Джордън Питърсън и Род Дреер: Православието е последната крепост на християнството

Джордън Питърсън и Род Дреер: Православието е последната крепост на християнството

Автор: Мария Корнару, antifono.gr

Посещението на Джордан Питърсън в Света Гора не остана незабелязано – новината, която обиколи света, както и изявленията на известния психолог и оратор, дойдоха веднага след посещението му на Метеора. Малцина обаче си представят, че зад запознанството му с Гърция и Православието стои един канадски… иконограф, учен, приятел на Питърсън, обърнал се към Православието от протестантството. „Да бъда християнин и иконограф в църква без икони, в един постмодерен свят на цинично модерно изкуство, след определен момент нямаше особен смисъл“, казва Джонатан Пежо пред вестника по време на срещата им на нашумялата световна конференция на Питърсън ARC. Той разказва по изключителен начин и за връзката на канадския психолог с Православието, с което, както обяснява, вече го е запознал чрез поканата си да посещава литургии, от които той обикновено си тръгвал. „Той ми довери, че се чувствал като дете, което принуждават да ходи на училище“.

Но всичко се променя, когато психологът решава да придружи Пажо при посещението му на Света Гора. Сред трудните обстоятелства – ставане в 4.00 ч., Литургия на гръцки език, от която „нищо не разбирахме“, дълги служби – Питърсън му се изповядал: „Знаеш ли, преди мразех това. Сега го намирам за доста успокояващо“. Запознанството им с харизматичния старец на манастира Ксенофонт, който „сияеше“, както видели всички спътници на Питърсън, белязало посещението с даровете на прозорливостта и простите думи на стареца, който „казваше неща, които и Христос би казал“. В края на едно поклонническо пътуване, изпълнено със… снимки и автографи – тъй като дори монасите го разпознаха – Питърсън казва следното: „трябва да направим тези места много популярни, трябва да доведем много хора в тези манастири“.

В известен смисъл именно благодарение на Питърсън в-к „Етникос Кирикас“ успя да ви представи следната дискусия за Православието и бъдещето на Запада, в която участват Джонатан Пежо и Род Дрехер, едни от най-влиятелните гласове на Православието в Америка, споделят своята вяра, предупреждават срещу реформите в Църквата и обясняват защо Православието е бъдещето на Запада.

Джордан Питърсън: Мисля, че Род ще се съгласи с мен по този въпрос, че макар постхристиянският свят да започна с призив към разума и науката и светския поглед върху нещата, това, което виждаме в крайна сметка, е завръщането на езичеството. Виждаме го във възраждането на тези древни морални принципи, които, разбира се, се появяват под маска, но реално остават същите. Виждаме как определени идеи и определени сили надделяват сред нарастващи разделения, социален срив, идеологически срив и всичко това се случва едновременно. Виждаме завръщането на езическия морал с преклонението пред „Майката Земя“ или пред собствените похоти, или с андрогинността, която е била много разпространена в култовете от късната римска епоха, също както хомосексуализмът и разводите. Умъртвяването на младенци и на възрастни хора също са били част от езическите общества, които очаквали, че след определена възраст старите хора ще отидат в гората да умрат, или че осакатените бебета ще бъдат изоставени и т.н.

Род Дреер: Мисля, че това е големият разкол между Изтока и Запада, който съвпада с времето, когато на Запад надделява рационализмът, ставаме свидетели на победата на номинализма във философския дебат, което от своя страна отваря пътя за разделението между дух и материя. Номиналистите стигнали до разбирането, че Бог е вездесъщ и вседостатъчен, и тази идея имала много последствия. С времето тя доведе до Реформацията, до картезианството и дуализма между ума и тялото, до научната революция – все събития, които затвориха западния човек в ума му. Тъй като Православието не премина през номиналистичната фаза, то успя да запази единството на душата и тялото и по този начин може да даде мощно послание на постхристиянския свят, който е претърпял корабокрушение някъде в останките на своя помисъл.

Джордан Питърсън: Нещо, което наблюдаваме при завръщането на езическия дух, е, че хората търсят нещо по-истинско, имат призвание и идеологическа привързаност, която често прилича на религиозен екстаз, защото ги обзема и ги изважда от самите тях. Затова смятам, че това завръщане свидетелства и за рухването на модерната конструкция на дуализма тяло-ум. Нещата започват да се повтарят, но това има и плашещ аспект. Православието, от друга страна, предлага интегрален начин на живот и разбиране, предлага изкачване по духовната стълбица вместо отдаване на необуздани духовни преживявания, предлага мистицизма, който постхристиянският свят търси, но в рамките на ясно определен мироглед.
И много от това, което казва Православието, хората в нашия свят, без да си дават сметка всъщност го знаят, защото макар и постхристиянски, нашият свят все още е пропит с ценности, които, макар и изкривени, все още са християнски в основата си.

