„Файненшъл Таймс“: Американската шистова индустрия не може да спаси Европа от енергийната криза през зимата

„Файненшъл Таймс“: Американската шистова индустрия не може да спаси Европа от енергийната криза през зимата

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Директорите от индустрията казват, че не могат да увеличат доставките на нефт и газ навреме, така че да спрат енергийната криза през зимата

Докато някои компании засилват сондирането, общият брой работещи платформи е в застой през последните седмици и продуктивността на кладенец е паднала.

Американската шистова индустрия предупреди, че не може да спаси Европа с увеличаване на нефтените и газовите доставки тази зима в отговор на страховете, че спадът на руския експорт ще изпрати цените на суровия петрол до над 100 долара за барел.

Въпреки че нефтените пазари омекнаха през последните семдици, това е една отсрочка, която може да свърши, когато ембаргото на ЕС върху износа на Русия достигне пълния си ефект по-късно тази година. Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън предупреди, че ембаргото „може да предизвика скок в цените на нефта“.

Американските шистови директори обаче, седящи върху големи резерзви от нефт и природен газ, които могат да бъдат използвани за облекчаване на европейската енергийна криза, казаха, че не са в състояние да увеличат доставките достатъчно бързо, за да предотвратят недостига през зимата.

„Съединените щати не могат просто така да изпомпат още малко. Нашата продукция е такава, каквато е“, каза Уил Ванлох, директор на частната гупа Quantum Energy Partners, която е един от най-големите инвеститори в шистовите находища.
„Не се задава спасение“, добави Ванлох. „Нито с нефт, нито с газ“.

Експортът на нефт и втечнен газ от Съединените щати се увеличи, за да се възползваме от увеличаването на цените в Европа, но в момента той е близо до максимума, казват директори от индустрията, като предупреждават, че ръстът в производството на суров петрол ще намалее според правителствените прогнози, до около 1 милион барела на ден през тази година.
На въпрос за изгледите за голямо нарастване на производството на американската шистова индустрия Скот Шефилд, изпълнителен директор на Pioneer Natural Resources каза, „Не, не го виждам в скоро време“.

„Ние не отваряме [копаем] нови платформи и не виждам никой друг, който да отваря нови платформи“, каза Шефилд, който управлява един от най-големите нефтени производители в Съединените щати. Цените на суровия петрол могат да се вдигнат до 120 долара за барел тази зима, тъй като доставките намаляват, добави още той.

Международната агенция по енергетика съобщи в сряда, че продажбата на нефт от Русия – най-големият нефтен износител в света, може да падне до почти 20 процента, когато ембаргото на ЕС достигне пълния си ефект. Цените на Брент се увеличиха с един процент до 94 долара за барел вследствие на този доклад.

Растящото шистово производство през последните десет години направи САЩ най-големият производител на нефт в света, с нива отпреди пандемията от коронавирус до 13 милиона барела на ден, или повече от 10 процента от световния добив. Ежегодният ръст на производството в годините на бума позволи да се посрещне увеличаването на глобалното търсене, като наред с това спомогна за запазването на цените на суровия петрол.

Но след големия спад в цените на нефта по време на пандемията, добивът на САЩ през последната седмица се възстанови само до 12,1 милиона барела на ден.

Появяват се нови опасения относно бавния растеж на доставките от шистов газ, като търговците са все по-обезпокоени за способността на производителките от ОПЕК да увеличат доставките. Миналата седмица картелът оповести плана си да започне да орязва добива си.

Единствено гигантите Chevron и Exxon Mobile, както и някои други частни компании, засилват сондирането, но общият брой опериращи платформи е в застой през последните седмици и продуктивността на кладенец е спаднала.
Бен Дел, главен изпълнителен директор на частната група Kimmeridge Energy каза, че инвеститорите в шистовата индустрия от Уол Стрийт няма да дадат благословията си за голямо увеличение на продукцията, като ще предпочетат модела ниска продукция – висока печалба.

„Инвеститорите като цяло не искат шистовите компании да преследват модел на растеж“, каза той. „Капиталовите наличности са крайно ограничени“.

Леко увеличение на добива от Съединените щати през идните месеци „няма да промени нещата в световен мащаб“, каза Мат Галагър, директор на частния сондаж Greenlake Energy Ventures. „Опасно е да мислим, че тази евтина енергия може да расте, особено що се отнася до петрола, вечно.“

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

Източник: ft.com

 

 

 

Коментари

  • Е, то това си е по план! Ес ще го д..а. Найс, а?

    16 Sep 2022 18:40ч.

    Кога в историята си американци са помагали на някой? Оставете, реторичен въпрос.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Венеция -> Холандия -> Англия -> САЩ -> Нова Зеландия?

    17 Sep 2022 10:11ч.

    И САЩ ще оглозгат, след което ще се изнесат и от там

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Али Луя

    17 Sep 2022 22:48ч.

    Де ще идат после, ако има после?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • лалю

    16 Sep 2022 19:02ч.

    Спасението на давещите се е дело на самите давище се. Това Птоломей го е казал!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ала_Бала

    16 Sep 2022 19:10ч.

    Време е ЕС да се осъзнае. Америка да си стой в западното полукълбо!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ММ93

    16 Sep 2022 19:25ч.

    ЕС много добре знаят какво се случва, но не могат да реагират. Просто не са господари на волята си ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Модифицирана Тиква

    17 Sep 2022 22:52ч.

    Какво става като изхвърлиш кастриран разглезен котарак на улицата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • bodar4uk

    16 Sep 2022 19:44ч.

    Баба Урсула хептен победно се спари. Прелъстена и изоставена, както винаги, а като поодъртееш, вероатността се повишава неколкократно. Време е да си обнови тоалета, цялата в зелено, стига ходила с това изтрито черно панталонче, че вече е заприличала бетер щека . Гламакиня с претенции !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хем, хем

    16 Sep 2022 20:01ч.

    Хем искаш да изгониш руснаците от Европа и да заемеш тяхното място, хем нищо не предлагаш в замяна. Пълна тъпотия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ес.сес ГОЛЯМ го "ИЗВАДИ"...

    16 Sep 2022 22:20ч.

    АМА мЯК!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    16 Sep 2022 23:56ч.

    Лесна работа, купувайте от Русия и продавайте на тъпанарите от Европа на тройна цена?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АхАхАхА

    17 Sep 2022 22:54ч.

    Само тройна?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • никой няма намерение да спасява европа

    17 Sep 2022 8:59ч.

    Това са все проявления на състоянието на дд. Щом нама газ за европа, значи и сащ и великобритания с в много лошо положение. те хартийки може и да имат, но нямат материали, доставки, бизнеси, продукция; нямат; и да се премести някой германец в сащ пак няма да имат; Русия също ще наложи санкции когато трябва; тя сега само примамва дд да прави грешки;

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НО ТОЗИ ВЕСТНИК НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАШЕ ДА БЪДЕ АВАНГАРДА ДА БОРБАТА СРЕЩУ СЕВЕРЕН ПОТОК 2

    19 Sep 2022 11:53ч.

    Те ли са цинични или европейците са обезумели? Страхувам се, че е второто!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи