Румъния е на около три години от началото на строителството на първата атомна електроцентрала с малък модулен реактор в страната и в Европа. Неотдавна NuScale (САЩ) и румънските Nuclearelectrica и E-INFRA подписаха меморандум за разбирателство за цялостната подготовка на предварително избрания обект за изграждане на атомна електроцентрала.
Миналата година Агенцията на САЩ за търговия и развитие (USTDA) отпусна на Румъния безвъзмездна помощ в размер на 1,2 милиона долара за намиране на място за първите малки модулни реактори по проекта NuScale в Европейския съюз. Мястото е избрано в Deutschestu, на 90 км от Букурещ. Взето е решение модерната атомна електроцентрала да бъде построена на мястото на бивша топлоелектрическа централа. Меморандумът, подписан от страните, ще позволи на участниците в проекта да извършат инженерни проучвания, технически анализи и други дейности, за да обосноват избора.
Технологията MMR на NuScale е първата по рода си, която получи одобрение от Комисията за ядрено регулиране на САЩ през август 2020 година. В момента NuScale подготвя документи за одобрение за изграждане на шестмодулна атомна електроцентрала в САЩ на територията на Националната лаборатория в Айдахо. Заявлението за започване на строителството на реактора трябва да бъде подадено през 2024 г., а централата трябва да заработи през 2029 г.
Реакторът NuScale ще генерира 77 MWe, а шестте модула ще генерират 462 MWe. Това е приблизително толкова, колкото произвеждаше старата топлоелектрическа централа, работеща с изкопаеми горива. Новата електроцентрала ще може да произвежда същата мощност с по-дълга и по-ефективна поддръжка, без вредни емисии. Румъния планира да пусне завода в експлоатация до края на десетилетието.
Ядрените планове на Румъния не се ограничават само до една подобна площадка. Мечтата на Румъния е да се превърне в център на нов ядрен ренесанс в Европа. По-точно, центърът на разпространение на нови ядрени технологии, представляван от същите тези реактори NuScale. За тази цел в страната се създава поне един център за обучение на нови кадри. Съобщава се, че симулаторът за ядрени оператори NuScale ще бъде доставен на Техническия университет в Букурещ за обучение на инженери. Това ще бъде първият симулатор на NuScale, който ще бъде доставен извън САЩ.
Полша, България и Украйна също планират да приемат реактори NuScale. Последната вече е получила безвъзмездни средства от САЩ за подготовка на документи за издаване на разрешителни и за търсене на места за изграждане на реактори.