Радев: Китай е стратегически партньор на България и пред нашите страни има значителен потенциал за сътрудничество

Радев: Китай е стратегически партньор на България и пред нашите страни има значителен потенциал за сътрудничество

Президентът участва в откриването на търговско изложение на водещи китайски компании в сферата на технологиите, иновациите, дигитализацията, транспорта и енергетиката.

През последните години Китай се утвърди като стратегически партньор на България и ние се отнасяме с огромно уважение към неговата хилядолетна история, култура, традиции и впечатляващото икономическо и научно-техническо развитие на страната през последните години. Това заяви президентът Румен Радев по време на откриването на търговско изложение на водещи китайски компании, лидери в областта на технологиите, иновациите, дигитализацията, банковото дело, логистиката, транспорта и енергетиката. Форумът е част от събитията у нас по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай и има за цел насърчаване на двустранното сътрудничество в областта на инвестициите. Преди откриването на изложението държавният глава проведе среща с представители на китайските компании, участващи във форума. В срещата участва и посланикът на Китайската народна република у нас Дай Цинли.

Държавният глава изтъкна значителния потенциал на сътрудничеството между България и Китай и сподели, че в разговора с посланик Дай Цинли при връчването на нейните акредитивни писма, двамата са стигнали до общото убеждение за организацията на бизнес форума. Румен Радев поздрави посланика за мащаба и обхвата на събитието, организирано за кратък период от време, като сподели очакванията си то да допринесе за задълбочаване и разширяване на сътрудничеството между България и Китай и да придаде практически измерения на съвместната декларация за стратегическо партньорство, подписана на най-високо равнище по време на визитата на българския държавен глава в Китай през 2019 г. Президентът Радев припомни изразената тогава от него пред президента Си Дзинпин амбиция в България да бъде открит клон на китайска банка, който да допринесе за активизация на бизнес отношенията и да бъде гарант за тяхната стабилност. Румен Радев изтъкна още и перспективите на откриването на директна авиолиния между Пекин и София, която да насърчи комуникацията между бизнеса и туризма.

Като предпоставка за развитие на индустриалното сътрудничество в сферата на автомобилостроенето, президентът открои започналият работа през юни високотехнологичен завод за алуминиеви части за автомобили в „Тракия икономическа зона“. България има повече от 350 компании в аутомотив сектора и над 80 хил. заети, което представлява 11 % от БВП. „Няма вече кола, произведена в Европа, която да не използва компоненти, произведени в България“, посочи президентът. Държавният глава изрази удовлетворение и от това, че през последните години се наблюдава значителен ръст на търговския стокообмен между България и Китай – към 2015 г. стокообменът между двете държави е бил около 1.7 млрд. щатски долара, а за 2023 г., той възлиза на около 4 млрд. щатски долара.

Президентът изтъкна предимствата на България да привлича инвестиции като един от центровете в Източна Европа за развитие на информационните и комуникационните технологии и роботиката, а също така и благоприятните макроикономически условия и данъчна политика - 10% корпоративен данък, при среден такъв в ЕС от 20.9%, ниския данък върху доходите на физическите лица от 10%, а в 152 общини с висока безработица има нулев процент данък печалба за инвестиции. „България се състезава с огромен Китай, Русия и САЩ на световните олимпиади по математика, лингвистика, информационни технологии и печели призови места, което е показател за нашите възможности“, посочи Румен Радев като открои огромния потенциал на младите хора у нас и на високото качество на българското образование.

Държавният глава подчерта също така, че страната ни е първа в Европа по процент площ от своята територия, подходяща за биоземеделие и открои перспективите на партньорството в областта на селското стопанство и увеличаването на българския износ на селскостопански продукти за Китай. Президентът изрази и очакването си да бъдат облекчени процедурите за износ, особено за селскостопанските продукти, което да допринесе за разширяване на пазарните позиции на страната ни в Китай. В приветствието си към форума Румен Радев обърна внимание още на предимствата и потенциала на България в областта на енергийната и транспортната свързаност и стратегическото разположение на страната ни като ключов фактор за устойчивото развитие на търговско-икономическото сътрудничество.

 

 

 

Коментари

  • хахахахахахха

    12 Sep 2024 14:39ч.

    И какви са предимствата? Не знаех, че нашата работна ръка вече е станала по-евтина от китайската.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Том Круз

    12 Sep 2024 14:45ч.

    най-евтини и част от ЕС добра работна етика (в сравнение със западните шматки) подходящо ниво на корупция (висока)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ввв тая работа на майка тиА дали падането на Киев ще преобърне някоя мозъчна клетка на тоя.

    12 Sep 2024 15:37ч.

    Е как ще въртиш СИНЕРГИЯТА с дневния ред на САЩ за която ревеше пред Бидона едновременно с търговия с Китай ?!? Баси чорапа ! Пътя на КОПРИНКАТА не е Пътя на коприната !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужик

    12 Sep 2024 16:42ч.

    За такива кат вас дето сте на една циганска баница на ден може и да е евтино.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    12 Sep 2024 14:45ч.

    В последните дни ми попаднаха две видеа - за бърз влак с 350 км/ч построен от китайците в Индонезия и за първата трамвайна мотриса на водород построена от китайците за Малайзия. И едно за смартфон на Хуавей който се сгъва на три. Центърът на света вече е на Изток, там са перспективните строежи и разработки. Единственото за което им трябваме на китайците е да участваме в пропукването на старата Европа заедно със сърби и унгарци и евентуално словаци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    12 Sep 2024 14:50ч.

    Будапеща -Белград-София се очертават като благоприятно място за показно на китайските възможности пред склеротиралата Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    12 Sep 2024 16:43ч.

    Склерозирал е Си тримандатни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Адолф Зеленски

    12 Sep 2024 17:40ч.

    За мен казват,че съм склерозирал също

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Румен Ъ.

    12 Sep 2024 15:01ч.

    Другарю Радев, не се ли страхуваш от шеф-комисарката Урсулка от Брюксел? Ако не се страхуваш си пич. Гърция, Сърбия, Унгария и Черна гора ни изпревариха със връзките се с Китай, но по-добре късно от колкото никога. Дерзай Радев, нашите политикани от парламенто за нищо не стават. Можеш да действуваш въпреки тях. Китай е велика сила.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Автор: Диляна Гайтанджиева

    12 Sep 2024 15:10ч.

    Американската армия ще изследва какви ще бъдат последиците от използването на ядрено оръжие за селскостопанския сектор в Източна Европа. Това става ясно от обявление за федерална поръчка, публикувано на 10 септември в правителствения регистър на федералните поръчки и договори на САЩ. „Инженерният корпус на армията на САЩ, Центърът за инженерни изследвания и развитие възнамерява да подпише договор с Terra Analytics, Inc., американска компания от Колорадо, за изследване и разработване на активни изследователски програми, които се фокусират върху моделиране на въздействието върху околната среда и въздействието на ядрените оръжия върху земеделските системи, което оптимизира AgriShock, кодов пакет за моделиране на ефектите от ядрените оръжия върху селскостопанските системи“, пише в документа за федералната поръчка на Пентагона. https://obektivno.bg/sasth-shte-simulirat-poslediczite-ot-yadrena-eksploziya-za-selskoto-stopanstvo-v-iztochna-evropa-dokument/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Путин

    12 Sep 2024 15:13ч.

    И да изследват и да не изследват.. късно е либе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Батко

    12 Sep 2024 15:11ч.

    Я! Е го инфлуенсъра пак се изявява. Големи снимки голямо нещо.. Абе някои има ли му инстаграма на тоя красавец?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Правилно!

    12 Sep 2024 15:26ч.

    Като се има предвид, че сегашното сътрудничество е почти никакво, наистина има ОГРОМЕН потенциал за подобрение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    12 Sep 2024 16:19ч.

    "Китай е стратегически партньор на България и пред нашите страни има значителен потенциал за сътрудничество"... Така е, но само ако станем някога членки на БРИКС+! ;-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужик

    12 Sep 2024 16:41ч.

    Мунчо иска да нареди България до пропаднали държави като Сърбия и Унгария. Да се изсели в Крим до види чий е на място.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • двугънковото пак се докопало до комп и дрищи ли дрищи

    12 Sep 2024 16:58ч.

    Мужи, ти очеизвадно никога не си излизала от евроколхозното гето булгаристан, т.е. нямаш елементарни познания за живота в някои нечленки или получленки на недоразумението, разположени на запад от Калотина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Психиатър

    12 Sep 2024 17:40ч.

    Всъщност пропадналия копейкин дори от Курило не е излизал от години

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Справедлив

    13 Sep 2024 12:09ч.

    Трябва да свикваме с Китайците , защото те са потенциалния купувач на дълговете ни и бъдещ собственик на територията ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи