Епископ Никола Бруе: Религията е шанс

Епископ Никола Бруе: Религията е шанс
22 на сто от младите французи между 25 и 34 г. все повече се интересуват от християнската религия. Този интерес обаче не се отнася до Църквата, която се възприема като остаряла институция, сочат резултатите от проучване, направено преди католическия Великден. В интервю за в. „Фигаро” най-младият френки епископ, 49-годишния Никола Бруе, разсъждава за този възроден интерес към християнството.
<p><strong>- Интересуват ли се най-младите от религия?</strong></p> <p>- Мога да констатирам две неща: първо, че младите вече нямат предубеждения към религията, подобно на по-възрастните. В нашето много светско общество вярата в Бог вече не намира опора в социалните структури, в масовото поведение. Така че изведнъж тя изглежда в очите на младите като пространство, в което могат да намерят истинска свобода, дори място на себеизразяване, за което родителите нямат ключ. Впрочем там, където по-възрастните отхвърлят вярата, по силата на своя позитивистки и либерален манталитет младите виждат в религията шанс да създадат задълбочени връзки, възприемат я като житейско училище на фона на липсата във всекидневния им живот на компас и радар.</p> <p><strong>- Защо християните не успяват да предадат своето религиозно наследство, както го правят евреите и мюсюлманите?</strong></p> <p>- На Запад християнството се сблъска с ужасяваща криза на вярата, а не такъв е случаят с евреите и мюсюлманите. Тази криза на вярата автоматично води до криза на предаването на религиозното послание. Когато вече не си сигурен в това, в което вярваш, не знаеш и как да говориш за него на своите деца. Впрочем християнството държи много на личното вътрешно приемане на собствената вяра. Тук важна роля играе човешката свобода и нито една структура не може да гарантира предаването на вярата от едно поколение на друго. Тази работа на вътрешно възприемане на вярата и сблъсъка й с разума правят чест на християнството, от една страна, от друга обаче, нейното предаване става по-крехко.</p> <p><strong>- Защо част от католиците се съмняват толкова много в поученията на Църквата?</strong></p> <p>- Най-напред мисля, че има дух на методично съмнение, който е много френски по своя характер и който пречи да приемеш да се потопиш във вярата. Освен това ние работим много малко с катехизиса на децата.</p> <p><strong>- Какво изразява според вас засиления интерес на французите към духовността?</strong></p> <p>- Умора и разочарование. Много хора разбират, че консуматорството и грижата за собствения конфорт не са достатъчни, за да изпълниш със смисъл своето съществуване. Трябва им нещо друго, което не се измерва и което изисква лична и откровена ангажираност.</p> <p>Превод от френски: Галя Дачкова</p>

Коментари

  • Филип

    09 Апр 2012 3:57ч.

    При нас българите проблема с вярата ни в Бог е още по-голяма. Днес например видях в моята църква огромна опашка от хора, които си взимаха върбовите клонки от двора, но не влизаха в храма. Това е .... нямам думи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    09 Апр 2012 4:16ч.

    благодаря на г-жа Дачкова,с идването си в германия,може би липсата на Родината,ме \\\"вкара\\\" и в дома на църквата.иначе чета двете, на лутер, и нашият бг превод,на Библията (чета и за да сравнявам богатстовото на двата езика. майне гюте,щото съм си българин ли, но нашият ми се вижда по-прекрасен)вчера бях на орган,сати и други,кантора горе,долу падрето,след всяко музициране чете от Книгата.не съм вярвал, беше ми мечта,че ще чувам на живо орган,но съдбата ми отпусна малко щастие и тъга.меланхолия,защото до много неща не бяхме допускани (на 65 съм).посещавам и католическата (която тук е дизайн, шапка да ти падне,и магаре да си,ще ти се доще да влезеш (модерна,електронен камбанен звън),и евангелистката,която е лепната до францискански монастир.млади,много са малко,все сме над 40-те. намирам го за нормално.ако ги затворят църквите и ги превърнат в музеи,което никога няма да стане,ще приключим битието.германците имат следната приказка:обичам дългата наденичка и кратка проповед.един ден палачинката ще се обърне.Честити Празници, на Гласовете!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    09 Апр 2012 4:17ч.

    благодаря на г-жа Дачкова,с идването си в германия,може би липсата на Родината,ме \\\\\\\"вкара\\\\\\\" и в дома на църквата.иначе чета двете, на лутер, и нашият бг превод,на Библията (чета и за да сравнявам богатстовото на двата езика. майне гюте,щото съм си българин ли, но нашият ми се вижда по-прекрасен)вчера бях на орган,сати и други,кантора горе,долу падрето,след всяко музициране чете от Книгата.не съм вярвал, беше ми мечта,че ще чувам на живо орган,но съдбата ми отпусна малко щастие и тъга.меланхолия,защото до много неща не бяхме допускани (на 65 съм).посещавам и католическата (която тук е дизайн, шапка да ти падне,и магаре да си,ще ти се доще да влезеш (модерна,електронен камбанен звън),и евангелистката,която е лепната до францискански монастир.млади,много са малко,все сме над 40-те. намирам го за нормално.ако ги затворят църквите и ги превърнат в музеи,което никога няма да стане,ще приключим битието.германците имат следната приказка:обичам дългата наденичка и кратка проповед.един ден палачинката ще се обърне.Честити Празници, на Гласовете!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    09 Апр 2012 4:17ч.

    благодаря на г-жа Дачкова,с идването си в германия,може би липсата на Родината,ме \\\\\\\\\\\\\\\"вкара\\\\\\\\\\\\\\\" и в дома на църквата.иначе чета двете, на лутер, и нашият бг превод,на Библията (чета и за да сравнявам богатстовото на двата езика. майне гюте,щото съм си българин ли, но нашият ми се вижда по-прекрасен)вчера бях на орган,сати и други,кантора горе,долу падрето,след всяко музициране чете от Книгата.не съм вярвал, беше ми мечта,че ще чувам на живо орган,но съдбата ми отпусна малко щастие и тъга.меланхолия,защото до много неща не бяхме допускани (на 65 съм).посещавам и католическата (която тук е дизайн, шапка да ти падне,и магаре да си,ще ти се доще да влезеш (модерна,електронен камбанен звън),и евангелистката,която е лепната до францискански монастир.млади,много са малко,все сме над 40-те. намирам го за нормално.ако ги затворят църквите и ги превърнат в музеи,което никога няма да стане,ще приключим битието.германците имат следната приказка:обичам дългата наденичка и кратка проповед.един ден палачинката ще се обърне.Честити Празници, на Гласовете!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    09 Апр 2012 4:23ч.

    извинявам се за размноженото си мнение(мултиплицирано на бг език),но от доста време се се каня,но почти никога не се влиза с първото избиране на шифъра (макар старателно като кълвач да ги кълвя,има нещо неизпипано в джаджата)с добри чувства

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи