МАЕ: Износът на руски петрол е на най-високото си равнище от началото на войната

МАЕ: Износът на руски петрол е на най-високото си равнище от началото на войната

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Износът на руски петрол е достигнал най-високото си равнище от началото на руската инвазия в Украйна въпреки тежките западни санкции и е донeсъл 15 милиарда долара. Това обяви Международната агенция по енергията (МАЕ).

Международната организация, базирана в Париж, посочва в месечния си доклад, че руският износ е достигнал 8,3 милиона барела дневно миналия месец, след като страната не изпълни заплахата си да намали производството с 500 000 барела дневно, предаде БТА. "Възможно е Русия да увеличи добивите, за да компенсира загубата на приходи", се посочва в доклада на МАЕ.

Въпреки международните санкции срещу петрола ѝ Русия е успяла да пренасочи износа на въглеводороди към други страни (Китай, Индия, Турция), но Москва "изглежда не среща особени трудности да намери купувачи за суровия петрол и петролните си продукти", отчита докладът. 

"През април руският износ на петрол е достигнал пика си след инвазията, с 8,3 милиона барела дневно (като се отчитат и рафинираните продукти)", пише МАЕ, което представлява повишение на приходите "с 1,7 милиарда долара" до 15 милиарда долара.

След обявените на 5 декември санкции върху руския суров петрол, транспортиран по морски път, второ ембарго на ЕС, свързано със закупуването на руски петролни продукти, съчетано с таван на цените на тези продукти, което се прилага за страните от Г-7, е в сила от 5 февруари.

Докладът акцентира паралелно и върху "възстановяване на китайското търсене, надвишаващо очакванията" с "абсолютен рекорд през март от 16 милиона барела дневно" за азиатската страна, вторият най-голям потребител в света след САЩ.

Световното търсене на петрол "ще нарасне с 2,2 милиона барела дневно на годишна основа през 2023 година, за да достигне средна стойност от 102 милиона барела дневно на ден", според същия източник.


Източник: "Труд"

 

 

 

 

Коментари

  • рукола Z

    17 Май 2023 7:47ч.

    аааа, кво викаш... ще убиваме Русия със санкции, защото с патриоти не можем ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За петрола що-годе добре,ама на

    17 Май 2023 8:13ч.

    Фронта нещо я окъка недругарят ни Путин!Но така е при капиталистическа Россия,само показухи като последния жалък парад на Шойгу(де няма ден военна служба ама е с чин армейски генерал) или постоянно повтарящи се речи на същият Путин с които започна да става жалък!Докато в тази велика Империя не се намерят хора от ранга на Сталин,Рокосовски и отчасти Жуков,Русия бавно но не славно ще потъва!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • алгол

    17 Май 2023 10:48ч.

    Обясни сега точка по точка и с аргументи какво е трябвало ДОСЕГА да свърши на фронта другаря Путин и най вече - откъде вземаш източници за първосигналните си предположения?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужик

    17 Май 2023 8:48ч.

    Ама текста, че приходите са яко паднали е отрязан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    17 Май 2023 8:55ч.

    Путин се къпе в юани! Китай започна масирано да снабдява Русия с чипове и веднага това се усети на фронта.Всеки ден има вече десетки ракетни атаки! Тази нощ беше бомбен Николаев.... https://m.youtube.com/shorts/w68hDhpsrmU

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужик

    17 Май 2023 10:18ч.

    То и България изнасяне едни храни за Германия през Всв и накрая пи една студена война.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европа потребява все повече руски петрол !

    17 Май 2023 9:06ч.

    Само че минаващ през Индия ! Индийската нефтопреработваща индустрия процъфтява ! Кому е нужен този фарс със “санкциите” ? Освен на спекулантите и посредниците ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калински

    17 Май 2023 9:37ч.

    Нищо де. Така Индия ще стане втора икономика в света след Китай само за 2 години....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Износът на руски суров петрол по море за европейските страни е непроменен и то е за България

    17 Май 2023 10:27ч.

    Износът на руски суров петрол по море за европейските страни е непроменен на 83 000 барела на ден през 28-те дни до 12 май, като България е единствената дестинация. Тези цифри не включват доставките до Турция. Пазар, който консумираше повече от 1,5 милиона барела на ден суров петрол за къси разстояния, идващ от терминали за износ в Балтийско, Черно море и Арктика, беше почти напълно загубен, за да бъде заменен от дестинации на дълги разстояния в Азия, които са много по-скъпи и отнемат много време за обслужване. ---> https://www.bloombergtv.bg/media/files/resized/uploadedfiles/740x/797/7b34efa3c9f32bcff29659754bd6f797-398306079.png

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • През четирите седмици до 12 май не е бил доставян руски суров петрол за страните от Северна Европа

    17 Май 2023 10:29ч.

    https://www.bloombergtv.bg/media/files/resized/uploadedfiles/740x/826/f6b4443bfa0e79d748d7af2bdfe03826-398306031.png

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Потоците към България, сега единственият черноморски пазар на Русия за суров петрол, останаха непроменени на 83 000 барела на ден

    17 Май 2023 10:30ч.

    https://www.bloombergtv.bg/media/files/resized/uploadedfiles/740x/129/bd37c1410d234031099693fbebb81129-398305558.png

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • читател

    17 Май 2023 9:15ч.

    Ама как така в Индия си позволяват да купуват руски петрол! Дядо Борелчо така люто им се закани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще се вземат мерки този петък, 19 май на среща на Г-7 в Япония

    17 Май 2023 10:34ч.

    След обявените на 5 декември санкции върху руския суров петрол, транспортиран по морски път, второ ембарго на ЕС, свързано със закупуването на руски петролни продукти, съчетано с таван на цените на тези продукти, което се прилага за страните от Г-7, е в сила от 5 февруари. Като ответна мярка срещу санкциите, въведени в отговор на офанзивата на Москва срещу Украйна, Русия предупреди на 10 февруари, че ще намали производството с 500 000 барела дневно. Темата за "вратичките", позволяващи на Москва да смекчи влиянието на санкциите на страните от Г-7 върху икономиката си, ще бъде обсъдена на срещата на върха на индустриализираните страни, която ще започне този петък (19 май) в Япония.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бюрократичните им форуми - дежурно преливане от пусто в празно

    17 Май 2023 10:51ч.

    Тия мерки, дето ще ги вземат, много яко ще те стиснат за гърлото. А със стиснато гърло, дълго не се издържа, да знаеш, щото е свързано с дишането, без което няма животец...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • галямата игра и простотията

    17 Май 2023 9:19ч.

    Всичко е толкова проста ,ясно и елементарно, но не е за прости тикви. Т.Н. война в Украина е нищо повече от семеен скандал при холандците. Суровините са на изток,бизнеса е на изток, бъдещето ена изток,производството е на изток,семейството на холандците се изнасят на изток ,това е положението. Кой разбрал, разбрал, кой не да се подготвя. Нацисткият проект пак е прецакан и то по най отвратителния и гаден начин. А за България, уникална тъпота и неспособност за мислене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия се оказа с милиарди индийски рупии, които не може да използва

    17 Май 2023 10:44ч.

    Русия е натрупала милиарди рупии в индийски банки, които не може да използва, каза външният министър Сергей Лавров в петък, посочвайки нарастващия търговски излишък с южноазиатската нация. „Това е проблем“, каза Лавров пред репортери в западния индийски щат Гоа в кулоарите на срещата на Шанхайската организация за сътрудничество. ---> https://www.bloombergtv.bg/a/8-novini-ot-sveta/118038-rusiya-se-okaza-s-miliardi-indiyski-rupii-koito-ne-mozhe-da-izpolzva

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • смях от сърце

    17 Май 2023 10:54ч.

    Аз пък казвам, че Лавров с това изказване ти се хили в лицето, ама ти не можеш да се усетиш. Все пак Индия е член на брикс, не США с долара си... А има неща при брикс, които ако бъдат съобщени на западното гражданство, ще последват масови инфаркти, най вече сред журналисти, обслужващи режима на Бай Пън и такива вечни наивници като твоя милост...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Най-красноречивото доказателство е.....

    17 Май 2023 11:10ч.

    ... да стандартът на живот между средностатистически западняк и средностатистически "брикс"мен:) Потокът на Имигрантите е еднопосочен - към т.нар. колективен Запад. Попитай/виж напр. образованите, висококвалифицираните и инициативни, търсещи висок стандарт на живот китайци и индийци къде търсят да се реализират - на Изток или на Запад:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • читател

    17 Май 2023 11:34ч.

    Към България, като част от "колективния Запад", какъв поток има?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • все едно да питаш защо парите са в мутрите, а не в нормалните граждани

    17 Май 2023 11:41ч.

    Нищо красноречиво не виждам в това умовете да се раждат и създават именно на Изток - в Китай и Индия, а не в дебилизирания ти Запад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да, да, ама не!

    17 Май 2023 12:39ч.

    Умове се създават навсякъде, но тези от Изток търсят условията на Запад, за да се реализират. Доброволно, докато все още не са ги затворили в кошара, каквото намерение и поредциа укази направи напр. товарищь Путин, следвайки примера на товарищь Ким.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвсем друг въпрос е обаче на какви цени се продава руският нефт

    17 Май 2023 10:25ч.

    Приходите от износа му са спаднали с 27% през април в сравнение със същия месец на 2022 г. Данъчните постъпления от нефтения и газовия сектор на Русия, който допринася с около 45% за нейния федерален бюджет, са намалели с близо 2/3 през същия период. Задава се и друг международен проблем. Остаряващият флот от танкери, използвани за поддържане на потока на руския суров петрол, откакто нейните войски нахлуха в Украйна през февруари 2022 г., много от тях с несигурна собственост и неясна застраховка, подклаждат опасения за морската безопасност. Появата на потайни нови търговски компании също повдига въпроси за това кой в крайна сметка печели от голямата разлика между експортните цени на руския суров петрол и тези, плащани от вносителите. Ето разпределението между Китай, Индия, Турция и други азиатски и неизвестни: https://www.bloombergtv.bg/media/files/resized/uploadedfiles/740x/688/e25bcdc9bf65d107abbc7767b0232688-398319064.png

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • надеждата умира последна, сър

    17 Май 2023 10:56ч.

    Ти се благодари, че др. Путин още ви щади и специално за вас, като неразумни неприятели, не е пуснал указ за търговия с петрол и петролни деривати в рубли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Tret

    17 Май 2023 21:39ч.

    Иде дефолта..трябват кинти, а какво по-добро от една война,....само дето уравнението не излезе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи