Христо Иванов пред "Свободна Европа": Страна като България, в която огромното болшинство харесва Путин, защо си мислим, че има условия силите на либералдемокрацията да спечелят самостоятелни мнозинства?! Ако стъпим на тази констатация, ще разбираме, че всичко, което можем да направим ще е в договорка с опонентите. Каква протестна енергия?!? Тя се изля къде - в Слави и зад Радев. ПП дойде на шлейфа на Радев. Изобщо не е ясно, ако тяхното явяване не беше съчетано с избори за Радев, какъв щеше да е ефектът в парламента.
ПП-ДБ загуби два пъти – реформата ѝ се провали, а избирателите я наказаха заради съюза ѝ с ГЕРБ и ДПС, в който влезе включително и за да направи реформата. И сега какво?
Това, което ПП-ДБ направи преди година, нямаше алтернатива, каза още бившият лидер на "Да, България". Той има предвид търсенето на съгласие за съдебната реформа сред други политически сили. "Но това се оказа неприемливо за критична маса от нашите избиратели", добави Иванов в интервю за Генка Шикерова.
"Трудна среда". Христо Иванов допуска работа с Доган за отстраняването на Пеевски:
В следващото, 51-во, Народно събрание на "Продължаваме промяната - Демократична България" ще ѝ се наложи да работи с представители на политически сили, с които имат диаметрални различия - както с ДПС на Ахмед Доган, така и с ГЕРБ, като това е единственият начин да се противодейства на запазването на влиянието на Делян Пеевски в прокуратурата и за следващите седем години. Такъв сценарий очерта в интервю за "Свободна Европа" председателят на "Да, България" в оставка Христо Иванов.
Според него колкото и скандална да е тезата му за съвместна работа с несъгласните с Пеевски в ДПС, това сътрудничество трябва да се случи "тактически, дори и после някой да бъде посочен, че е неморален", за да бъде спряно "презареждането в съдебната система". По думите на Иванов запазването на политическото влияние на санкционирания по глобалния закон за корупция "Магнитски" Делян Пеевски минава през бърз избор на следващ главен прокурор и председател на Върховния административен съд.
"Не го припознаваме (Ахмед Доган - бел. авт.) като наш партньор. Не му даваме морална легитимация. Не казваме, че това е най-добрият човек на света. Нищо подобно не казваме. Веднъж да сме тактически умни и като се отвори прозорец, да махнем последния модел на корупционната държава, дори и да си в тактическо взаимодействие моментно с човек, представлявал предишните етапи от същото, да се възползваме от това."
Христо Иванов е на мнение, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също би се включил в едно такова тактическо сътрудничество, но "ако бъде принуден да отговори на въпроса чия страна заема и да се яви с този отговор на избори". Той изтъкна, че в момента Борисов е в "дълбок неутралитет, потънал е като руска подводница".
Иванов каза, че за да бъде отстранен Делян Пеевски и да е успешна работата в "трудна среда", ще е нужно участниците в политическия процес да бъдат "незлобливи като гълъбите и мъдри като змиите".
От думите на Христо Иванов се разбра, чe участието на Делян Пеевски в сглобката се случило след първоначална договорка между "Продължаваме промяната - Демократична България" и бившия председател на ДПС Мустафа Карадайъ за съвместно приемане на поправки в Конституцията.
"Разговорът за изграждането на този мост за съдебната реформа започна с Карадайъ. Това всичко беше свършена работа, докато Пеевски не видя в това възможност за себе си и се метна като на детски рожден ден на масичката с тортата, върху целия процес, и го уби."
"Фундаменталният проблем на България е завладяната държава, който в последните години се олицетворява най-много с Пеевски", смята Иванов. По думите му силата на Пеевски идва най-вече заради влиянието му в прокуратурата - според него именно така - чрез компромати и "малки истории", той държи политическите си опоненти и със заплахи за задействане на прокуратурата. Той добави още, че "най-голямата власт на прокуратурата не е да се задейства срещу мен или срещу някой друг, а да бездейства".
За да бъде преустановено това влияние, са били нужни и поправките в основния закон, като според лидера на "Да, България" в оставка този ход е бил "безалтернативен". Той каза още в началото на реформата Пеевски е целял да "изпере" образа си, мислейки, че поправките са само шаблонни. По-късно обаче той разбрал, че те са му неудобни, заради което започнало и "обезкървяването на съдебната реформа". Според Христо Иванов процесът започнал още преди произнасянето на Конституционния съд.
Иванов каза още, че в момента, в който демократичното обединение е отказало да избира хора на Пеевски в регулаторите, той е свалил правителството.
Христо Иванов коментира още, че след падането на кабинета на Николай Денков се е видяло как министри могат да бъдат купени на "вторичния пазар". По думите му министърът на вътрешните работи Калин Стоянов от началото е кадър на председателя на ДПС Делян Пеевски. На вторичния пазар обаче е придобит министър на ресурсно ведомство с проекти за милиарди по Плана за възстановяване и устойчивост за покупка на вагони, каза той, визирайки Георги Гвоздейков, който заради решението си да остане в служебния кабинет на Димитър Главчев беше изключен от "Продължаваме промяната".
"Главчев е премиер на Пеевски", заяви още Христо Иванов.
Иванов добави, че Делян Пеевски има влияние във всички партии - по думите в ГЕРБ то минава "през Борисов", а от местната власт е видно, че "Пеевски е играч на терена на БСП".
Иванов не изключи възможност обаче лидерът на ГЕРБ да е потърсил съдействие от Ахмед Доган, за да не мине предложеният от него проектокабинет "Желязков", защото "Пеевски беше осигурил допълнителни депутати, от които да зависи бъдещето на кабинета, и щеше да се държи като сайбията".
"Борисов нямаше никакво желание да управлява в ролята на Кирил Петков и да носи отговорност за кабинет, за който Пеевски през цялото време демонстрира, че влияе върху върху него."
Христо Иванов отчете, че голямата грешка на коалицията, довела до отлива на повече от 300 хил. избиратели, е това, че са създали у избирателите усещане, че са излъгани. По думите му обединението е трябвало да проведе честен разговор с електората си за това какво следва, а не радикализацията да продължава с изказвания като "никога с ГЕРБ".
"Големият проблем е, че ние създадохме усещане у хората, че сме ги излъгали. Ние не проведохме достатъчно честен разговор с тях на изборите за 49-ото Народно събрание. Ние не ги предупредихме."
Христо Иванов каза още, че различията в "Продължаваме промяната - Демократична България" не бива да бъдат крити. Той потвърди, че последното разминаване между партньорите е било около втория мандат и нагласата на "Демократична България" все пак да бъде направен опит за намиране на антикорупционно мнозинство. По думите му "Продължаваме промяната" разбрали нуждата от тази стъпка.
"Сутрин го разбират, следобед идват на интервю при вас, вие ги питате какво са говорили, а те престават да го разбират. Самата общност не позволява да започнем да говорим честно. Това е сложна работа. Ние трябва да се съгласим по какъв начин говорим, как се случва това, защото за боравене с тежко отровни материали, радиоактивни, морално това ни уби. Честно казвам - поради невнимателно боравене с тежко отровни материали стигнах там, където съм - в пенсионерския клуб."