Димитър Ганев пред "Гласове": ПП/ДБ са в ситуация lose-lose, губят във всички случаи

Димитър Ганев пред "Гласове": ПП/ДБ са в ситуация lose-lose, губят във всички случаи

Снимка: БГНЕС

Автор: Калина Андролова Следвайте "Гласове" в Телеграм

Ако отидем на избори през юли, ножицата между ГЕРБ и ПП/ДБ ще се разтвори още повече. Дори само въртенето на ПП/ДВ в една орбита с ГЕРБ ги отслабва. Това каза за "Гласове" Димитър Ганев политолог и съосновател на социологическа агенция "Тренд". 

Според него всичко сочи, че има някаква рамка за договорка между двете коалиции ГЕРБ/СДС и ПП/ДБ. ГЕРБ искат максимално да увъртят ПП/ДБ около себе си, докато симпатизантите им протестират, че са направили споразумение с „лошите“, с „мутрите“ и пр. Кабинет между ГЕРБ и ПП/ДБ може да има с втория мандат, защото това ще бъде оправданието на ПП/ДБ пред избирателите, че те не влизат в коалиция с ГЕРБ. Ако се направи компромис правителството да не е с първия мандат, тогава трябва и ПП/ДБ да направят компромис с двете фигури, на Кирил и Асен, които да не участват в кабинета.

- ГЕРБ и ПП/ДБ правят опити да се договарят. Избра се председател на парламента,  увеличават ли се шансовете за общ кабинет? 

- Това е „иновативен“ подход за ротационно председателство на Народното събрание, но възниква следния въпрос, какво означава ротационно председателство, когато няма договорка за редовен кабинет? ГЕРБ/СДС и ПП/ДБ казват, че ще има ротация през три месеца, но какво значи това, ако няма идея за правителство?! В рамките на този парламент няма как да има реално втори председател, ако няма кабинет. Така че моето дълбоко убеждение е, че текат разговори, които са в тази посока, за общ кабинет. Но в момента няма нито един политически играч на терена, който да е сигурен какво и как ще се случи. Играе се един сложен танц. Няма никакво съмнение, че ГЕРБ и Бойко Борисов подават ръка към ПП/ДБ. Те настояват за общ кабинет по няколко политически причини. Първо, подобен тип разбирателство между тях, приключва напълно политическата изолация, в която ГЕРБ бяха поставени. Второ, затваря онази пропаст и разделение, които бяха отворени по най-брутален начин през лятото на 2020 г. с протестите срещу третия кабинет на Борисов. Между тези две пространства, на либералната градска общност, от една страна, и на ГЕРБ, от друга, беше изровена огромна пропаст, и именно на базата на този разрив статукво/промяна ние влязохме в политическа криза, която продължава вече близо три години. Само заради тази пропаст. Това беше ситуация, изключително неизгодна за ГЕРБ. Затова сега с едно евентуално правителство ГЕРБ без съмнение ще зарови този ров и ще се прелегитимира. Третото, което трябва да се посочи, е, че ПП/ДБ и най-вече ПП са изградени изцяло на анти ГЕРБ и анти Борисов основа. Или почти изцяло. Това беше тяхното raison d'être (основание за съществуване). В този смисъл третият фактор, който тика ГЕРБ към коалиция с ПП/ДБ, е, че ГЕРБ много добре разбират, че подобна колаборация, сътрудничество или както и да го наречем, общо правителство, дали ще е озаглавено като експертно, редовно, програмно, няма значение, това ще нанесе много тежък удар върху ПП. 

- Задушаване чрез прегръдка. ГЕРБ е партия, която най-добре умее това. 

- Да. Прегръдката на ГЕРБ ще отслаби, ще разклати опонентите им. И нека кажа, че тези три фактора, които изброявам, се случват на фона на фактическа, вече започнала предизборна кампания за местни избори. От гледна точка на ПП/ДБ ситуацията е изключително неблагоприятна. Те са в ситуация lose-lose. Губят във всички случаи. Защото, ако сега заемат принципна позиция и кажат, че от две години се борят срещу модела ГЕРБ и няма да допуснат общ кабинет, тогава Борисов се оказва в по-силна позиция. Той ще отиде на избори, стоварвайки цялата вина, че България няма редовен кабинет върху тях. Представете си как би изглеждал един такъв предизборен сблъсък. Какво ще бъде следващото правителство, кой е виновен, че не се състави кабинет, колко безотговорно е безкрайно да се правят избори и пр. Една ужасяваща ситуация за ПП/ДБ. По тази причина сме свидетели на този политически танц между двете формации. ГЕРБ искат максимално да увъртят ПП/ДБ около себе си, докато симпатизантите им протестират, включително и във Фейсбук, че са направили джентълменско споразумение с „лошите“, с „мутрите“ и пр. Така че ПП/ДБ се оказват в ситуация, в която не могат да кажат „няма да правим кабинет с ГЕРБ“, защото ще са виновни за отиване на следващи избори, а трябва да изглеждат отговорни пред обществото. В същото време обаче, сближаването с ГЕРБ им носи всички тези пасиви на неодобрение от електората им при това в контекста на местните избори. Подчертавам местните избори, защото местните избори са най-важните за живота на всяка партия.   

- Въпросният политически танц подсказва ли ни възможност ГЕРБ да подкрепят кабинет на ПП/ДБ с втория мандат? 

- Преди изборите, особено в последната седмица, имаше една теза, която непрекъснато се налагаше от страна на ПП/ДБ и тя беше: „Ние ще сме първи и ще предложим кабинет на малцинството“. Един вид ГЕРБ трябваше да ги подкрепят. Това беше основната им линия и теза, и проект за поведение, и план изобщо за след изборите. Този план обаче се провали по простата причина, че ПП/ДБ станаха втори. И не могат да направят това, което си мислеха – първият да предложи кабинет, а вторият да го подкрепи. И сега единственият вариант, който аз виждам за кабинет между ГЕРБ и ПП/ДБ, би могъл да бъде с втория мандат. Защото това може да бъде оправданието на ПП/ДБ пред избирателите, че те не влизат в коалиция с ГЕРБ, а по-скоро предлагат техен кабинет, който ГЕРБ са принудени да подкрепят. Всичко винаги е някаква форма на оправдание. Терминът „експертно“, „програмно“ правителство е просто етикет. В Конституцията на Република България никъде не пише, че експертното правителство е различно от редовното правителство. Всички извън служебните са редовни правителства. И това, което трябва да се гледа, е как се избира правителството, от кого и как е подкрепено в Народното събрание. 

- Да, но все пак може при такава конфликтна ситуация, която изисква компромиси, лицата да са експерти, малко по-отдалечени партийно. А не чисто партийни лица. 

- Разбира се. Ако изобщо има някакъв кабинет в рамките на 49-тото Народно събрание, не бива да имаме съмнение, че той няма да е коалиция типично партийна като Тройната коалиция, като тази на кабинета „Петков“, тоест един печели и кани още една или две партии. Няма да има нищо подобно. Ще бъде с подаване на експерти за един или друг ресор. Тези експерти естествено са в близки мрежи до партиите, те имат биографии, свързани с управлението, но все пак не са чисто партийни лица. И ще остане въпросът за фигурата на министър-председателя, което вече е доста труден казус. 

- Чувам, че Кирил Петков и Асен Василев настояват да участват в изпълнителната власт, тоест да бъдат министри, а Кирил дори иска да е отново премиер. 

- Аз също чувам такива неща. Но! Специално за Василев и Петков искам да подчертая, че ако се направи компромис правителството да не е с първия мандат, а да бъде с втория мандат, то тогава трябва да се очаква и те да направят някакъв компромис. И този компромис от страна на ПП/ДБ би могъл да бъде именно с тези конкретни две фигури. Ние казваме, че за ПП/ДБ ще е много трудна интерпретацията пред електората защо влизат в политическо взаимодействие с ГЕРБ. Но за ГЕРБ също няма да е лесно. Това е битка, която се води две години, имаше арест на лидера на партията, бяха изказани много тежки думи и обиди, наричаха ГЕРБ по всевъзможни начини. Нали си представяте как Делян Добрев би могъл да гласува Асен Василев да заеме поста финансов министър! Или пък парламентарната група на ГЕРБ да гласува Кирил Петков да бъде премиер! Това е доста трудно. Затова, ако ще се прави наистина кабинет и ще се правят разумни компромиси, ако както вече ПП/ДБ заявиха, че няма да подкрепят първия мандат, то тогава остава вариантът да се постигне консенсус за кабинет без точно тези лица, изобщо без силно политизирани лица. 

- Как обаче изглежда от страна на ГЕРБ да подкрепят втория мандат? Даже не толкова, че са първа политическа сила. А по-скоро, защото ПП се проявиха с много дилетантски действия при управлението си, това усложнява ситуацията. 

- Няма да бъде лесно. Ще има щета. Но нека да отговоря така. Да разгледаме местните избори. За кого ще е по-голяма щетата? За ГЕРБ или за ПП/ДБ? Аз лично смятам, че ПП/ДБ ще понесат по-голяма щета. ГЕРБ най-вероятно ще успее да задържи влиянието си извън София. Може би София ще я вземат ПП/ДБ. Но на местните избори „Възраждане“ няма да е нараснало толкова, че да застраши ГЕРБ. А понасяйки щета от сътрудничеството си с ГЕРБ, коалицията ПП/ДБ няма да може да се конкурира достатъчно силно. Тоест за местните избори ГЕРБ излизат в една много добра позиция. А ГЕРБ отлично знаят от собствен опит, че ако държиш местната власт, това дава стабилност, перспектива, ресурс, включително финансов, и то в рамките на четири години, защото там няма предсрочни избори. Истината е, че ГЕРБ оцеляват толкова дълго най-вече благодарение на своето силно влияние в местната власт. И ако се направи общ анализ по общини, а не по области както го дава ЦИК, се вижда, че там, където ГЕРБ има кмет, резултатът им е по-висок отколкото националния. Там, където ГЕРБ няма кмет, резултатът им е по-нисък или същия като националния. Затова ГЕРБ ще се стреми да даде още четири години перспектива на местните си структури. А местните структури са жизнени и работещи само тогава, когато имаш достъп до местната власт. Местните структури са мрежи от хора, които взаимодействат с общината, около която има движение на финансов ресурс, на поръчки, на човешки потенциал. Много често общината е най-големият работодател в някои населени места, а в някои общини дори е единственият работодател. И когато имаш ресурсите на местната власт, около твоята местна партийна структура започва да се въртят хора, интереси, мрежи, отношения. 

- Тоест казваме, че ГЕРБ имат стабилно партийно ядро и щетите от неприемливо за електората политическо поведение на национално ниво ще са по-малки при ГЕРБ, но разрушителни за ПП/ДБ, които нямат стабилни местни структури, а отделно ПП са ситуационно събран вот, който е просто анти ГЕРБ, неустойчив на трусове.  

- Да, щетата за ПП/ДБ ще е много по-голяма. Още повече, че говорим за действия сега, в ситуация на започнала кампания за местни избори. Защото ние тук се занимаваме със социологически проучвания и мога да ви кажа, че ориентацията на кметовете за изборите, кой ще се кандидатира, от коя партия, как ще е подкрепен – кампанията започна преди няколко месеца. Ние сме в предизборна кампания за местна власт. Но понеже имахме парламентарни избори и се съсредоточваме дали ще има кабинет, предизборната кампания за местната власт остава малко встрани. 

- Въпреки че дразни електората, изглежда, че този ход на Борисов за сближаване с ПП/ДБ е всъщност много по-добър отколкото може да се оценява първосигнално. 

- Да, затова Борисов заяви още в началото, че ще търси коалиция на всяка цена с ПП/ДБ. Защото дори да не направят кабинет, самото въртене на ПП/ДВ в една орбита с ГЕРБ ги отслабва. И забележете, ПП/ДБ вече влязоха в разговори за законодателен пакет, за председателството и пр., и сега вече ако кажат, че не искат да участват в правителство, с още по-голяма сила ще се стоварят негативите върху тях. Това е голям законодателен пакет, трябват комисии, първо четене, второ четене, този пакет не може да мине докрая на месец май. А президентът Радев няма да бави нито консултациите, нито даването на мандатите. Бързо свика парламента, бързо назначи консултациите. Буквално става дума за три седмици. Затова за какъв ротационен председател става дума и за какъв законодателен пакет! Само сформирането на комисиите ще отнеме десетина дни. Всичко това сочи, че има някаква рамка за договорка между двете коалиции ГЕРБ/СДС и ПП/ДБ. А как би могла да изглежда тази договорка, опитахме се да предположим. Няма нито един политически играч, който може да е сигурен какво ще се случи. Но ако ПП/ДБ се откажат сега, по средата, тогава ГЕРБ ще стоварят цялата отговорност за неслучването на правителство върху ПП/ДБ. 

- Аз имам такъв въпрос. Въпреки че имат възможност да споделят властта с ГЕРБ в една устойчива дългосрочна конфигурация, ПП/ДБ продължават да са крайни към ГЕРБ, намръщени и груби. Освен страха от загубата на електорат, може ли да открием и някакви олигархични антипатии към Борисов и Гешев, които се намесват в решенията на Кирил Петков и Асен Василев? 

- Сигурен съм, че има фактори, каквито описвате, които натискат в определени посоки. Има много бизнесмени, недоволни от Борисов, които публично говореха срещу него. Със сигурност те са подпомагали ПП/ДБ в битката им срещу ГЕРБ. Не съм изобщо сигурен обаче, че тези бизнесмени имат решаващия глас или, грубо казано, са мажоритарен акционер в това дружество, наречено „Продължаваме промяната“. Не мисля, че решенията в ПП не се вземат от Кирил Петков и Асен Василев. Според мен решенията се вземат от тях. В този ред на мисли, понеже много често става дума за влиянието на американското посолство, нека да изчистим картината. Да разгледаме какво представлява България през погледа на САЩ. Безспорно най-важният въпрос за Държавния департамент в момента е войната в Украйна. А какво представлява България? Отговор: гранична държава на конфликта. САЩ виждат, че България се управлява от служебен кабинет, назначен от президента Румен Радев. Но президентът има нюансирана позиция относно конфликта в Украйна. Някой може ли да спори за това? Не. Тогава нека се запитаме, САЩ трябва ли да допускат гранична държава на конфликта в Украйна да се управлява от кабинет, назначен от някой, който има нюансирана позиция? Не, не би трябвало. Как да си обясним тогава, че има проатлантическо мнозинство в Народното събрание, но то не може да се коалира за политическо управление! Ако посланикът на САЩ можеше да събере лесно тези две формации, той щеше да ги събере още в предишния парламент. Американският интерес сочи коалиция между ГЕРБ и ПП/ДБ. Но това не се случва. Затова явно, че решенията се вземат тук, а в ПП ги вземат Кирил Петков и Асен Василев. Без съмнение САЩ имат влияние в България, най-малкото НАТО отговаря за нашата сигурност и сигурността на Европа, но въпреки това не можем да кажем, че американското посолство определя кой с кого ще се коалира и какво да се случва. В този същия смисъл, дори бизнесмен А или бизнесмен Б да казват на Петков и Василев „в никакъв случай не се коалирайте“, в крайна сметка Асен и Кирил вземат решения, каквито сметнат за необходими. Защото лидерите на ПП се съобразяват не само с бизнесмените, не само с посолството, не само с електоралните настроения, те се съобразяват с много неща, включително и с мнението на хора вътре в партията.

- При едни следващи избори ще продължи ли трендът на намаляване на ПП? 

- Ако отидем на следващи парламентарни избори, примерно през юли, ножицата между ГЕРБ и ПП/ДБ ще се разтвори още повече. Ако ПП/ДБ направят сега общ кабинет с ГЕРБ ще понесат щети за местните избори, но в парламента в момента имат почти еднакви мандати, което им дава възможност да преговарят от позицията почти на равни. Ако отидем на избори, обаче, резултатът няма да е 26% на 24%, а ще бъде примерно 26% на 18-19%. И тогава ПП/ДБ хем ще бъдат пак с лоши позиции спрямо местния вот, хем ще са с още по-лоши позиции в преговорите с ГЕРБ в парламента. И пак няма да искат да сформират кабинет, защото пак ще предстоят местни избори. Може би ще запазят някаква морално-принципна позиция, че не са допуснали колаборация с ГЕРБ. Но тази конфигурация, която в момента имаме в Народното събрание, особено на фона на войната в Украйна, предполага сътрудничество между двете формации. Ще ви кажа защо. ГЕРБ казват, че ще търсят правителство на базата на две неща. Първо, Украйна. Второ,  еврозоната. В парламента БСП и „Възраждане“ имат много ясна позиция за Украйна и за еврозоната. Изключваме ги. Ако ПП/ДБ са много твърда опозиция на ГЕРБ, това означава, че в България няма евроатлантическо мнозинство. Защото ПП/ДБ плюс „Възраждане“ плюс БСП имат блокиращо мнозинство. ГЕРБ остава само с ДПС и ИТН, не стигат. Което означава, че ГЕРБ и ПП/ДБ са обречени на някаква форма на сътрудничество. Дори ако става дума само за тези две теми. При нови избори това съотношение няма да се промени коренно. Ще има някакви малки разлики. „Възраждане“ ще порасне с още няколко процента, БСП ще си остане със същия резултат, ДПС също, ГЕРБ също, ПП/ДБ малко ще паднат, шеста партия може и да не влезе. Ако сравним структурата на 48-то Народно събрание със структурата на 49-тото, коя е разликата? Заменихме Стефан Янев със Слави Трифонов. 

- Имам усещането, че двете формации ПП и ДБ взаимно не могат да се понасят, те са и много различни. Дали пък няма да се разпадне тази коалиция? 

- На предишните избори ПП смятаха, че ще победят ГЕРБ самостоятелно. Но не успяха. И затова сега направиха коалиция с ДБ, защото отново искаха да победят ГЕРБ, този път заедно. Значи, ако се направи кабинет в това Народно събрание, най-вероятно тази обща парламентарна група ще устои. Напреженията между ПП и ДБ са ясни, но на този етап няма да доведат до разпадане. Дори да има следващи избори, те пак ще се явят заедно. Защото ако се разделят, ПП ще бъдат в изключително слаба позиция. И ще бъдат доста зле на местните избори. ПП/ДБ няма да рискуват в никакъв случай тази коалиция преди местните избори. Единствено с тази коалиция ПП/ДБ имат някакъв шанс да направят реален пробив някъде по време на местните избори. Най-вече за София. 

- Да, но как се отнасят избирателите на „ДА България“ към това Кирил Петков да ги изразява интелектуално в парламента? Това е някакъв кич и несъответствие. ПП са безцеремонни, нямат коалиционна култура. 

- Правилно слагате знак на равенство между „ДА България“ и ДБ, защото в малката им коалиция това е единствения жизнен субект. Имам предвид, че ДСБ и Зелените са много по-малки. Вече казахме защо Христо Иванов ще стои в тази коалиция ПП/ДБ и ще търпи всички несъответствия до местните избори. А дали има възможност да се отцепи, както се говореше преди време, за да се коалира самостоятелно с ГЕРБ, отговорът е: не може. Представете си следната ситуация. Христо Иванов прави коалиция с ГЕРБ, явно ще трябва да е и с подкрепата на още някой, примерно ДПС и пр. Това реално ще означава Христо на следващата сутрин да подари цялата си партия на ПП. Защото три четвърти от неговия електорат ще каже, че Христо се е „продал“ на ГЕРБ. И в същия този момент ПП ще вдигнат знамето и ще кажат, че всичко това е ужас, катастрофа и че те са автентичните и принципните, никога ГЕРБ, никога Борисов и т.н. Тогава ПП ще получат много добрата роля на опозиция на един такъв кабинет. И наистина ще приберат партията на Христо. Може да се каже, че ПП са опрели електорален пистолет в челото на Христо Иванов. Самият Христо явно се надява, защото безспорно е много по-опитен играч, в хода на развитието на политическите събития да вземе надмощие. Искам да дам един пример за Христо. В предишното 48-о Народно събрание ДБ имат 7,5% и 20 мандата. А на тези избори са излезли по-малко гласоподаватели от ДБ в сравнение с предишните избори. Излезли са малко по-малко от 6%. А резултатът е, че имат 26 мандата. Излизат по-малко гласуващи, но ДБ получава повече мандати. Тоест Христо Иванов в крайна сметка е печеливш от коалицията. Това се е случило заради преференциите, но е факт. Христо е много по-опитен от Кирил Петков и Асен Василев, и си дава сметка, че при един по-продължителен процес, не спринт, а маратон, когато нямаме избори през три-четири месеца, той ще започне да извлича от електората на ПП. 

- ПП и ДБ взаимно се дебнат във времето, кой ще започне постепенно да доминира общата им коалиция. 

- Точно така, да. Това е една битка, в която след време ще има неформален победител. Христо Иванов определено се надява на това да прибави към партията си електората на ПП. Но това е дълготраен процес. Видяхме, че Асен и Кирил се наложи предишния път да извадят академик Денков за министър-председател. Вече има девалвация на авторитети.

- Ако се стигне до връчване на трети мандат, възможен ли е кабинет или това ще означава, че отиваме на избори?

- Третият мандат отново ще отиде в БСП и ще ходим на избори. 

- „Възраждане“ ще продължи ли да нараства? Електоратът на „Възраждане“ осъзнато ли гласува, протестно ли, има ли идеологически нюанси или просто са хора, ядосани на всички партии, които дават картбланш на Костадин Костадинов, защото се държи различно от всички.

- Костадин Костадинов е най-заинтересован от избори. Неговата партия ще нараства още. „Възраждане“ е многопластово явление. За тази партия можем да чуем какво ли не, че е русофилска партия, че е националистическа, американофобска, евроскептична и пр. Аз не отричам нито едно от тези твърдения. Но това са различни пластове, които оформят явлението „Възраждане“. Има обаче нещо, което прави всички тези обяснения повърхностни. Общият знаменател за всичко изброено като пластове в тази партия е, че „Възраждане е антисистемна партия. В пълния смисъл на думата. Това означава, че „Възраждане“ казва НЕ на системния мейнстрийм, който оформя общия пейзаж. Те казва на всичко: „Не е така!“ И не става дума за русофилстване. Става дума, че всичко, което идва по линия на властта, се отхвърля, както беше и с ваксините. „Възраждане“ винаги е в обратната посока. Тази партия е опозиция на мейнстрийма. Колкото до русофилстването като изследовател на общественото мнение мога да кажа, че БСП е много по-русофилска партия. На въпрос какво ви е отношението към Русия, 90% от поддръжниците на БСП отговарят като русофили. При „Възраждане“ хората с подобни русофилски възгледи са едва 40-50%. Защото русофилите в БСП представляват носталгия по един отминал режим и аналогично и символично свързват този режим с Москва. Докато при „Възраждане“ имаме вот и възгледи срещу това, което доминира в момента, мейнстрийма. Не че българите мразят Европа, просто ЕС е част от системния мейнстрийм. Не че българите толкова мразят Америка, просто САЩ като световен хегемон задават правилата на системата. Когато говорим за национализъм при „Възраждане“, да, партията изсмука всичко националистическо, но тя има много повече пластове национализъм отколкото елементарната версия на национализма, която например съществуваше при „Атака“. Между „Възраждане“ и „Атака“ има сериозна разлика. И затова считам, че „Възраждане“ има по-голям потенциал от това, което е в момента. На всички избори чувам, че партия „Възраждане“ е достигнала своя таван. Но тя не е достигнала потенциала си. Какво може да изстреля Костадин Костадинов нагоре? Неговата мечта, това, с което Костадинов ляга и става всеки ден, е коалиция между ГЕРБ и ПП/ДБ. Защото ако има такъв кабинет, коя според вас ще е парламентарната опозиция на това управление? ДПС реална алтернатива ли е на това управление? Могат ли изведнъж всички избиратели да отидат да гласуват за ДПС, защото са разочаровани от властта. БСП реална алтернатива ли са? ИТН вече бяха. „Възраждане“ има нарастващ тренд и засега е единствената формация, която наистина е опозиция на евроатлантическата коалиция. Коалиция ГЕРБ/ПП/ДБ ще напомпи „Възраждане“ доста сериозно. В момента не мога да кажа от толкова до толкова процента, понеже това зависи от много неща. И от тях самите зависи. Но това е подарък, който Костадинов в един момент ще получи, най-вероятно. 

- Костадинов ползва правилото да издига за народни представители само членове на „Възраждане“, което не е лошо, но ограничава привличането на експерти от различните области. Има известно капсулиране, а в същото време вотът за него увеличава парламентарната група. „Възраждане“ засега изграждат партийни активисти, а не прибавят експертно знание, а може да им се наложи в някакъв момент да управляват.

- Костадинов е млад. Но той е от близо двайсет години в политиката. Какво сочи опитът? Че авторитетът, експертността, компетентността са обратно пропорционални на лоялността. Колкото по-компетентен си, колкото по-голяма експертиза имаш, ти разполагаш с друго поле на изява, разполагаш с гилдия, която те уважава, харесва, имаш по-силна индивидуалност. И в момента, в който Костадинов ти каже в тази комисия за тази законодателна инициатива това направи, и ти ще кажеш, ама чакай сега, това не е точно така, не е съвсем правилно, и изобщо започваш да мислиш, и съответно да пречиш. Така че това, което всъщност прави Костадин Костадинов, е да гарантира целостта и хомогенността на парламентарната си група. Защото има опит и знае много добре какво се е случвало преди и се случва в политиката непрекъснато, купуване на хора, разцепване на групи, скандали, и това е гаранция за маргинализация. Докато той привлича само достатъчно доверени хора, голяма част от които дължат своя социален асансьор само и единствено на него. Те са станали депутати не защото са професори в Софийския университет, а защото той ги е намерил някъде, направили са структура в някой град, бачкат си за партията и на базата на неговия авторитет като лидер те вече са депутати. Те не се чувстват самосиндикални единици, не се изживяват самостоятелно като супер авторитетни величини, на които едва ли не обществото им дължи нещо и е логично да са депутати. Защото има и такива екземпляри, с които много трудно се работи в обща група. 

- Въпреки временната неразбория между Радев и ПП, въпреки че ги нарече „шарлатани“, въпреки че те се опитаха да го изолират, когато получиха властта, Радев продължава да щади Асен и Кирил. Той не ги удари с разкрития през служебните си кабинети, той просто се опита леко да се дистанцира, за да не се идентифицира с техните провали. Продължава ли Радев да гледа на ПП като на оперативен инструмент срещу ГЕРБ?

- Не мисля, не. Мисля, че всякакви контакти между Радев и ПП са напълно прекъснати. Това, което се коментираше много, че има споразумение между Радев и Борисов, някакъв пакт за ненападение, не е съвсем вярно. И то не е разговор между Борисов и Радев. Знаем, че разривът между Радев и ПП дойде веднага след като те направиха кабинет. По причина, че ПП фактически му казаха, благодарим ти за всичко, но сега, моля, мини вляво, защото ние тук имаме други задачи. Не оставиха никой от служебния кабинет. Стефан Янев не го броим, той беше друго нещо. Корнелия Нинова също започна война с Радев, докато беше част от кабинета „Петков“. И общо взето президентът Радев се оказа предаден. А за един военен предателството има огромно значение. То натежа повече от битката с ГЕРБ. И това се случи след ареста на Борисов. Тогава Радев и Борисов осъзнаха, че имат друг общ политически опонент, ПП, който е по-важен от битката между тях. Така че между Радев и Борисов не е имало споразумение, просто двамата видяха своите общи интереси, свързани с ПП. Оттам нататък обаче този пакт за ненападение започна да играе за Радев лоша роля, защото всички започнаха да го обвиняват във всевъзможни грехове, че се е свързал с Борисов, че е предал каузата за борба с корупцията, на всичкото отгоре му вменяват, че е „руско ченге“ и т.н. Затова Радев се опитваше да пази в кампанията някакъв баланс. Един път казва, че ПП са „шарлатани“, друг път Шишков отива да вади ядки от магистралата. Опита да удари и финансовата политика на Асен Василев през доклада на Росица Велкова. Това беше грешка, не беше изиграно добре. Защото на един експерт, бюрократ, му беше връчена задачата да атакува политически ПП. Това беше удар в сърцето срещу ПП, удар срещу финансовата им политика. Радев в крайна сметка в рамките на това Народно събрание пак няма свой играч. 

- Като човек, който следи тенденциите в политическия ни живот, считате ли, че Радев наистина иска да има, ще планира и все още има потенциал да износи проект, който да е негов играч на терена? Сега или след 3-4 години. 

- Радев все още може да направи свой проект, но вече само по един-единствен начин, като го оглави той самият. Давам хронология. Той легитимира ПП, първо, назначавайки Кирил Петков и Асен Василев за министри, и второ, в рамките на първата кампания на ПП, през ноември 2021 г., той играеше за тях и носи отговорност за това. „Продължаваме Промяната“ спечелиха изборите изключително благодарение на Румен Радев. Това трябва да е съвършено ясно. Стефан Янев не беше проект на Румен Радев, но той използва легитимационния механизъм на Румен Радев като назначен служебен премиер два пъти от президента. И обикаляше страната и се представяше за проект на Румен Радев. Взе 4% и половина. При „Левицата“ също се прокраднаха линии, че те са в много добри отношения с Радев, едва ли не, че са приятелски семейства, и получиха 2%. Радев постепенно се превръща в статукво, седма година е начело на президентската институция. Той имаше отношение към ПП, които управляваха, и той самият близо две години управлява през служебните си кабинети, а има закон: имаш ли власт, рейтингът ти пада. Инфлацията е 27% за тези две години, в които той има основно управленско участие. Трябва да се плати политическата цена, това е. Рейтингът на Радев е изравнен – колкото се отнасят положително, толкова и отрицателно. Той вече не може да легитимира така както в началото. Няма тази политическа сила. Когато Радев лансира ПП, енергията на целия протест стоеше зад него. Имаше 70% рейтинг. Той просто посочи „тези момчета са готини“ и те спечелиха изборите. Но вече от новата си позиция, в която се намира сега, той не може да легитимира по този начин. Аз мисля, че Радев има политически потенциал. Но неговият политически потенциал е един-единствен – да оглави лично свой проект, той да е начело. Това означава, че или трябва да напусне президентството, а той вероятно няма да направи такава крачка, или трябва да мисли чак за след три години и половина, което не е малко време. Мандатът му свършва през януари 2027 г. Радев може дотогава да се опитва да прокара някакъв свой проект, но позицията му отстрани вече не е достатъчна. 

- Радев бърза с консултациите и връчването на мандати за разлика от предишния път, защо?

- Според мен президентът не иска да изпадне в ситуация да му се налага да прави избори две в едно. Това може да е много проблемно от гледна точка на организацията, за която той отговаря. Чисто техническият въпрос не е маловажен. Защото, ако едни такива избори се провалят, това ще е голяма катастрофа за Радев. Представете си да започне оспорване на вота при избори две в едно, за парламент и за местна власт. Нека да обясним как ще изглеждат едни такива избори две в едно. А може да има и референдум за еврото в същия момент. Влизаш в избирателната секция. Първо имаш избор между машина и хартия. Избираш за парламентарни избори с преференция. Имаш местни избори, общински съвет, хартия или машина, преференция. Избори за кмет, районни кметове, пак хартия или машина. Плюс референдум, пак с хартия или машина. Това е истинска катастрофа! Представете си софтуерът, който трябва да се качи. И тези машини трябва да се пренастроят после за една седмица и за втори тур за кметските избори. Затова Радев наистина бърза. Но също е мит, че Радев напълно контролира времето, по което да се движи с процедурата около мандатите. Ако има силен политически натиск да се даде време, той ще се наложи да даде такова време. Защото, ако не даде време, ще се изсипят огромни обвинения, че пази властта си, че иска да управлява и пр. Освен това Радев не контролира и фактора „трети мандат“. Може да вземеш трети мандат и да го държиш два месеца. Не е приемливо, но е възможно. А между другото, тази, която най-вероятно ще получи третия мандат, е способна да направи такъв номер на Радев. 

- Ще се търгува ли в този парламент главата на главния прокурор Иван Гешев? Ще бъде ли сдаден Гешев в опитите за съставяне на кабинет. И защо се търси осъществяване на такава сериозна промяна от нестабилен парламент, където се работи в режим на рекет, ще взаимодействаме, ако еди какво си. В режим на принуждаване. 

- Работят в режим на надцакване. А за да се постигне този законодателен пакет, трябва да има много силно и тясно партньорство вътре в парламента. Иначе няма да се получи. Главният прокурор Иван Гешев вижда в колаборацията между ГЕРБ и ПП/ДБ поставена на масата абсолютно ултимативно т.нар. съдебна реформа. Вижда няколко законопроекта, които са в неговата градина. И най-нормално от неговата гледна точка е да се съпротивлява на подобно нещо. За да се „сдаде“ Гешев, както се изразявате вие, трябва да има конституционни промени. Аз лично не съм наясно как се „маха“ Гешев. Но съм сигурен, че ПП/ДБ няма да се навият за каквото и да е взаимодействие, ако то не включва на първо място съдебната реформа. Засега единственото направено е изборът на председател на Народното събрание. Изобщо не мисля, че този законодателен пакет ще мине и особено пък точно в този си вид. Преди десет години, когато Христо Иванов предложи конституционна реформа, беше необходима година да се придвижи този текст и накрая Христо си подаде оставката. Такъв тип дълбока реформа не може да се осъществи в рамките на следващите няколко месеца. 

- Накрая искам да ви питам накъде, според вас, упорито се движи БСП?

- Не се движи. 

- Ха ха, наобратно ли се движи? Нали хартията щеше да им върне величието?

- В интерес на истината, аз смятам, че хартията върна някакви гласове на БСП. Хартията върна, но друго й отне гласове. Тоест ерозията при БСП продължава. Тя започна през април 2021 г. и продължава. На всички избори БСП върви надолу. Ако не бяха върнали хартията, резултатът на БСП щеше да е още по-нисък. Трендът надолу е по-силен от допълването, което дойде от хартията. Най-голямата катастрофа за БСП се случи през 2021 г. БСП през последните 30 години беше основен политически субект. Да, отслабваше през годините, но винаги е била или първа, или втора политическа сила. Когато е била втора политическа сила, тя е била алтернативата, другата възможност. БСП си имаше своя електорат, но имаше и бонус, между 200 и 350 хиляди души, които гласуваха за БСП, когато бяха разочаровани от властта, например от управлението на Борисов и пр. Когато избирателят избираше по-малкото зло, той считаше тогава, че БСП може да е по-малкото зло. Казваха си, не искаме Борисов, а кой може да бие Борисов, само БСП, значи ще гласуваме за БСП. Ето този статут „на алтернативата на властта“ беше загубен от БСП през 2021 г. И беше загубен безвъзвратно. Когато дойдоха ИТН. Те станаха носители на възможността да бият ГЕРБ и прибраха много гласове. Корнелия Нинова изгуби много и заради безумната си вътрешнопартийна борба, братоубийствена, с различни крила, тя отстраняваше цели структури, късаше жива тъкан. Сега БСП е стигнала най-твърдото си ядро, което е 200 и няколко хиляди души. Не мисля, че ще се сбъднат пророчествата на зломислещите срещу БСП, че на следващите избори партията няма да влезе в парламента. Ще влезе. Тези 200 хиляди са много твърди, те са част от една, аз я наричам, червена субкултура. 

- Къде отива този изгубен от БСП електорат? При „Възраждане“ ли? 

- Не само. В различни моменти на различни места. Имаше момент, когато тези, които гласуваха срещу ГЕРБ, гласуваха за ИТН вместо за БСП. После заради легитимацията на Радев на ПП, част от тях гласуваха за ПП в началото. Една по-радикална част, която е строго срещу предоставянето на оръжия на Украйна, гласуваха за „Възраждане“. В един момент имаше и такива, които гласува за „Български възход“. Партията на Янев беше произведена от хора на БСП. Част от електората на БСП също така не излезе да гласува. 
 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • реалист

    20 Апр 2023 14:49ч.

    Ако гледате на ГЕРБ и ПП, като на две страни на една и съща монета, то няма губещи. И двете прокарват една и съща политика и ни карат да мислим, че избираме нещо различно. Когато ПП се провали с гръм и трясък, ББ започна да крещи по-силно от тях колко е верен на запада.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Костов

    20 Апр 2023 17:33ч.

    Проблемът е там, че борисовата 'верност към Запада' е само на думи (при него всичко, освен краденто, е само на думи). И всеки, който не е пълен наивник, съзнава много добре, че той може да изостави евроатлантическото мнозинство, за което се тръби напоследък, във всеки един момент, ако види изгода другаде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Самата пета българска държава изначално е сбъркана

    20 Апр 2023 15:47ч.

    Всичко това около нас, държавата ни и кашата в света, все още е продукт на перестройката. Неизбежно ще си отиде с Малтенския световен ред. Кога точно не е съвсем ясно, но се вижда, че е наближило доста.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Демократична вечеря

    20 Апр 2023 17:13ч.

    Напълно коректно беше предвидено, че щом се появи поне един от нахранените, веднага след него задължително ще цъфне и нахранената! Вчера хараланчо тържествено заяви, че БХ се е превърнал в ключовият камък на сводестия мост, по който България ще премине в БЪДЕЩЕТО! Хараланчо е толкова прозрачен, че още дори не се свени да използва директни хвалебствия и метафори! Кака калинка започна вече да се усеща и си дава сметка, че е крайно злепоставящо и непродуктивно да словохвали директно контрагента по възмездния договор за услуги. Още по-тънка стана играта! Вече той бива иносказателно описван като незаобиколим фактор, който играе една много умна и промислена игра, като е заел позиция win-win :))! Како, калинке, незаобиколим е, вярно, защото е отвратил до дъното на душата им две трети от българските избиратели, а от останалите е сформирал армия от 650 хил. всеядни идиоти, заедно с които буквално е запушил тясната клисура, през която отчаяно се опитва да премине нашата изстрадала демокрация. Всички те, вкл. тарторът им са дълбоко оперирани и нямат никакви идеи, съображения, да не говорим пък за идологически и стратегически аргументи. ВСИЧКО ПРИ ТЯХ Е САМО И ЕДИНСТВЕНО КОРИСТ - КОРИСТ ТУК, КОРИСТ СЕГА! В пълна сила е аксиоматичното твърдение, че Герб буквално УБИ СМИСЪЛА! Авторството на тази крилата фраза не е мое, не се големея, думите ги чух изречени от трибуната от проф. Г.Каприев по време на бунта. Той и нашият бунт си беше леко менте, ама какво да се прави - всичко при нас си е леко менте! Герб и Борисов не са част от решението, те са ПРОБЛЕМЪТ! Има и други проблеми, де! Този човек не може и няма и да мръдне на йота, независимо какви скечове играе и какви лакърдии ръси. Ти накарай вълка да спазва процедура! Най-много ще го принудиш да вкара в кошарата още побратими, че като станат мнозинство, демократично да гласуват за това, че трябва да се вечеря някой по-тлъста овчица!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Друго нещо е професионализмът

    20 Апр 2023 17:43ч.

    За пореден път Андролова използва в свой материал оставящото без дъх словосъчетание :)): Ха ха! Без запетая, без тире, като кратък, бърз, задъхан и безмилостен откос с дебалансиран проектил! Професионализъм, желязна аргументация, смайваща доказателствена сила!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РАЗБРАХТЕ ЛИ СЕГА, БЕДНИ МИ ГЛАСОПОДАВАТЕЛИ?

    20 Апр 2023 18:31ч.

    Примамиха ви да гласувате за американците (ГЕРБ, ПП, ДПС, ИТН) , за да има Парламент, който да прокара про-американските закони. За правителсвто не пише никъде в тази книга, която си избрахте. Докога такава глупост, наивност и безхаберност?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Състава на "народното" събрание няма нищо общо с това как са гласували баламите

    20 Апр 2023 20:41ч.

    Резултатите нееднократно бяха оповестявани преди "изборите".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    20 Апр 2023 23:01ч.

    Не, в никакъв случай изборите не бяха честни, те бяха предварително планирани от заинтересованите и с помощта на медиите наливани упорито в мозъците ни, за да няма после големи съмнения. Такива неразбории при протоколи, решения на некадърни или платени изборно комисии и т,н, в досегашни избори не сме имали, но плебсът вече е привикнал с горещата вода за съжаление...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бурятмонгол

    21 Апр 2023 0:02ч.

    Обосновани изводи и прогнози на Димитър Ганев, сериозен експерт е той. Не съм съгласен само с тезата му, че Посолството почти не се меси в изборите, че не прокарва интересите на САЩ чрез намеси на всички нива, че фактически не крепи твърдо ПП/ДБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Граждани за Европейско Продължаване на Промяната

    21 Апр 2023 4:23ч.

    Ако избирателите не забравят, ще питат тиквата при следващите му предизборни обиколки през юли защо категорично ги излъга. Тиквата, завъртяна на 360 градуса, си остава тиква. Кавалкадата от избори трябва да продължи, врагът рано или късно ще сбърка. Ражда се нов елит. Освобождението наближава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цеко

    21 Апр 2023 13:10ч.

    Ами да се договорят с ДПС, БСП, Възраждане и итн. Това са предостатъчно гласове. Дори ДПС не са управлявали с Боко тиквата, въпреки помията, която изливат прокопиевите медиии върху тях, за разлика от седерунгелите, които покрепяха 2 мандата сикаджия и имаха доста министри., областни управители, зам. министри и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сикаджейска аритметика

    21 Апр 2023 14:15ч.

    Абе, Цеко?! Няма как да стане тази работа! Политиката дори ще я оставим настрана. Първите две имат абсолютно мнозинство от 133, това го запомних вече наизуст. Според аритметиката избиза, че останалите 4 са много далеч от мнозинство. Ти да не си редил някаква тайна далавера и да им придаваш нЕкви тайни 30 парчета :((((?! А-аа сетих се! Сикаджията ще играе пратньор в сянка, ама винаги ще дава различни 30 човека, че да не го усетят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СИД

    28 Апр 2023 12:48ч.

    Аз бих казал, че се намират в ZugZwang, демек нямат полезен ход. Ама, квото кажат краварите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Jordanka Jordanka

    28 Апр 2023 18:40ч.

    Проблемът е,че момчетата от ПП се оказаха въздухари.Не са читави и ментално.То си им личи.Как не се появи един умен,интелигентен и некорумпиран водач на този изстрадал народ.Отиваме си братя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи