Борбата за ресурси и появата на нови геополитически играчи: Първата световна война и ситуацията днес

Борбата за ресурси и появата на нови геополитически играчи: Първата световна война и ситуацията днес

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Преди 110 години започва първият глобален конфликт в историята на нашата цивилизация - Първата световна война. Какви са причините за нейното начало? Какъв е механизма на началото на сблъсъка? Какво  са посланията, които ни изпращат преживелите този конфликт?

Отговорите дава историкът Александър Сивилов в неговия канал в Youtube.

Според него приликите между времето на избухване на Първата световна война и днешната ситуация са съществени и не бива да се пренебрегват: "И тогава, и сега борбата за ресурси се оказва съществен елемент от историята. Избухването на Първата световна война е следствие от пренареждането на основните ресурсни центрове, появяването на нови по-мощни геополитически играчи и в крайна сметка опитът те да се наложат в едно съревнование с тези, които са държали до тогава първенството."

"В Германия в началото на войната мислят, че това ще е една кратичка война, която ще мине бързо и безболезнено, и всичко ще се оправи. Никой в Европа не е вярвал, че тя изобщо ще започне Дни след избухването на Първата световна война лидерът на германските социалдемократи казва, че тя е можело да бъде избегната. Това е най-страшното. Ние по същия начин не смятахме, че ще имаме война в Европа през 2022г., но я имаме. Сами забелязвате обхвата. Важното е да помним примерите от миналото и да не повтаряме грешките си сега."

 

 

 

 

Коментари

  • Констатация

    09 Авг 2024 9:23ч.

    Доцентът е на път да открие топлата вода, подобни аналогии се правят от поне две години насам...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    09 Авг 2024 10:44ч.

    какъв го диреше наполеонъ въ масква (как е по учебниците бългърски)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • марксист

    09 Авг 2024 12:44ч.

    Борбата е да няма ресурси, за да съществува икономиката Адам Смит, който не е предвидил енергетиката и влиянието й върху цените. Всъщност капитализмът се ражда в Англия от въглищата. Понеже нямат дървесина тогава. И така могат да изнасят без конкуренция метали и машини. Както евтините азотни торове сега са монопол НА РУСИЯ, заради евтиният газ.. Още при Тачър решават да наблегнат на АЕЦ, за да няма внос на горива. Сега нямаше да има достъпни литиеви батерии без енергетиката на Китай, правеща ниски цени на литият. Какво като имаш литии и ресурси, с колко скъпа енергия ще ги извлечеш? През петролната криза от 1970те, няма дефицит на петрол, а има спекула на златото, а арабите признават само златото и среброто за пари. Садам и Кадафи ги разбиха не защото им трябваше петрол, а защото трупаха злато. След войната в Персийският залив, цената на златото остана ниска и стабилна, съответно и цената на петролът. ВЕИ са за да няма внос на енергия.. Ако имах партия, щях да искам безплатен ток от ВЕИ за всички, забрана на износ на енергия, безплатно качествено жито и забрана за износът му, безплатно мляко и забрана за износът му, безплатен фасул и забрана на износът му и фастъците по същият начин. Няма да е скъпо, добавената стойност на нашето селско стопанство е под 3-милиарда долара - като субсидията за него е почти толкова или поне половината. 100 ПРОЦЕНТА ОТ РАБОТНИЦИТЕ ДА СА В СИНДИКАТИ. Синдикатите да имат болници и пенсионни фондове инвестиращи в търговията и всички производства, услуги и строителство. Всеки да получи къща за 200 000 лева която да изплаща 60 години, дори със социална помощ. Работната заплата да е 70% от добавената стойност на предприятието, минималната заплата да е 70% от средната заплата в предприятието. Държавно определената минимална заплата и помощ да е според цените, ако цените са 50% от тези в Германия, толкова да са тези доходи спрямо германия. Така бизнесът ако иска ниско заплащане на помощи и труд, да се грижи за ниски цени. Преките данъци да бъдат конкретни данъци, да се виждат къде отиват, Косвените данъци да са за социална дейност. Вярвам в НЕВИДИМАТА РЪКА НА АДАМ СМИТ, и това е 20% от населението в горната средна класа. Тази горна средна класа трябва да е взела по 1-милион лева заеми, тоест 500 000 семейства по 1-милион лева ще е 500 милиарда заеми. Останалите трябва да имат заеми по 200 000 лева. Сега в една орсова кооперация добавената стойност е 100 000 лева на работещ там. Значи трябва 70 000 за заплати, а минималната трябва да е 49 000 лева, над 4000 лева месечно. Когато вземаме масово заеми през периодът 2004-2008г. БВП се вдига ДВА ПЪТИ - тоест изработваме всяка година толкова повече с колкото сме повишили заемите, а златото на народът - жилищата се увеличава с 10 пъти повече от всички нови заеми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    09 Авг 2024 16:14ч.

    уроци от историята ли? за освобождението на Полша загинаха 600 хил. руски войници, чиито паметници сега се унищожават и гробовете им се оскверняват. а върху костите на загиналите руснаци Полша отново стана държава и дори се разрасна с територии, откъснати от Германия по заповед на Сталин…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • еврозадругата

    09 Авг 2024 18:19ч.

    Les vraies raisons de la première guerre mondiale Pierre Hillard https://www.youtube.com/watch?v=sFMG_GGuqz8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи