България е на 52-ро място по икономическа свобода в света от 165 страни

България е на 52-ро място по икономическа свобода в света от 165 страни

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

България е на 52-ро място по икономическа свобода в света за 2024 г. според последното проучване на канадския институт "Фрейзър", съобщават от Института за пазарна икономика (ИПИ). Проучването измерва степента на икономическа свобода в 165 държави по света.  

България получава оценка 7,16 точки от максимум 10 точки, което ни класира на 52-ра позиция в света. За поредна година страната получава най-нисък резултат по отношение на правната система и върховенството на правото, като в тази категория изоставаме спрямо всички останали държави членки на ЕС от Централна и Източна Европа. Изследването регистрира и отчетлив спад на резултата по отношение на стабилността на парите, което е следствие от високата инфлация през 2022 г. и 2023 г. Комбинацията от всички тези фактори води до отстъплението по икономическа свобода, като България е извън топ 40 на света по всяка една от петте водещи категории на проучването, се отбелязва в съобщението. Начело на класацията за икономическа свобода са Хонконг, Сингапур и Швейцария.

От ИПИ посочват, че резултатите в проучването подкрепят наблюденията и препоръките им в наскоро публикувания им доклад "Икономическата свобода в България: Преглед и препоръки за растеж", в който се прави анализ на представянето на страната в последните три десетилетия и се търсят причините за изоставане от успешните примери в Централна и Източна Европа. 

Докладът на ИПИ показва, че през последните 25 години икономическата свобода у нас се разширява, страната бележи почти постоянен икономически растеж и отчита значително подобрение в показателите за сближаване с големите европейски икономики. Въпреки това отстъплението на икономическата свобода в годините след пандемията отправя сериозно предизвикателство пред потенциала за развитие. В условията на продължителна политическа криза и на прага на поредните парламентарни избори, оценките на икономическата свобода дават добър ориентир за приоритетите и политиките, които могат да подкрепят растежа, посочват от ИПИ. 

От ИПИ отбелязват още, че икономическата свобода изисква ясен ангажимент за поддържане на макроикономическа стабилност и добра бизнес среда, което включва ограничаване на макроикономическите дисбаланси, оттеглянето на държавата от определени сфери и политики в подкрепа на конкурентоспособността. От ключово значение е провеждането на разумна бюджетна политика, спазването на фискалните правила, както и поддържането на ниски преки данъци. Фокус остава и ефективната политика за борба с корупцията и полагането на постоянни усилия за защита на независимостта и осветяване на неправомерното влияние в съдебната власт, посочват от ИПИ.

Проучванията "Икономическата свобода по света", публикувани от канадския институт "Фрейзър", отчитат, че най-свободните държави са поне осем пъти по-богати от най-несвободните и над два пъти по-богати от държавите във втората част на класацията. Данните показват още, че доходите на най-бедните 10 процента от обществото са значително по-високи в групата на най-свободните държави, което показва, че свободата води както до просперитет, така и до повече възможности за всички групи в обществото и свиване на неравенствата.

Продължителността на живота също е значително по-висока в най-свободните страни, като достига над 80 години при едва 65 години очаквана продължителност на живота в най-несвободните страни.

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • то нашето е слободия, не свобода

    17 Окт 2024 7:45ч.

    "...Начело на класацията за икономическа свобода са Хонконг, Сингапур и Швейцария...." Кога ще ги стигнем швейцарците? Я се опитай в Швейцария да се държиш както у нас... мигом ще те екстрадират. Минаване през иглени уши е да започнеш работа като стажант, камо ли като специалист по нещо си... А като започнеш като частен шофьор на товарен камион и закъснееш с 2 дни, праскат ти глоба от 43 хиляди евро, и иди се измъквай от преизподнята без да заложиш къщата на майка си... Всички самолети към летище "СофКъннект" т.е. Swissport (предишната "Аерогара София") са изпълнени с радостни "чужди инвеститори" които пристигат на тумби за да си напазаруват български имоти, къщите на дедите ни барабар с дворовете им, обработвани с грижа по над 100 години, а сега запустяващи, за по 2-3 месечни заплати там откъдето идват... През 2013 г. (?) ПОПИТАХА народа иска ли да приемат 'Еврото' - казаха "НЕ", (с 1-2%!!!!, на референдум!) и край - 'отвързаха се' от общата валута и си живеят по определени от тях закони. Защо да не са топ в света, щом ВСЯКА инвеститорска идея се обсъжда от експерти, които милеят за държавата си, а не от продажни шуробаджанаци? Може ли да се случи в Швейцария нашата далавера с руските ядрени реактори по системата 'Слон-за-Кокошка'?? Щяха ли да оставят в Швейцария да фалира цял вагоностроителен завод, като нашия в Дряново, заради недостиг на 22 милиона ЛЕВА, докато чужденците да ни се смеят, че са принудени да пътуват с БДЖ във вагони от преди ПЪРВАТА Световна Война, поради липса на автобусни билети от морето към София (към Swissport) в разгара на лятото? Свобода било това... Кирил Домусчиев да изкупи с приватизацжионния си фонд всички "акции" на Завод Балкан, да разпродаде всички тежки машини, а които не успее да продаде - да прЕдаде на скрап, и да покрие с фотоволтаици цялото землище на завода, а в Хамерика да отваря нов завод на "ХЮВЕ" за 750 милиона долара, и да се закичи с награда - почетен гражданин на американския щат, заради откриване на много работни места там? Казал си го е Учителят Петър Дънов: "Не всеки който се ражда в България е българин". ГЛАСУВАЙТЕ братя, но не за "проекти"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи