"Индипендънт": Дългото чакане пред спешните отделения във Великобритания убива 250 души на седмица

"Индипендънт": Дългото чакане пред спешните отделения във Великобритания убива 250 души на седмица

Автор: Джейн Кърби, Ребека Томас, independent.co.uk Следвайте "Гласове" в Телеграм

Известен лекар от спешно отделение предупреждава, че пациентите са изложени на „предотвратима вреда“.

Над 250 пациенти седмично вероятно са починали в Англия през миналата година поради дългото чакане в спешно отделение за болнично легло, сочи ново проучване.

Изследване на Royal College of Emergency Medicine (RCEM) казва, че пациентите получават увреждания поради прекараните часове в спешните отделения, особено в случаите, когато е било взето решение да бъдат приети в болница.

Планът за възстановяване на Националната здравна служба си поставя за цел през март 76% от пациентите, посещаващи спешно отделение, да бъдат приети, прехвърлени или изписани в рамките на четири часа. Този брой ще нарасне до 78% през март догодина, за да отговори на критиките, че не е достатъчно амбициозен.

Но цифрите от миналия месец разкриват, че само 70,9% от пациентите са били прегледани в тази времева рамка.
През февруари броят на хората, чакали повече от 12 часа в спешни отделения от пристигането си до прегледа си, приемането или изписването си, е 149 075. През януари тази цифра е достигнала 174 110.

Новината идва след серия от истории в „The Independent“, разкриващи мащаба на доверието и дългите чакания в спешни отделения с приблизително 15 000 смъртни случая през 2022 г., или около 500 на седмица, на пациенти, чакали повече от 12 часа.

За новото увеличение на прекомерните смъртни случаи RCEM използва проучване сред над 5 милиона пациенти на Националната здравна служба, публикувано в „Emergency Medicine Journal“ (EMJ) през 2021 година.
То разкрива, че има един излишен смъртен случай на всеки 72-ма пациенти, прекарали до 12 часа в спешни отделения.
Рискът от смърт започва да се увеличава след петия час и се влошава при по-продължително чакане.

Спешните отделения в Англия постоянно пропускат целите си, сочат данните

През 2022 г. според RCEM, използвайки тази калкулация, вероятно 300 до 500 ненужни смъртни случаи са се случили в Англия всяка седмица, но оттогава колежът е провел одит за Свобода на информацията сред дружествата на Националната здравна служба (НЗС), за да уточни тази цифра.
Така се установява, че 65% от хората, чакащи 12 часа или повече в спешно отделение, са пациенти, чакащи за болнично легло.

Данните на НЗС за Англия показват, че повече от 1,5 милиона пациенти са чакали 12 часа или повече в големите спешни отделения през 2023 г., което означава, че над един милион от тях са чакали за легло.

RCEM изчислява, че ако вземем само пациентите, чакащи за прием, е вероятно всяка седмица през 2023 г. да са се случили средно по 268 ненужни смъртни случаи, което е „само със 17 по-малко от 2022 г., когато е приложен същият метод“.
Колежът добавя, че пациенти, чакали в линейка, „каквито има с хиляди“, не са включени в изчисленията, но също са изложени на риск от увреждане.

RCEM заяви, че общите оценки вероятно са консервативни.

Д-р Ейдриън Бойл, президент на RCEM, каза: „Ненужно дългото чакане продължава да поставя пациентите в риск от сериозно увреждане. Малките подобрения в четиричасовата стандартна процедура по приемане не са значими, при положение че има толкова много хора, чакащи повече от 12 часа. Усилията и средствата трябва да отидат там, където вредата е най-голяма.“

Ейдриън Бойл казва, че пациентите са изложени на предотвратима вреда

Той добавя: „Директната корелация между чакането и рейтинга на смъртността е явна. Пациентите са подложени на предотвратима вреда.“

„Нужна е спешна интервенция, която да сложи хората на първо място. Пациенти и персонал не трябва да понасят последствията от недостатъчното финансиране и недостига на ресурси. Не можем да продължаваме да се сблъскваме с неравнопоставеност в грижата, предотвратими забавяния и смърт.“

Говорител на НЗС каза: „Наблюдаваме значително увеличаване в търсенето на спешна и неотложна медицинска помощ, като посещенията през февруари са се увеличили с 8,6% в сравнение с миналата година, а приетите по спешност пациенти – със 7,7 процента. Последните публикувани данни показват, че нашият план за възстановяване на спешната и неотложна медицинска помощ, подкрепен с допълнително финансиране, с повече легла и капацитет, и с по-широко използване на мерки като еднодневна спешна медицинска помощ, води до подобрение, както и до продължаване на работата с колегите ни от общинските и социалните грижи за изписване на пациенти, когато те са в състояние да се приберат вкъщи, освобождавайки легла за други пациенти.“„Причините за прекомерната смъртност се дължат на няколко различни фактора и затова е редно експертите от Националната статистическа служба – като изпълнителен орган на статистическата служба – да продължат да анализират тези причини.“ 

Източник: independent.co.uk

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

 

 

 

 

Коментари

  • Дивергент

    05 Апр 2024 9:13ч.

    Когато си фалираш здравната система, под предтекст, че безплатно трябва да е само спешното, то всичко става спешно и съответно задръстване пред спешното. И за да замажеш цялата свинщина, пропагандираш измислици, като ковид. След това раздаваш милиарди помощи срещу измислен микроб. Виновни няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Big Mac

    05 Апр 2024 9:42ч.

    От десет кладенеца лъжи ще извадят само за да оправдаят убитите от т.нар. “Ковид ваксини”

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    05 Апр 2024 9:55ч.

    Смисълът от здравната система трябва да е бързият достъп до лекар и лечение! Подробности не знам, но от познати които са живяли в ОК са ми разказвали за дългото чакане да стигнеш до лекар... Преди няколко години, един случай нашумя както в Британия, така и в чужбина: млад мъж се самоуби, тъй като не можа да изтърпи адските болки в зъбите си, а поне два месеца не са му стигнали да се дореди до стоматолог по каса... Всъщност, трябвало е поне половин година да чака... И тук не става дума за неосигурени, не! А за хора, плащащи своите здравни осигуровки...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ето, да

    05 Апр 2024 10:00ч.

    Цялата масова истерия преди 4 години беше организирана под предлог грижа за човека. А то тъкмо човекът беше на задните места в организацията на истерията. И тогава колко хора починаха в резултат от отказано, отложено или неправилно лечение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    05 Апр 2024 11:15ч.

    "Цивилизованият" Запад е толкова пропаднал, че не само не произвежда достатъчно медицински кадри, ни и въпреки кражбите на лекари и медсестри от цял свят (вкл. България), изпитва тежък недостиг на медици, от което страдат здравно осигурените! Ние също "копирахме" от дебилната англосаксонска здравна система, превръщайки здравеопазването си в пълен батак, убиващ хора, които могат да бъдат спасени, ако в центъра на здравеопазването стои човешкия живот и здраве, а не келепира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Караман

    05 Апр 2024 11:37ч.

    В "развитите" страни функционират същите схеми на рушвет. Който плати повече ще живее, само че е опаковано по-явно - частно осигуряване, допълнително осигуряване за "fast lane", получаване на хубава стая с изглед към планината и руси мед. сестри. Има известен цинизъм в явността на това разделение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дария Абаджиева

    05 Апр 2024 15:27ч.

    Е, нали при тях всичко е идеално....какви са тези работи сега....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евроатлантик за колесник

    06 Апр 2024 9:49ч.

    Нашите джендърмени са много доволни от здравната система във Великобритания. Може да видите във форума коментарите им. Доволни са, че бързо ги шият и веднага могат да се върнат на прайда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САМО ДА ПИТАМ!

    07 Апр 2024 15:25ч.

    Лекарят не е автомонтьор. Или "шеф", дето реже марули за десет хиляди месечно. Минимум, най- малко 15 години минават,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САМО ДА ПИТАМ!

    07 Апр 2024 15:31ч.

    , за да станеш приличен лекар. Даже не добър. Приличен. Добър се става с много работа, много практика, много четене, много неспане и много, ама много здрави нерви. Достъпът до специалист следва да се преценява БЪРЗО и ПРАВИЛНО или от личния лекар, или от лекаря в спешното. И от никой друг. Обаче ако личния ти лекар не си вдига телефона, щото така е решил, а в спешното има петива лекари и триста човека чакащи- вината за това НЕ Е на лекаря. Разберете добре. Това кой, къде какви осигуровки плаща няма нищо общо с един прост факт. Кадърни и добри лекари НЯМА. В глобален план. Особено след центрофугата ковид. Която доста от вас идиотски продължават да наричат "измислица". Ваша си работа. Ще ви питам утре като останат само пакистанци и индийци да ви мерят кръвното. Защото точно така ще стане. Е тогава ще ви питам какво ще правите. И в Англия, и навсякъде. Колегите в Британия промениха доста правила след Брекзит. И резултатът е налице. Искате не просто специалист, искате най- добрия. Затова се чака и се плаща. Така, както аз си плащам за монтьор и за добро сирене! Точка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи