4 млрд. са необходими за добри пътища

4 млрд. са необходими за добри пътища

 

След трагичната смърт на жена в Перник на 13 февруари, която заедно със съпруга си падна с автомобил в Струма поради отказ на спирачките, община Перник ще обезопаси най-критичния участък от стръмния път със 120 м. мантинела от най-евтиния вид. Това научи „Гласове“ от Огнян Немски, технически ръководител бригада по изграждане на съоръжения за пътна безопасност.

 

"При инцидента е пометена морално и физически остаряла мантинела на възраст 50 години и автомобилът буквално е излетял с нея към водата", обяснява Немски и допълва: "Целият стръмен участък е с дължина от около 700 метра, но община Перник разполага с бюджет за пътна поддръжка от 30 хиляди лева за 2022 година, а към 13 февруари вече са разходвани 12 хиляди от него, с които са покрити пораженията от друга катастрофа. Планираното обезопасяване на училище остава за неопределеното бъдеще – отново поради липса на пари."

 

В Перник стръмните улици, които слизат към реката са три, а още един път, който идва от парка, се насочва направо към Струма, като там банкетът е широк около 10 см. и няма как превозно средство да бъде спряно, в случай на проблем.

 

При разширяването на мост в града е поставен само парапет за пешеходци, защото за повече осигурителни съоръжения нямало бюджет. Само въпрос на време е още някой да падне от високо в реката.

 

Според Огнян Немски, който ръководи бригади за поставяне на съоръжения за безопасност в цялата страна, общините масово се отказват от поставяне и подмяна на мантинели – за хората било важно поне по пътя да може да се минава: "В Шумен например, бул. „Симеон Велики“ е разширен до четири платна и е до канала. Отстрани са останали стари парапети, тук-там стърчи изгнила мантинела. Там често коли се озовават в канала, но общината няма пари да инвестира в сигурни преградни съоръжения. Преди около пет години, докато монтирахме мантинели установихме, че предвиденият от архитекта метраж на прохода Върбица надхвърля необходимото за участъка. Тогава на база натрупания опит по републиканските пътища, реших да монтираме мантинели на стръмен участък на временен път, който влиза в основния под 90 градуса. Отново при технически проблем, старо возило, натоварено с 22 души в откритата каросерия, не успява да спре и увисва на мантинелата, а отдолу е пропаст. Загинаха двама души, които са излетели от камиона, но останалите запазват равновесно положение и успяват да се спасят. Без тази мантинела щяхме да споменаваме 22 жертви! Опитът през годините ми подсказа кое е критичното място, където да монтираме останалото парче от преградата и то се отплати веднага! Сега знам, че направих нещо, та останалите 20 мъже да останат живи."

 

Огнян Немски напомня, че точно преди Ихтиман, по магистрала „Тракия“, на около километър 30, се намира мост, който е толкова компрометиран, че няма бетонова основа, през него се вижда! Планираното от „Автомагистрали“ изливане на бетон така и не се случва и там обезопасяването на пътя стои само за красота.

 

По подобен начин е „осигурен“ и новият мост в Троян, който трябва да поеме тежкотоварния трафик. Представители на новото правителство го откриват, но мостът няма мантинели, а само парапет за пешеходци. Отдолу минава река Осъм и всяко превозно средство, което се качи на тротоара, директно ще полита към реката.

 

"По всяка вероятност пари ще се намерят след като някой или повече хора загинат", коментира експертът. Той допълва, че по основните пътища у нас, без да са разделени на републиканска и общинска пътна мрежа, защото за хората всичко са пътища, по които трябва да минат, над 80% от осигурителните прегради са стари, а дори когато самите настилки се ремонтират, се пести именно от преградни съоръжения, защото наистина няма пари.   

 

За добри пътища държавата трябва да вложи поне 4 млрд.лв.

 

"Държавата харчи около 6 милиарда лева за здравеопазване, а за пътища около 600 милиона лева. Ако погледнем „здравния статус“ на пътищата ще разберем, защо той е с пряко отношение и към здравните услуги у нас", коментира за „Гласове“ Георги Златев, член на сдружение „Автотехнически експерти по пътна безопасност“ и дългогодишен експерт от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

 

От разговора става ясно, че едва през миналата година е взето решение общинската пътна мрежа в България да приеме нормативите за пътно строителство и обезопасяване на тези пътища по стандартите за националната републиканска мрежа. Иначе всяка община, на база личната преценка на свой служител, е решавала къде евентуално да бъдат вложени минимални средства в евентуална маркировка или обезопасяване.

 

- Г-н Златев, как определяме реалната сума от която се нуждаят пътищата ни?

 

- От 2011 до 2016 година, в поддържането на пътищата се инвестираха между 150 и 300 милиона лева, което е крайно недостатъчно. За да се запази състоянието на пътната мрежа, е необходимо да се влагат по 1-1,5 млрд. лв. годишно. Онова, което е необходимо като средства за поддръжка на общинската пътна мрежа, възлиза на стойност около 2/3 от нужното за републиканските пътища, което е 800 милиона лева. Ако държавата иска трайно да подобри състоянието на републиканската и общинска пътна мрежа, инвестициите трябва да достигнат 4 млрд. лв. годишно. Откъде обаче ще бъде заделена такава сума, никой не може да каже.

 

- Трагедиите обаче продължават да се случват.

 

- Колкото и да струват системите за безопасност, те са пренебрежимо малка сума, когато говорим и за един погубен човешки живот. Но каква е реалността: в момента общините нямат ясно регламентирано как, къде и какви системи да поставят, докато за републиканските пътища това е решено с указания, с технически правила от 1986 година.

 

- Много райони на страната се обезлюдяват на първо място поради невъзможна транспортна свързаност.

 

- Важно е да отбележим, че гъстотата на пътната мрежа в България е между средната и висока гъстота спрямо Европа, а нашата пътната мрежа, изградена от 50-те до 80-те години, е на много високо стратегическо ниво. Проблемите идват от поддържането и́. Ако искаме да видим подобрение, всичко над милиард лева годишно ще позволи реално темпо във възстановяване на пътната мрежа.

 

- За колко километра пътища говорим?


- По републиканската мрежа са около 20 хиляди, в това число и магистралите и приблизително толкова е общинската пътна мрежа.

 

- Какво е трайното решение на проблема с общинското нямане на пари?

 

- У нас работят 27 областни пътни управления и всяка община може да назначи поне един обучен служител, който да е отговорен за състоянието на пътищата в общината. Редно е един орган, чрез наредба или друг законов акт да гарантира, че на цялата територия на страната пътищата ще бъдат еднакво планирани, поддържани и ремонтирани. Стандарти не ни липсват, нужно е да бъдат изпълнявани.

 

- Какъв е интересът на държава да освободи претоварените с тежък транспорт пътища и да качи камионите на влакове? Още през 2011 г. на Калотина беше построен ро-ла терминал и тогава плановете бяха тежкотоварният трафик да бъде качен на релсите?


- Това е утопия и никога няма да се случи. Водещ е частният интерес, а не държавният. Простата сметка е, че от Калотина до Капитан Андреево един камион ще измине приблизително 400-те км за около 6 часа. С всички процедури по качването на вагон, пътуването по релси и слизането от другата страна, при идеален вариант, това ще е около 12-14 часа. Няма кой да се съгласи на подобна алтернатива, която по никакъв начин не е по-евтина от пътуването на собствен ход.

 

Ако обаче държавата намери механизъм до изграждането на скоростния път Русе - Велико Търново бъде осигурен ро-ла транспорт на тежкотоварните автомобили по направлението Русе-Капитан Андреево, това ще бъде истинска революция за пътната безопасност в участъка и реално ще намали броя на загиналите по трасето.

 

- Ако се върнем на трагедията в Перник от преди ден – само загуба на човешки живот ли може да е основание да се вдигат безопасни ограждения на някои места?

 

- Това едва ли е въпрос. Трябва да се надяваме на отговорно държавническо планиране по отношение бъдещето на всички пътища в държавата, а това става както с отделяне на бюджет, така и чрез създаване на технически капацитет за всеки регион на страната, за да може всяка реакция да е не просто финансова, а навременна.

 

 

Коментари

  • Наблюдател

    15 Фев 2022 11:57ч.

    Пътищата са последна грижа. Първа грижа е Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    15 Фев 2022 18:13ч.

    Какви 600 млн. лв. ?!? Акциз на горивата, ДДС на горивата, винетки, гражданска отговорност, данък МПС, глоби, такса технически преглед МПС и куп други... Това 600 млн. лв. ли са, като само от винетките приходите са близо 400 млн. лв. ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сульо

    15 Фев 2022 23:45ч.

    За добри пътища е нужен социализъм, а не капиализъм, с безкрайните му разводнявания на пари от данъци, от винетки, от глоби и т.н. Нужни са фирми, изцало собственост на държавата, а не частни. Докато частни фирми се допускат в строителство и в ремонт на пътища, пътища няма да видим и парите все няма да стигат. При соца стигаха, а пътищата траят и до ден днешен. Още въпроси има ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • engineer

    19 Фев 2022 21:37ч.

    "4 млрд. са необходими за добри пътища" - Верно ли ? Само 4 милиарда ? А защо не 40 милиарда ? На такова mъпo племе и 40 милиарда лева , одрани от гърба са му малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глупости... пътища..... за тези пари могат да се вземат още хартиени самолети!

    23 Фев 2022 6:49ч.

    Само да не вали!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи