Проф. Чавдар Николов: Какво оживление, ние сме на дъното

Проф. Чавдар Николов: Какво оживление, ние сме на дъното
"Дай Боже оценките на Радан Кънев, че икономическите статистики отбелязват оживление да бяха верни. Но аз не съм виждал такива статистики. Ако трябва да говорим за състоянието на българската икономика, тя е на дъното. Много трудно може да се говори за някакво оживление. По-скоро сме в поредната депресия."
<p>Това е заявил пред БГНЕС икономистът професор Чавдар Николов, бивш декан на Стопанския факултет на ЮЗУ &quot;Неофит Рилски&quot; Благоевград и настоящ преподавател в университета, по повод заявеното от Радан Кънев пред БНТ, че <em>&quot;сега в икономическите статистики се отбелязва известно оживление, което не се дължи на добри мерки на кабинета, но е резултат от една лека вълна на оптимизъм в хората и особено в малкия бизнес, че този хаос най-сетне свършва&quot;.</em></p> <p><em>&quot;Ние сме четвърта година в криза. Не можахме да излезем от нея благодарение на финансовия министър в предишното правителство на Бойко Борисов &ndash; Симеон Дянков. Той отказа да вкара пари в икономиката, да вземе заеми и да я оживи. Сега е доста късно&quot;</em>, заяви проф. Николов.</p> <p>Според него независимо, че сега се взимат заеми, това не се прави целенасочено, а за нещо си, тези пари няма да са насочени към растеж.</p> <p><em>&quot;Управляващите нямат такива идеи. Ще платим най-вече сметката на Корпоративна търговска банка. Те ги харчат за някакви разходи. А средствата трябва да бъдат точно насочени към растеж на икономиката. Макар, че това трябваше да се направи още 2009 &ndash; 2010 година. Тогава трябваше да се инвестира в икономика, а не в инфраструктура. Сега вече късно&quot;,</em> подчерта проф. Николов.</p>

Коментари

  • Petur Tsonchev

    25 Ное 2014 1:37ч.

    Какво може да се очаква от хора които служат на олигархични и чужди интереси!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • син пролетарски

    25 Ное 2014 18:56ч.

    Поради въвеждането на все по-нови технологии, които увеличават производството на стоки, периодът между две последователни кризи се стесни дотам, че на практика престана да съществува. Така капитализмът навлезе в обща непрекъсната криза. Единствените значителни отклонения от нея са само периодичните ù задълбочавания. Точно в период на такова задълбочаване се намира светът днес. Дори да излезем от задълбочаването, кризата ще остане защото свръхпроизводството от една страна и ограниченият пазар от друга ще продължават да я определят и поддържат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи