Какво правят правителствата по света, за да облекчат инфлационния натиск?

Какво правят правителствата по света, за да облекчат инфлационния натиск?

Проблемите по веригите за доставки по време на пандемията и последвалата руска инвазия в Украйна повлияха сериозно на цените на енергията, хранителните стоки и много суровини. В резултат на това през последната година светът се сблъска с невиждана от десетилетия инфлация. Ройтерс обобщава какво правят правителствата по света, за да помогнат на сериозно засегнатите потребители и компании.

Европа

Европейската комисия удължава тавана на цената на газа в търговските хъбове на ЕС и след май, след като през декември страните членки се разбраха за механизма на налагането му.

Германия планира за похарчи 14,5 милиарда евро до май, за да финансира наложения таван на цената на електричеството, което е част от пакета за подпомагане на домакинствата, приет от Берлин миналата година.

Гърция вдига минималната заплата от 1 април за трети път в рамките на малко повече от година.

Ирландия обяви през февруари пакет от помощи за домакинствата и удължи временното намаляване на ДДС на сектора на хотелиерството и ресторантьорството за целия летен сезон.

Испания вдигна от януари минималната заплата с 8 процента.

Италия през март одобри мерки на стойност 5 милиарда евро за подпомагане на енергийните сметки на домакинствата и компаниите. Рим е заложил в бюджета за 2023 г. 21 милиарда евро за намаляване на въздействието на високите цени на енергията.

Португалия обяви през март пакет за подпомагане на семействата с ниски доходи, включващ премахването на ДДС върху някои храни от първа необходимост.

Турция през декември повиши минималната работна заплата за 2023 г. с 55 на сто спрямо нивата от юли.

Франция през март постигна споразумение с големите вериги супермаркети в страната, предвиждащо да предлагат стоки с ниски цени, за да помогнат на хората с по-ниски доходи.

Чехия през декември одобри повишаването на минималната заплата с 6,8 процента за 2023 година.

Северна и Южна Америка

Бразилия обяви през февруари, че от май повишава минималната заплата до 1320 реала (261 долара). През декември парламентът одобри конституционна поправка, с която вдигна тавана на социалните разходи за подпомагане на бедните семейства.

Колумбия вдигна от началото на годината минималната заплата с 16 процента.

Мексико увеличи минималната заплата с 20 процента също от януари. През март страната за пръв път отвори пазара си за внос на телешко от Бразилия в опит да разнообрази доставките.

САЩ включиха 27 лекарства в защитен списък за хората, участващи в държавната здравноосигурителна програма (Medicare). По силата на Закона за намаляване на инфлацията производителите на лекарства ще бъдат глобявани и наказвани, ако повишат цената на тези лекарства над нивото на официално регистрираната инфлация.

Азия

Индия повиши с 4 на сто надбавките, коригирани спрямо инфлацията, за държавните служители.

Тайланд през март прие да удължи до 20 юли намаляването на акциза върху дизела.

Филипините през декември удължиха до края на 2023 г. по-ниските вносни мита върху ориза и някои други важни хранителни продукти.

Япония заделя над 2 трилиона йени (15,25 милиарда щ. долара) от резервните фондове в настоящия бюджет за ограничаване на ефектите на инфлацията. Големите компании договориха през март най-голямото повишение на заплатите от четвърт век насам, вслушвайки се в призива на премиера Фумио Кишида за по-високи възнаграждения.

Африка и Близкия изток

Израел постигна в началото на март споразумение за повишаване на заплатите на служителите в обществения сектор. Сделката засяга 350 000 държавни служители, които ще получат 11 процента увеличение на възнагражденията си между 2020 г. и 2027 г., както и еднократен бонус.

Служителите в държавния сектор в Република Южна Африка постигнаха в края на март сделка за повишение на заплатите със 7,5 на сто след пет месеца протести. Споразумението предвижда ръст на възнагражденията с много повече, отколкото властите бяха заложили в бюджета за 2023 година.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

Коментари

  • идиокрация

    06 Апр 2023 11:29ч.

    Наливат бензин в огъня, т.е. раздават "хеликоптерни" пари на калпак.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Размечтах се...

    06 Апр 2023 11:48ч.

    Германия започва в бързи темпове със съдействието на Русия да ремонтира "Северен поток", за да си гарантира евтини енергийни ресурси за възстановяване на индустрията. В цял ЕС започват преговори с Атомстройекспорт за строеж на 12 блока за АЕЦ за осигуряване на евтина и достъпна енергия в съюза. С директива се спира действието на зелените политики и субсидиите за ветро- и слънчеви паркове. Осигурява се възможност за растеж на малките, локални ферми и зеленчукопроизводителите, забраняват се неестествени продукти, имитиращи храна (насекоми, лабораторно месо, ГМО продукти и т.н.). Приемат се мерки за ограничаването на влиянието на международните корпорации като Каргил и прочее. И т.н. и т.н., това е само началото. А, размечатах се. Вместо това щели да пускат печатницата и компенсации да раздават...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Скотобойщина

    06 Апр 2023 12:29ч.

    В голяма степен колегата "идиокрация" е прав! Истина е, че използваните мерки са безпринципни и противоречиви. Опитват се частично да смекчават отделни симптоми, но КАТЕГОРИЧНО НЕ ЛЕКУВАТ заболяването. Причината е пределно проста - системата е измислена и скроена да обслужва определени интереси, а правителствата (също и други органи като ЦБ) са просто част от тази система и нейн инструмент. След скъсване на връзката с истинските пари и налагане на фиатните пари, които функционират в условия на фракшънъл резърв бенкинг, те направиха една перфектна среда за интензивно изпомване на стойност. В УГОДА НА ЕДНА ТЯСНА И ПАРАЗИТНА ПРОСЛОЙКА! ЦБанкстери и финансистите знаят много добре как се бори инфлация, но не го правят умишлено. Ще преизвикат срив, а на тях не им трябва разруха, а дозирано и контролирано изсмукване, като то трябва да се случви и при растеш и при спад. Доиха и стригаха стадото при ниските лихви, като ги накараха да задлъжнеят до ушите, сега ще започнат дозирано да алокират активи в правилни ръце. Целта им не е да облекчават инфлационния натиск, както се опитва да ни убеди статията. Акушира се процесът на отнемане на активи, които са попаднали случайно в неправилни ръце. Същевременно ще приспиват и ще лъжат стадото, че "смекчават", ерго грижат се! Нищо подобно, стадото е карано към скотобойната!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    06 Апр 2023 12:41ч.

    Умните западняци налагат нови санкции на Русия.И понеже резултатът не е удовлетворителен,ще късат отношенията си с Китай.А доскоро презадоволените и самодоволни европейци ще научат на дело,че бедността не е порок.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвременник

    06 Апр 2023 12:57ч.

    Не разбирам, защо ни взимат за кретени и ни обясняват инфлацията с вериги за доставки и инвазия на Русия. Печатат пари, като безумни, отпускат се безмислени, безлихвени заеми, изкупуват се невъзвръщаеми държавни дългове, и накрая космоса е крив.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Инфлационният натиск"

    06 Апр 2023 14:02ч.

    (т.е. свободата за центр. банки "законно" да печатат още безстойностни хартиени фиат-"пари" от нищото, за да отдават още лихварски печеливши заеми с тях, така "надувайки"/inflating икономиките с още такива "пари", и също намалявайки илюзорната "стойност" на останалите "пари" в обръщение) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - е закономерно следствие и свойство на т.нар. за благозвучие "финансова система" с фиат-"пари" (несправедлива хитро-скроена схема за ограбване и контролиране на държави и населенията им), която чрез съответното прокарано законодателство е наложена върху населението-жертва от доста време в повечето държави. Ако правителствата всъщност ПОДДЪРЖАТ и сътрудничат на тази схема, те само симулират, че уж правели нещо "против инфлацията/надуването с още безстойностни фиат-"пари"" и без това вече пре-надутата с безстойностни хартиени "пари" икономика. Има голяма разлика между това, безсмислено да потискаш временно симптомите на една смъртоносна болест (симулирайки "загриженост" за пациента), и това действително да излекуваш болестта. Единственият начин правителствата действително да спрат натиска върху хората от надуването на икономиките с още повече безстойностни хартиени или компютърни фиат-"пари" очевидно е да премахнат цялата тази схема "финансова система" с фиат-"пари". Ако преди доста години някой би опитал да наеме работник да му работи срещу заплащане с хартиени безстойностни фиат-"пари", никой човек не би се съгласил да работи за подобно "заплащане".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • bodar4uk

    06 Апр 2023 14:19ч.

    С това безконтролно печатане на долари и евро, Сащ и ЕС докато не се самофалират, няма да кандисат, враг затова не им е нужен и няма какво да го търсят, дори и със свещ. Другите това отдавна го разбраха и започнаха оттърваване от тия хартиени валути, само не и ние, ами продължаваме газ да пикаем и да се натискаме за членство в дяволския казан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи