Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Украйна ще спре транзита на руски петрол от 1 януари 2025 година, коментира в интервю за украинския канал Новини.Live съветникът в Офиса на президента Михайло Подоляк. Той припомни, че има решение на Европейския съюз за ембарго на вноса на петролни продукти през морски терминали, което влезе в сила от края на 2022 г.
В решението беше одобрена дерогация за България до края на 2024 година, а на Чехия, Словакия и Унгария беше даден срок за две години да намерят начин да диверсифицират доставките си. В момента Германия и Полша например получават петрол през тръбопровода "Дружба", но от Казахстан, не руски.
Преди месец Унгария се оплака на ЕС, че Киев е спрял транзита на петрол, макар и само на "Лукойл", през петролопровода заради санкциите, които наложи на петролната компания. Тогава от Брюксел препоръчаха на Будапеща да може да разчита на алтернативи, включително и на руски петрол от други доставчици ("Роснефт").
Продължаване на транзита на руски петрол през Украйна може да има, ако ЕС вземе ново решение, уточни още Подоляк.
Ако такова няма, Украйна ще прекрати изцяло енергийните доставки от Русия през своя територия. На 31 декември 2024 г. изтича договорът, подписан между "Нафтогаз Украйна" и "Газпром Експорт" през 2019 г. Двете страни се разбраха за условията след първата и единствена до този момент лична среща между президентите на Русия и Украйна Владимир Путин и Володимир Зеленски.
От началото на пълномащабната война през 2022 г. "Газпром" използва само част от договорения тогава капацитет - към 41 - 42 млн. куб. метра на ден при споразумение за до 109 млн. куб. метра на ден. Единственият маршрут остана през входната точка "Суджа", която в момента е под украински контрол.
Подоляк посочи, че Русия е изгубила "гарантирания" европейски пазар, където потреблението е голямо, а разстоянието за доставка - малко, и печалбите на доставчиците са били гарантирани. Според него всичко това е приключило и Русия вече не възприемана като доставчик, на който може да се разчита.
След прекратяването на договора за доставка на газ единственият останал маршрут на руския газ за Европа е през "Турски поток" и територията на България. Украйна не изключва варианти да транзитира газ, но от други източници - примерно държави от Централна Азия.
Източник: investor.bg