Род Дреер: Прочетох една много добра книга на Пол Конъртън, марксистки антрополог, „Как обществата помнят“, и там той обяснява как коренното население поддържа традициите си сред модерността. Бях поразен от четири общи черти на тези общества: първо, тези общества имат свещена история; второ, те разказват тази свещена история в ритуал, който не се променя; трето, когато хората участват в този ритуал, те се чувстват в известен смисъл, че излизат от времето; и четвърто, ритуалът трябва да изисква участието на тялото по един или друг начин. Прочетох това и си помислих: но това е Православието, Православието е това, от което Западът се нуждае! Вярвам, че както казва Джонатан, много млади хора днес отчаяно търсят духовно измерение и по-дълбок смисъл, но в крайна сметка стигат до психотропни лекарства и мистични вярвания.

Веднъж се запознах с един млад мъж, англикански свещеник, който работеше в рекламна агенция. Той ми каза: „В моя офис аз бях единственият християнин“. „Разбира се, че си бил – казах аз, – офисът ти е в Лондон!“. „Но пък изобщо нямаше атеисти. Атеизмът умря в моето поколение. Всички останали следваха някакъв спиритуалистичен култ и дори имахме двама активни сатанисти, които заявиха, че поклонението на сатаната им помага да живеят според човешката си природа“.
Така че атеизмът е мъртъв, но всичко останало се завръща като цунами. И ако единственото, с което Църквата трябва да отговори на това, е да говори за някаква психотерапия, морализъм или политическа и социална справедливост, тя ще загуби всички тези млади хора. Всичко това е важно, но в крайна сметка Православието познава истината, че всичко започва с пряката среща с живия Бог.

Джордан Питърсън: През последните години видяхме да се постига, вследствие на коронавируса, едно явление, което съществуваше отдавна, огромна вълна от млади, умни хора, които търсеха смисъл и нещо по-дълбоко. Това е поразителна гледка, но за тези, които познават Православието, не е толкова голяма. Обикновено те не знаят нищо за Православието и затова отначало са объркани, но после откриват отците подвижници, откриват Добротолюбието, научават за преобразяването на човека и са положително изненадани. Мисля, че колкото повече християнството в днешно време клони към параноя, което виждаме с обръщането на католицизма и протестантството към съвсем различни учения, мисля, че Православието ще се превърне в последната крепост за християнството. С всяка крачка, която Католическата църква прави към тотална и безумна реформа, все повече хора ще я напускат и Православието е мястото, където ще дойдат. Проблемът е, че на много места Православието не е готово или не желае да ги приеме, но ние трябва да се подготвим.

Род Дреер: Поне в Америка има силни елементи в Гръцката църква, които се опитват да я направят по-прогресивна и либерална. Архиепископ Елпидофор и много членове на Университета Фордъм са в центъра на тези усилия да направят Църквата по-благосклонна към ЛГБТИ хората, по-модерна. В останалата част от американската православна общност Елпидофор не се радва на голяма популярност. Ако тези предложения успеят, те ще унищожат американското православие, както преди това унищожиха протестантството.

Джордан Питърсън: Точно в това е въпросът. Преди сто години може би е имало смисъл да се обсъждат достойнствата и недостатъците на тези предложения, но сега имаме историята, която го доказва. Видяхме какво правят те. Видяхме как големите протестантски църкви в Америка се опразват и умират. Наистина ли искаме същото да се случи и с Православието?

Род Дреер: И католиците също, те са станали толкова woke! Папа Франциск насърчава всякакви права за ЛГБТИ хората и преследва консервативните католици. Ако човек подходи към това не от богословска, а от чисто социологическа гледна точка, това нещо унищожава църквите. Това вече се случи с протестантите, сега се случва и с католиците. Най-доброто, което Православието може да направи, е да не допусне това да се случи, като се опита да направи Църквата да прилича повече на света.

Джордан Питърсън: До известна степен съм оптимист. В Америка положението е много напреднало, в Гърция – не толкова. Вие не сте видели последиците толкова, колкото ние. Както Американската православна църква, така и Антиохийската архиепископия (църковните юрисдикции в Америка, които обединяват местни и англоговорящи православни, за разлика от националните архиепископии на Гърция, Русия и т.н.) изрично са заели традиционната позиция по отношение на човешката сексуалност и традициите на Църквата. Знаем какво предстои, битката е реална и вече се води в Америка. Някои от епархиите се опитват да запазят традициите.

Род Дреер: Понякога най-красивите и най-обичаните части на един град или село са тези, които са запазени от старите времена, когато сме знаели как да правим красиви неща. И причината хората да ги запазят обикновено е, че не са имали пари, защото събарянето и изграждането е скъпо. Така че те са успявали чрез своята бедност и слабост да запазят най-красивите неща. Ето как мисля за Православието. Те са страдали под игото на исляма или на болшевизма, но отчасти защото не са били богати и силни в света, са успели да запазят същността на християнството. Протестантските църкви на западната модерност смятаха, че постъпват правилно като унищожават традициите си, докато Православието не можеше да направи същото, защото страдаше от исляма и комунизма, и в крайна сметка това беше голямото му предимство. Навремето едва ли са го виждали по този начин, но това е истината.

Джордан Питърсън: Дълбоко вярвам, че това, което православната традиция предлага и на теория, и на практика, е решението на проблема. И когато казвам, че вярвам в това, имам предвид, че вярвам, че свети мъже като св. Максим Изповедник предлагат светоглед, достоен по сложност, организация и структура за всички науки. Така че първото нещо, което трябва да направим, е да повярваме и да се доверим, и да подходим към това не като към сляпа вяра, а в молитва, за да можем да разберем защо всичко това е вярно. А ако знаете, че е вярно, и имате проницателност, просто издигате тази красота нагоре, за да я видят всички, и те ще я видят, ако жадуват за нея. И наистина днес хората жадуват за нещо красиво, истинско и реално, а когато го видят, ако сърцето им е готово, просто го грабват.

Папа Бенедикт XVI каза, че най-добрият аргумент на Църквата в полза на Евангелието не са самите аргументи, а изкуството, което Църквата и светците създават. Това, което той има предвид, е, че красотата и добротата отварят вратата към истината, а това, според мен, е много важно предимство за Православието, когато то търси начини да говори в този пострационалистичен и постхристиянски свят. С аргументи никого не можеш да убедиш да вярва. Това, което можеш да направиш, е да покажеш великата красота на църквите, на иконите, можеш да говориш за примерите на онези, които са живели нравствената красота в най-висока степен, а това са светците.

Това са двете неща, които ме накараха да стана християнин – красотата на катедралния храм в Шартър и житията на светците. Не трябва да се страхуваме да говорим за онези неща, които ни правят да изглеждаме странни в очите на съвременния свят, а трябва да се гордеем и да говорим за тях, за да може светът да види, че сме различни. Ние сме хора, които искат да живеят, а не да умират заедно със съвременния свят – тогава хората ще дойдат при нас.

Превод: Константин Константинов

Източник: pravoslavie.bg

 

 

Коментари

  • Стефан-1

    25 Дек 2024 9:47ч.

    Православието е религия, насочена към душата на човека , а калвинизма например е религия , насочена само за забогатяване. Т.Н. "пазарна" икономика на запада придоби такива варварски и онтичовешки измерения,че дори вече несъзнателно хората там започват да се бунтуват против нея, защото за нея те не са хора , а само продавачи, купувачи и обекти за реклама. У нас не се пише, но по данни от някои СМИ православието в момента е най-бързо разпространяваща се религия в САЩ. Болшинството от емигриралите в Русия граждани на САЩ приемат православието и се кръщават заедно с децата си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    26 Дек 2024 9:40ч.

    От историческа гледна точка може да се хипотизира, но смяната на религията при Борис Първи си е чисто престъпление срещу Народа ни !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    25 Дек 2024 10:44ч.

    Като цяло колективният запад е загубен за християнството и по специално за православието. Има единици, които все още прозират и намират Пътят, Истината и Живота...Останалите се опитват, но го удрят на философствуване и светски разсъждения... В пълна чаша, вода не можеш да налееш....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • опс

    25 Дек 2024 10:53ч.

    Не е до философстването, а до папагалстването. Защото не можеш да вярваш дълбоко без да умееш да мислиш и обратно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • объркани и заразени от, както си признават, техния западен рационализъм,

    25 Дек 2024 10:51ч.

    Трябвало да направят тези места по-популярни... Пак модернистични термини и намерения, сякаш ако не са те, представителите на медийно прочутия Запад, ще оскъднее вярата и вярващите няма да знаят къде да ходят или да митарстват...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    25 Дек 2024 11:20ч.

    timeo Danaos et dona ferentes …

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "След падането на комунизма на Изток единственият наш враг остана Православието",

    25 Дек 2024 12:17ч.

    постанови Бжежински през 1989 г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фарисейски квас

    25 Дек 2024 13:10ч.

    Може ли някой да се нарече християнин, ако не е постъпва като Самарянинът. Може ли някой да се нарече християнин, ако не в общност с християните, с обща собственост и грижи. Разискай как първите християни си продават цялото имущество за да нахранят бедните. Блудният син изразява десните политики, Самарянинът показва левите политики. Може ли да се наречеш християнин само защото имаш на трапезата нечетен брой постни ястия. (политиката не била свързана с религията, и религията с политиката, за да може да се убива на война ли) Да не знаеш, че политиката - което е ред в обществото, и религията, е едно и също, е крайно невежество. тогава - Да знаеш, че ако си мастурбирал, правил секс, дори с жена си, не си постил 40-дни, нямаш право да влизаш в храм на Рождество. С колко е намаляла консумацията на месо през постите, и на млечни продукти, яйца, спадна ли им цената? Колко бебета се раждат след 9-месеца по постите заченати? Религията не била политика? А искаме политиката да въведе вероучение и субсидия за църквата? Вероучение от държавата, а къде е църквата, църквата са всички вярващи. Няма вярващи, нека държавата, политиката, политиците, чрез училището, да ги създадат? И това го правят от суеверие, за късмет и богатство... Направиха храмове във всяко село, с увереност, че така всички стават като МАЛКА КЪЩА В ПРЕРИЯТА, задружно общество и задружни семейства, ходещи всяка неделя на църква, и поп който да възпитава лошите, и да организира прекрасният нов свят - където всеки ще има сбъдната американската мечта - частен бизнес и пълен хладилник и гараж с голям пикап и лимузина. В социализъм и християнство, ни публичен дом ни питейно заведение трябва да има, камо ли хазарт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    25 Дек 2024 16:02ч.

    Приятелю, определено имаш нужда да се наспиш. Какви са тези небивалици и несвързани неща? Кога последно ти забраниха да влезеш в православен храм? Ако си здрав и искаш да се причастиш - пости, бори се със слабостите си и ще се съединиш с Христа, ако не си готов, за теб е приготвен осветен над даровете хляб, Бог никого не отпраща празен. Близо 80% българите се самоопределят като православни християни, плащат данъци и имат пълно право децата им да познават българската православна вяра, за мюсюлманите - ислям (но наш, традиционен, български а не някой радикал с пари откъде арабския полуостров да мъти главите на децата), ако пък родителите не желаят религиозно образование - етика. А другите неща дето си писал...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    25 Дек 2024 18:08ч.

    Това е някакъв дъновист или член на хилядите протестантски секти...пълна каша

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • загубих всяко уважение към Питерсън

    25 Дек 2024 14:45ч.

    преди 6-7 години, когато не можа или, по-правилно, отказа да отговори на въпрос от публиката, свързан с книгата на Солженицин "200 години заедно". Според мен излъга първо, че не е чел книга от автор, който иначе не му излиза от устата на почти всяка лекция. Второ, когато човекът от публиката, междудругото от еврейски произход, постави на Питерсън ясен и добре формулиран вариант на "еврейския въпрос", Питерсън се разхожда нервно по сцената няколко минути и накрая призна: " I can't do it!". Жалко иначе за знанията му и уменията му по клинична психология. Падението му продължи, когато стана пуделът на Бен Шапиро, а сега не само е вярващ християнин от едва няколко години, ами е станал почитател на православието. Този човек е лъжец и измамник!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мда

    25 Дек 2024 15:09ч.

    Шарлатанин от класа, който побърза да осребри внезапно бликналата си известност с книжле, озаглавено "12 стъпки към ...нещо си". Но така е в обърканите времена, когато търсенето е голямо - всякакви пророци изплуват от нищото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 12 стъпки към кашмера

    25 Дек 2024 16:08ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=mbZZyVyEHGo

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    25 Дек 2024 18:12ч.

    Самият Питерсен е от депресия в депресия. По цели месеци е в депресивни състояния и се лекува медикаментозно. Това е ефекта от липсата на Бог.. Жалко иначе има някои просветвания, но много бързо тези просветвания се потапят в тинята на философските учуния и психологичните теории. Интересно е, че псевдонауката "Психология" означава "наука за душата", а по същество я отрича. Това важи и за психиатрията...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    26 Дек 2024 1:03ч.

    Психиатрията е практическо приложение на психологията ;-) . Това, че знаеш електромагнитната теория не означава , че знаеш как един свч транзистор, да речем, се съгласува с атмосферата, посредством апертурна решетка ;-) . Визирам АФАР радарите, например. Но без теория не става. Пясъка в Сахара няма да стане на микропороцесор сам по себе си ;-0) . Освен това спусъка на оръжието го натиска "психолога" някъде, където бойците на фронта не се и досещат. Да не говорим за феномена наречен пари, без който и вие самия едва ли ще оцелеете много дълго ;-) . Така, че внимавайте какво си пожелавате. Иначе Питърсън не е бог или поне не го е претендирал. Да се очаква, че знае отговорите на всички въпроси също е смешно. Това показва доколко имено психологията ни "гайдва" дори в оценката на другите - съседа, кмета, учителя, попа, и т.н. https://www.youtube.com/watch?v=ZhunuJRo8jA https://www.youtube.com/watch?v=9ix7TUGVYIo https://www.youtube.com/watch?v=fajtQSCHfvE&t=890 Освен това момчета, преди Христос е имало и други, не го забравйте, например много малко китайци са християни, да не говоря за индийци, виетнамци и т.н. азиатци ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    25 Дек 2024 21:00ч.

    Затова и дойдоха тук да ни разхвърлят ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    25 Дек 2024 22:15ч.

    Що пък след като унищожиха Антиохииския патриархат в Сирия да не преманат и Атон който не иска да се подчини на Вартоломей.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт Анонимър

    25 Дек 2024 23:14ч.

    Аз съм българин, некръстен, така ми се стече живота, но винаги съм уважавал нашата Църква и Патриарх. Нашата Църква ни запази като народ докато нямахме наша светска власт отнета ни преди 4 века. Здравата дховна връзка на българския народ с неговата Църква е гаранция за неговото пребъдване! Този Патерсън и другия до него са католически агенти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Божке

    26 Дек 2024 0:41ч.

    какви тъпотииииии. Някакви наглосакси обсъждат нещо, от което хал хабер си нямат. Нещото е единственото течение на християнството, което не е ерес. Па точно, каква стойност има християнството разбираш, като стъпиш в Китай, Индия, Тайланд или Малайзия например. Самодоволната заблуда е най-големият грях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Северомакедонец

    26 Дек 2024 0:55ч.

    Като мащаб е така, християнствлто си е европейско и средиземноморско чвление. Но от хуманна гледна точка изтокьт е архаичен и силно безчовечен си мисля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Северомакедонец

    26 Дек 2024 0:51ч.

    Етиката на православието през края на римската империя е резултат от дьлга еволюция на философията и религиозната практика. Обаче минаха поне 1500 г. Да се обосновават християнските ценности с авторитета на фикции като богове, светии и прочие е обречено на неуспех. Вместо да се потьрси рационално и научно обоснование на християнската етика, архаизмьт и анахронизмите обричат най хуманните страни каквито безпорно са източноправославните на технологично изоставане и изчезване. Примерьт на Борис 1-ви трябва поне на нещо да ни научи..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пич

    26 Дек 2024 2:26ч.

    да си мислиш, че изтокът е жесток е меко казано нахално. Взимайки за фон, какви ужасии са сътворили в името на кръста и с него напред по цялото земно кълбо, разбираш че азиатската жестокост е бой в детската градина. А колкото до архаичност, самата вяра в бог, заченат без обмяна на телесни течности е сама по себе си самата архаичност в чистия вид. По-архаично са само юдеите и торта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Северомакедонец

    26 Дек 2024 11:09ч.

    Поживей в Мянма или Тайланд да се сбльскаш с расизьм, религиозни предразсьдьци, с дьржавно насилие и междуплеменен геноцид. Не е много по различно от християнските страги ама през средновековието..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Още един път

    26 Дек 2024 17:45ч.

    Въпреки никнаймът ти , може и да вденеш. Кръстът е посял ужасТ и разруха по целия свят, докато междуазиатските междуособици, независимо от степента на агресия и жестокост си остават на местна почва. Тъкмо затова и са, като бой в детската градина . Лее се кръв, и едните надделяват над другите. Докато където е минал кръстът е изпелил всичко след себе си, култури, вярвания, народи. И от европейско- средиземноморски феномен се е превърнала в световна чума. Разбира се само и единствено за потърпевшите :-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Известният любител на словесни салати

    26 Дек 2024 7:59ч.

    Джуден Питерстийн досега обичаше салата "Цезар". В последно време е обърнал поглед към Гръцката и Шопската салата. Ето едно видео, в което самият Питерстийн е направен на салата. https://www.youtube.com/watch?v=S-0f7wrHMm8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • въпрос

    26 Дек 2024 8:16ч.

    Кой е разговарял Джордан Питерсон или Джонатан Пажо, както пише в текста преди разговора?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи