Автор: Епископ Джоузеф Стрикланд, remnantnewspaper.com
В Газа безразборното убийство на цивилни – включително жени и деца – достигна непоносим мащаб. Народът на Палестина, по-голямата част от който не е свързан с каквито и да било терористични организации, пострада изключително много. Войната не може да се води без оглед на невинните жертви. Ако Америка желае да бъде сила на доброто в света, тя трябва да действа не с неконтролирана военна агресия, а със справедливост, благоразумие и искрен стремеж към мир. Една нация не може да претендира за високи морални позиции, докато допринася за ескалацията на човешкото страдание. Това пише до американския президент Доналд Тръмп уважаваният епископ на Католическата църква в САЩ Джоузеф Едуард Стрикланд. Той е епископ на Тайлър от 2012 г. до отстраняването му от папа Франциск през 2023 г. Поводът за оставката му не става ясен, но според медиини публикации основната причина е, че публично нарича твърденията за прикриване на сексуално насилие от високопоставени прелати, включително Франциск, достоверни.
Отворено писмо на епископ Стрикланд до президента Тръмп относно войната на Израел
Уважаеми господин президент,
В името на нашия Господ Исус Христос, аз ви пиша като приемник на апостолите, заставен от дълга си да говоря истината в милосърдие и справедливост. Влошаващата се криза в Близкия изток, започвайки от войната в Газа и стигайки до нарастващите регионални конфликти – включително военните действия на САЩ в Йемен – изисква спешен морален размисъл. Като пастир на душите не мога да мълча, докато хиляди страдат от последствията от ескалиращото насилие.
Католическата църква поддържа свещеното достойнство на всеки човешки живот, създаден по Божия образ. Катехизисът ни учи, че „действия, които умишлено противоречат на закона на нациите и на неговите универсални принципи, са престъпления“ (Катехизис на Католическата църква 2313). Това се отнася за всички страни, участващи във война, независимо дали са нации, бунтовнически групи или коалиции. Въпреки че една нация има право да се защитава и да защитава своя народ, подобни действия трябва да останат в границите на справедливостта, пропорционалността и моралния закон.
В Газа безразборното убийство на цивилни – включително жени и деца – достигна непоносим мащаб. Народът на Палестина, по-голямата част от който не е свързан с каквито и да било терористични организации, пострада изключително много. Войната не може да се води без оглед на невинните жертви. Същото се отнася и за Йемен, където военните действия на САЩ срещу хутите рискуват да разпалят и без това нестабилната ситуация. Всяка изстреляна ракета, всяка хвърлена бомба заплашва да тласне региона в още по-голям хаос с неописуеми хуманитарни последствия.
Принципът на справедливата война е ясен: войната трябва да бъде последна мярка, водена само за отбрана, с пропорционална сила и никога срещу цивилни. Тя не трябва да има за цел завоевание или отмъщение, а възстановяване на справедлив мир. Папа Пий XII предупреди, че войната често „създава по-сериозни злини, отколкото премахва“. Днес, когато конфликтите се увеличават в Близкия изток, опасявам се, че виждаме как тази трагична истина се разкрива пред очите ни.
Призовавам администрацията Ви да преосмисли своите действия. Ако Америка желае да бъде сила на доброто в света, тя трябва да действа не с неконтролирана военна агресия, а със справедливост, благоразумие и искрен стремеж към мир. Една нация не може да претендира за високи морални позиции, докато допринася за ескалацията на човешкото страдание. Призовавам ви да търсите дипломатически решения, да изисквате незабавно прекратяване на разрушенията в Газа и да подходите сдържано към кризата в Йемен, за да не погълне огънят на войната още невинни животи.
Съединените щати отдавна са оформени от християнски принципи, но сега стоят на кръстопът. Ще изберем ли пътя на справедливостта и мира или ще позволим цикълът на насилие да продължи безконтролно? Моля се нашите лидери да търсят мъдростта на Христос, Принцът на мира, и да работят за справедливо решение, което зачита достойнството на всички хора.
С уважение в Христа,
Епископ Джоузеф Е. Стрикланд
Епископ Стрикланд е водещ глас в клона на американския католицизъм, който се противопоставя на реформите на папата.
Източник: remnantnewspaper.com
Превод за "Гласове" Юлия Семир Ал-Хаким
"Гласове" припомня, че през 2023 г. папа Франциск уволни тексаския епископ Джоузеф Стрикланд - твърд критик, който поставяше под въпрос ръководството на Католическата църква от страна на нейния глава.
Тогава Ватиканът заяви, че епископът ще бъде "освободен" от задълженията си в резултат на разследвания в неговата епархия Тайлър.
Епископ Стрикланд е водещ глас в клона на американския католицизъм, който се противопоставя на реформите на папата.
Отстраняването му идва, след като Франциск говори за "изостаналостта" на някои лидери на американската католическа църква.
Епископ Стрикланд отправи поредица от нападки срещу опитите на папата да актуализира позицията на Църквата по социалните въпроси и приобщаването, включително по отношение на абортите, правата на транссексуалните и еднополовите бракове.
През юли 2023 г. той предупреди, че много "основни истини" на католическото учение са поставени под въпрос, включително и това, което той нарече опити за "подкопаване" на брака, който "както е установен от Бога", е само между мъж и жена.
Тексаският епископ разкритикува като "безпорядъчни" опитите на онези, които "отхвърлят своята неоспорима биологична идентичност, дадена им от Бога".
Писмото му подсказва, че опитите да се промени "това, което не може да бъде променено", ще доведат до необратим разкол в Църквата. Тези, които се стремят към промяна, предупреждава той, "са истинските разколници".
Епископ Стрикланд бе обект на разследване от страна на Ватикана и преди това е отказал възможността да подаде оставка, а през септември в отворено писмо е предизвикал папата да го уволни.
"Не мога да подам оставка като епископ на Тайлър, защото това би означавало, че изоставям паството си" - казва той.
В началото на 2023 г. дясната "Коалиция за отменени свещеници" организира конференция в негова подкрепа по време на разследването.
Ватиканът заяви, че решението за уволнението му "е дошло след апостолическа визитация, наредена от папата през юни миналата година в епархията Тайлър". Според католическите медии разследването е разгледало и управлението на финансовите дела в епархията.
65-годишният епископ Стрикланд е назначен за епископ през 2012 г., докато Бенедикт XVI е папа.
Всичко това е следствие от значителните опити на папата да направи Църквата по-прогресивна по време на неговото папство.
На 9 ноември Ватиканът обяви, че транссексуалните хора могат да бъдат кръщавани в Католическата църква, стига това да не предизвиква скандал или "объркване".
През октомври той предположи, че Църквата ще бъде отворена за благославяне на еднополови двойки, като заяви пред група кардинали, че "не можем да бъдем съдии, които само отричат, отхвърлят и изключват".
Говорейки на среща по време на честванията на Световния ден на младежта в Лисабон, папата заяви, че изостаналостта на някои хора е "безполезна".
"Правейки това, вие губите истинската традиция и се обръщате към идеологиите, за да имате подкрепа. С други думи, идеологиите заместват вярата", добави той.
Изменението на климата също е ключов стълб на неговото папство - от историческия документ за околната среда през 2015 г. до неотдавнашните предупреждения, че светът може би "наближава точката на пречупване" поради климатичните промени.
Главата на римокатолическата църква ще присъства на срещата на върха на ООН за климата (COP28) по-късно този месец - за първи път папа присъства на това събитие от началото му през 1995 г.