Габор Щир: Фондът на НАТО от 100 млн. евро за Украйна означава още 5 години война

Габор Щир: Фондът на НАТО от 100 млн. евро за Украйна означава още 5 години война

Предложението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг за създаване на фонд за военна помощ от 100 милиарда евро за Украйна означава, че алиансът се готви да подкрепя военни действия в тази страна още 5 години. Както каза в разговор с кореспондент на ТАСС членът на Международния дискусионен клуб "Валдай", унгарският политолог Габор Щир, подобно развитие на събитията ще бъде пагубно за Украйна, ще нанесе големи щети на Русия и Европейския съюз и ще бъде от полза само за САЩ и Китай.

Коментирайки резултатите от срещата на външните министри на НАТО, проведена в Брюксел на 3-4 април, Габор Щир отбеляза, че инициативата на Столтенберг за създаване на фонд от 100 милиарда евро е разчетена за период до 5 години. "Какво означава това? Че НАТО се готви за още 5 години война? Какво ще се случи през това време?" - пита унгарският експерт. Според него, ако военните действия продължат, „Украйна ще изчезне напълно, Русия и Европа ще отслабнат и никой освен Америка и Китай няма да бъде по-добре“.

Освен това вноските в този фонд в размер на 100 млрд. евро ще поставят непоносима тежест върху държавите от ЕС, по-специално Унгария. „Основно Европа трябва да плаща за тези геополитически игри, а тя просто няма такива пари за Украйна“, отбеляза Щир. Той припомни, че на последната среща на върха на ЕС беше решено да се отпуснат 50 млрд. евро на Киев за следващите четири години. Ако републиканецът Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември, Съединените щати може да намалят помощта си за Украйна и тежестта върху европейците ще се увеличи още повече. Затова, подчерта политологът, от всички въпроси, по които възникнаха разногласия на министерската среща на НАТО, въпросът за фонда от 100 млрд. евро е най-важен за Унгария. 

В края на срещата в Брюксел външният министър Петер Сиярто каза пред репортери, че Будапеща се противопоставя на създаването на такъв фонд и не възнамерява да изпраща пари от унгарските данъкоплатци към него. Министърът каза, че редица други страни от НАТО също са реагирали много сдържано на тази инициатива. В тази връзка той изрази съмнение, че тя ще бъде одобрена - поне в сегашния си вид - на срещата на върха на алианса, която ще се проведе във Вашингтон на 9-11 юли.

„Мисля, че Унгария ще намери съюзници по този въпрос“, коментира Габор Щир настоящата ситуация. Той обърна внимание на факта, че Франция досега се въздържа от публични изявления за фонда, а Германия реагира на това повече от скептично. Берлин поиска да не се дублират стъпки в една и съща посока, позовавайки се на общото решение на ЕС за 50 милиарда евро за Украйна и предоставянето й на индивидуална военна помощ.

В същото време експертът отбеляза, че Унгария не може да „влиза в конфронтация със своите съюзници по всички въпроси“. В тази връзка той признава, че Будапеща ще оттегли възраженията си срещу кандидатурата на действащия холандски премиер Марк Рюте за поста нов генерален секретар на НАТО. След министерската среща на алианса в Брюксел Сиярто заяви, че Унгария няма да подкрепи назначаването на Рюте на мястото на Столтенберг, чийто мандат изтича на 1 октомври. Той обясни, че преди това холандецът е отправял остри нападки към Унгария и дори я е заплашвал с изключване от Европейския съюз. В тази връзка Будапеща не може да се довери на такъв човек да решава проблеми, свързани с националната отбрана и сигурност. Сиярто твърди, че в настоящата трудна среда е необходим консенсус по въпроса за нов генерален секретар на НАТО. Според него „само човек, който се радва на всеобща подкрепа, може да ръководи Северноатлантическия алианс“.

Същевременно шефът на външното министерство даде да се разбере, че Унгария подкрепя номинацията на румънския президент Клаус Йоханис за този пост. Сиярто каза, че представител на Централна и Източна Европа никога не е заемал поста генерален секретар на НАТО и е време да се промени ситуацията. „Все пак (за генерален секретар на алианса) ще бъде избран проамерикански и проатлантически настроен политик“, заключава Габор Щир.

Коментари

  • Пресъхваааа ручейчето. 100 милиона... сюрмашка работа.

    05 Апр 2024 19:35ч.

    А в началото кулебите и зеленухата искаха по 35 милиарда на тримесечие, та да не усетели нищо от войната. Мръсно блато.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А, 100 милиарда са били милионите. Пак сюрмашия.

    05 Апр 2024 19:37ч.

    По 35 милиарда на тримесечие просеха наглюхите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    05 Апр 2024 21:20ч.

    Имат - дават. На вас С. Корея и Иран ви искат омразни долари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лъжеш като евроатлантик, посерко Копейкин

    06 Апр 2024 1:21ч.

    Няма разплащания в долари или евро между Русия, Китай, Иран, КНДР от години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    06 Апр 2024 8:51ч.

    Има и още как. Тугрици никой не иска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • транссексуалната копи

    06 Апр 2024 9:11ч.

    Пак си се разпищолила събахлям, че те дерим!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    05 Апр 2024 19:46ч.

    Всяка война се води за мирът след нея. Не виждам как вижда ЕС Мирът(света) за да планира, прогнозира, управлява, да се стреми и действа...Тук няма кръв,пот ,сълзи и много труд. Няма електрификация, съветска власт, американски технологии и немска дисциплина, няма "имам една мечта"...само " о,миг поспри, ти си тъй прекрасен" ... Надежда тука всяка оставете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    05 Апр 2024 20:25ч.

    "Всъщност май вече няма кой да спре носещият се с бясна скорост европейски влак в пропастта. Щатите, Русия, Китай седят на брега на реката. Европа вече няма нищо. Технологиите бягат в Щатите и Китай. Суровините от Русия си ги отряза сама. Ще остане не лош туристически резерват. И ние пак ще сме от страната на булката. Умеем го." - от коментара ми при Мъск.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    05 Апр 2024 21:22ч.

    Бягайте докат е време. В Китай или Русия. Там е бъдещето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    05 Апр 2024 21:35ч.

    Дали?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    05 Апр 2024 19:50ч.

    Ако трябва още 10 години война до събарянето на руския кенеф!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тебе на къра

    05 Апр 2024 19:50ч.

    на бели фарове

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гарантирано

    05 Апр 2024 20:06ч.

    След пет години война на Украйна, Европа ще бъде по-зле от Африка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    05 Апр 2024 21:19ч.

    Русийката няма капацитет за повече от година. След това фалит, пак глад и мизерия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Западчето ви няма капацитет и за тримесечие

    06 Апр 2024 1:23ч.

    Ще умрете от работа в някой център за трудолечение на евроатлатизъм. Накрая ще свършите като свинско лайно. Имам предвид цялата ви генерация, не ти говоря в учтива форма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 5 години

    05 Апр 2024 23:07ч.

    Още 5 години война в Украйна предрече и една украинска журналистка. Просто ужас!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2979

    06 Апр 2024 9:06ч.

    100 млн стигат за няколко седмици, какви 5-6 години???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Заглавието е грешно

    06 Апр 2024 23:45ч.

    Няма май кой да го оправи. Впрочем 100 милиарда след 5 години може и да се днешните 100 милиона, които бяха 10 милиона преди 20 години или дори 100 хиляди преди 50.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    07 Апр 2024 9:31ч.

    Ама колко е точен изборът на прякори ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • all

    07 Апр 2024 23:44ч.

    Алоооо, не 100млн. , а 100 милиарда !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    08 Апр 2024 10:57ч.

    Стига сте врякали, ззаглавието не може да се промени току-така. Иска се разрешение от Посолството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи