Европа понесе удар от $1 трилион заради енергийните разходи

Европа понесе удар от $1 трилион заради енергийните разходи

Европа е понесла удар от близо 1 трилион долара от растящите енергийни разходи, но това е само началото - най-голямата криза от десетилетия насам едва сега започва. Приблизителните разходи за 1 трлн. долара се дължат на по-скъпа енергия за потребители и компании, въпреки че част от разходите бяха компенсирани с пакети от мерки за подкрепа, пише "Блумбърг".

Въпреки усилията за повече действащи инсталации за внос на втечнен природен газ пазарът ще е затегнат поне до 2026 г., когато може да бъде наличен допълнителен производствен капацитет от места като САЩ и Катар. Това означава, че високите цени ще се запазят.

Фискалните възможности на правителствата обаче вече са ограничени. Близо половината от страните членки на ЕС имат дълг, надхвърлящ лимита на блока от 60% от БВП.

Планът за запълване на хранилищата това лято, въпреки близо рекордните цени, засега смекчава натиска върху предлагането, но с настъпване на по-студеното време енергийната система на Европа ще бъда поставена на първото си изпитание тази зима.

В Германия компаниите и потребителите бяха помолени да намалят потреблението. ЕС успя да ограничи търсенето на газ с 50 млрд. куб. м тази година, но регионът все още е изправен пред потенциален недостиг от 27 млрд. куб. м през 2023 г., коментира Международната агенция за енергия (МАЕ). Това ще се случи при сценарий, в който доставките на руски газ за 27-те страни членки спрат, а китайският внос на втечнен природен газ се върне на нива от 2021 г.

Основният източник на газ от Русия за Западна Европа беше "Северен поток". Регионът продължава да получава малки количества руски доставки през Украйна, но повредената енергийна инфраструктура излага маршрута на опасност. За да предотврати недостиг, Европейската комисия въведе минимални цели за наличности. До 1 февруари хранилищата трябва да са пълни най-малко на 45%, за да се избегне изчерпване на количествата преди края на отоплителния сезон. Ако зимата е мека, хранилищата трябва да са запълнени на 55%.

Вносът на втечнен природен газ в Европа е на рекордни нива. Вносът на газ от Китай вероятно ще бъде със 7% по-висок през 2023 г. спрямо тази година, сочат данни на Института за енергийна икономика към China National Offshore Oil Corp., която започва да си осигурява доставки на LNG за следващата година. Което я поставя в пряка конкуренция с Европа. Но Китай не е единственият проблем на Европа. Япония обмисля да създаде стратегически резерв, а правителството вероятно ще субсидира покупки.

За страни като Германия, която разчита на достъпна енергия за производство на множество стоки, високите разходи означават загуба на конкурентоспособност за сметка на САЩ и Китай.

 

 

 

 

Коментари

  • ивайло

    28 Дек 2022 13:51ч.

    Еуропа страда , а Русия се забавлява с нейното страдание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Tова, което сам си направиш,

    28 Дек 2022 14:59ч.

    никой друг не може да ти го направи. Иначе - да, забавляват се, и то с право: https://twitter.com/i/status/1606347049284165632

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спрял!

    28 Дек 2022 14:53ч.

    Не думай! Тоя път зимата изненада не само нас...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ох, боли

    03 Яну 2023 16:08ч.

    Кой удари Съюза...май сам настъпи мотиката от 1000000000000 и ще подължава до победен край, слава !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глупавият Европейски "съюз" е понесъл удар, не Европейския полуостров на Евразия

    28 Дек 2022 14:57ч.

    От ума си пати ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    28 Дек 2022 15:59ч.

    Дреме ми... както оставиха България на трохи, така сега те ще бъдат изядени от скакалците, които си вкараха ??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какво правим в тоя социалистическо-фашистки съюз?

    28 Дек 2022 16:13ч.

    Тия са платили майка си и баща си за скъп руски газ. И днес се утешават с един социалистически таван на цените, след като са си предплатили мощно и превантивно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ми отивай в Русия.

    29 Дек 2022 21:03ч.

    Кой те спира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Под 80 евра

    28 Дек 2022 17:37ч.

    Падна газта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban-a бяхме оптимисти

    28 Дек 2022 19:06ч.

    Отначало се спрягаха 100-200млрд.После Орбан им направи сметка само за диверсификация на Унгария от същия порядък.От какъвто и ъгъл да го погледнеше човек трилион не стигаше.Но яко медийно обработване вървеше та май и политиците си повярваха.Имах прогноза за 0.9$ за 1Е в края на годината.Погледнах 1.06 днес.С други думи игричките по надуване на балони са в силата си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европа понесла удар от близо 1 трилион долара

    29 Дек 2022 18:17ч.

    Ударът от 1 трилион долара върху Европа е печалба от 1 трилион долара за някой друг. Познайте кой!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • mathur

    30 Дек 2022 11:57ч.

    А орсула лайнянен ни убеждава,че европа се справя и без Руски газ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    04 Яну 2023 9:53ч.

    Така се получава, когато Европа се управлява от банда дебили, вързани на каишката на краварските си господари... ЕС вече официално е колония на САЩ и докато това е така, бъдеще за този континент няма да има... Лошото е, че и ние сме в кюпа, както винаги, от неправилната страна на бариерата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи