Следвайте "Гласове" в Телеграм
През 2023 година Турция е произвела рекордните 117,6 тераватчаса електроенергия от въглища, генерирайки рекордни количества въглероден диоксид - 118 млн. тона. По този показател страната е малко зад Германия, която е произвела 117,9 тераватчаса от въглища и изпреварва с много Полша, която е една от най-зависимите от въглищата страни в Европа, произвела 97 тераватчаса през 2023 година, сочат данни на екологичната организация Ember.
Високата инфлация в страната принуди производителите да се откажат от скъпия газ и да се насочат към въглищата. Така Турция е напът да измести Германия като най-големия потребител на въглища в Европа през 2024 година, пише колумнистът на Ройтерс Гевин Магуайър.
И Полша, и Германия записват сериозно отстъпление от въглищата през 2023 година и се ангажираха с повече възобновяема енергия, пише още анализаторът. В същото време за втора поредна година Турция увеличава делът на въглищата при производството на електроенергия и очакванията са, че ще продължи да го прави, докато страната се бори с едно от най-високите нива на инфлацията в световен мащаб - 64,77% през 2023 година.
В опит да се справи с растящите цени централната банка направи рязък завой в политиката си и повиши основната лихва от 9% в началото на годината до 42% през втората половина на годината. В същото време турската лира беше една от зле представящите се световни валути - спрямо щатския долар стойността ѝ намаля с 30 на сто.
За производителите, които разчитат основно на вноса на скъпи енергоресурси, съчетанието между растящи лихви и слаба национална валута доведе до ограничаването на покупки на природния газ. Така производството на електроенергия от природен газ достигна най-ниското ниво от 4 години насам - 66 тераватчаса.
Източник: investor.bg