Ализан Яхова пред "Гласове": Тема „Доган-Пеевски“ има и тя е свързана с начина на функциониране на партията

Ализан Яхова пред "Гласове": Тема „Доган-Пеевски“ има и тя е свързана с начина на функциониране на партията

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

За ДПС е важно да продължи да прилага формулата за развитие, наложена от г-н Ахмед Доган – колективният подход на вземане на решения и действия

Тема „Доган-Пеевски“ има и тя е свързана единствено с начина на функциониране на партията. Аз съм от това поколение политици в ДПС, обучавано през годините в „живото колективно тяло“ на Движението, с дебати по различните теми, изслушване на различни гледни точки, предстатяве на мотиви и вземане на общи решения, които се изпълняват от всички. Ние всички сме винаги до почетния председател, защото той олицетворява единството на ДПС. И като членове на ДПС сме задължени да спазваме програмните документи и Устава на партията. За ДПС е важно да продължи да прилага формулата за развитие, наложена от г-н Ахмед Доган – колективният подход на вземане на решения и действия. Това каза пред "Гласове" депутатът от ДПС Ализан Яхова. Тя е една от 17-те народни представители на Движението, които застанаха зад почетния председател Ахмед Доган. Групата на ДПС се раздели при гласуването на кабинета "Желязков" на 3 юли. 30 депутати от ДПС гласуваха за кабинета, както искаше Делян Пеевски, 14 бяха против и последваха призива на Доган, a 1 се въздържа. 

Според Ализан Яхова в ДПС има напрежение и то е свързано с това, че колективните органи на партията не функционират и решенията се вземат без обсъждане, без представяне на мотиви. Израз на това беше гласуването за правителството с първия мандат, което се оказа кулминационната точка.
 

- Защо се стигна до тази криза в ДПС? За външните наблюдатели тя е изненадваща. Вие спечелихте второ място на изборите, почти всички политически сили ви слагат в сметките за правителство, а Движението изглеждаше стабилно и монолитно. Какво се случи?

- Знаете какво се случи при гласуване на избора на предложения от ГЕРБ-СДС кандидат за министър председател – 15 народни представители от нашата парламентарна група не подкрепихме кандидатурата на Желязков. С това изпълнихме указанието на почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган. Искам още нещо да уточня, че към момента, когато то бе съобщено от д-р Джевдет Чакъров – председател на ДПС, в парламентарната група позицията ни за подкрепа на правителство с първия мандат не беше обсъждана. Няма проведени заседания на колективните органи. По волята на всички нас – членовете на Движение за права и свободи, пряко при вземането на всички решения, свързани с функционирането на партията – както в работата на всички нейни органи, коалиционната политика и участието на ДПС в управлението на страната, участва и почетният председател на партията. Г-н Доган се намесва винаги в ключовите моменти за развитието на ДПС като партия и на страната. Явно моментът е такъв. Вие го наричате криза. Да, има напрежение и то е свързано с това, че колективните органи на партията не функционират и решенията се вземат без обсъждане, без представяне на мотиви. Израз на това беше гласуването за правителството с първия мандат, което се оказа кулминационната точка. Д-р Ахмед Доган е основател и лидер на Движението за права и свободи. Той олицетворява и изразява непреходните ценности и стратегическите цели на партията. И чуването на думата „нареждам“ не е спекулация с неговото име, а реална необходимост точно сега.
 
- Ваши колеги заговориха за еднолично управление на ДПС от страна на Делян Пеевски. В какво се изразяваше то и защо сега реагирахте?

- Съпредседателството на г-н Пеевски и доц. д-р Чакъров, поставено пред членовете на партията като формула на взаимното допълване, за развитие на партията след Националната конференция, може би постепенно се измести към едноличен стил на управление. Партията е жив политически организъм, който функционира по Устав, има органи със съответните правомощия. Тези органи не функционират. До момента не е проведено заседание на органа, който осъществява политическото ръководство на "Движение за права и свободи". 
 
- Делян Пеевски заяви, че няма тема “Доган-Пеевски”, а има тема “Пеевски-дерибеите в ДПС, които забогатяха на гърба на Ахмед Доган. Освен това каза, че винаги ще бъде до почетния председател. Как ще коментирате тези думи?

- Ако търсим тема „Доган-Пеевски“ – такава тема има и тя е свързана единствено с начина на функциониране на партията. Аз съм от това поколение политици в ДПС, обучавано през годините в „живото колективно тяло“ на Движението, с дебати по различните теми, изслушване на различни гледни точки, предстатяве на мотиви и вземане на общи решения, които се изпълняват от всички. Ние всички сме винаги до почетния председател, защото той олицетворява единството на ДПС. И като членове на ДПС сме задължени да спазваме програмните документи и Устава на партията. За ДПС е важно да продължи да прилага формулата за развитие, наложена от г-н Ахмед Доган – колективният подход на вземане на решения и действия.
 
- С какъв мотив д-р Доган поиска от вас да не подкрепяте правителството, предложено от ГЕРБ-СДС? А с какъв мотив Делян Пеевски поиска да го подкрепите?

- Мотивите на д-р Доган бяха - на първо място няма решение на колективните органи на партията за подкрепа на това правителство. Нямаше дебат, в който да са представени основните приоритети на проектокабинета, как ще бъдат решавани проблемите на нашите избиратели. И не на последно място – участието на единия председател на ДПС в преговорния процес. Мотивът на г-н Пеевски беше – гласуваме „за“, защото така искат хората. Но нашият избирател иска реално участие на Движението в управлението на държавата с наши представители, ясни цели и приоритети. Ние ежедневно работим за постигане на една цел – да решаваме проблемите на хората. Постоянният ангажимент към нашите избиратели е приоритет за ДПС. Движението за права и свободи постига целите си чрез участите в изпълнителната власт, но при спазване на уставните и програмните документи.
 
- Има ли опасност от разцепление в ДПС. Видяхме, че доста структури в страната застанаха зад Делян Пеевски?

- ДПС е преминало през много изпитания и е излизало по-силно от тях. Не мисля, че има опасност от разцепление в партията. Структурите в страната, както и Младежката организация на ДПС подкрепят единството и заедността на партията, които от създаването ѝ се олицетворяват и ще се олицетворяват от д-р Ахмед Доган. На последната Национална конференция именно той предложи новото начало – двама председатели на ДПС – г-н Делян Пеевски и г-н Джевдет Чакъров, които гласувахме едновременно. Новото лидерство, определено от г-н Доган като „контрапункт“ на едноличните решения. Това означава дебат в колективните органи и вземане на общи решения, което е автентичното ДПС. Това трябва да се възстанови. Също така, неприемливо за мен е внушението на колеги за етническо напрежение в партията. Това подлага на съмнение големия принос на Движение за права и свободи и на Почетния председател на партията за създаването и развитието на българския етнически модел, в чиято основа са толерантността и уважението. 
 
- След срещата с Ахмед Доган ваши колеги повториха няколко пъти израза “Няма връщане назад”. Как да разбираме тези думи?

-„Връщане назад няма“ е посланието на д-р Доган след тази среща. За мен „Връщане назад няма“ е посоката – вървим напред, за да се възстанови нормалното функциониране на органите на партията.
 
- Възможно ли е според Вас Пеевски да остане в ДПС след този разрив?

- Темата за негово оставане в партията не беше поставена на срещата в Росенец.
 
- Как ще се разреши тази криза? Не се ли забави много д-р Доган със своето изявление? Какво според Вас ще каже той?

- Смятам, че посланието на г-н Доган ще бъде най-доброто за бъдещото развитие на партията ни. Ако бяхте ми задали този въпрос непосредствено след срещата, може би щях да отговоря утвърдително. Политическата ситуация в страната е много динамична. Г-н Доган е информиран за всичко и той ще прецени момента на своето изявление, за да бъде в точният момент.

- Мислите ли, че ако Делян Пеевски го няма, ДПС ще получи същия добър резултат на следващите избори?

- Изключителният резултат на ДПС на последните избори е резултат от упорития труд на всички органи и структури на партията - до местната организация и в най-малкото населено място, на общински кметове на ДПС. Това е колективната работа – всеки един от нас изпълни своята задача. Основната цел на ДПС винаги е била да надгражда изборните си резултати на всеки следващ избор и ще я постигнем!
 
- Как ще коментирате новината за изпратеното писмо до посланиците у нас на държавите от ЕС и НАТО?

- Писмото е автентично, колкото съм автентична и аз в ДПС!
 
- Приключи ли ерата “Пеевски” в ДПС?

- В момента г-н Пеевски и г-н Чакъров са председатели на ДПС.

 

 


 

Коментари

  • Тряс

    10 Юли 2024 14:52ч.

    Аре стига гюрултия, "колективният подход" досега беше: квот каже д-р Амет! Сега изведнъж стана: квот каже гусин Шиши! И настана международна паника... Ако Доган не може да оправи тази каша, значи е извън борда и толкоз!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    10 Юли 2024 15:32ч.

    Една хунта, директория, не изключва бонапартизма. Като се замислиш и тоталитарните режими са стъпили на колективни органи. Политбюро и Сталин, Ярузелски, Тодор Живков, военният съвет и Мао(щот ни са познати, но и в латиноамериканските хунти или дори при нацизма с фюрера ще го намериш)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нонсенс

    10 Юли 2024 17:00ч.

    Уважаваните от мен български турци трябва да участват в политическия живот на България в качеството си на български граждани и в състава на български партии. Няма място в България за етническа турска партия, турските партии са в прекрасната съседна Република Турция. Докато това не се промени, няма никакви шансове за нормален политически живот в България, при 330 раздробени български партии и една монолитна етническа партия, резултатът винаги ще бъде един и същ. Проста математика! Но докато е жив Доган, това не може да стане. Пеевски иска невъзможното. А и не виждам, как главният дерибей в държавата, ще се бори с дерибеите в ДПС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Та кого е Яхова или Ядоха?

    10 Юли 2024 18:19ч.

    Вторачване в нищото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аква

    10 Юли 2024 15:29ч.

    Продадено ли е движението на пеевски от доган? Само така си обяснявам дългото мълчание на доган и напора на прасето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прогноза

    10 Юли 2024 16:03ч.

    В крайна сметка спорът между Сокола и Феномена може да доведе до трансформацията на ДПС от сегашната проатлантическа (т.е. проамериканска) партия в откровено протурска формация, като независимо от развитието му, Доган със сигурност ще бъде "пенсиониран" - без значение, дали от Пеевски или от Касим Дал, който mcu се готви да се върне на бял кон в партията...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    10 Юли 2024 16:16ч.

    Никога не е била протурска или проамериканска. За московският и генезис е друг разговор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • е сега!

    10 Юли 2024 17:19ч.

    Няколко опита да се превърне ДПС в протурска партия бяха осуетени. Но това винаги ще продължава, докато ДПС е етническа партия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай II

    10 Юли 2024 23:27ч.

    Някои си спомняме в началото на 90-те как БСП бяха против легализирането на етническа партия, а СДС енергично бранеше правото на ДПС на политическо съществуване. Сега ни е ясно пд контрола на кое посолство СДС наложи ДПС, разпали разкола в БПЦ, разпродаде и деиндустриализира България и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отговори

    10 Юли 2024 17:37ч.

    Боян Чуков https://kritichno.bg/analizi/boyan-chukov-dps/ ДПС е мишена на МИ-6

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    10 Юли 2024 19:26ч.

    Ализан Яхова е родена на 11 юни 1973 г. в град Русе, Народна република България. Завършва специалност „Финанси“ в Стопанската академия „Д. А. Ценов“, Свищов.[1][2] Заемала е длъжността директор на Областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ в гр. Русе, от ноември 2002 до април 2005 г. е главен икономист на Фонда, а от 2005 г. до настоящия момент[ неясно? ] е заместник изпълнителен директор, с ресор „Държавни помощи“.[1][2] През 2009 г. за няколко месеца е изпълнителен директор на фонд „Земеделие“.[3]

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    10 Юли 2024 19:27ч.

    Елизан ханъм без ДПС ще води счетоводството на селска кръчма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Pontifex Maximus

    10 Юли 2024 19:37ч.

    Момата ръси опорки в интервюто си като за световно. Нищо казва. Опитва се да противопостави едноличното управление на Доган на едноличното управление на ПееФски, когото именно доган създаде и монтира там, където е днес. Скрий се моме и не говори глупости

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    10 Юли 2024 19:39ч.

    Ако разровите и екоминистерството, ИАРА, БАБХ...ще се схванете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дон Корлеоне

    14 Юли 2024 11:15ч.

    Отнасям се с огромно уважение към българските турци, но...Какви са тия дерибеи в партията, нямаше ли кой да ги озапти или са удобни, не ми казвай, че не се е знаело- всичко в България се знае?Но са верни и послушни, тормозят хората и с остена ги карат да гласуват за ДПС.Тая партия какво направи за бай Али от Родопското села Х, за да е по- добре, децата му да се изучат и да останат тук, в България- нищо, само лъгаха бай Али и обещаваха.Ето тия, Данчо Ментата и Искра Михайлова, които от 25 години смучат от партията първи излязоха на палубата като мишки от потъващ кораб, предадоха Доган, и отидоха да смучат в другия лагер.Пеевски ли олицетворява ДПС, а?И тук се намесиха външни сили, убеден съм...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кака Пена

    15 Юли 2024 15:05ч.

    Много бла- бла и нищо конкретно. Само "ние сме с г-н Доган". А , забравих, и "колективното вземане на решения", което, като цяло, е доста добра политика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи