Може ли Русия да плаща по дълговете си и какво ще стане, ако не плати?

Може ли Русия да плаща по дълговете си и какво ще стане, ако не плати?

Русия трябва да плати днес 117 млн. долара лихва по два деноминирани в долари суверенни облигационни заема. Това е първото плащане, което страната трябва да извърши след началото на инвазията ѝ в Украйна, последвана от вълна от санкции от страна на Запада и контрамерки от страна на Москва, съобщава БТА.

В понеделник руското Министерство на финансите обяви, че е изпратило ордер до съответните банки за плащане по еврооблигации, възлизащо на 117,2 млн. долара, с падеж в сряда. 

Дипломатическото противопоставяне и икономическите санкции повдигнаха основателните въпроси дали и как Русия ще извърши плащането, което пък отваря перспективата пред първи дефолт на страната по външния ѝ дълг от 1917 г., когато взелите властта болшевики отказаха да признаят дълговете на царския режим.

"Ройтерс" разкрива каква точно е ситуацията около руските дългове и плащанията по тях. 

Колко точно дължи Русия в деноминирани в твърда валута облигации?

Русия е пуснала 15 международни облигационни заема с номинална стойност от около 20 млрд. долара, като половината от тях са в ръцете на международни инвеститори.

Плащанията на 16 март са първите от няколко последователни, като до края на месеца има още един падеж на стойност 615 млн. долара.

Първото плащане по главница е на 4 април и е на стойност от 2 млрд. долара. Самите облигации са емитирани с комбинация от съпътстващи условия и договорки. Облигациите, пуснати след като на Русия са наложени санкции заради анексирането на Кримския полуостров през 2014 г., съдържат клауза за възможно плащане в алтернативна валута. За облигациите, емитирани след 2018 г., рублата е изрично посочена като алтернативна валута.

Облигациите, по които днес трябва да се извърши плащане, са емитирани през 2013 г. и разплащанвето трябва да бъде в американски долари, а платежният агенто по тях е "Ситибанк". Според проспекта на облигациите плащането в друга валута би било прието за извършено, само след като получателите обменят получената валута в долари до съответния размер на свободиня пазар.

От "Сити" не са отговорили на поискания от "Ройтерс" коментар.

Дали Москва ще плати?

Санкциите удариха сериозно руската икономика, особено замразяването на валутните резерви на централната банка, и Москва първоначално даде да се разбере, че сериозно се колебае дали да използва оскъдните си валутни резерви, за да се разплаща с чуждестранните инвеститори.

Президентски указ от 5 март постанови, че руските длъжници имат правото да плащат на чуждестранните кредитори в рубли и като поставят средствата си в сметка тип C в националния депозитар. Централната банка и Министерството на финансите имат право на изключения.

Последваха по-нюансирани изявления, които по същество разрешават плащания в твърда валута. В понеделник финансовото министерство обяви, че е одобрило процедура за плащания в чужда валута и че Русия ще изпълни задълженията си "навременно и в пълен размер".

Ако обаче чуждите банки не съумеят да извършат плащанията, Русия може да изтегли средствата и да ги плати в рубли по сметка в национални депозитар.

Ще получат ли инвеститорите парите си?

Двустранните санкции означават, че на Русия е по-сложно да осъществи плащане, но и на чуждестранните инвеститори е по-трудно да получат парите си обратно.

Американската Служба за контрол на чуждестранните активи (OFAC) издаде на 2 март общ лиценз 9A, който разрешава транзакции за лица от САЩ по отношение на „получаването на лихви, дивиденти или падежни плащания във връзка с дълг или собствен капитал“, издаден от Министерството на финансите на Русия, централна банка или националния суверенен фонд. Този лиценз важи до 25 май, а Русия има да плати близо 2 млрд. долара по външните си държавни облигации след този краен срок и до края на годината.

Възможно ли е да се стигне до дефолт на Русия?

Дефолт по външния дълг на Русия доскоро изглеждаше немислим, тъй като международните облигации се търгуваха над номиналната си стойност почти до края на февруари.

Тежките санкции обаче бързо промениха ситуацията и сега те са на много ниски нива, някои дори спаднаха до едва една десета от номинала си.

Повечето дължими плащания, включително и днешното, имат 30-дневен гратисен период, по време на който Русия може да осъществи плащането. Някои емисии са с 15-дневен гратисен период. За разлика от други руски външни облигации, за които има алтернативни варианти за плащане, плащането по днешните купони трябва да се извърши в американски долари.

Неизплащането им в цялост или плащането в друга валута ще доведе до дефолт в края на гратисния период, смятат анализатори.

Какви ще бъдат последиците за Русия от евентуален дефолт?

Страните в дефолт нямат достъп до международинте капиталови пазари, но като се имат предвид наложените ѝ санкции Русия и без друго вече е отрязана от тях.

Въпреки това неплащането на задълженията може да има мащабни последици. То може да задейства руски застрахователни полици за неизпълнение на дълг, известни като суапове за кредитно неизпълнение (CDS), които инвеститорите сключват, за да се предпазят при подобни ситуации. Инвестиционната банка „Джей Пи Морган“ (JPMorgan) изчислява, че са налице CDS на стойност от около 6 милиарда долара, които трябва да бъдат изплатени.

Освен това не само международни мениджъри на активи имат експозиция към руския външен дълг. Според Евгений Суворов, икономист към „СентроКредит банк“ (CentroCredit Bank), много руски инвеститори са закупили подобни книжа през сметките си в западни банки. "Налице е сериозно подозрение, че именно руски инвеститори са основните облигационери по руския държавен външен дълг“, посочва икономистът.

Руските банки също могат да со окажат в беда, тъй като облигациите съставляват част от капиталовите им буфери. Да се окажеш под юрисдикцията на неплатежоспособен суверен увеличава натиска върху руските компании, които често ползват международните капиталови пазари за набиране на финансиране и разполагат с близо 100 млрд. долара в облигации в твърда валута.

 

Източник: БТА

 

 

 

 

Коментари

  • глоса

    16 Март 2022 9:34ч.

    Не пускайте такива материали от гледна точка на Запада, вече няма смисъл. Цялата финансова политика на Русия е засекретена и скоро ще се основава на друга финансова парадигма, алтернативна на тривиализмите, които ръсите. Играта свърши за ония, които живеят с привичните си очаквания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • марксист

    16 Март 2022 9:48ч.

    Нали са конфискували руско злато - резерв-държавен, за 400 милиарда долара. Купено като сертификати. Руската империя не е имала дълг, а американските банки са й дължали 70% от златните си резерви. След свалянето на царят, платени от САЩ чужди армии нахлуват на руска територия и грабят още злато.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • капитал

    16 Март 2022 10:02ч.

    СССР се отказа от репарации от Германия, заради договор - който беше скъсан от Горбачов и Рейгън. Та Германия да плати 2000 милиарда евро, и 25% са за Украйна. За Беларус 15%, за Русия 50%... но пък Русия пое дълговете на целият СССР, и Украйна дължи дълг към Русия.. но руснаците не са лошите... ще се смилят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отказала се тя. Изнесе всичко, което можа

    16 Март 2022 11:18ч.

    Цели индустрии се появиха в СССР с пренесените заводи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГЕОРГИ

    16 Март 2022 10:31ч.

    Нищо няма да стане ! Разрушава се световната финансова система ...Борси , пазари ..и тн. Важно става да имаш юани и злато , разбира се и осигурена храна..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каспичан

    16 Март 2022 10:43ч.

    Когато говорят руските оръжия, дипломацията и финансите не важат. Самият Путлер го каза!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Пу Тин

    16 Март 2022 10:45ч.

    Ще продаде Сибир на Китай и ще се издължи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванов

    16 Март 2022 11:37ч.

    Докато икономиката и финансите на Русия са в ръцете на либералите-западняци,то всички действия ще са в полза на Хегемона и неговите марионетки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мутра

    16 Март 2022 11:39ч.

    Икономика от няколко процента щяла на обръща световния ред. Боже, боже...на китайце подобна глупости не им е минавала през ума.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мутро,

    16 Март 2022 13:58ч.

    да гърбиш фалирал е опасно за собственото ти здраве.. Тоя урок ,ако не си научил, или не си мутра или ще разбереш на собствен гръб до какво води подобно поведение..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    16 Март 2022 15:53ч.

    Ако някой кредитор иска да умори кредитора си, е просто идиот. Целта е друга - разпарчетосване на Русия и заграбване на природните богатства, щото вече няма откъде да се краде. И двете страни имат полза от войната - една е за хиените, друга е за Русия - нов ред, наложен със силата на оръжието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • газова рубла

    16 Март 2022 15:49ч.

    подобно на нефтодолара

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Войната в Украйна Е част от проекта

    17 Март 2022 12:57ч.

    за НСР - етап "The Great Reset". Какъвто етап беше и "CovID-19". Всичко си върви по план. Да му мислят обикновените хора по света...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен Робот

    17 Март 2022 18:42ч.

    Какво ще стане ли? Едни на които дължи ще пият една хубава кладенчова студена вода...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи