Д-р Татяна Ангелова: Пост-ковид се оказа заболяване с неясна продължителност

Д-р Татяна Ангелова: Пост-ковид се оказа заболяване с неясна продължителност

Заболял, преживял, оздравял – без следи от вируса в кръвта и отново на крака. Така според лекарите изглежда пациентът, успешно излекуван от Ковид 19. Новините от учени, че липсата на вирус далеч не означава здраве, бяха посрещнати скептично, още повече, че всеки разказваше за различен проблем: Паник атаки, оплешивяване, разклатени зъби, кожни и сърдечни проблеми, мускулна слабост, забравяне, липса на концентрация, бърза умора. И тези проблеми се появяват неочаквано, независимо дали е бледуването е било тежко или почти безсимптомно. 

Рехабилитацията обаче се оказа единствен начин да бъде помогнато на хората, които страдат от вече наречения Пост-ковид синдром, а специалистите, необходими да се справят с конкретния проблем се оказаха от почти всяка област – от психотерапевти, до кардиолози, дерматолози, офталмолози или зъболекари. Поради липса на средства да покриват сами рехабилитационни процедури, вече преболедували българи се наредиха на опашки да бъдат отново приети в болница, че да им излезе най-евтино. 

На фона на почти пълното незнание по темата, българските здравни власти предпочетоха да оставят пациентите сами да измислят как да се оправят и кой където се уреди – там да му берат грижата. 

В същото време, във Великобритания, Националната статистическа служба публикува месечни оценки за новорегистрираните пост-ковид състояния. Дори когато напълно сме забравили за вируса, обобщени данни у нас ще липсват, защото никой нито ги събира, нито ги групира. Университетската клиника в Майнц направи представително изследване на над 10 хиляди души след Ковид инфекция, според което 40 на сто от преболедувалите Ковид, развиват пост-ковид синдром. 
В Швейцария се налага да бъде създадена нова клиника за деца с пост-Ковид синдром, чиито оплаквания не отзвучават с месеци, а за някои – и над година. Само там вече са постъпили стотина деца. 

Във Великобритания са създадени 89 центъра за терапия на пост-ковид състояния, където работят медици и физиотерапевти, а за прием се чака с месеци. 

В България единствено тези, които са в състояние да заплатят за грижите, могат да се обърнат към медикъл спа. 

Д-р Татяна Ангелова е специалист по физикална и рехабилитационна медицина и зам.-председател на Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация.

- Д-р Ангелова, трета година темата за пандемията от Ковид е в световния ред на новините. Как се справя България? 

- Светът бе напълно неподготвен да посрещне предизвикателствата, които Ковид поднесе, независимо от стандарта  на живот на всяка отделна страна. „Пробойните“ в здравните системи лъснаха навсякъде. На този фон България се оказа в изключително неблагоприятна ситуация с най-високата смъртност в Европа сред боледуващите и с население изключително обезверено, включително и към здравната услуга.  Остро се прояви дефицитът на кадри сред медицинския персонал, което доведе до невероятното му претоварване. 

- Защо се озовахме в челните редици на тази зловеща статистика?

- Защото нито една политическа сила, била в управлението на държавата до 2019 г., не се обърна с разбиране и желание да набележи мерки за решаване на тежките демографски проблеми в България, които изискват време. Тези проблеми засягат цялото население включително и медиците. От друга страна години наред се обяснява, че здравната система не се реформира адекватно. Появиха се невероятни диспропорции, довели до масовото напускане на страната от  младите лекари и медицински сестри.

Вниманието беше насочвано към медикаментозното и оперативно лечение и тотално беше загърбена профилактиката на здравето чрез използването на естествените, природни лечебни фактори, известни от древността. Преди години  превантивна ни медицина бе отлично развита. Казвам това не от симпатии към времето преди 10 ноември 1989 г. , а от реална преценка на случвалото се тогава. На ниско ниво, при по-елементарни битови условия, голяма част от населението посещаваше нашето Черноморие, „ходеше на бани“ и „на курорт“ в планината от 14 до 20 дни в годината. Картите за курортно лечение бяха на ниска стойност и достъпни за масовия потребител. Много предприятия изградиха почивни бази, които се ползваха от служители и работници при облекчени финансови условия. Почти нямаше деца, които да не ходят през лятото на лагер в планината или на морския бряг. Всичко това са мерки за превенция на здравето. Това беше дейност за която не съм си давала  сметка какъв ефект оказва върху здравословното състояние на човека.

- Да се съсредоточим на настоящето. 

- Разковничето на здравната профилактика се крие в нашите балнео  и  климатолечебни курорти. Климато, балнео и  таласолечението са от огромно значение за поддържане на здравето и профилактиката на хроничните заболявания. При добре профилактираните пациенти с артериална хипертония, възможността от развиването на сърдечен или мозъчно съдов инцидент значително намалява. Много са проучванията проведени в курортите Банкя и Св.Св.Константин и Елена, които доказват положителното въздействие на климато, балнео и таласотерапията при тези болни. 
Ако бяхме продължили традициите и споделяхме натрупаният опит в областта на профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания, на захарния диабет, затлъстяванията, нямаше да оглавяваме черната статистика в света по смъртност от тази патология. 

- Стигаме до Ковид 19.

- Фактите, които посочих, са сред основните причини и за високата смъртност от
Ковид 19. По своята същност това е заболяване на съдовата система. Там където пациентите с посочените заболявания не са добре лекувани и не са получили никаква профилактика, инфекцията протича тежко и често води до фатален край. Повече от всякога България се нуждае от Здравна стратегия за развиване на превантивната и профилактична медицина с използване на нашите природни дадености за оздравяване на населението. Използването на минералните води за лечебни цели в страната се осъществява от три основни структури:

Специализираните болници за рехабилитация, разположени в курортите, на подчинение на министерство на здравеопазването и работещи с договори с НЗОК. Балнеохотелите на НОИ, които работят по програмите „Профилактика и рехабилитация“. Третата структура е на балнеолечебните центрове към хотелските комплекси, които са сертифицирани и изпълняват програми за профилактика.

Тези центрове разполагат с голям потенциал за разгръщане на мощна кампания за оздравителни програми за деца и възрастни. Ние сме длъжници на нашето население. В Румъния, Словакия, Чехия и Полша въведоха схеми за осигуряване на балнеолечение преди години и там те намериха широко приложение. 

- Кой ще рехабилитира сега пациентите с установени пост-ковид усложнения? 

- През декември 2020 г. Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина представи на НЗОК разработена програма за рехабилитация на пациенти преболедували К19  със съответен алгоритъм за лечение и продължителност на терапевтичния курс. Въпреки обещанията на здравната каса до този момент такава клинична пътека дори не е предвидена. Към настоящия момент пациентите, преболедували инфекцията, се хоспитализират по клинични пътеки за опорно-двигателен апарат, централна или периферна нервна система, но поради липса на клинична пътека за рехабилитация на белодробни заболявания, болните се спасяват сами. Продължителността на тези рехабилитационни пътеки се движи от 7 до 10 дни. Това е изключително къс период за възстановяване след инфекцията. В същото време съседна Румъния, Словакия, Чехия разработиха програми за възстановяване и осигуриха допълнително финансиране, което е насочено както към пациентите така и към подпомагане на туристическия бранш.  У нас за резултати е излишно да говорим. 

- Къде би следвало да се насочат преболедувалите К19 инфекцията?

- Това е много важен въпрос.  Статистиката показва, че около 20% от заразените прекарват тежко инфекцията. А от тези 20% около 2/3 оформят тежък пост ковид синдром. Съобразявайки се с тези данни трябва да кажем, че пациентите е необходимо да бъдат насочвани към различни места за възстановяване. Тези от тях, които оформят тежък пост ковид синдром подлежат на активно медикаментозно лечение и са контингент съответно на специалистите по вътрешни болести, пулмология, кардиология , неврология и др. Остава голям процент от преболедували,  които по-леко са изкарали инфекцията и които би следвало да проведат своевременно климато и балнеолечение за елиминиране на възможността от късна проява на симптоми на пост ковид синдрома. Тези пациенти могат да бъдат насочени към съответните балнеолечебни центрове, които от години работят в курортните хотелските комплекси. 

Курортното лечение свързано с климатичния и балнеолечебен  фактор не са глезотия, а носят изразен оздравяващ ефект. От изключителна важност е пациентите да бъдат изведени от т.нар. болнична атмосфера, за да се прекъсне стресът. Отивайки в балнеолечебен център преболедувалият намира спокойна и среда. Голяма част от нашите минерални води в балнеолечебните курорти съдържат сероводород, метасилициева киселина, хидрокарбонатни, сулфатни и други йони, които в съчетанието си оказват антивъзпалителен и детоксичен ефект. 

През 2020-2021г. проучване на институти от Италия и Португалия доказва, че сероводородът потиска възможността за захващане на вируса SARS COV2 за клетките на дихателните пътища и  съответно за заразяване на организма. Оказва се, че сероводородът освен антивъзпалителен и антиоксидантен ефект, притежава и  изразен антивирусен такъв. Факт от съществено значение за пациентите и работещите в балнеолечебните  центрове.
Балнеолечебните процедури подобряват  кръвоснабдяването на вътрешните органи, метаболизма в мускулите и кожата и съдействат за подобряване на функционалната им годност. Към тези процедури могат да се прибавят и лечебна физкултура с внимателно и бавно покачване на натоварванията, с научаване на пациентите за правилно дишане  с цел увеличаване на дихателния капацитет и подобряване на функционалното състояние на белия дроб. При тези пациенти с успех се прилагат магнитотерапията на белия дроб, инфрачервена сауна, инхалации с минерална вода и т.н. в определена последователност за да няма претоварване от процедури. Цялото това комплексно лечение е насочено към възстановяване функцията на засегнатите органи и системи. Общоизвестно е ,че стресът потиска имунната система. Извеждайки пациентът от ежедневната и болничната среда се прекъсва порочният кръг на стреса и създаваме възможност на организмът постепенно  да започне да се възстановява, включително и чрез стимулиране на имунитета  и стабилизиране на здравословното му състояние. 

- Подписан е договор с германската здравна каса. Очакваме ли германци, които се нуждаят от пост ковид рехабилитация? 

- Всичко зависи от нас. Ако сме добре подготвени, туристите ще дойдат. 
През 2021 г по линия на здравните каси от Германия са пристигнали около 2000 германци. През изминалата година балнео и спа центровете предлагащи добри и сигурни условия постигнаха неочаквано добър оборот. Балнеолечебният туризъм е с повече изисквания към персонала. Изключително се влияе от услугата която се предоставя на гостите както на хотела, така и на оздравителния център. 

Модерните хора боледуват и не само от един вирус, а от всичко, което ни заобикаля, но модерните хора избират възстановяване, което е природосъобразно и дълготрайно, за сметка на постоянното приемане на лекарства. В това отношение можем да свършим изключително успешна работа! 

 
        

 
 

Коментари

Напиши коментар

Откажи