Автор: Желязко Атанасов
Преди десетина дни, някак си между другото, премина новината за забраната за експлоатация на самолетите "Боинг 737-9 MAX от страна на американския регулатор за безопасност на полетите. Причината за тази крайна мярка бе невъзможността от страна на инженерите от The Boeing Company да открият причината за разхерметизацията на кабината на посочения модел самолети. Забраната е наложена за неопределен срок - докато Регулаторът не се увери, че пропуските в производството не са отстранени.
В The Boeing Company изглежда решиха да не губят време и заложиха на производството на следващата версия - Боинг 737-10 MAX - малко по дълъг и пряк конкурент на Еърбъс 321, надявайки се именно този самолет да ги изведе от затруднената финансова ситуация. Неочаквано за всички, един от големите американски въздушни превозвачи - UNITED, въвел и експлоатиращ до момента 277 Боинга, с опция за придобиване на още 200, разтрогна договора с The Boeing Company. И това не е всичко! Какво направи изпълнителният директор на UNITED - Скот Кирби - обърна се към прекия конкурент Airbus SAS!
Европейският консорциум обаче не е с неограничен капацитет - заводът край Хамбург, произвеждащ А-320 е с резервирани производствени мощности за четири години напред. Е, възможно е да се уплътни производството с до 3-4 самолета в година, но за 200 броя и дума не може да става. За да не изгуби новия си партньор, Airbus SAS в момента оферира старите договори с премии, за да се съгласят клиентите на разсрочено във времето получаване на вече поръчаните самолети. Това е единствения способ да се защити договор за нови 500 самолета.
До ден днешен, американски компании не са възлагали такива огромни поръчки на европейски производител. Как ще реагира на това американското правителство - ще видим! Може би и това е причината Байдън да наложи вето върху строителството на LNG терминалите н Тексас, предназначени за производство на втечнен газ за Германия?! Оказва се, че въпреки ускорената деиндустриализация на Германия, тя все още запазва част от инженерния си потенциал...
Друга тема е обратното изкупуване на остарелите швейцарски танкове Леопард-2, от първите модификации - ще бъдат капитално ремонтирани, модернизирани и поставени на въоръжение в Бундесвера. Все по-ясни стават гласовете на немския бизнес, че Германия вече не е в състояние да произвежда изцяло нови танкове. Поне при тези баснословни цени на суровините и енергията.
Колкото до проблемите в производството на самолети в Щатите - от 1965 година се наблюдава устойчив тренд на снижаване на интелекта на всяко следващо поколение. Което със сигурност може да се твърди и за съвременна България.
Източник: Ютюб канал @peske