Американските университети говорят "зелено", но използват изкопаеми горива за отопление

Американските университети говорят "зелено", но използват изкопаеми горива за отопление

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Харвард, Университетът в Ню Йорк (NYU) и други водещи университети в САЩ са много активни по отношение на зеления преход - проучват климатичните промени, работят по енергийна ефективност и изтриват петролните активи от портфолиото си. Но се оказва, че много от тях крият своите "мръсни" тайни, сочи проучване на Ройтерс.

Данните от него показват, че електроцентралите на университетиските кампуси от "Брашляновата лига" все още използват изкопаеми горива, за да осигурят отопление и осветление за своите студенти. Анализирани са 103 електроцентрали в кампусите на 93 университета и колежи в САЩ. През 2020 година те са емитирали 5,8 млн. тона парникови газове, или еквивалента от 1,1 млн. автомобили.

Средните емисиите от произведената от тях единица електроенергия често са по-високи от средното, емитирано от търговските централи, използващи изкопаеми  горива, в региона.

Повечето централи използват мазут, петрол или въглища. Харвард например използва петрол, за да подхрани два енергоблока, които са инсталирани по времето, когато Джон Ф. Кенеди беше президент на САЩ, коментира още Ройтерс. Пред агенцията от институцията обаче са категорични, че смятат да бъдат въглеродно неутрални до 2050 година и ще сменят енергоизточниците си.

Университетът в Кентъки пък емитира живак, което е много рядко срещано сред въглищните централи в САЩ.

В отговор на проучването четири университета в САЩ обясняват пред агенцията, че техните централи спазват екологичните изисквания. Те са изградили и зелени мощности, за да намалят своя въглероден отпечатък.

Това действително е така - всички те работят в рамките на законовите изисквания, но основно защото мощностите са под 25 мегавата, а произведената енергия е за собствено ползване. Централите, които произвеждат електроенергия, пренасяна през мрежата, имат много по-строти лимити.

Университетските електроцентрали са намалили емисиите въглероден диоксид с 13,5% от 2013 година насам. Но това е по-малко от половината от спада, постигнат от националните електроцентрали в САЩ.

Производството на електроенергия е една от човешките дейности, допринасящи сериозно за климатичните промени. Повечето университети в САЩ имат собствени централи, за да си осигурят сигурен и евтин източник на енергия, избягвайки и зависимостта от доставки по националната енергийна мрежа. Но в повечето случаи тези инсталации са остарели и не са модернизирани от години.

Причината за липсата на инвестиции е фактът, че производството не е част от основната дейност на университетите - образователни услуги. По тази причина модернизацията на енергийните мощности се състезават наравно с други много по-финансово изгодни проекти. Донорите пък предпочитат да свържат имената си с други проекти - например обновяване на сградите, отколкото с енергийните мощности.

Повечето централи нямат инсталации за контрол на емисиите азотни окиси, които са сред замърсителите, причиняващи най-сериозни вреди, включително и за човешкото здраве. Дори инсталации, използвани като резервни, могат да емитират голямо количество азотни окиси, посочват още Ройтерс. Най-голямо е замърсяването с азот в Университета в Уайоминг. От институцията са отказали коментар за проучването.

Някои от най-известните университети са в големите градове - например Университетът в Ню Йорк е разположен в Манхатън. От години институцията твърди, че е най-зелената в САЩ, заради новата си енергийна централа. Но тя все още използва петрол и природен газ, а анализите на Ройтерст показват, че 80% от университетските централи произвеждат ток с по-малко емисии.

 От Университета в Ню Йорк са категорични, че тези анализи, базирани на данни на Администрацията за енергийна информация (EIA), не са точни, но признава, че няма система, която да измери емисиите на своята централа.

 

Източник: investor.bg

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи