всичко това е капитал. Самата критика на капитализма се капитализира и този текст е пример за това. Телефони, екрани, слушалки, сторита, реклами, новини – дори да успее да се изключи за момент от всичко това, съвременният човек го държи на една ръка разстояние, защото е развил зависимост към него. Трудността да мислим алтернатива на капитализма идва от това, че често идеята за тази алтернативата стига до нас, само когато се включим обратно в неговия поток. Това може да е причина да изпаднем в правомерна паника, но тази паника веднага ще стане обект на капитализацията, защото машината се специализирала в монетизацията на страха и отклоненията в човешката психика. И така кръгът се затваря.

Само лека дистанция е достатъчна, за да видим как капитализмът се намесва във всяка свободна ниша – паразитира върху екологичните катастрофи, войните и политическите противоречия, често създадени от самия него по същата причина. Той изтласква идеологиите и религиите, защото цели да ги замести, и е безразличен към социалната политика, пенсионерите и раждаемостта, ако те не вдигат неговия марж на печалба. Внучетата вече са по-склонни да продадат баба си и дядо си, за да търкат билетчетата на капиталистическите си блянове, отколкото да развият умението да използват ума или ръцете си. А когато протрият премного стотинки в билетчета, се стичат в София, залепват по седалките на колцентровете и стават боксови круши на едрия капитал. 

Дали сме обречени да живеем в стомаха на този глобален кит? По-скоро да, особено с киберпространстовото, пришито в джоба ни. Но да допуснем, че има алтернатива. Да си представим, че свещеният джихад в Близкия Изток не е част от капитализма, въпреки оръжейната индустрия, която го подхранва. Това ли бихме искали? Или да разгледаме четвъртата политическа теория. Дугин е точен в критиката си към капитализма и неолиберазлизма – той обрисува как чрез либерализацията човекът изважда от цялото самия себе си, а капитализмът бърза да приватизира извадената част. Така създаването на индивидуума като постмодерен конструкт, също се оказва обект на капитализация. Но Дугин иска почти насилствено да интегрира човека обратно в цялото по начин, който може да се оприличи със свещен джихад срещу капитализма. При това той иска да зачеркне целия модернизъм и високата култура на 20-ти век, само защото тя стъпва върху индивидуализацията, което е напълно неприемливо. Но ако се търси алтернатива, тя би трябвало да е в подобен мащаб и да

стъпва върху метафизиката, за да се захване със самия корен на проблема, който вече е дълбоко антропологичен. Струва ми се, че създаването на алтернативен модел на капитализма е единственият начин да оцелеем като вид на тази планета. А друга няма, колкото и да се опитват да ни продават мечти за завладяване на космоса, за да оправдаят безмерното капиталистическо разрастване. Ако наистина капитализмът е най-доброто, което човечеството може да измисли, то тогава няма изход от бездната на безидейната постчовешка обреченост.

 

 

Коментари

  • справедливост и свобода като основни стълбове

    02 Ное 2023 8:50ч.

    които биха превърнали безличната атомизирана обществена маса в плътни гневни разрушителни вълни, които да пометат всичко, издигнато от системата на парите - капитализма. Ползата на многополярния свят се състои в това, че бърз превес в даден етап придобива тази от противостоящите неоимперии, която съумее да предложи на поробените народи подкрепа за освобождение и път за възстановяване на обществената справедливост. По този начин се образува мощ, на която цялата сила на парите е безпомощна. В пояснение на понятието "справедливост" може да се посочи неизбежната глобална вълна на национализиране на собствеността върху производствените активи, подземните ресурси и земята. Именно национализирането е важна стъпка към възстановяване ролята и значението на народната държава, т.е. държавата-майка за своя народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Павлов

    02 Ное 2023 9:54ч.

    Адмирации за Мартин Петрушев и за автора на единствения коментар. Човекът е единственото мислещо същество и без осъзнаването и осмислянето от Него : земята, космоса, макро и микро светът, чувствения жив живот, всичкият материален порядък с безмерните пространства вакум стават безбредметни, до степен, че не съществуват... Пътят на човеците и отношенията между тях води по извивките на СПИРАЛАТА - нагоре или надолу. Нашето поколение се провали. Следващите ще ни проклинат, но ще са ни благодарни, че сме им дали живот и шанс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Николов

    02 Ное 2023 11:17ч.

    Хората си представят края на света но края на капитализма НЕ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    02 Ное 2023 13:10ч.

    Капитализмът се демонтира от най-високо ниво.Готви се най-мракобесна диктатура за всички. Кастово общество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нищо не се демонтира,

    02 Ное 2023 15:22ч.

    това е естественото му развитие. Накрая остава един - най-големият и страшен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ники

    04 Ное 2023 12:58ч.

    Отворко,не си ли разбрал,че обикновените хора не променят нищо.Всичко става с парите на най-богатите - революции,войни, възстания и обществени строеве също.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ники

    04 Ное 2023 12:58ч.

    Отворко,не си ли разбрал,че обикновените хора не променят нищо.Всичко става с парите на най-богатите - революции,войни, възстания и обществени строеве също.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Guest

    02 Ное 2023 15:52ч.

    Ценностна система, зад която вече не стои нищо реално. Това са парите и основата на капитализма. Липсата на чиста вода и чиста храна за бъдещото човечество ще разреши този противоречащ на естествената природата парадокс. Едно нещо наистина е казала баба Ванга - да пазим водата, че ще стане по-скъпа от златото. На времето се чудех как ще се случи, а само за 40 години видях, че не е толкова трудно, нито пък толкова далече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • легисти

    02 Ное 2023 16:01ч.

    Капитализмът е функция на представата за зависимост на живота от икономическото благосъстояние, а на свой тоталната икономика днес е антиутопия на чистото количество. Авторът правилно е преекспонирал прозрението на Фишър за едностранната зависимост на ценността от цената именно погледнати през кривото огледало на всеобхватната капиталистическа емпирия. Това в действителност е един отвратителен редукционизъм, провокиращ финансова диктатура. Ала същевременно капиталистическият реализъм не може да отмени постмодернизма, защото последният паразитира и върху самия него и умее да му се надсмива - затова и единствената съвременна алтернативна критика на капитализма произхожда и набира сили от постмодерната философия и изкуството на постмодернизма (като своеобразно бароково просмиване не само на реализмите, но и на техните симулакруми). Що се отнася до алтернативата, за която се говори накрая, тя наистина е в метафизиката, и Дугин не е далеч от една такава идея, само че има разлика между класическа метафизика на субстантивациите и екзистенциална метафизика на екстазите. Последната изобщо не уповава на изначална антропологична същност (защото просто такава няма), а се опитва онтологично да решава проблема не с оглед на имането, а на нямането. Впрочем, това е присъщо на всеки иманентизъм - според прерогативите на гледането ex nihilo, позитивните решения не са никакви решения, доколкото репродуциращо възпроизвеждат едно никому ненужно шаване. Затова и уморените (хора, коне и пр.) по традиция си харесваме една поговорка: "Само проспаното време не е загубено".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • он автора на горния пост: щения и шавания

    02 Ное 2023 16:09ч.

    Ре-щения и ре-шавания - все вредни репродукции с неуточнен произход и неясен адрес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр.

    02 Ное 2023 16:13ч.

    *ОТ автора...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво!

    02 Ное 2023 16:38ч.

    Това е едно от малкото мислещи момчета в България. Браво! Казвам Ви го като човек, прочел няколко вагона книги и с няколко университетски образования и няколко езика. Независимо, че по политически убеждения съм десен. За съжаление срещу него държавата и медиите-проститутки, както и работещите в тях мисирки, ни лансират непрекъснато някакви нови "комсомолци", продукт на обучението в разни фондации, които полират мозъците им и ги обучават единствено в това, да повтарят правоверните опорки на новите господари от Запад. Дано има повече хора като него, да разчупят скапаната матрица, в която ни натресоха такива като ПП/ДБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Володимир

    02 Ное 2023 16:39ч.

    Капитализъм ли? Къде е? Капитализмът, освен изброените в статията неща, предполага "свободен пазар", "конкуренция", "равнопоставеност пред правилата". Не приятелю, капитализмът е приключил някъде около Хенри Форд. Това, в което живеем, е корпоративен феодализъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    02 Ное 2023 20:55ч.

    Не се вживявай, и не нарушавай общият хор. Статийката е абсолютна смешка. Както се казва Слышит звон, да не знает где он. Така е, като младоците смятат, че историята е комикс, или че България е Европа, или Америка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитализъм ли? Къде е?

    03 Ное 2023 9:19ч.

    Къде пише, че капитализмът осигурява "свободен пазар", "конкуренция" и "равнопоставеност"? Най-много ме кефи "правилата". Капитализмът значи власт на капитала. И този, който го вади най-голям (капитал, не друго), определя "правилата". Които, сами по себе си, са много относителни - днес може да са едни, утре може да са други, а вчера да са били трети. Може да се прилагат по един начин спрямо едни, и по друг начин спрямо други. В зависимост от моментната изгода. Нещо като "международния ред, основан на правила". А под "капитал" се разбира всичко - пари, финансови инструменти (финансов капитал), имущество, природни ресурси, човешки ресурси - всичко, което съществува на тая земя и извън нея. И тая игра продължава, докато накрая останат достатъчно малък брой много големи играчи (в идеалния случай един), които сумарно притежават целия свят, с всичко и всички в него. Тогава капитализмът ще приключи - от него повече няма да има смисъл, но това, което дойде след него, още повече няма да ни хареса - на тези, които останат живи да му се насладят. п.с. Тази утопия, която описвате със свободния пазар и конкуренцията е приключила много отдавна, както правилно отбелязвате, и последният пирон в ковчега ѝ е създаването на ФРС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калпазанче

    02 Ное 2023 16:56ч.

    Философски погледната чрез диалектиката на Хегел и на Маркс все пак алтернативата е пред нас, може би приличаща на миналото, но на по-висока степен и поради това много различна. Социализъм с човешко лице не успяхме да видим. Демократичен социализъм също не видяхме. Но бъдещето е именно такова! Как ще стигнем до това знае само Господ... На първо време обаче вече се заформя първата битка за елементарен суверенитет на личността и неговата държава. Тази битка вече е в разгара си и ражда своите организационни форми, като БРИКС. Подобна битка се води и в ЕС главно в Източна Европа. Суверенитетът на личността и държавата постепенно ще доведат до ограничаване властта на Капитала и неговите представители, което на първо време ще е голям успех. Интересното е ,че и през 1917, и проез 2023г. тази битка бе започната от Русия, към която се присъединяват все повече държави. Биткото за суверенитет на държавно ниво обаче няма да е достатъчна. Тя би следвало постепенно до доведе и следващото групово, семейно и индивидуално ниво на суверенни решения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глас и дар

    02 Ное 2023 17:14ч.

    Брилянтен анализ. Но малко страшен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дисекция

    02 Ное 2023 17:30ч.

    Диагностиката на Мартин Петрушев наистина е безупречна. Този, който намери решение на описания проблем, като нищо ще бъде новият Цезар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спасителя

    02 Ное 2023 17:36ч.

    Толкова е сериозен този принос на Петрушев, че буквално не посмявам да го коментирам във форумен маниер. Да не прозвучи прекалено префърцунено и претенциозно, обаче нещата изглежда опряха до необходимостта да се пише "по-нов" ЗАВЕТ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Искам си комунизма, бе, хора.

    02 Ное 2023 17:37ч.

    Толкова е простичко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • революция, ала не на представителствата, а на представите

    02 Ное 2023 18:11ч.

    Общото не е общност/комуна, респ. общоделство, а онтос, чиста идея. Цялата генеалогия спрямо частното (в качеството му на представа) се таи в общото като идея. Светът с неговите множества, субординации и произведения, е само отражение или сянка на битието...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Създаване на алтернатива

    02 Ное 2023 17:50ч.

    Масовото осъзнаването на това предлага два изхода. Или хората ще разберат, че са в капан и ще започнат да се самоубиват, или ще се изгради платформа за нова алтернатива. Връщане към старите режими е утопия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Преди да почнеш да ги пишеш

    02 Ное 2023 18:12ч.

    Тия душевни полюции прекарай поне месец в някое руско село. Много помага.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аграркултурализмът като преодоляност на нищетата на нямането откъм имавето на града

    02 Ное 2023 18:24ч.

    Що, там никой не откликва на обратните ти наклонности ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    02 Ное 2023 21:11ч.

    Може и във вътрешността на САЩ. Гледаме, че морската болест на крайбрежната култура е достигнала фаза на повръщане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Преди да почнеш да ги пишеш 02 Ное 2023 18:12ч.

    03 Ное 2023 16:34ч.

    А в българско може ли? :)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НЕЩАСТНИЦИ

    02 Ное 2023 20:28ч.

    ГУБЕЩИ СИ "ВРЕМЕТО",което е по ЦЕННО и ОТ "ПАРИТЕ" (НАЙ ВЕЧЕ),седнали да драскат и ДА "УМУВАТ" ВЪРХУ СМИСаЛА НА БЕЗСМИСЛИЕТО!!!ЧОВЕЧЕСТВОТО е "ЕДНА ПЛЕСЕН" В НЕОБЯТНАТА ВСЕЛЕНА,КОЯТО НИКОЙ ЖАЛЪК ЧОВЕЧЕЦ НЯМА да МОЖЕ ДА Я ИЗУЧИ и опзАнй ДО КРАЙ!!!ТОЛКОВА СМЕ ОЩЕ ПРИМИТИВНИ "ПЛЮШКИНОВЦИ",ЧЕ ДОРИ НЕ МОЖЕМ САМИ да го осъзнаем!!!!И НАЙ ВЕЧЕ това са АЛЧНИТЕ,ПРЕДПРЕМЧИВО-КРАДЛИВИ капиталисти!!!!ОТ "ЗЕМЯТА" се родихме и на "ЗЕМЯ" ЩЕ СТАНЕМ!!!!АНАДЪнМУУУ!!!!умници КАЛПАВИ!!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    02 Ное 2023 21:53ч.

    Много се смях. Няма да посочвам, кое по напред! Момче иди по строежите, иди мий чинии в Англия, във франция, в САЩ . Работи с туземците, разбери какво мислят, как възприемат света, как живеят. Само с чопване на чужди мисли и фрази, при това колкото по нерабрани от теб, толкова по уау, не става. Нито с кур сове става, за да разбереш капитализма, и да пишеш за него. Но за Дугин росто не мога да премълча. Монархист е Дугин, и това ли не си разбрал. Плащат му да пише глупости с цел завръщането на Романови на руският престол. В останалото и той самият не си вярва. Нитопък някой му вярва. В Русия е непознат. Неговият образ е създаден за употреба в Източноевропейските недоцарства, с цел да станат пълни царства. За това успешно работят социалистите.Ака фашистите. Виновниците за цялата тази неразбория в страната, и в твоята глава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • смешникът вика дръжте смешника

    03 Ное 2023 8:31ч.

    Аз бих те посъветвал да се въздържаш ти да пишеш глупости. Питай защо, ако не ти е ясно, има духове, които ще ти отговорят отвътре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    03 Ное 2023 9:15ч.

    Алиса, нищо не сте коментирала по съществото на статията. Не е нужно да съветвате автора къде да ходи и с кого да се запознава. Пишете аргументирано по съществото на написаното. Тук се обменят идеи, а не истории. И тук хората влизат да разговарят с философи, а не да блеят наедно с овцете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бе времето

    04 Ное 2023 15:58ч.

    на философите е поотминало май.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до 04 Ное 2023 15:58ч.

    05 Ное 2023 20:16ч.

    Още един, който не е чел темата или нищо не е разбрал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Критици на хайвер

    03 Ное 2023 0:39ч.

    Щом и под тази великолепна статия са се навъдили пишман критици... не знам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • алисан

    03 Ное 2023 8:32ч.

    Чак великолепна е силно казано, но определено има попадения, предвид все още крехката възраст на написалия я...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • натрупването на капитал

    03 Ное 2023 8:23ч.

    Е просто присвояване (кражба) на труда на другите (експлоатираните, използваните). За стотици хиляди години от началото на човечеството, хората не са научили изнамерили нищо друго освен да крадат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хусерлианец

    03 Ное 2023 9:12ч.

    Капитализмът е коронарно (ала все пак плебейско, което ще рече - колониално) увенчаване на последиците от естествената нагласа. Казано другояче, капитализмът е реваншът на профаните от юдейски произход. Една изключително "псевдо" система на очовечаване, която напълно разбираемо мрази аристократизма във всичките му форми. И -което е най-интересното - при всичката си детайлизирана рационализация, в самата му тая омраза няма нищо рационално и даже съзнателно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    03 Ное 2023 17:13ч.

    "капитализъм без край", защото липса алтернатива. Първоначално е бил много грозно нещо, така е даже в 19 век...след това, когато е станал напълно непоносим, е спасен от социализЪмЪ-действа отрезвяващо за дивия капиталист да гледа какво става с соц страна /страни и да се плаши, че и при него може да се завърти някоя национализация и от диктатура на парите да се окаже в диктатурата на соц безхаберието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сороспийка

    04 Ное 2023 10:42ч.

    Да, теб те знаем, че ти кяриш тъкмо от диктатурата на парите, гиди паразит нещастен. И за да прикриваш гузност, наричаш диктатори (Путин) хората, които се борят и срещу двете диктатури.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    05 Ное 2023 17:49ч.

    до "04 Ное 2023 10:42ч."-абе посерко, като нищо не знаеш за мен, защо си чешеш езика с глупости? В.В.Путьо се борел срещу двете-че в РФ капитализЪмЪ е от онези, дивите, каквито е имало в Западна Европа през 17-19 век, и В.В.Путьо не се бори с вътрешните си проблеми и огромното неравенство, а лъже раята за опасността отвън. Увсите там си заслужават управлението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • обсесивен глупак

    05 Ное 2023 20:19ч.

    Кой ще иска да знае нещо за тебе бе, злобарче нещастно?! И престани да изливаш антируската си параноя под всяка тема, или поне си оставай в злободневките...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БъгъИИ

    03 Ное 2023 18:26ч.

    ма, не-бе-не - нооу по е лесно, бе пич! като припиши културна стойнус на сички предмети - независимо дали става дума за религиозна икона, порнография или „Капиталът“ - с това колтуръта кара предметити да станат парични и тъй утварждава къпитализъма, който по тоа начин убива колтуръта, само обаче доколку преди това тя го допусне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • натрупването е ЕДИН ВИД ФъШИЗаМ!!!,

    03 Ное 2023 19:04ч.

    ТОЕСТ ДА имам АЗ а НЕ ти!!!КОГАТО СЕ ПРИБАВИ АЛЧНОСТ,КРАЖБА(на ЛЕСНИ РЕСУРСИ) и се СВЪРЖЕ с "НАЦИОТО" СЕ СТИГА ДО ВОЙНИ,ИЗТРЕБВАНЕ НА НАЦИИ И Т.Н.!!!!МОЖЕ БИ ТОВА Е ЕСТЕСТВЕН ПРОЦЕС(ЗА СЪЖАЛЕНИЕ),ЗАЩОТО В ПРИРОДАТА ,ЗА да ИМА БАЛАНС СЪЩЕСТВУВАТ ВИНАГИ ПРОТИВОПОЛОЖНИ "СИЛИ"!!!!ИМА животни,с КОИТО СЕ "ХРАНЯТ" ДРУГИ ЖИВОТНИ!!!ЧОВЕЧЕЦЪТ СЪЩО Е ЖИВОТНО,МАЛКО ПО ОСОБЕННО,НО НЕ МНОГО УМНО и ДОБРЕ РАЗВИТО!!!ТАКА,ЧЕ СЪВСЕМ Е ВЪЗМОЖНО и В ЧОВЕЧЕСКИЯ РОД ДА ИМА ПРИРОДНИ ИЗВРАЩЕНИЯ и НЕДОРАЗУМЕНИЯ!!!!ЛОШОТО е ,ЧЕ НАПОСЛЕДаК ЧОВЕШКАТА ДЕЙНОСТ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО САМОунищожение!!!МЕЖДУ ДРУГОТО ЗЕМЯТА НЯМА ДА ИЗЧЕЗНЕ,ЗАЩОТО ТЯ НЕ Е ПЛОД НА ЧОВЕЧЕСКА "ДЕЙНОСТ"!!!НИЕ ПРОСТ ЩЕ СТАНЕМ ПОРЕДНАТА И КАМЕННА ОБВИВКА!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    03 Ное 2023 23:51ч.

    Какъв капитализъм ! В България н я м а капитализъм. От тук останалите психоделични глупости стават росто големи глупости.Имаше посткомунизъм, който пламно премина в кланово мафиотски феодализъм. За капитализъм трябва да е в наличност и класово съзнание, което при комунизма беше унищожено. А по късно беше унищожена и индустрията, така че няма от къде да дойде това класово съзнание, след като няма горда работническа класа. България има единствено ратаи със слугинско съзнание, а това вече е феодализъм. За капитализма са необходими консервативно общесто и протестантска етика Така че, идете поне на запад да потърсите капитализъм, но не и в България. България е превърната в зона за експериментален инжененеринг на ултра либералните - соросоиди. Експериментира се по Оруел, по Хаксли, по свинкята Пепа ако щете, но капитализъм - ниц. Развит социализъм бих го нарекла, за да сме наясно кой стои зад този престъпен експеримент със съзнанието, бита, здравето и живота на хората.Затова тези психоделични глупости донякъде описват нещо, но то съвсем не е к а п и т а л и з ъ м Както писах, не всичко което не разбирате е уау, , защото си мислите, ме е по умно от вас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • скоро не бях попадал на толкова упорито тъп фрагментарист и вкопченик във фиктивни идентичности като въпросната Алиса

    04 Ное 2023 10:45ч.

    По-скучен и съдържателно несъстоятелен пост скоро не бях чел. Отивай в злободневните теми, тук само хабиш място и мастило с несъстоятелните си тези и заключения!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    04 Ное 2023 11:30ч.

    Чудесна реакция, доказваща правотата на гореизложеното Това, което съм нахвърляла във възможно най достъпен вид, на запад сеизучава в средният курс в училищата, в дисциплината Политология, с което на населението там се дава Политическа култура. В резервата на победилият ултралиберален социализъм на Соросовите фондации никой не си прави труда да даде на плебса политическа култура. а се мина директно на насаждане на антикултурата. Също голяма тема.На този свят нищо не е безплатно. Безплатно е само сиренцето в капана. Въпросът е цената, и кой я плаща .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Споделям

    04 Ное 2023 16:31ч.

    преценките ви и възгледите за живота.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изобщо...

    05 Ное 2023 17:54ч.

    Няма какво да се споделя. Празни брътвежи на една празна, навярно възрастна, женица.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нихело Немо

    04 Ное 2023 13:04ч.

    Това не е първата статия, която чета на този автор. Дори от любопитство съм изгледала няколко от клиповете, които прави в Ютюб. И тук, както и в предишните негови текстове и видеа, ми прави впечатление едно и също нещо - имам усещането, че той не познава българската реалия. Или я познава само "кабинетно", т.е. косвено. Въпросната реалия, за която би могло да става дума в текстовете на Петрушев, се ограничава - евентуално - в рамките на София (и то с известно усилие). Направените изводи и генерализации по никакъв начин не са относими към нагласите на обществото в България - дотам, докъдето имаме изключително ясна разделителна линия между условията на живот в няколкото "големи" града в България (София, Пловдив, Варна) и тези в останалите области. Опасявам се, че авторът - на моменти по-патетично от необходимото - припознава заплахи, същински налични в други европейски държави, като тукашни. Разбира се, може и да бъркам - ако това е случаят, убедена съм, че ще бъда поправена. Но започвам да изпитвам изключителна нужда от мисъл, която е насочена към сегашния ни контекст, която да познава спецификите в мисленето на човека, отгледан в нашата среда. Защото ако и тези заплахи за дистопичното бъдеще, срещу които ни предупреждава авторът, да са изключително валидни в Германия (или Франция, или Великобритания, или Америка, или друга подобна държава), където човек притежава съвсем различни културни натрупвания (след като ще става дума за антропологични корени), то тук, мисля, ни предстоят леко по-различни такива. И разбира се, че бих могла да получа отговор, изразяващ се в смисъла на това, че българското правителство ще се съобразява с външно наложени директиви, отнасящи се до либерализация и прочее. Ала способно ли е това общество на същинска "либерализация"? Дори ваксинацията срещу Ковид остана изключително ниска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "където човек притежава съвсем различни културни натрупвания"

    05 Ное 2023 17:57ч.

    Чак пък различни... навсякъде е едно и също, скачените съдове в рамките на европейската цивилизация са с изравнени нива. А възмущението ви от изключително ниската "ваксинация срещу КОВИД" не предизвисва нищо друго, освен презрителна насмешка спрямо жалката Ви процивилизационна критерология на оценка на събитията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нихело Немо

    05 Ное 2023 20:47ч.

    Здравейте! Къде прочетохте възмущение? Думичката "дори" беше ползвана в контекста на директивите, за които споменах преди това. Исках да ползвам пресен пример - че съответните "директиви" не са толкова лесно наложими върху тукашното население. По никакъв начин не съм целяла "презрителна насмешка". Съжалявам, ако не съм се изразила правилно. Хубава вечер!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нихело Немо

    05 Ное 2023 20:52ч.

    Забравих да отговоря на първото Ви изречение! Не мисля, че са с толкова изравнени нива. Мисля, че имаме доста сериозна разлика с представителите на т. нар. от Вас "европейска цивилизация". Най-малкото ни делят едни пет века робство и 40тина години комунизъм, в които сме имали доста по-различни натрупвания от тях. Ако става въпрос за сравнение с другите балкански страни, бих била по-склонна да се съглася.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    04 Ное 2023 18:26ч.

    Зърна ли снимчицата към Петрушевата рубрика в "Гласове", магическа сила ме отнася към четвърта сцена от Шекспировия Хамлет. Зад завеса, приличаща на това нещо вляво от младия Петрушев, се е скрил Полоний. Кралицата: "О, господи! Нима ще ме убиеш? / Какво ще правиш? Помощ!" Полоний (иззад завесата, гдето се е скрил): "Помощ! Стражи!". Хамлет (измъква шпагата си я забива в завесата) "Ха! Плъх! На бас, че е нанизан!". И днешното Петрушево представление отново ми спомни проободения клетник Полоний. Този път ме споходи и следното видение. Минималистично подредена театрална сцена. Върху й само пет стола. В средния е седнала баронеса Клавдия фон Щалбаум, по мъж Яков Петрушева. Държи в скута си Мартинчо - миловидно, умно момченце в къси кадифени панталонки и очила. Очилата са съвършено копие на тези, които е носил Луи XVI, когато по невнимание е бил обезглавен. Мартинчо е внук на баронеса фон Щалбаум. Тя на свой ред удивително прилича на Едмунд Хусерл. Дори брадата и мустаките й са като неговите. Вдясно от баронесата, преметнали крак върху крак, са седнали Карл Маркс и Фридрих Енгелс. Вляво пък са се благоразположили Ленин и Хайдегер. Всички на сцената, освен Мартинчо и Хайдегер, имат бради и мълчат. Мълчанието е натрапчиво, тягостно дълго като пауза в театъра кабуки. Първа го нарушава баронесата: "Господа, позволете да ви представя внука си Мартин фон Петрушев. Вчера той стана на четири години. Вече е прочел "Das Kapital: Kritik der politischen Ökonomie". Сега щудира Лениновия "Материализм и эмпириокритицизм" и редомно пише за "Гласове". Новината видимо радва Ленин. Той щипва Мартинчо по бузката и го черпи с пролетарски симулакър на революцията. "Мило момче, нека този симулакър ти напомня кой е истинският играч на историческата сцена" - казва му Ленин, а очите му радостно блестят. Отново настъпва мълчание. Този път то е бекетовски дълго. Прекъсва го Маркс: "Я кажи, Мартинчо, кой е рекъл , че при капитализма човек човека експлоатира. И вярна ли Лениновата постановка, че при комунизма това ще бъде точно наобратно?". "Я остави момчето!" - сърдито се намесва Хайдегер! - Времето, което ние имаме, това са парите които нямаме. Всичко от всичко е изводимо. Кажи ми какво искаш да докажещ, да ти кажа що за човек си! Казал го още Питагор. И въобще има ли изход от тази мизерна бездна на безидейната постчовешка обреченост?". А знаете ли, че адмирал Фицрой заради една своя грешна прогноза за времето е прерязал гърлото си. Не с метафизически бръснач на Окам, а с класически stainless Solingen.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нямаш

    04 Ное 2023 19:02ч.

    милост. Ама си справедлив Наистина не е лесно да се намерят авторови мисли измежду цитатите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи