Историческата комисия официално: Цар Самуил е владетел на Българското царство

Историческата комисия официално: Цар Самуил е владетел на Българското царство

Цар Самуил е владетел на голяма средновековна държава, която по-голямата част от съвременната историческа наука смята за Българско царство с център в територията на днешната Република Северна Македония.

Това се казва в официални препоръки на Съвместната историческа комисия до правителствата в София и Скопие за съвместно отбелязване на личности и събития от общата ни история, предаде БНТ. 

Те бяха представени от македонския екип в Двустранната мултидисциплинарна комисия по исторически и образователни въпроси на брифинг в Скопие. Става въпрос за приетите решения на Комисията за съвместни чествания и препоръките за подобряване на учебниците по история за шести клас в Северна Македония и за пети клас в България. 

„Обявени са препоръки, приети от Комисията в течение на нейната работа през последните 4 години. Те се отнасят до 5 препоръки от македонска страна за учебниците за 5-ти клас в България и също толкова български препоръки за македонските учебници за 6-ти клас – отнасящи се до античния период“, каза съпредседателят на Комисията Драги Георгиев. 

След като въпросът за цар Самуил беше един от трудно решимите между двете страни и след две години преговори, комисията посочва, че средновековната държава на цар Самуил, която се счита за Българско царство, обхваща по-голямата част от земите и населението на Балканския полуостров и препоръчва на двете страни да честват заедно Самуил. 

За светите братя Кирил и Методий историческата комисия, съставена от български и македонски историци, посочва, че "делото им е развивано в книжовните центрове на Преслав и Охрид, които тогава са се намирали на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа". Това, посочват историците, дава основание на съвременните страни да отбелязват деня на Кирил и Методий заедно. 

За Свети Климент Охридски - че след Великоморавската мисия на Св. Климент той е потърсен от "средновековната българска държава и през 886 г. е изпратен от княз Борис-Михаил в областта Кутмичевица, където полага основите на Охридската книжовна школа". През 893 г. "по заповед на българския цар Симеон е ръкоположен за Велешки епископ". 

Историците отбелязват, че "Свети Наум Охридски след Великоморавската мисия пристига в средновековна България. Той е един от основоположниците на Плиско-Преславската книжовна школа. Около 893 г. е изпратен от цар Симеон в Охрид, където продължава просветителската дейност на Св. Климент". 

Въпросните препоръки трябва да бъдат приети от правителствата и след това да се пристъпи към пренаписване на бъдещите учебници и до въвеждане на честванията с помощта на съответните институции. 

„Препоръките се основават на структурни неуточнености, на фактологически грешки, на историческата география относно това как са представени определени райони географски в учебниците. Те не засягат въпросите за идентичността“, допълни Драги Георгиев. 

Вижте официалния документ с препоръките на комисията към двете държави ТУК

 

 

Коментари

  • Пропуснали са да отбележат, че водата е мокра

    15 Авг 2022 18:15ч.

    Жените имат тайни...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мутра

    15 Авг 2022 18:47ч.

    Ей, що клетви бяха, предатели и пр. и като клекнаха макетата мълчат кат комунисти на разпит.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сигналиста

    15 Авг 2022 19:26ч.

    Аз такава история не съм учил - евентуална голяма българска държава с вероятен "център" някъде в днешна Македония.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алекси Слав

    15 Авг 2022 21:58ч.

    Ке го игра ли нашето Ристе царот или Да?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи