Доц. Сарийски: Eврозоната ще ни отвори широко вратата към гръцкия сценарий

Доц. Сарийски: Eврозоната ще ни отвори широко вратата към гръцкия сценарий

Автор: Биляна Веселинова, "Труд". Следвайте "Гласове" в Телеграм

Новата финансова архитектура се изгражда в момента и може би най-съществената тенденция, която трябва да се посочи, е отслабването на досегашните първенци - американския долар и единната европейска валута. Това казва в разговора ни доц. Григор Сарийски и още, че периодът, в който живеем сега, представлява едно сложно наслагване на няколко различни кризи - в това число световната от 2008 г., европейската дългова криза от 2010 г., ковид-кризата, предизвикана от масово наложените ограничителни режими и зле структурираните фискални мерки.

- Доц. Сарийски, оказахте се в ядрото група от икономисти, финансисти и политици, които призовават за запазването на българския лев и отлагане на въвеждането на еврото у нас от 2024 година. Защо инициирате тази кампания?

- На първо място трябва да направим уговорката, че плановете на българското правителство и парламента предвиждат не просто въвеждане на еврото в България от 2024 г., а присъединяването ни към еврозоната. Единната европейска валута е въведена в страни като Андора, Косово, Монако, Черна гора и Сан Марино без нито една от тях да е получила статут на член във валутния съюз. Всъщност влизането в еврозоната далеч не се изчерпва с подмяната на националната валута. С този акт ние ще поемем множество допълнителни разходи, които споменатите по-горе страни в момента не правят, като например финансиране на спасителни програми, отчисления в различни фондове, осигуряващи стабилността на банковата система в страните на съюза и т. н. Успоредно с това Българската народна банка (БНБ) ще бъде задължена да участва в така наречените „програми за количествени улеснения“, т. е. по нареждане на ЕЦБ да финансира дълговете на правителства, които в момента законът u забранява да кредитира, включително италианското, испанското и гръцкото. В рамките на някои от тези програми, аналогични на доскоро действащата PSPP, БНБ ще трябва да купува и облигации на българското министерство на финансите. Нещо, което в момента u е забранено по закон и което през 90-те доведе до меко казано неблагоприятен резултат. Това е само малка част от притесненията, свързани със замисленото ускорено присъединяване на страната ни към еврозоната. Тук не можем да изброим всички, но и не е необходимо, тъй като са разгледани подробно в анализ на Института за икономически изследвания на Българската академия на науките.

- Заеми, заеми, заеми. Какво се случва с икономиката на ЕС и кой ще връща огромните дългове на държавите? Може ли в един момент да се обърне страницата, да се нулира файлът, образно казано и страните да започнат „на чисто“?

- Трудно се започва на чисто, при положение, че държавният дълг е почти равен на Брутния вътрешен продукт (БВП). В еврозоната той е на ниво 94% от БВП, като в страните от периферията (Гърция, Италия, Испания) този процент е значително по-висок. Един от начините да се обърне страницата, е чрез обединяване на дълговете, по подобие на САЩ в края на 18 век, т. нар. „момент на Хамилтън“. Това означава, че страните, които са затягали по-здраво коланите, ще трябва да поемат изплащането на част от заемите на останалите и напълно естествено среща сериозна съпротива сред така наречените „пестеливци“. Въпреки това администрацията на ЕС прави настойчиви опити за реализирането на тази идея и вече можем да видим първите стъпки в тази посока. Такава стъпка беше например финансирането на т. нар. „инструмент за възстановяване“. След като споразумението за създаване на този инструмент беше ратифицирано от страните-членки, Европейската комисия на практика беше овластена да тегли заеми от тяхно име и за тяхна сметка. Сега 27-те членове на ЕС са солидарни длъжници по кредит за над 800 млрд. евро, който Европейската комисия изтегли и започна да предоставя под формата на уж безвъзмездни средства, отделна е темата за условията, при които се отпускат тези пари. Това би било оправдано, ако действията на ЕК можеха да изведат Съюза на пътя към неговото възстановяване, но резултатите от досегашните действия не дават особени надежди в тази посока. Ако проследим динамиката на показателите на ЕС от началото на световна криза насам, лесно може да се убедим, че основният ефект от програмите за стабилизиране е затъването на европейската икономика в още по-големи дългове. Достатъчно е да отбележим, че нормата на задлъжнялост от 2008 досега се увеличила с над 1/2. Именно с дълговете е свързано и едно от големите притеснения около влизането на България в еврозоната. Проблемът е, че този акт ще улесни значително достъпа на българското правителство до кредити, или с други думи еврозоната ще отвори за България една широка врата към гръцкия сценарий, който не предвижда щастлив край.

- На този фон централните банки започнаха да повишават лихвените проценти, но защо инфлацията продължава да расте и изглежда извън контрол?

- Стъпките на повечето централните банки в това число и на ЕЦБ могат да се определят като закъснели и плахи. Не може да бъде иначе, при положение че всяко по-решително действие ще доведе до срив на дълговите пазари. Това вече се случи във Великобритания, където затягането на паричната политика от страна на централната банка (BOE) доведе до значителна корекция при книжата. Доходността по десетгодишните облигации се увеличи четирикратно за по-малко от година, Брутният вътрешен продукт отчете първи спад през третото тримесечие, а в края на октомври в Бъкингамския дворец пристигна втората за тази година премиерска оставка. Примерът на Великобритания кара всички останали да се замислят, преди да натиснат по-рязко спирачките на паричната политика. Проблемът е, че дългият период, в който централните банки наливаха щедри монетарни стимули, ги доведе до точка, в която овладяването на инфлационните процеси е изключително трудно и не на последно място - доста скъпо мероприятие. Свой принос за увеличението на цените имат, разбира се и други фактори, като например ограничаването на вноса на потребителски стоки от дестинациите с евтина работна ръка. В момента повечето пристанища са задръстени с празни контейнери, а превозвачите отменят незапълнени курсове, слабата реколта от летните култури в ЕС, например през септември количеството царевица беше оценено на 52 млн. т. срещу 70 млн. през м. г., резкият скок на долара, който оскъпи повечето вносни стоки и разбира се - ограничаването на руския внос. На практика със своите санкции срещу Руската федерация, Европа се лиши от базата за своето благоденствие, а именно достъпа до евтини суровини. Това на свой ред доведе до силно оскъпяване на производството и до закриване на предприятия, чиято продукция не може да бъде посрещната от достатъчно по обем платежоспособно търсене. В крайна сметка предлагането намалява и пазарът търси нова точка на равновесие, която по правило се намира при значително по-висока цена. Централните банки може да правят опити да овладеят процеса, увеличавайки лихвите, но цените ще спрат да нарастват едва когато бъде постигната крайната цел на техните действия. Когато хората започнат да купуват и да преживяват с по-малко, отколкото досега.

- Какво е различното днес от времената на енергийната криза през 70-те години?

- Разликите са много, но може би най-съществената е тази, че докато през 70-те години ембаргото върху търговията с петрол беше наложено от страните-износителки, то сега инициаторът на това ограничение е колективният потребител на енергийни ресурси, който всъщност е големият потърпевш. Втората голяма разлика е, че докато през 70-те години производителите на петрол приемат условията на Хенри Кисинджър и започват да котират и продават своите суровини само в долари, сега се получава точно обратното. С други думи, ако през седемдесетте станахме свидетели на раждането на петродолара, сега имаме възможността да наблюдаваме, да го наречем, началото на неговия залез. Вече видяхме, че Турция, а и не само тя, започна да заплаща за вноса на част от енергийните ресурси в рубли. Ако тази тенденция се запази, с времето тя ще доведе до сериозно разместване на пластовете в световните финанси и в крайна сметка - до нейната децентрализация. Доларът ще отстъпи част от своята позиция на някои от новите претенденти, а системата SWIFT вече няма да бъде единственият глобален канал за международни разплащания. Друга съществена разлика е ударното увеличение на дела на така наречената „зелена“ енергия. В стремежа си да се откъсне от своята зависимост от фосилни горива, Европа неусетно се постави в едно доста уязвимо положение, тъй като още преди началото на конфликта в Украйна делът на възобновяемите източници беше увеличен значително, което от своя страна доведе до оскъпяване на първичното производство, но също и до увеличение на задлъжнялостта поради бързо нарастващите нужди от допълнително финансиране. На този фон санкциите се превърнаха в нещо като прилив, който подсили ефектите на „зелената вълна“. В резултат от тази комбинация, на сегашния етап отчитаме по-скъпо производство ат традиционните източници, но по-късно вероятно ще възникне проблем и с осигуряването на необходимите ресурси за целите на следващите етапи от подсигуряване на допълнителна възобновяема енергия. Друга съществена разлика е, че докато кризата от 70-те засягаше единствено снабдяването с петрол, то сегашната е на път да доведе до ситуация в която ще бъде спусната нова желязна завеса между страните производителки на суровини изобщо и онези, които ги потребяват. Мястото на новата желязна завеса зависи от изхода от конфликта в Украйна, но самото и спускане е трудно предотвратимо, тъй като повечето големи производители на газ, уран и т. н. и се обединяват в различни формати, като например Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) и това означава, че балансът в преговорните позиции се променя, при това далеч не в наша полза.

- Ще станем ли свидетели на нова финансова архитектура в световен мащаб или ще продължим да живеем в цикличността на кризи - през 7 или 10 години?

- Новата финансова архитектура се изгражда в момента и може би най-съществената тенденция, която трябва да се посочи, е отслабването на досегашните първенци - американският долар и единната европейска валута. Споменатото обединяване на интересите на страните-производителки на ресурси неминуемо ще доведе до необходимостта от преразпределение на финансовите пазари. До ограничаване на сделките с долари и евро, за сметка на тези - с китайски юани и руски рубли. На второ място трябва да се посочи ускоряването на процеса по въвеждане на така наречените цифрови валути на централните банки. След по-малко от година ще приключи двегодишният тестов период на цифровото евро, като междувременно ще бъде подготвен и приет регламентът за неговото въвеждане. Това ще доведе до коренна промяна на начина, по който използваме парите, а и на самите пари изобщо, тъй като предоставя на централната банка несравнимо по-мощни инструменти за наблюдение, управление и контрол, разбира се - за сметка на правото на личен живот на обикновените граждани. Относно кризите, не мисля че дори и в момента можем да говорим за някаква цикличност, тъй като периодът, в който живеем сега представлява едно комплексно наслагване на няколко различни кризи - в това число световната от 2008 г., европейската дългова криза от 2010 г., ковид-кризата, предизвикана от масово наложените ограничителни режими и зле структурираните фискални мерки и т. н. Дори съвсем беглият преглед на данните показва, че Европа не е успяла да преодолее негативните ефекти от тези кризи, а сега предстои следваща - предизвикана от санкциите срещу Русия и дълго отлаганото затягане на паричната политика. Изходът от нея ще покаже дали проектът за обединена Европа е достатъчно жизнеспособен и може да продължи да се развива по досегашния си път, или е необходимо неговото цялостно преосмисляне до степен, в която ще имаме един съвсем различен проект.

--------

Григор Сарийски е доцент в Института за икономически изследвания на Българската академия на науките (БАН). Защитил е дисертация на тема “Управление на риска при банковото кредитиране на фирмите в България”. Автор е на изследвания и публикации в областите банково дело, публични финанси, икономическа конвергенция.

Източник: "Труд"

 

Още от Интервюта

Коментари

  • forsvaret

    14 Ное 2022 8:22ч.

    Я да видим днес колко балъци ще се вържат на манипулациите на Сарийски?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Небалък

    14 Ное 2022 8:33ч.

    Нормалните хора мислят като Сарийски, балъци сте ти и подобните ти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • майор Майор

    14 Ное 2022 10:47ч.

    На Сарийски не знам, ама на теб и на такива като теб все по-малко ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А ти forsvaret явно

    15 Ное 2022 16:51ч.

    се мислиш за част от 'елита', който много добре разбира тази материя а?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тролът "forsvaret" не може да мисли

    15 Ное 2022 23:19ч.

    Не го надценявайте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    14 Ное 2022 8:59ч.

    Чрез евро хартийките Гърция беше пладнешки обрана и за да държат гърците в заспало състояние, ги заливаха с хартия. После бяха и ваксинирани на 90%... пишете ги матраш! Ей така се унищожават народи и държави!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    14 Ное 2022 9:03ч.

    Колкото по-беден е един народ, толкова по-буден е той... точно затова цялото внимание на краварите се насочи към българите. Тук не минава нито една тяхна манипулация, даже и да си нагласят сега правителство, най-много да вбесят българите, а те най-много се страхуват от вбесени българи! Четете история!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имаш право, донякъде

    15 Ное 2022 23:26ч.

    Българите сме първите в ЕС, които сложихме железен прът в спиците на Истанбулската конвенция за обезчовечаване чрез измислени полове, полови роли, садо-мазо, содомизъм и всичките им форми на джендър идеологията. Българските соросоидчета лапнаха сатанинските траншове и са задлъжнели на дявола. Винаги нащрек, защото дяволът е подъл, лъжлив и коварен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • проектът за обединена Европа е абсолютно нежизнеспособен

    14 Ное 2022 9:07ч.

    На неговия фон,проектът на кумонизЪма за светло бъдеще беше доста по-реалистичен.Европейският проект е мъртъв по рождение и времето го доказа,просто едни хора решиха и разпечатаха едни пари и си ги изхарчиха посвоему.При капитализЪма покриването на дълговете става с още по-големи дългове,и накрая ГОЛЯМА ВОЙНА,в пепелта на която Бог да ги прости и хората и дълговете."Изгарят" субектите-длъжници, "изгарят" и субектите-заемодатели,всичко започва начисто.Войната е универсалната перачница на капитализЪма и той никога не се отказва от нея.Тогава,кой се съмнява в решимостта на капитала да предизвика мащабна изтребителна материалноразрушителна, дори атомна война!?Влизането ни в еурото е празна работа и дори не си заслужава да си губим времето да спорим за това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеалист

    14 Ное 2022 9:40ч.

    Нямам какво да добавя друго, освен че американците потискат Еврото, за да запазят по-голям периметър за своята валута.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Същевременно дори не опитват нещо друго освен печатането

    14 Ное 2022 12:18ч.

    Точно безконтролната емисия ще ги затрие тях. И никакъв ВПК няма да могат да развъртят покрай войните, които започват. Просто там няма достатъчно много хора, които да са способни да работят в съвременен машиностроителен завод.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Освен с анализите си с проблемите с и на еврозоната,

    14 Ное 2022 9:42ч.

    Сарийски е първият тук, посочил част от опасностите, свързани със CBDC, за което - безкрайно уважение. А по тази тема не се говори въобще.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "периодът, в който живеем сега представлява едно комплексно наслагване на няколко различни кризи"

    14 Ное 2022 10:13ч.

    Да и същественото тук е, най-значимите от тях са изкуствено предизвикани с определена цел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само за миг сравнете

    14 Ное 2022 10:17ч.

    аргументите на икономиста доц. Сарийски и банкстерите Хампарцумян и Радев.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    14 Ное 2022 10:24ч.

    Тоя е икономическата версия на Ивчо Бифуркацията и Рубладжия Вацев.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Центов

    14 Ное 2022 10:56ч.

    Като нямаш аргументи, прибягваш към обидни квалификации. Много мъдро и достойно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хелминтия Лайен

    14 Ное 2022 12:00ч.

    Наистина прави впечатление, че негативните коментари никак не касаят съдържанието, а се лепят етикети и епитети. Слабо представяне на прогресивната мисъл.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цестодия Лайен ми се струва по-подходящо

    14 Ное 2022 12:20ч.

    Брюкселската зелева нива е по-скоро засята с цестоди

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    14 Ное 2022 12:25ч.

    Виж с колко се вдига бвп то, ако лихвите паднат с 1 %.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какви лихви те гонят

    14 Ное 2022 17:19ч.

    Лихвата е инструмент за забогатяване на едни и за обедняване на други. Няма ги ОББ и БНБ преди 1989, когато имаше само проста лихва, буквално символична. А сега на лихвата лихва, грабеж абсолютен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban-трябва убедителност

    14 Ное 2022 10:58ч.

    В ограничена статия няма как да стане,но всяко твърдениеда е с числа и хиперлинк.Пункт по пункт.Европеистите са в слаба позиция и срещу числата само ще мучат.Забележки 1.Не мисля че долара се е обезценил 2.Евтините суровини от Русия си вървят със същото темпо.Панаирът ще настъпи когато Русия престане да изнася.Към днешна дата Русия трупа търговски излишък към 300млрд

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban-300млрд

    14 Ное 2022 11:06ч.

    300млрд+ се връщат в ЕС и САЩ и на практика ги финансират .Русия изнася за тоя дето клати гората.Вижте Катасонов ,той добре го обяснява.ЕС създават черни дупки в които хвърлят 100ци млрд.По Кейнс.Но това работи до време.Вече не.С други думи най-хубавото предстои.Връчват ни безплатен билет за Титаник.Само това стига да се замисли човек.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 12:05ч.

    Вчера за пореден път се изказвах по темата и няма да повтарям днес. Важни детайли. Един колега по-горе много правилно обръща внимание да погледнете банкстерските мнения. Демонстрираната НИЩЕТА НА ДУХА, ДРЕБНОТЕМИЕ и особено УЖАСЯВАЩО ДВУЛИЧИЕ направо смазват. При изтекъл мандат и след ползваната унизителна и обидна лексика, бързата замяна на гуверньор Радев се превръща в централна задача. Четейки този материал, как ли се чувства в кожата си?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кожата на управилеля на БНБ - Димитър Радев

    15 Ное 2022 23:44ч.

    определено не е човешка, а по скоро е кожата на влечуго. Как се чувства крокодилът в кожата си? - Защитен и много удобно. Редно е да бъде натирен от БНБ час по-скоро!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 12:08ч.

    Лошото е, че е дълбоко нереалистично да бъде заменен от достоен и сериозен човек. Само като си помисля за двете кандидатури, които се въртяха в предходния парламент, направо ми прилошава. Изключително постни фигури, които дори частично не биха били в състояние да "запълнят" поста!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 12:11ч.

    Глождят ме много тежки съмнения, че съдбата на България вече е предопределена! Единствено ми се губи, кой в каква степен участва или съучаства и дали става дума само за корист&натиск или играе и най-обичайна простотия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • карамфила

    15 Ное 2022 20:00ч.

    По просто е,слугинаж и големи кафяви езици за 1$ и потупване по рамото,кучи синове но наши купени кучи синове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 12:13ч.

    Тук във форума поне нямаме съмнения относно тези главоболни въпроси. Простотията извира обилно и е демонстративно на показ! Наложително ли е да конкретизирам с имена?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 12:18ч.

    Очевидно е, че ще се наложи да се разходя до издателството на БАН. Сарийски споменава за "Анализ на Инст. за ик. изсл. на БАН". Аз не съм запознат с този документ. Някой чел ли го е? Уж преглеждам архива със списанието на БАН https://www.iki.bas.bg/spisanie-ikonomicheski-izsledvaniia , но не съм срещал този анализ. Най-вероятно е достъпен като отделна книжка с/у закупуване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    14 Ное 2022 12:38ч.

    Поздрави за доц. Сарийски, когото гледам и слушам с голямо внимание в две телевизии. Очаквам да разкаже и за процедурата по приемане на еврото....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 12:48ч.

    Мери, това с приемането е по-скоро технически въпрос. Няма много за разказване и твърде вероятно Сарийски не желае да влезе в ролята на разказвач, точно пък тук! Той иска това да не се случва - ПОНЕ СЕГА ДА НЕ СЕ СЛУЧВА! Тестът от българска страна ще се случи в момента, когато трябва да с еприеме пакет от закони. ЦЕНТРАЛНИЯТ Е ПРОМЯНА НА ЗАКОНА ЗА БНБ, ПРЕМАХВАНЕ НА БОРДА И ПРИМАНЕ НА ЕВРОТО!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    14 Ное 2022 13:05ч.

    До Съждител 14 Ное 2022 12:48ч. Приятелю, говоря за процедурата, ако не дай боже, ни го натресат.... Знам какво говоря.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Процедурата вече е започнала

    14 Ное 2022 14:09ч.

    от около година и половина-две - с "влизането" ни в ЕРМ-2. Не е нещо, което предстои, а нещо, което вече се случва. Като за начало междубанковите преводи в евро не се таксуват по 20-тина евро, а колкото тези в лева (около лев - лев и малко в зависимост от банката).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 14:32ч.

    Добре де, Мери! Обясни, на кое викаш процедура? Това, за което ти говоря аз е истинската процедура! Корегата също го е обяснил с ЕРМ2. Има и предходни етапи, но те вече са по-отдавнашно минало и не са водещи сега. Другото: как на някаква дата ще сложат нови етикетч(ета с цените в лв. и евро, също би могло да се нарече процедура, но откровено казано поне на мен въобще не ми е интересно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 14:34ч.

    Прехвърлянето на всички цени, данъци, заплати, осигуровки и сродни става по същия начин и е по-скоро механичен процес, безинтересен. Друга "процедура" е обмяната на влоговете. Тук няма нищо интересно. По интересно ще бъде за тези, които се готвят да носят торби с левове в банките, ама какво да говорим за това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 14:37ч.

    Истинската процедура е това, което съм написал. То беше само от българска страна! Има още процедурни ходове от европейска страна. Там също трябва да се завършат формално нещата. Вземат се решение от ЕЦБ от страните в еврозоната. Има и една особеност, Дания също трябва да се съгласи, защото тя е в ЕРМ? (вече 23 години, не си прави устата да влиза), но формално е в процедура и има право на мнение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 14:39ч.

    Пиши конкретно какво те интересува! Да не би да се готвиш да участваш в процедура по сечене на евромонети :))). Не са хаби, тази роля е запазена за БНБ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 15:45ч.

    А относно (вероятната) бъдеща икономическа и финансова структура на света, може да се запознаете с мнението на Михаил Хазин. Да, човекът е руски икономист, но е високо уважаван и на запад, така че не бързайте да с е мръщите. Всъщност, бандеровците и откачалките могат да си се мръщят колкото им е угодно, на мен ми е напълно безразлично. А защо го предлагам тук? Защото има един много интересен пасаж, който директно касае еврото! https://pogled.info/svetoven/mihail-hazin-sasht-se-gotvyat-za-podelyane-na-sveta-s-rusiya.148764

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изключително умен човек

    14 Ное 2022 17:16ч.

    И как спокойно винаги коментира нещата, за които трябва да се крещи! Дано го чуят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    14 Ное 2022 18:27ч.

    Хайде да видим сега, кой си пада по приказките и кой е готов да допринесе нещо реално. Току-що мой познат сподели, че чул за някакво събитие, което ще се проведе утре в Национален студентски дом, от 19.00 часа. Учредяване на някаква организационна форма, която ще се занимава с всички инициативи ПРОТИВ НАТРИСАНЕ НА ЕВРОТО! В сайта на дома няма информация. Не ползвам социални мрежи и не мога да ви информирам повече. Който е в България и може да сподели повече инфо, НЕКА ГО НАПРАВИ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много важно събитие

    15 Ное 2022 3:53ч.

    А най-важното е за 90 дни да се съберат 400 000 валидни подписа, т.е. по 4500 подписа ВСЕКИ ден! Това изисква много добра организация и усилия от всички, както у нас, така и в чужбина. Ако някой присъства на това събрание, моля да разбере/съобщи тук как можем да се свържем с координационния комитет или друг орган, и как всеки, който има възможност, може да получи реални форми и да събираме подписи когато започне процеса, всеки от нас! Местните организации на партия Възраждане едва ли ще могат да се справят сами с такова мащабна организация. Трябва ВСЕКИ от нас да събере подписи поне от семейството, приятелите и приближените си...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Слава на Бога че си имаме хора като доц. Сарийски и д-р Мангъров!

    15 Ное 2022 3:55ч.

    И че у нас не им затварят всички възможности да изкажат мнението си, както това се случва при "зрелите демокрации" на Запад!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаймарсаСи

    15 Ное 2022 8:08ч.

    ....ограничаване на сделките с долари и евро, за сметка на тези - с китайски юани и руски рубли...... На тоа парцал само като прочетеш това недомислие и требе да разбереш,че е рублажия- 80% от сделките минават през долАра.И тоя клоун бил до цент, а требе да е до .......... и т.д. ........ ИТН .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    15 Ное 2022 9:23ч.

    @ съждител 14 Ное 2022 14:37ч. Имам предвид техническата процедура. Четох плана за приемане на една от държавите и като имам предвид как се работи у нас, ми се изправя косата. Напр. половин година - две банки - това, две банки - онова, половин година - обратното, 3 месеца - един банкомат - това друг -онова... промяна на сметки на хиляди клиенти и т.н. Не могат да канализират електронните рецепти и аптекарите само се оплакват от лекарите и обратното.... та ще се справят с друго. Но основното, разбира се, го казва доц. Сарийски, човекът е истински специалист, не като нас от "простолюдието".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаймарсаМу

    15 Ное 2022 12:33ч.

    ......... Европа се лиши от базата за своето благоденствие, а именно достъпа до евтини суровини.........тоа клоун пак обърка посоката. Путин реши,че всички зависят от суровините Му и се лиши от най-платежоспособния си пазар, но изпълни поствената задача от дружките си : Още и още внуци милиардери - 70 трилиона доказно богатсто не се преразпределя лесно.За сметка на това тов.Си получава даром отстъпените от зелките суровини.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи