Над половината американци се затрудняват да си плащат сметките и да спестяват

Над половината американци се затрудняват да си плащат сметките и да спестяват

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Милиони американци трудно плащат сметките си и не успяват да пестят пари, въпреки че не живеят в крайна бедност. Това показва нов доклад на Urban Institute, цитиран от "Блумбърг".

През 2022 г. 52% от американското население е живяло в семейства, които не могат да платят за всички стоки и услуги, необходими за пълноправно участие в днешната икономика и общество, без да правят съкращения, както и да пестят пари за спешни случаи и за в бъдеще, заключава проучването.

Авторите са изчислили праг на „истинската стойност на икономическата сигурност“ (TCES), за да се види до каква степен семействата успяват „да свържат двата края“, лишавайки се от спестявания и разходи като здравеопазване и детски грижи, и живеейки в пренаселени пространства. И макар официалният дял на хората, живеещи в бедност в САЩ, да е намалял до 11,1% през 2023 г. от 11,5% предходната година, заключенията показват, че финансовите ограничения са много по-широко разпространени заради растящите разходи за живот от последните години.

„Толкова сме свръхфокусирани върху линията на бедността, че може да сме пропуснали това, че за първи път в Америка семействата трябва да очакват по-лошо бъдеще за себе си и децата си“, коментира Дейвид Джоунс, президент и главен изпълнителен директор на неправителствената организация Community Service Society, която участва във финансирането на проучването. „Това е стъпка назад от същността на американската мечта“, допълва той.

TCES измерва цената за поддържането на приличен стандарт на живот – включително жилищно настаняване, храна, здравеопазване, грижа за децата, образование и спестявания за извънредни случаи и пенсия. Докладът също така измерва и разликата между това от какво се нуждаят семействата и какво могат да си позволят, като се има предвид къде се намират и каква е структурата им.

Инфлацията в САЩ се ускори през 2022 г. до най-високото си равнище от четири десетилетия, след като икономиката заработи в пълен мащаб отново след блокадите заради пандемията, а международната верига на доставки се задъхваше от нарасналото търсене. И макар да се успокои значително оттогава – от пика от 9,1% до 2,6% през октомври – американците все още трябва да плащат по-високи цени за всякакви стоки и услуги.

Но според проучването в областите, където има най-голям дял от семейства, живеещи под прага на TCES, основната причина за икономическата несигурност е липсата на ресурси по отношение на приходите, а не растящите разходи за живот.

Според доклада семействата с един родител, особено тези с малки деца, както и по-големите семейства с три или повече деца, са изправени пред значителни предизвикателства. Изследователите изчисляват, че 58% от семействата с деца се намират под TCES прага спрямо 46% от семействата без деца.

Също така става ясно, че цветнокожите американци имат по-големи трудности, отколкото белите. Докато двама от всеки пет бели американци нямат възможност да задоволят нуждите си според метриката на TCES, то при афроамериканците и латиноамериканците 70% не разполагат с нужните ресурси да попълнят разходите си и да спестяват за бъдещето.

„Много хора без ключовите ресурси за планиране за утрешния ден и които са работили през целия си живот, се оказват живеещи във или близо до прага на бедност“, казва още Дейвид Джоунс.

Източник: investor.bg

 

 

Коментари

  • Гласувах за Величие

    21 Ное 2024 7:38ч.

    А в БГ са над 60 % Tendenz steigend

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    21 Ное 2024 8:57ч.

    Въпроса е колко от депутатите изпитват трудности при плащане на сметките !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нема проглеми

    21 Ное 2024 8:03ч.

    Държавата ще им даде, а както знаем, САЩ няма проблеми да си плаща дълговете. В краен случай най-задлъжнелите ще спечелят от лотарията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гласувах за Величие

    21 Ное 2024 8:06ч.

    Най накрая стигнахме американите,честито

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майката на костов

    21 Ное 2024 8:40ч.

    Другата половина живее на палатки на улиците и хептен нищо не плаща?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първи

    21 Ное 2024 9:00ч.

    Глупави американци, да се преселят в Раша, Путин дава глажданство на всички.... ще живеят богати и свободни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не бой се

    21 Ное 2024 9:13ч.

    Може и това да стане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    21 Ное 2024 9:19ч.

    Материалът дава само малка част от деградацията на САЩ. Ако към него се прибави броя на бездомните, на неможещите да си платят над 10г. студентския заем, за милионите с просрочени суми по кредитните карти, на намалялото за последните години заплащане на работниците и някои други ще се види,че САЩ са пред загиване. Това се вижда в целия свят, но не и у нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Ное 2024 9:34ч.

    Не ми пука.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужиците нямат такъв проблем - като не

    21 Ное 2024 9:47ч.

    Могат да си плащат сметките подписват договор и отиват да мрат за Путин

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Адолф Зеленски

    21 Ное 2024 15:52ч.

    Искаш ли и ти да нямаш такъв проблем ? Можеш да дойдеш на фронта да браним заедно бандеронацизма!ОСвен ако на контейнерите не ти е по добре де

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • марксист

    21 Ное 2024 10:02ч.

    Ако противоречията капитализмът се изправят, както го правят в Китай и Скандинавия, Япония.. И всяка държава стане с добър стандарт. Тогава как САЩ-АНГЛИЯ неоконите, ще дирижират световната карта, своето върховенство? Неоконите: "Длъжни сме, елегантно да запазим неравенството в светът" Политическият неоконсерватизъм споделя икономическия неолиберализъм. Цел на неоконсерваторите е връщане назад към обществото на „естествените неравенства“ и „естествения подбор“, което логично свързва течението с икономиката на предлагането (монетаризма). Икономическият неолиберализъм е антитеза на теорията на Кейнс и неговата държава на благоденствието. Парите са власт, която трябва да е в ръцете на буржоазната диктатура която доминира. Кой доминира? Латинска Америка КАКВИ МАРКИ ИМА? ЕС какво прави, компютри, софтуер, електроника, интернет търговия, социални мрежи? Световната буржоазна диктатура е на която държава са, Майкрософт, Фейсбук, Гугъл, Амазон, .... ......... ....... Капитализмът е създаден от монархията когато се отказва от феодалните имения. Властта която дават парите се изплъзва от аристокрацията, и възниква буржоазната диктатура, парична олигархия. Бедността на народът и бедността на другите държави, прави диктатура на паричната олигархия. Може да има Рай, но той води до падане от власт на паричната олигархия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • народен глас

    21 Ное 2024 11:27ч.

    Пълна конфискация на всички във властта от началото на лъжедемокрацията и проблема ще се реши, най-вече луксозните имоти в чужбина, тайните сметки и офшорни компании!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    21 Ное 2024 11:27ч.

    Защо спят козяшките тролове. Да ги посъветват: "чемодан, вокзал, Москва".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи