Иво Христов: Президентска република е единственият изход от кризата на българския конституционен модел

Иво Христов: Президентска република е единственият изход от кризата на българския конституционен модел

„От парламента и следващото правителство се изисква благоразумие по отношение на риска България да бъде въвлечена във война“, смята евродепутатът

„Опасявам се, че е възможно правителство в рамките на сегашното Народно събрание. Това би бил много лош вариант за България. Не виждам добър сценарий. Дали ще бъде правителство на позабравеното статукво, което ще ни тегли назад, или “евроатлантическа коалиция”, която ще търси да ни вкара във войната – и двата варианта са по-лоши от служебно правителство.“

Това заяви в ефира на предаването „Говори сега“ по БНТ Иво Христов, евродепутат и началник на кабинета на президента Румен Радев в периода 2017-2019 г. 

„Не бива да се заблуждаваме - евроатлантизмът е благовидното име на войната в днешните условия в България. Войната през 2022 г. не започва с манифест на царя, както започва Освободителната война, или с гласувания в парламентите на европейските държави преди Първата световна война. Войната от много години не изрича своето име. Можем да влезем в нея, без да разберем кога сме го направили. 

Преди месеци се водеше дебат дали трябва България да изнася оръжие за Украйна. Неколцина дори внушаваха вина на онези, които бяхме против. Междувременно г-н Гебрев се оплака от взрив в складовете и подозира диверсия. Вероятно има основания да я подозира. Наскоро гръмна петролопровод в Полша, „Северен поток“ бе взривен. Някой може ли да каже къде точно минава границата на войната днес? Формално дори Русия и Украйна не са в състояние на война“, смята българският евродепутат.

Иво Христов каза още, че не се стреми да плаши хората: „Други се опитват да ги хипнотизират, че изпращането на оръжия в Украйна е безопасно за България. А то не е. Всяка стъпка в посока към войната, всяка следваща декларация, всяка разюздана реторика, всяка доставка на оръжие увеличава риска България да се превърне в цел.“

По думите му, днес наблюдаваме с угнетение мобилизацията в Русия: „Не е приятно да виждаш как млади хора отиват на война. Утре това може да ни споходи тук. Когато комендантските почукат на вратата за сина на някое семейство, това семейство вероятно ще си спомни кой е веел войнствени байраци, но ще е късно. А синовете на въпросните войнолюбци вече ще са далеч от България. Те и сега са далеч.”

Според Иво Христов е необходимо благоразумие. 

„Това е основният залог в дейността на новия парламент и на потенциалното следващо правителство“, смята той. 

На въпроса дали в един момент няма да се окаже, че президентът Радев разполага с твърде много власт за твърде дълго време, ако не бъде съставен кабинет, Иво Христов отговори: „И да иска, президентът не може да върне властта на парламента, защото няма кой да я вземе. Той изпълнява конституционната си роля.“

По думите му, през годините е сторено много, за да бъде изграден погрешен образ на Румен Радев като човек, който желае властта и има апетит към нея: „Като негов близък съратник от самото начало смея да кажа, че това е липсващият му порок. Има пороци, които всяка професия предполага. Политикът трябва да се стреми към властта. За съжаление, това не е присъщо за президента Радев. Той носи това тежко бреме по силата на обстоятелствата.“

„Ако президентът беше изкушен от идеята да се занимава с партийно строителство, щеше да го е сторил с всичките възможности, които имаше през своя първи мандат, когато имаше много предсрочни избори“, категоричен бе Иво Христов. 

По отношение на казаното от Кирил Петков, че преходът е започнал отначало с избора на Вежди Рашидов за председател на Народното събрание, Христов коментира: „Премиерът Петков има проблеми с граматиката, а се пробва с метафориката. Това е далеч над неговите възможности, метафората е съвършено неуместна. България е на друг етап от своето развитие. Преходът, за добро или зло, няма как да започне отначало. 

Българският преход е сумата от всички грешки, които могат да се направят, при преминаване от едно обществено устройство към друго. Образно казано, българският влак е сбъркал коловозите на множество последователни гари и е много далеч от мястото, на което е трябвало да ни изведе. Затова и се вкопчваме в тази декларативност – че сме членове на ЕС и НАТО. Това е добре, но ние сме безпомощен член на НАТО, със слаби собствени отбранителни възможности. Ние сме и най-изоставащият член на ЕС. Това е горчивата истина. България е свиваща се демографски страна с ерозиращи институции.“

„Мнението ми винаги е било, че трябва да вървим към президентска република“, заяви още Иво Христов. 

„Някои лидери призовават да бъде укрепена парламентарната република. Как си го представят? Да бъде изковано още по-голямо бюро, което да побере всичките зам.-председатели на НС? Трябва да вървим към конституционна реформа. 

Даването на изборен бонус на победителя на изборите би означавало, че при 30% гласували и фаворит, спечелил вота с 25%, се дават големи правомощия на партия с много ниска легитимност.“

По думите на Христов световният опит, опитът на Франция от 50-те години показва, че трябва да търсим президентска република.

„На следващите избори има два варианта – да се появи нов спасител, но той трудно ще набере скорост за краткото време, или да възпроизведем сегашното статукво, плюс-минус още един-двама зам.-председатели на парламента. На мястото на г-н Рашидов – някой друг доайен, който да прикрива общата безпътица зад гърба си. 

Защитавам тезата, че България трябва да бъде президентска република, много преди да вляза в политиката, в пресата. Не говоря от името на президента, а от свое собствено.“

Според Христов идеята на Слави Трифонов за референдум за президентска република е била начин да се дискредитира тази перспектива, като бъде лансирана от една залязваща партия.

„При сегашната политическа апатия тази идея звучи безперспективно. Не виждам, обаче, друг конституционен изход от създалата се ситуация. Кризата на българския конституционен модел е очевидна“, каза още евродепутатът.

Според него издигането на кандидатурата на Вежди Рашидов от страна на БСП е бонус „унижение“ след каскада от изборни катастрофи. 

„Поведението на Нидерландия по отношение на приемането на България и Румъния в Шенген може да бъде обяснено с икономически егоизъм – заради пристанището в Ротердам, което е вход за много стоки в Европа. Нидерландия не желае да сподели тази роля с други възможни входове – България, Румъния. Това е сериозната причина, всичко друго са предлози, каквито винаги могат да бъдат намерени“, смята Иво Христов.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

Коментари

  • Мъде

    22 Окт 2022 21:56ч.

    И като попаднем на тъпак като Елцин- да кажем и всичко отива на вятъра. При тоз продажен народ това е най- лошият вариант.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дедо Мъде,

    23 Окт 2022 10:35ч.

    че сега какво му е по-различното, а?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • kiler

    22 Окт 2022 22:19ч.

    Единствения изход е да се каже истината с имена , от прехода до залеза на държавата. За да я има тази страна,и виновните да са в затвора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички ние сме свидетели на тази истина, пич?

    23 Окт 2022 10:37ч.

    И какво от това?! Ако имената оправдаваха човека, нямаше да е така!:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • братът на Иван Георгиев от Попово

    22 Окт 2022 23:00ч.

    Ето още един, който си позволява да нарича нещата с истинските им имена: "Не бива да се заблуждаваме - евроатлантизмът е благовидното име на войната в днешните условия в България." Избягва евфемизмите и обича да разсейва медийното омъгляване и манипулации. Затова ми харесва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живка Павлова

    22 Окт 2022 23:04ч.

    Ивчо, и тъщите се вайкаме за зетьовете, не само майките за синовете, тъй че, моля, споменавайте и тях. Но щом казвате, че НАТО и ЕС е добре, като стане напечено, овреме да ги пращаме при синовете на войнолюбците и ние?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • teridan

    22 Окт 2022 23:23ч.

    Иво Христов е от малцинството на умните хора в България, чийто глас стига до малко българи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Истината

    22 Окт 2022 23:46ч.

    Националистическо правителство може да оправи нещата.Едни са корумпирани предатели,други само предатели.По традиция политическите партии в България са за срам.Истината да се каже и да се назоват хората предали страната ни за пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    22 Окт 2022 23:56ч.

    Едно не ми е ясно. Защо забравяме кой ни натресе ПП? Би било хубаво да ни разкажат защо стана така? Заради този гениален ход Баце пак е първи. Стратези и президенти не искате ли да си кажете истината за далаверата? А?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ники

    23 Окт 2022 0:06ч.

    Ами ако президентаб в една президентска република ни натресе по-лоши от 'Подмяната'?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Mahatma

    23 Окт 2022 1:56ч.

    За президентска република на България и трябва силна личност-визионер - хибрид между Ганди , Сталин и дьо Гол, каквато не съществува. По скоро абсолютна монархия би подхождала на България, или във вариант конституционна монархия. Всичко друго са долнопробни циркове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Духът на времето

    23 Окт 2022 9:22ч.

    Имали сме абсолютна монархия при цар Иван Александър, който раздели България между синовете си и ни докара до турско. Имали сме и конституционна монархия при цар Фердинанд, който ни докара две национални катастрофи. Като предлагате нещо, поне си припомнете историята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сигналиста

    23 Окт 2022 2:01ч.

    Правилно! И, тъй като това е съвсем нова конструкция на държавата, двата досегашни мандата се нулират, увеличават се на 7 години и в следващите 14 години: един човек - една посока, а не както досега - лашкане като есенно листо по вятъра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    23 Окт 2022 7:14ч.

    Търсенето на отговорност и наказание за провали, е нещото, което може да "очисти" държавата ни, независимо дали е президентска република или парламентарна такава. Лично аз съм за монархия. Нямам време да пиша обосновка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пламен

    23 Окт 2022 7:36ч.

    Гърчове... Народът е рекъл "Както и се въртиш, задникът те е все отзад". Нищо не може да помогне на капиталистическата система да стане хуманна! Единствено установяването на комунистическа организация на обществото може да спре грабежите, кавгите, убийствата, унижението...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абсолютно вярно.

    23 Окт 2022 8:14ч.

    Комунистическа организация в икономиката, образованието, здравеопазването и всяка социална сфера; без зловредни, криворазбрани интернационализъм и фалшива политкоректност – акцент върху патриотизма, върху традиционния морал, върху Православните ценности и възпитание; възстановяване на вековните ни връзки с братска Православна Россия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    23 Окт 2022 8:38ч.

    “Евроатлантизмът е благовидното име на войната“ А другата страна изобщо не иска война?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    23 Окт 2022 8:41ч.

    Но има начини и в парламента да има единоначалие, това са точно опорките да махаме лидерите, да има експерти, да няма партии или те да се оглавят от клонирани на международния глобализъм. Както Байдън кълве по Тръмп, така беше с Борисов - обявяват се за опасни за демокрацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    23 Окт 2022 8:44ч.

    И на този му е широко около врата. Като се има предвид колко му е акълът на населението, за пръв президент в такава (не дай боже) република ще бъде избрано Лицето с кюлчетата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Реалист

    23 Окт 2022 9:55ч.

    Президентската република е мечтата на мафията в БГ. Централизираните структури се овладяват лесно - например прокуратурата, а децентрализираните по-трудно - например системата от съдилищата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живка Павлова

    23 Окт 2022 10:48ч.

    Президентът ни, поне според собствените му декларации, е евроатлантик и натовец. Чат пат подхвърли на преобладаващо русофилския електорат по някоя реплика, която да погали слуха му и да създаде илюзията, че едва ли не е таен руски агент, руски троянски кон. Пък кой знае, може и да си поставя ламаринка на задника, казано по военному, за всеки случай. Партийното мнозинство, пак според това как

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живка Павлова

    23 Окт 2022 10:49ч.

    се самодекларира – също са евроатлантици и натовци, че и войнолюбци, така че в българската „Дума“ едва ли ще клокочи като в руската, напротив, ще цари мир и любов, за всички ще има копаня. Кои са зад президента – Ивчо, Ленчето, ужкимската опозиция в БСП-то. Ей го и Станишев, щял да потегне партията и да я направи модерна лява – а това значи Истанбулска,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живка Павлова

    23 Окт 2022 10:52ч.

    джендър-мендър, привилегии за всякакви „малцинства“ в т.ч. и малцинството на човекоядците, зелени измишльотини и прочие глобални рогати изпълнения. Прави се Иво Христов на ударен, че избирателите на БСП намаляват – ми те измряха, какво чудно има. Спирам, че стана дълго. Моля за извинение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отвратен

    23 Окт 2022 11:53ч.

    Персона, която си уреди единствено собственото материално благополучие, днес решил съвети да раздава! Боже, аман от такива!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • идеята за промяна към презид.република е добра

    23 Окт 2022 15:59ч.

    ще активира народа да мисли,да се заеме с политика,да излезе по площадите,да гласува.Апатията е среда на упадъка.Очевидно Б-я не на верен път,трябва да се търсят възможности.Светът е нов, т.нар.ЕС се самозакри,така че сме пред нов геополит.и цивилизационен избор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • идеята за промяна към презид.република е добра 2

    23 Окт 2022 16:07ч.

    много е важно КАК ще бъде конституирана.Напр."полупрезидентска републ."-има събрание за приемане законите и одобрение кабинета на президента,както се лансира от Ива Митева.Ефективни критерии за импичмънт на Презид. и за отзоваване депутат от събранието...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • идеята за промяна към презид.република е добра 3

    23 Окт 2022 16:23ч.

    Задължителни промени в Закона за полит.партии-отново високи субсидии,но строг регламент за функционирането на колективните вътр.органи и процедури за подбор на кадри,предлагане,обсъждане и вземане на полит.решения,за да се предотврати лидерски тип партии -по-голям бич за демокрацията от еднопартийния режим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каквото и да е, стига да е извън ЕСОТАН

    23 Окт 2022 20:59ч.

    И смъртни присъди за евродупедатите по условие

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • !?!

    24 Окт 2022 12:03ч.

    ...и какво направихте вие ,българските евродепутати ,за да промените ЕС ....и този дали щеше де е евродепутат ,ако не беше Нинова !?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Брях

    24 Окт 2022 21:06ч.

    Я па сакам да сме царство и я да съм царя!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Четящ

    25 Окт 2022 13:48ч.

    След като разграбиха всичко ще се опитат да ни върнат при модела на управление на Тодор Живков, но без никакви социални придобивки за местните аборигени. За мен "пряка демокрация" ще ни извади от блатото или ще прекрати тази безсмислена агония.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христов, Иво

    26 Окт 2022 23:11ч.

    Скоро качвал ли си се във влак в България? А в градския транспорт на София? Бил ли си в поликлиника, а в болница в София или провинцията? Ходил ли си на женския пазар? Времето е в БКП, и БКП е времето, докато мине времето определеното от Бог.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи