Автор: obektivno.bg
Международният валутен фонд (МВФ) продължава да промотира идеята за въвеждане на дигитални пари, които да заменят парите кеш – т.нар. дигитална валута на централната банка – CBDC.
Заместник-директорът на Международния валутен фонд Бо Ли заяви на семинар на МВФ, че дигиталната валута на централната банка (CBDC) ще може да бъде програмирана по начин, който ще позволи на правителствени агенции и „играчи в частния сектор“ да решават какви хора могат да я използват и за какво. По думите му, така правителствата ще решават кои хора за какво да харчат дигиталните пари, отпускани например за социални помощи и купони за храна.
Кристалина Георгиева, директор на МВФ, е сред най-ревностните привърженици всяка държава да въведе своя дигитална валута и парите кеш да изчезнат.
„CBDC биха предложили безопасна и евтина алтернатива [на паричните средства]. Те също биха предложили мост между частните пари и критерий за измерване на тяхната стойност, точно като пари в брой днес, които можем да изтеглим от нашите банки“, заяви Кристалина Георгиева по време на Сингапурския финтех фестивал миналия месец.
Според данни, публикувани от МВФ, повече от 100 държави проучват CBDC – или приблизително 60% от страните в света.
„Нивото на глобален интерес към CBDC е безпрецедентно. Няколко централни банки вече стартираха пилотни проекти или дори издадоха CBDC“, каза МВФ в доклад от септември.
Според проучване от 2022 г., проведено от Банката за международни разплащания, от анкетираните 86 централни банки, 93% са казали, че проучват CBDC, докато 58% са казали, че е вероятно да издадат или е възможно да издадат CBDC на дребно в краткосрочен или средносрочен план.
До момента 11 държави са приели CBDC, други 54 са в напреднали етапи на планиране и 46 проучват темата.