Руската рубла се превърна в най-добре представящата се световна валута, като отбеляза най-силните си ръстове спрямо долара през тази година и изпревари дори традиционния актив убежище – златото, пише Bloomberg.
От началото на тази година рублата е поскъпнала с 38% спрямо долара на извънборсовия пазар, сочат данни, събрани от Bloomberg. Докато американската валута пострада от нарастващия натиск, предизвикан от ескалиращите митнически войни на президента на САЩ Доналд Тръмп, руската валута бе подкрепена и от уникални за страната фактори, включително рекордно високите местни лихвени проценти.
„За разлика от много валути на развиващите се пазари, рублата не е изправена пред натиск от отлив на капитали, причинен от оттеглянето на глобалните инвеститори от по-рискови активи“, каза София Донец, икономист в T-Investments.
„Капиталовият контрол до голяма степен предпази Русия от това“, докато високите разходи по заемите подкрепят валутата, каза тя.
Вътрешните фактори засилиха ръста на рублата спрямо отслабващия долар, въпреки че мащабните санкции, наложени от САЩ и техните съюзници заради инвазията в Украйна през февруари 2022 г., остават в сила. Макар че укрепването на валутата може да е добре дошла новина за поддръжниците на инфлацията, то рискува да намали приходите от енергия, когато държавата масово харчи за военни нужди и социални програми.
Устойчивата инфлация принуди Централната банка на Русия да поддържа ултра-настъпателна парична позиция - основният лихвен процент е 21% - която ограничи търсенето на вносни стоки и съответно на чуждестранни пари. Междувременно износителите са задължени да продават част от валутните си приходи на местния пазар, което допълнително стимулира покачването на рублата.
Очакванията за размразяване на политиката на САЩ спрямо Русия възроди привлекателността на рублата за класическа търговия с валута. Чуждестранните инвеститори, необезпокоявани от продължаващите рискове от санкции, се насочват към държави, които остават в добри отношения с Русия, за да получат експозиция към високодоходни активи в рубли - каза Искандер Луцко, ръководител на отдела за проучвания и управление на портфейли в Istar Capital, базиран в Дубай.
Наред с това руските компании се стремят да рефинансират прекалено скъпия дълг в местна валута, използвайки много по-евтини заеми, деноминирани в юани, което стимулира допълнителната конверсия на чуждестранна валута в рубли, каза Луцко.
В понеделник доларът бе изтласкан до ново шестмесечно дъно, тъй като последните действия на администрацията на Тръмп по отношение на митата засилиха безпокойството на инвеститорите спрямо американските активи и подкопаха увереността, че американската валута и държавните ценни книжа остават най-безрисковото убежище.
Трейдърите се насочиха към златото, тъй като се освобождаваха от доларовите активи на фона на очакванията за по-нататъшни сътресения и несигурност. От началото на годината благородният метал в поскъпнал с 23% и достигна исторически върхове, като се нареди на второ място след рублата в класацията за най-добро представяне спрямо долара.
"Рублата се възползва от три събития от началото на годината. Първо, размразяването на отношенията между Путин и Тръмп повиши доверието на руските пазари и намали търсенето на активи в твърда валута. Второ, затегнатата парична политика охлажда корпоративното и потребителското търсене на вносни стоки, увеличавайки нетното предлагане на твърда валута. И трето, руското правителство предпазва икономиката от въздействието на спада на цените на петрола, като продава твърда валута от своя Фонд за национално богатство“, казва Алекс Исаков, икономист от Русия.
Все пак вътре в Русия рублата се е укрепила с 19% спрямо долара през тази година до 82,7671 - по-малък ръст от този, който се отразява на офшорните пазари, според данни на Банката на Русия.
Несъответствието се дължи на разминаването в обменните курсове в края на миналата година, когато местният пазар беше затворен за продължителни празнични почивки, докато глобалната търговия продължи.
Търговията с долари на Московската борса остава спряна вследствие на наложените през лятото на миналата година санкции от САЩ, което изтласка тази дейност към извънборсовите пазари. Това усложни определянето на цените и допринесе за разминаване между вътрешните и международните цени.
Поскъпването на рублата е изненада за руското правителство, което базира бюджета си за 2025 г. на среден обменен курс от 96,5 за долар, който е с 14% по-слаб от сегашния. По-силната валута, съчетана с рязкото понижение на цените на петрола, заплашва да намали прогнозираните приходи от износ.
Много анализатори остават предпазливи. В проучване на Банката на Русия от март консенсусната прогноза беше за средна стойност на рублата от около 98,5 за долар през тази година.
Възможно е поскъпването на рублата да е предизвикано от възобновения интерес към руските активи на фона на подобряващата се геополитическа ситуация - посочва централната банка в резюмето си от обсъждането на основния лихвен процент. Относително високият референтен лихвен процент в Русия също може да е бил фактор, се посочва в доклада.
Според някои анализатори благоприятните за рублата фактори вероятно ще се запазят в краткосрочен план. „На този етап няма ясни фактори за отслабването на рублата, като намаляването на лихвения процент не е на дневен ред за предстоящото тримесечие“, каза Луцко.
Източник: "Труд"