УниКредит ще изнесе към 460 млн. лв. печалба в Италия, ДСК – 250 млн. лв. в Унгария

УниКредит ще изнесе към 460 млн. лв. печалба в Италия, ДСК – 250 млн. лв. в Унгария

Голяма част от рекордната печалба на банковата система за 2022 г. (която е 2.1 млрд. лв.), ще бъде изнесена зад граница към чуждите централи майки на българските кредитни институции. Това става ясно от първите съобщения за проведени общи събрания на топ банките у нас, на които се решава за разпределение на печалбите.

УниКредит Булбанк официално обяви в понеделник, че ще разпредели на акционерите си цялата печалба в размер на 465.88 млн. лв. Над 99% от капитала на банката се държи от централата в Италия, което значи, че почти цялата сума ще бъде прехвърлена в Милано.

Банка ДСК, която над 99% е собственост на унгарската ОТП Груп, ще разпредели като дивидент 250 млн. лв. от рекордната си печалба в размер на 567 млн. лв., като останалата сума ще остане във фонд "Резервен", съобщи в. "Капитал". В понеделник информацията бе потвърдена от пресцентъра на банката.

Третата по големина кредитна институция у нас – ОББ, която вече има всички необходими разрешения за обединението с КВС Банк (бившата Райфайзенбанк), все още няма решение за разпределение на печалбата. "Този въпрос ще бъде гласуван на общото събрание през юни", казаха от ОББ в отговор на запитване на Mediapool. Печалбата на ОББ за 2022 г. е 152 млн. лв., а на КВС Банк – 134 млн. лв.

Миналата година банките у нас отчетоха рекордна за последните 15 години печалба - 2.1 млрд. лв. Това е ръст от 46.8% на годишна база. От началото на 2023 г. ръстът на печалбата на кредитните институции продължава, при това с ускорени темпове. За първите два месеца на годината банките са реализирали положителен финансов резултат от 394 млн. лв., което е с 66.9% повече в сравнение с януари и февруари 2022 г. Според експерти високите печалби идват от съчетанието от постепенно повишаване на лихвите по кредитите, задържането на нулеви лихви по депозитите и ръст на таксите.

По време на пандемията от Covid-19, а и преди това по други поводи Българската народна банка (БНБ) налагаше ограничения върху разпределението на печалбите. В началото на пандемията през март 2020 г. централната банка обяви пакет от мерки за противодействие на кризата, като една от тях бе задължението търговските банки да капитализират цялата си печалба за 2019 г. в размер на 1.6 млрд. лв. Идеята беше парите да послужат за подсилване на капитала им.

През февруари 2022 г. обаче БНБ отмени основната част от мерките си, като отпадна и ограничението върху изплащането на дивидентиза последните три години – 2019 г., 2020 г. и 2021 г.

Откакто България влезе в Банковия съюз на ЕС на 1 октомври 2020 г. обаче, Европейската централна банка (ЕЦБ) във Франкфурт взе под директен надзор пет български банки - УниКредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Пощенска банка и Райфайзенбанк (сега КВС Банк), като в момента единествено тя може да налага ограничения на печалбите на тези кредитни институции. За останалите все още правомощията са в ръцете на БНБ, която по принцип има по-рестриктивна политика по отношение на разпределението на печалбата. Така може да се окаже, че големите банки у нас са в по-либерален режим по отношение на разпределението на печалбата си в сравнение с по-малките.

В последно време банковият пазар у нас силно се консолидира. Към края на 2022 г. банките, които са под надзора на ЕЦБ (Банка ДСК, УниКредит Булбанк, ОББ + КВС Банк и Юробанк/Пощенска банка) имат 67% пазарен дял у нас (измерен чрез размера на активите). Същите тези банки генерират 73.54% от печалбата за 2022 г. (1.5 млрд. лв.).

Преди няколко седмици служебният финансов министър Росица Велкова направи предложение за въвеждане на данък върху свръхпечалбите на всички фирми у нас през втората половина на 2023 г., който би засегнал и банките. Засега обаче идеята среща твърд отпор от повечето политически сили. 

 

Източник: mediapool.bg

 

 

 

Коментари

  • Супер!

    10 Апр 2023 21:00ч.

    Българските граждани плащат едни от най-високите банкови такси в света! И чуди ли се някой на това, след като собствениците на банките ни са САМО чужденци? Дори Българската Национална Банка принадлежи на ... Ротшилд. (Да, в света има само 4 национални банки, които не им принадлежат - мисля че Иран, Судан, и не помня останалите 2, и само да погледнем какво се случва в тези 4 държави...) Ние нямаме българска банка. Всички такси които плащаме пълнят джобове в чужбина. Българските банки бяха продадени на чужденци (по схемата по която загубихме Булгартабак, NOVA и още колко чисто БЪЛГАРСКИ активи, изградени с нашите средства и с труда, потта и лишенията на няколко следвоенни поколения: "Еми-и-и-и - негова си е, ще си я продаде на когото му е най-изгодно"... "Синдиците" които се занимаваха с активите на Корпоративна Банка знаят най-добре от всички как ни беше измъкнато килимчето изпод краката...)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПРИВАТИЗАТОРМЯН

    11 Апр 2023 11:17ч.

    Да не ставаме дребнави, нека най-добрите да печелят, а мързеливите да завиждат...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    11 Апр 2023 20:22ч.

    Орбан отдавна се оправи с тях и енерго доставчиците .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • арррр

    10 Апр 2023 21:06ч.

    национализция национализация и пак национализация на всичко чуждо в нрб

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ако ни се наложи еврото

    10 Апр 2023 21:53ч.

    за отрицателно време в България ще има само чужди фирми, които ще пълнят чувалите и ще изнасят навън, така както сега правят хранителните вериги и банките.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    10 Апр 2023 22:31ч.

    Колонизатори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    10 Апр 2023 22:43ч.

    И робовладелци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вашингтонският консенсус в действие

    10 Апр 2023 22:58ч.

    Икономически паразитизъм в най–чист вид.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Народен съд

    10 Апр 2023 23:08ч.

    ЕЦБ печата пари (уж корона помощи ала-бала), прави инфлация, цените се вдигат, доходите не. Така скъпи ми сънародници чифутите наложиха данък върху бедните и за пореден n-ти път от библейски времена ни обраха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Bacho Кольо

    10 Апр 2023 23:58ч.

    Милиони, откроднати директтно от бъллагарския бизнес и изнесени по начин най-законен в Италия и Унгария. Да ви е честито!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спасов

    11 Апр 2023 1:03ч.

    Питайте драгалевското икономическо чудо Ването Костов, защо ги продаваше тези банки, като пакетчета семки. Вероятно сега пак се изавява, като някакъв гуру. Но да припомним първия му търг на приватизацията. Още там беше ясно, че този човек не е с всичкия си. Та дойде един луд от Ямболско и обяви баснословни цени за три бензиностанции. Венето лети от щастие. Какво ли е било в ограниченото му мозъче. Горкият си е мислил, че ще напълни бюджета за има и няма няколко месеца. Лудият, разбира се не плати, защото нито имаше парите, нито имаше намерение да ги купува. Но го бяха обявили за победител. Толкова с другаря Костов. Намерете кадри на БНТ да се посмеете от сърце и да разберете, какви титани на мисълта ви назидават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • е мииии гуру си е, Ването.

    11 Апр 2023 2:24ч.

    Но е много нажален, че българите не го разбират...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    11 Апр 2023 7:04ч.

    Ползвайте български банки

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отдавна няма

    11 Апр 2023 10:51ч.

    български банки

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айшету

    11 Апр 2023 7:19ч.

    Откакто пускаше дописки в "Работническо Дело" аз Гаргамел ДрагаЛевски го уважавам....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Комуниста винаги

    11 Апр 2023 8:03ч.

    Е и рубладжия, а рубладжията - комунист.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пиндераста винаги

    11 Апр 2023 10:52ч.

    е и доларджия, а доларджията-пиндераст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха сега

    11 Апр 2023 8:25ч.

    Да ограбиш банка не е грабеж. Както да откраднеш от крадец , не е кражба. Банките нямат право на собственост, както и на печалба, защото парите на са техни. Лихвите по кредитите осигуряват на банките наемите, заплатите, консумативите, лихвите по депозитите. Какви печалби, какви пет лева?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жоро

    11 Апр 2023 8:30ч.

    За нас "На коча мъдоча" ! Апропо у нас вече много трудно и животни да се открият след пълномащабното "демократично" унищожаване на икономиката . Да ни е честита англосаксонската демокрация !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пешо

    11 Апр 2023 8:55ч.

    Ся, банките и хран. веригите, тва енергоразпределителни....туй са друга бира. Нема а пипате там, щото шъ има през пръстите. Само лукойл и нещо друго руско ако има, това е модерно и евроинтегрално.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да ви е честит капитализЪма

    11 Апр 2023 9:32ч.

    и хазарната икономика, със здраве да си ги ползвате, клети българи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без имена

    11 Апр 2023 10:40ч.

    „Според експерти високите печалби идват от съчетанието от постепенно повишаване на лихвите по кредитите, задържането на нулеви лихви по депозитите и ръст на таксите.“ Т.е. лихварски кантори, които ни скубят както си искат. Някой беше казал, че ако искаме светът да миряса, всеки ден трябва да бесим по един банкер. А според Левон Х. трябва задължително да влезем в еврозоната, защото тогава банките ще плащат по-малко лихви по ценните книжа. Имам познат, който беше директор на клон на Уникредит в малък град. Беше си загубил съня, защото от централата в Сф. му бяха спуснали план колко кредити трябва да раздаде през годината и колкото да им разправя, че няма на кого да ги раздаде в този малък град, те си знаели своето. Накрая им тегли една майна и напусна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи