Байдън срещу Тексас и Тръмп. В САЩ заговориха за гражданска война

Байдън срещу Тексас и Тръмп. В САЩ заговориха за гражданска война

През последните дни републиканците и консервативните медии неведнъж намекваха за перспективата ситуацията да принуди войниците от Националната гвардия на Тексас да избират между лоялността си към щата и лоялността си към страната си - дори предположиха, че е възможно да се стигне до конфронтация и насилие. Някои от тях дори заговориха за възможност от нова гражданска война, коментира в. "Вашингтон пост". Популярни водещи на политически предавания по телевизиите "Фокс нюз" и "Фокс бизнес" също изтъкнаха възможността за конфликт. Марта Маккалъм посочи, че е възможна "потенциална конфронтация между федерални агенти и националната гвардия на Тексас". Стюарт Варни заяви, че спорът "може да означава пряк сблъсък на границата между федералните войски и щатските власти". Грег Гътфелд многократно спомена за възможна гражданска война, очевидно на шега. "Хипотетично, предстои гражданска война. Тя наближава", каза той. "Имаме 24 щата от страната на Тексас, значи остават 26 (от другата страна)".

 

На границата с Мексико са се струпали хиляди нелегални имигранти, а властите в Тексас се опитват да регулират миграционните потоци с методи, които не са одобрени във Вашингтон. Стига се до съдебни процедури и поставяне на ултиматуми.

Върховният съд заяви в понеделник, че федералното правителство има право да премахне бодливата тел, инсталирана от Тексас на южната му граница. Службата за национална сигурност заяви, че Тексас трябва да предостави на федералните власти достъп до Ийгъл Пас на Рио Гранде до петък. Губернаторът на Тексас Грег Абът обаче удвои усилията си, като заяви, че ще засили щатските гранични патрули и ще добави още бариери и тел, като по този начин кризата се задълбочи.

През последните години потокът от мигранти в страната чупи рекорди. Най-голям брой нелегални влизат в САЩ през югозападната граница с Мексико. Според данните от октомври 2022 г. до септември 2023 г. броят на случаите на незаконно преминаване на този участък от границата е достигнал 2,47 млн. Приблизително същият брой е бил и през предишната година, докато през 2019 г. - само 977,5 хил.

Според публикации в местната преса в момента в САЩ вече има приблизително 13 милиона мигранти. Щатите, граничещи с Мексико, бият тревога и обвиняват федералното правителство в нежелание да се бори с миграционния проблем, който е съпроводен с предполагаемо нарастване на трафика на наркотици и престъпността като цяло.

Освен това местните власти, които представляват опозиционната Републиканска партия, обвиняват администрацията на Джо Байдън в "политика на отворени граници", която е довела до приток на мигранти.

По тази причина щатите, граничещи с Мексико, обявиха, че сами ще поведат борбата. Тексас, на който се пада значителна част от кордона, се превърна във флагман в това начинание. По основните маршрути на мигрантите изникнаха огради от бодлива тел, а по граничната река Рио Гранде се появиха плаващи бариери. Освен това тези райони се патрулират от Националната гвардия и щатската полиция в търсене на нелегални.

Тези мерки обаче срещнаха критики на федерално ниво. Според тях методите на властите в Тексас са нехуманни и дори водят до смъртни случаи сред мигрантите. Федералната гранична служба дори започна да премахва бодливата тел, но в крайна сметка местните правоприлагащи органи спряха да пускат служителите в зоната на засилен контрол. Правната битка стигна до Върховния съд - най-висшата съдебна инстанция в страната, която застана на страната на администрацията на Джо Байдън. След това конфликтът достигна ново ниво.

Както вече бе споменато, губернаторът Абът отказа да се подчини на решението на съда, заявявайки, че щатът има право да се защитава "от нашествие", както републиканците наричат масовото проникване на мигранти в страната.

Губернаторите на други републикански щати, чийто брой скоро достигна двадесет и пет (т.е. половината от Съюза), застанаха на страната на Абът. Тексас беше подкрепен и от бившия президент Доналд Тръмп, който смята, че може да спечели и новата президентска надпревара.

Крайният срок, в който Абът трябваше да предаде участък от границата на федералните служби, изтече, но тексасците не се отказаха, като по този начин се противопоставиха на американските власти. А Вашингтон се колебае дали да използва строги мерки срещу тях. Граничната охрана направи примирително изявление, че е готова да продължи да си сътрудничи с Националната гвардия на Тексас и няма да премахва бариерите.

Белият дом, от една страна, нарече действията на властите в Тексас опасни, а, от друга, Джо Байдън заяви, че е готов да засили охраната на границата. Той обаче обвърза това с приемането от Конгреса на съответния законопроект, който, наред с други неща, включва и помощ за Украйна. Републиканците в Камарата на представителите обаче вече нарекоха предложените в него гранични мерки половинчати и заплашиха да го блокират отново.

По този начин граничният въпрос се превръща в една от ключовите теми на президентските избори в САЩ. Които вече се очаква да бъдат изключително напрегнати.

Републиканците искат да мобилизират електората си и да отслабят Демократическата партия и нейния основен кандидат Байдън чрез темата за борбата с нелегалната миграция (а това наистина е изключително болезнен проблем за американците и той не датира от вчера). Демократите се оказаха натясно - част от техните избиратели също подкрепят по-строга политика по отношение на миграцията. А част от тях са против нея. Това означава, че при всяко решение Байдън губи точки.

Ситуацията със сигурност е необичайна - последният път, когато толкова много щати едновременно и в такава остра форма се противопоставят на федералното правителство, е през XIX в., което води до Гражданската война (1861 - 1865).

След идването на власт на настоящия президент Вашингтон значително отслаби контрола върху миграцията и спря изграждането на стената на границата с Мексико, която Тръмп започна да строи. Потокът от мигранти рязко се увеличи. Трафикът на хора от различни страни по света към Мексико и оттам нелегално в Съединените щати се разрасна.

"Вместо да преследва мигрантите за незаконно влизане в страната съгласно федералния закон, президентът Байдън изпрати адвокатите си във федералните съдилища, за да съдят Тексас за това, че е предприел действия за охрана на границата", заяви губернаторът Абът в изявление по повод решението на ВС.

"Президентът Байдън е нарушил клетвата си да прилага справедливо имиграционните закони, приети от Конгреса" - настоява той.

Абът беше подкрепен от други губернатори на щати, управлявани от Републиканската партия. "Тексас се опитва да прилага нашите закони и да отстоява нашия суверенитет, докато федералното правителство пренебрегва закона и игнорира отговорността си да защитава нашите граници. Що за обърнат свят е това?" - написа губернаторът на Флорида Рон ДеСантис в X.

"Южната ни граница е в криза благодарение на отказа на администрацията на Байдън да си свърши работата. Нашата пълна подкрепа за Грег Абът и щата Тексас", отбеляза губернаторът щата Джорджия Брайън Кемп в X.

Редица други известни републиканци застанаха на страната на Абът, включително председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън от Луизиана и сенаторът от Тексас Тед Круз.

Тръмп, който е най-вероятният кандидат на Републиканската партия на предстоящите през ноември президентски избори, също се изказа в подкрепа на Абът и разкритикува демократите и Байдън. В собствената си социална мрежа Тръмп призова щатите, които подкрепят Тексас в борбата срещу нелегалната миграция, да изпратят там свои части от Националната гвардия, за да помогнат. "Когато стана президент ... вместо да се боря с Тексас, ще работя рамо до рамо с губернатора Абът и другите гранични щати, за да спрем "нашествието", да запечатаме границата и бързо да започнем най-голямата операция по депортиране в историята", заяви Тръмп.

Конгресмените от Демократическата партия от Тексас на свой ред призоваха президента Байдън да прехвърли Националната гвардия на щата под свое командване. Това се е случвало и преди в историята на САЩ, но в законодателството се споменават масови безредици и други основания. Засега няма индикации, че Байдън ще се възползва от прецедента.

Според в. "Файненшъл Таймс" нелегалната миграция може да се превърне в ефективно оръжие за кандидата на републиканците в кампанията през есента. Както отбелязва изданието, не само консервативният електорат реагира на проблема с мигрантите - той вече променя политическите предпочитания в някои контролирани от демократите градове и предградия.

Някои заговориха за независимост на Тексас - малко история

До 1836 г. Тексас е част от Мексико. По същото време там активно пристигат мигранти от Съединените щати. В резултат на това англоговорящото население става повече от испаноговорящото, което подхранва сепаратистките настроения. Последната капка била премахването на робството от мексиканското правителство, което разгневило американските имигранти, които печелели добри пари от плантациите.

През 1836 г. Тексас се обявява за независима република. Следва война между тексасци и мексиканци, в която Тексас е подпомогнат от многобройни доброволци от Съединените щати (официално Вашингтон заявява, че не участва във войната). В резултат на това Тексас отстоява своята независимост и възстановява робството. Въпреки това периодичните сблъсъци между мексиканските войски и тексасците продължават.

Тогава местните власти решават Тексас да се присъедини към Съединените щати. Последвалата Американско-мексиканска война от 1846-48 г. завършва с победа на Щатите, а Мексико е принудено да се откаже от претенциите си към Тексас.

В хода на същата война САЩ отнемат от Мексико и Калифорния, Ню Мексико, Аризона, Невада, Юта, Колорадо. Заедно с Тексас тези региони съставляват 55% от територията на Мексико. В Мексико войната се нарича "интервенция на Съединените щати".

По време на Гражданската война от 1861-65 г. Тексас е част от Конфедерацията, която подкрепя запазването на робството. На 12 май 1865 г. в Тексас се провежда последната битка от Гражданската война, която завършва с поражение на Конфедерацията.

Тексас е единственият щат, който се присъединява към Съединените щати като независима държава. На това основание някои тексасци смятат, че щатът има право да се отдели. Въпреки че това право не е признато на федерално ниво, движението за възстановяване на независимостта на Тексас съществува и според американските медии е засилило дейността си на фона на настоящите проблеми с федералния център. Според някои оценки обаче привържениците на тази идея едва ли надхвърлят 15%.

Между другото, от време на време политиците в Мексико експлоатират идеята за Реконкиста - връщане на "изконните мексикански територии", заграбени от американците, и "връщане към границите от 1836 г.". Тази идея се лансира както от крайно леви, така и от крайно десни политически сили.

 

Коментари

  • Дивергент

    30 Яну 2024 7:54ч.

    В САЩ се заражда гражфанско общество. Ха ха ха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    30 Яну 2024 8:21ч.

    Федерацията е един масонски проект. Каквото и да се случи там няма за какво да скърбим. Даже колкото повече проблеми там, толкова по-добре за нас. Нека се избиват, мека се друсат, най-вече да си седят там където са и да ни оставят на мира. Ние сме Православни християни и им прощаваме за злините, но това не означава, че ще забравим какво ни сториха преди и какво правят сега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    30 Яну 2024 9:40ч.

    ++++ Краварите да потъват. Ние искаме като в Омск и Гномск, Путин да ни праща на фронта за да си откраднем от Украйна тоалетно гърне и пералня. Да чакаме по един ден на опашка за яйца.... Слава на Путин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В Русия има влакови композиции до Владивосток

    30 Яну 2024 9:46ч.

    В които има не само тоалетни, а има и кабинки с душове. А в метрото в Москва последните композиции на всяко място можеш да си заредиш телефона, ако ти е паднала батерията. ............... Затова пък нашите евроатлантици, животно непознато по западните ширини, но у нас на мода, са си наврели главите като акушерката в някакви митично тоалетни чинии и никой не може да им ги извади оттам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не обръщай внимание на forsvaret. Той е повреден

    30 Яну 2024 13:24ч.

    И не зная защо е избрал ник "forsvaret". На датски означава отбрана. От кого се брани този идиот?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @forsvaret

    30 Яну 2024 16:45ч.

    Абе гноме, я погледни дали Путин не се е скрил случайно под кревата ти? КъФ Омск кви 5 цента те гонят? НИЕ СМЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ И СМЕ БЪЛГАРИ!!! България е наша родина и дай БОГ да си я запазим от такива предатели дето само чужди президенти са им на клавиатурата. Аман от пиявици със сменени ръждясъли, атлантиески чипове от остарели перални и хладилници цапащи единственият останал де що сносен форум след като осрахте оня дето беше на сега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    30 Яну 2024 8:55ч.

    Чета за историята на Тексас, който е бил част от Мексико и не виждам никакви разлики с историята на ДНР и ЛНР, които бяха част от Украйна. През ХІХ век в полза на независимостта на Тексас воюва (про)американско опълчение, изпълнено с решимост да помогне на Тексас да се откъсне от Мексико, а по-късно същите тия хора са в основата на присъединяването на щата към САЩ. Е, за какво реват от американския истеблишмънт срещу някаква мнима руска окупация на Украйна, след като именно прецедентът с Тексас е първият по рода си? В края на краищата не Русия нападна Украйна, а двете бивши украински народни републики, нападнати от дошлата с незаконен преврат украинска власт обявиха независимостта си (след 8 годишни украински репресии срещу населението им) и сключиха съюзен договор с Москва за военна помощ, подобно на Тексас едно време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • разликата е, че Тексас е бил мексикански преди

    30 Яну 2024 9:19ч.

    А Донбас, Луганс и Крим са били руски, че и цяла Украйна говори на руски. .... На времето са вкарали в Тексас много англоговорящи с цел да сменят населението и оттам да сменят и статута. ...... Сега вкарват емигранти с абсолютно същата цел. Новопристигналите емигранти винаги гласуват за демократите, винаги. Считат ги за покровители. ...... Оттам искат да изтикат "законно" републиканците чрез избори. .......... Уникални хватки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да живее

    30 Яну 2024 8:55ч.

    ТНР!!! Долу тиранина Байдън!!! Свобода за онеправдания народ на Тескас!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    30 Яну 2024 9:14ч.

    Сметката на Гътфелд не е вярна. 24 щата на страната плюс Тексас правят 25 щата. Всичко те са 50.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    30 Яну 2024 9:37ч.

    Кои са добрите? Юга (Тексас) или Севера (Байдън)? От евроатлантическа гледна точка ми е куесчънът. За кого да викам? Аз си харесвам дедото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе не е баш така

    30 Яну 2024 10:00ч.

    Монтана, Айдахо, Дакотите и Аляска не са точно Юга

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ясно

    30 Яну 2024 9:44ч.

    Съюзните мексикански войски нападат независимите американски щати за да помогнат на Путин и Иран. Да съберем пари и одеала за доблестните защитници на Федерацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В Мексико не е имало робство 19 век

    30 Яну 2024 9:53ч.

    А в Щатите е имало. Кое му е демократичното? ...... Кога официално премахната робството в САЩ? ......... Що за държава е това?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В Европа е още по-лошо

    30 Яну 2024 13:30ч.

    В Брюксел е имало "човешки зоологочески градини", негри са държани в клетки и белгийците са ходели да ги наблюдават. Последната 'human zoo' е затворена през 1958г. ХИЛЯДА ДЕВЕТСТОТИН ПЕТДЕСЕТ И ОСМА година. Много форумци са родени преди това и разбира се не знаят. А тинейджърите се радват, че живеят в евроатлантическа България която се управлява от Брюксел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Косев

    30 Яну 2024 9:55ч.

    Слаба работа са краварите, бла-бла-бла и никакви действия по същество. Докато не почнат да копаят траншеи по магистралите и да си свалят самолетите всичко е само празни приказки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Янус

    30 Яну 2024 9:57ч.

    Всичко друго може да бъде спорно, но едно вече е кристално ясно - САЩ вече никога няма да бъдат онова, което са били (страната на неограничените възможности).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    30 Яну 2024 10:04ч.

    Нямат база за това. Светът отдавна не е в будна кома, за да им търпи уродщините.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дори това понятие "Земята на неограничените възможности" е откраднато от така нречените днес американци

    30 Яну 2024 10:08ч.

    Земята на неограничените възможности, където се е раздавала земя за да се обработва е била Южна Америка и по-специално Бразилия. ...... Но корабите, тръгнали за Бразилия с европейци се отклоняват посока Северна Америка и няма мърдане, оставаш там. Детайлите за съществуването на САЩ са доста компрометиращи за демокрацията им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    30 Яну 2024 13:17ч.

    Oколо 1860г. в САЩ също се раздава земя около 600д/ра.В кратък период БВП и население се удвоява.Мисля по времето на Линкълн и републиканците.Всъщност и до днес 80% от населението на САЩ е на изток.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    30 Яну 2024 10:14ч.

    ...демократично САЩ са гепили половината от територията на Мексико, но не им стига, искат още... Ако може целия Свят да е техен, а после и Вселената! Но виж, ако някой им се опъне, веднага се превръща в „агресор“ и „диктатор“…;-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В такъв случай

    30 Яну 2024 10:29ч.

    Мексиканците се връщат по родните си места. Защо ги наричат емигранти?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Емигрантите не са мексиканци само

    30 Яну 2024 11:26ч.

    Основно от Южна Америка ги насочват към САЩ. Контролиран процес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дори няма мексиканци сред тях

    30 Яну 2024 13:38ч.

    Повечето са от триъгълника Гватемала, Салвадор, Хондурас. САЩ унищожи тези държави във всяко отношение. Сега мизерстват и затова отиват там дето са отишли парите им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател13

    30 Яну 2024 10:36ч.

    Гражданска война през първото полугодие в САЩ не се предвижда но за второто плановете са неясни. Отсега двете големи партии говорят за непризнаване на резултатите от изборите което кара да се предположи, че сегашните събития може да са само тренировка за мобилизиране на силите. Републиканската партия е поставена пред избора или да бъде вечната опозиция на демократите или да се спасява в отделени щати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Или ако се въведе военно положение

    30 Яну 2024 11:28ч.

    Да се отменят изборите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • въпроси

    30 Яну 2024 12:18ч.

    Мумията Бай Дън усеща, че губи здраво изборите и има три начина да се спаси. Единият е като вкара милиони нелегални "избиратели", които да гласуват за него, другият е като предизвика гражданска война и изборите бъдат отменени. Третият е като използва властта, за да попречи на Тръмп да се кандидатира. И това било демокрация - тези са по-зле от Сталин и Хитлер, взети заедно. Безпрецедентни политически отрепки, които за да задържат властта си, са готови да потопят не само САЩ, а и целият свят във война. Въпросът е, какво търсят нашите идиот ис тях в момента. Утре пак ние ли ще плащаме за техните безумия с войни, територия, санкции и кръвта на избити българи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всеки щат/държава от САЩ има своя конституция и правителство

    30 Яну 2024 13:22ч.

    Първа точка от конституцията на Тексас гласи: "Разд. 1. СВОБОДА И СУВЕРЕНИТЕТ НА ДЪРЖАВАТА. Тексас е свободна и независима държава, подчинена само на Конституцията на Съединените щати, и поддържането на нашите свободни институции и вечността на Съюза зависят от запазване на правото на местно самоуправление, ненакърнено за всички Щати. (15 февруари 1876 г.)" Което ще рече, че НИКОЙ и НИКОЯ институция на САЩ не може да се налага и да се намесва в самоуправлението на Тексас. Всяка намеса от страна на президента или Конгреса на САЩ може да доведе до отцепването на Тексас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    30 Яну 2024 13:26ч.

    Докато съм писал долния коментар сте публикували вашия пост.Благодаря.Долният коментар става излишен но не мога да го изтрия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    30 Яну 2024 13:23ч.

    В кратката история е пропусната че Тексас най дълго е бил ИСПАНАСКИ.Поне 250г.За кратко мексикански,още по-кратко независим.Сега много е интересен въпроса на какви условия влиза в САЩ?Чета че възможноста за излизане от САЩ е конституционно закрепена.Което не важи за други щати.Но в нета има всичко,колко е достоверно?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киек

    30 Яну 2024 13:45ч.

    Интересно, защо кандидата за Император на Руската Империя тръгна да си връща Аляска през Тексас?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • албена

    30 Яну 2024 14:20ч.

    Достоен човек е губернаторът на Тексас. Браво на тези 25 щата, които се опълчват на глобалисткото робство. Така беше и с експерименталните течности, кой знае защо наречени ваксини. А Европа? Както винаги "мълчанието на агнетата".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дачков е въвел

    30 Яну 2024 15:25ч.

    евроатлантическа цензура. Като 'вълкът" козината мени, меркантилно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    30 Яну 2024 18:32ч.

    Аз не разбирам: няма ли в демократическата партия достойни хора като Кенеди,та въвират непрекъснато това отвратително и жалко подобие на човешко същество - чучулото?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе не че нещо, но

    02 Фев 2024 22:32ч.

    Какво му е достойното на Кенеди? Че са го застреляли на улицата? По тая логика доста мафиози щяха да "достойни" хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи