Аман от нелепи спасители на енергетиката

Аман от нелепи спасители на енергетиката

Ако служебното правителство не внесе в Европейската комисия предложение за изменение на плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) до средата на октомври, това ще е най-тежкият провал за последните 20 години. Позицията на служебните министри, че нямат мандат да искат изменения на плана, защото предложените от тях решения не са получили санкция на Народното събрание, е несъстоятелна. В правомощие на правителството е да изпрати искането за изменения на плана и ако не го направи, България рискува да загуби милиарди. В нито един момент българският народ не е давал мандат на никого тези милиарди да бъдат загубени, камо ли на служебния кабинет. Това ще бъде грандиозен политически провал и както е тръгнало, служебното правителство накрая ще си го отнесе въпреки многото допринесли за него.

Липса на мандат или политически страх

Правителството твърди, че няма мандат да продължи процедурата за изменение на плана, защото не получи одобрение от Народното събрание, но това е чисто и просто политически страх. Измененията се налагат по три причини – включването на нова глава с проекти за енергийна независимост от Русия, проблеми с изоставащи реформи и инвестиции и най-спорната част – старо решение на Народното събрание от 2023 г. за ключови изменения в поетите ангажименти в частта енергетика. През януари 2023 г. парламентът забрани на БЕХ да се вадят преносните оператори ЕСО и „Булгартрансгаз“ и изиска правителството да предоговори ангажиментите за намаляване на квотите въглеродни емисии при производството на електроенергия. Това е прословутият ангажимент за намаляване на квотите на въглищните централи.

В последните две години изредилите се правителства уж следваше да започнат да договорят с Европейската комисия по така изисканите от НС промени в плана, но преговорите с готови проектотекстове реално започнаха едва в началото на тази година. Те бяха прекъснати от поредните предсрочни избори и възстановени отново с все по-критични срокове за изпълнение. Цяло лято финансовото и енергийното министерства са преговаряли с експертите на ЕК и в началото на септември представиха в НС предложенията. Министрите проведоха заседания с ресорните комисии, чуха се много въпроси, дадоха се много обяснения и остана впечатление, че изготвените изменения са компромисни.

С това ангажиментът на правителството към Народното събрание бе изчерпан и не е ясно защо то реши само да си заложи капан и да иска от депутатите изрично одобрение за тези промени. Проверка в текстовете на взетите от МС две решения по темата показва, че никъде в тях не се предвижда санкция на парламента.

Получаването на одобрение от НС не се изисква и от Брюксел – изменението на плана е в правомощията на правителството. В нито един предходен етап кабинетът не е искал одобрение от парламента преди изпращането на документите в ЕК. Бившият вицепремиер по еврофондовете Атанас Пеканов по едно време се надяваше на политически консенсус в НС, но видя, че няма какво да очаква, и продължи с работата самостоятелно. Зелена светлина от НС не е искал и бившият финансов министър Асен Василев – не че това не доведе до поемане на безумни ангажименти в плана.

Всичко това прави версията на кабинета, че няма мандат да продължи, много проблемна, направо несъстоятелна. Според финансовия министър Людмила Петкова правителството няма как да прати в Брюксел промените, защото предложените в тях компромисни решения са в колизия със старото решение на НС от януари 2023 г. Това няма как да е вярно – ако бе възможно с решения на някакво вече изчерпало мандата си Народно събрание да се изземват правомощия на правителството во веки веков, нямаше да има абсолютно никакъв смисъл от изпълнителната власт. Много е вероятно самото решение на НС от 2023 г. да е противоконституционно, доколкото Народното събрание се произнася по въпроси от изричната компетентност на министрите като това какви държавни дружества да има и под чия шапка да са. Конституционният съд вече се е произнасял по сходно решение за намеса на парламента в работата на изпълнителната власт –  решението за частични плащания по договорите за текущ ремонт, което бе обявено за противоконституционно.

И новото проекторешение за даване на одобрение на изготвените от МС промени, което така и не стигна до гласуване заради грандиозния цирк на последното заседание на действащия парламент, на свой ред съдържа съмнителни от гледна точка на разделение на властите формулировки. В него се стигаше дори дотам НС да „разрешава“ на ЕСО да придобие дългограйни активи от „Мини Марица Изток“ – въпроси, които би следвало да са изцяло в правомощията на управите на дружествата.

По-основателен е аргументът на МС за вързаните ръце по линия на друго проекторешение, което не мина в парламента - за приемането на пътна карта за климатична неутралност. Тук наистина трябва решение на НС, а старото не се приема от ЕК, като България рискува санкция от 266 млн. евро. Все пак за тази пътна карта имаме 6 месеца отсрочка да се поправим. 

 

Да спасим енергетиката от спасителите

 

Поставените въпроси от Народното събрание през 2023 г. по ПВУ имаха резон – и критиките за мегаломанския проект за батерии за съхранение, и възраженията срещу определените цели за квотите за въглеродни емисии. От тогава обаче мина много време и много неща се промениха. Проектът за батериите беше орязан и преформатиран в съответствие с искането на Народното събрание, поставените цели за квотите започнаха да се изпълняват от самосебеси – покрай изтичането на договора за дългосрочно изкупуване на единия от ТЕЦ-овете – на „Контур Глобал“, а забраната ЕСО и „Булгартрансгаз“ да се вадят от БЕХ с цел да не се стигне до фалит на холдинга не осуети изплащането на огромни дивиденти за 2022 и авансов дивидент за 2023 г. Самото изваждане на двете дружества от БЕХ се изисква от ЕК с цел да спре кроссубсидирането между дружествата под шапката на БЕХ, като от енергийното министерство признаха, че подобно решение ще се отрази тежко на финансовото състояние на холдинга – заради взет голям облигационен заем, по който предстои падеж.

Видя се обаче, че и тук са възможни решения – да се прехвърли част от тежестта на заема, взет от БЕХ, върху двете дружества, и да се осигури ликвидност за покриване на предстоящия падеж. Всичко това са възможни решения в правомощията на правителството. Консултирането им в НС е разбираемо, доколкото енергетиката е ключов сектор, елемент от националната сигурност, но не може за всичко да се иска разрешение от НС. В тази посока последните години нанесоха тежки поражения на разделението на властите и доведоха до обезсилване на изпълнителната власт. България отиде от една крайност при Борисов към друга. Това се представяше първоначално за форма на повишен контрол на НС върху кабинета, но всъщност се стигна дотам правителствата да са на директно управление на депутатите и да нямат собствена физиономия. Със служебните правителства ситуацията е още по-зле, защото изначално те имат ограничен мандат, а след промените в Конституцията вече не се знае и чии са.

В тази разклатена властова конструкция отговорността и вината е размита, което устройва всички. Не е ясно кой взима решения, не е ясно кой носи отговорност. Парламентът е пълен със спасители, които взимат редовно съмнителни от експертна точка решения. В други случаи спасителите буквално узурпират банките и бламират работата и на правителство, и на парламент. Решението на депутатите от БСП, „Възраждане“ и ИТН да блокират работата на парламента и да осуетят взимането на решения за плана за възстановяване и в частност – за реформите в енергетиката, не спасява никого, точно обратното. Подобно поведение не пречи кабинетът да вземе решение, но създава силен шум в системата, води да загуба на време, играе със страховете на хората, дава ужасни сигнали за България навън.

Изпращането на искане за предоговаряне на плана за възстановяване през октомври и получаване на евентуална зелена светлина в края на 2024 г. не е фатален срок. Досега не спазихме никакви срокове по плана, няма да ги спазваме и в бъдеще. Но бездействието губи критични месеци, а изпълнението на инвестициите до август 2026 година чисто технически става все по-невъзможно. БСП, ИТН, "Възраждане" няма как да представят като спасение загубата на сума от порядъка на 1.9 – 2.4 млрд. евро, на колкото се очакват да възлязат санкциите от ЕК за неизпълнени реформи в енергетиката. Най-много да се надпреварват по крясъци кой е виновен.

Няма как да е спасително и неполучаването на 500 млн. евро за енергийни проекти по новата глава RepowerEU – България е единствената страна, която не успява да подаде заявка. Не е спасение и осуетяването на плановете за създаване на предприятие, което да поеме рекултивацията на минните терени и да помогне за трансформацията на работните места в мините. Няма как да се грижиш за хората от Стара Загора, Перник и Кюстендил, като бездействаш. А в това да превземеш една парламентарна трибуна друго действие освен цирк няма.

 

 

 

 

Коментари

  • "Подобно поведение... създава силен шум в системата, води да загуба на време, играе със страховете на хората, дава ужасни сигнали за България навън"

    06 Окт 2024 12:07ч.

    От какъв зор е препечатан този преструващ се на експертен "политкоректен" политически пасквил от оня антибългарски парцал?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    06 Окт 2024 13:16ч.

    Главчев и герберското му правителство имат мандат да подписват споразумения с нациста Зеленски, но да свършат нещо добро за българите и да се борят за изменение на плана за възстановяване НЕ, МАНДАТ НЯМАТ. Всичко това показва,че БГ е ОЛИГАРХАТ. Е, така рано или късно идват революциите и диктатурата....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 0007

    06 Окт 2024 12:08ч.

    А вие какво друго очакмахте от нашенските гьотферен-тепегьози?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ужасни сигнали за България навън

    06 Окт 2024 12:08ч.

    Дават единствено управляващите и продажните медии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • енергично

    06 Окт 2024 12:09ч.

    Танче що не си ЕПМ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо Иванов Бойкикев потомствен комунист-демократ

    06 Окт 2024 12:14ч.

    Джуджето тошко от има тъп народ е като курешка пред колоса Пеевски!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    06 Окт 2024 13:19ч.

    От такива "колоси" пази боже!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойкикев

    06 Окт 2024 21:31ч.

    Защо лицето Христо се е отказал от звънката фамилия Бойкикев за сметка на безличната Иванов?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    06 Окт 2024 12:14ч.

    Аман я... сиги заради този акт ще гласувам за ВЪЗРАЖДАНЕ! 🤧🤣Па вия си намалете кражбите и 500 милки ще дойдат аламинут!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сашо Дончев

    06 Окт 2024 12:26ч.

    Тази статия е от "Сега". Демек - гаварит Сашо Дончев. А Сашо Дончев и Овъргаз са в оня списък за получавеане на кинти по ПВУ-то, ако затворим ТЕЦ-овете :) Добавете го това под черта като забележка под статията :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    06 Окт 2024 13:18ч.

    Колега, взели сте ми думите от устата! Труженичка от медията на онзи, чието име беше в списъка на БЕНЕФИЦИЕНТИТЕ по проваления законопроект!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ОВЕРГАЗ

    06 Окт 2024 17:19ч.

    Най големият спонсор на шайката ППДБ. САШО ДОНЧЕВ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво

    06 Окт 2024 19:18ч.

    Браво и много правилно. Странно е, меко казано, че "Гласове" препубликуват това!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Най-правилният подход сега е

    06 Окт 2024 12:28ч.

    да кажем сбогом на "зелената идиотия", ЕС и всички подобни недомислия! И да намерим своя независим път на развитие, щото под вещото ръководство на ЕС нещо прогрес се не види ...! А статиите в "сега" - чети и мисли на обратно - никога, ама никога, няма да сбъркаш! Анадънму?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    06 Окт 2024 13:23ч.

    Усещат олигарси те накъде върви народа и затова е този зор да влизаме в еврозоната. Така няма мърда е от ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    06 Окт 2024 12:49ч.

    САЩ активно използват ел. ток за майнинг на биткойни и за разработване на изкуствен интелект (AI). една биткойн транзакция изисква 2100 kWh, еквивалентно на пълното зареждане на батериите на 26 електрически превозни средства. AI е също енергоемка индустрия - само AI е способен ефективно да открива deepfakes, които създават други AI, което означава, че осигуряването на киберсигурност в бъдеще ще падне върху него. всяка заявка към невронна мрежа означава 10 пъти по-голяма консумация на ел. ток от заявка към „класическите търсачки“ като Google или Yahoo. но те също се насочват към AI и ще изискват повече ел.ток. datacenters са необходими за съхраняване и обработка на данни и ще се изграждат там, където има излишна ел. енергия. атомните електроцентрали са надежден производител на енергия и въпреки, че САЩ имат 57 АЕЦ с 95 реактори, там има дефицит на ел. ток. за човечеството след няколко години всеки произведен GWh ще бъде ценен като глътка вода насред пустинята. Русия ще строи втора АЕЦ в Турция, а майкопродавците от ШАЙКАТА подариха нашите реактори на укрофашистите...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В това е надеждата!

    06 Окт 2024 12:59ч.

    Ще рухне под собствената си тежест. Колосът с глинените крака, Голем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    06 Окт 2024 12:51ч.

    И ние четем тази сорос повърня в Гласове защо? Спри да цензурираш, Дачков. Голяма "опозиция", няма що. Не си перфектен, статията е отврат и можеше направо да е в дневник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Присъединявам

    06 Окт 2024 19:24ч.

    Присъединявам се!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДКМС

    06 Окт 2024 12:55ч.

    Дачко е пълно педерастче, за пари и майка си продава...обеща ли са му и на него някое евро от ПВУ и затова така!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    06 Окт 2024 12:57ч.

    Не знам какво прави това нещо тук. Да се бях абонирал за DW или още по-зле, да си пусна нова тв.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • glas

    06 Окт 2024 13:08ч.

    По скоро става въпрос за план за унищожаване на българската енергетика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво,

    06 Окт 2024 13:13ч.

    за нестандартната идея и изпълнението и, което е предмет на критиката на този предълъг печатен матриал!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Народна Медия, анти-СМРАД.

    06 Окт 2024 13:49ч.

    След кончината на Миряна Башева се отказах от променения на 180 градуса СЕГА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    06 Окт 2024 13:52ч.

    Сашо Дончев пак е дал "залп".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боряна Димитрова от ЛГБТ НПО "Алфа Рисърч"

    06 Окт 2024 14:02ч.

    Сашо Дончев си иска компенсацията за дарените 500 000 лева на пеперастите. Не цитирайте американския сайт Сега и продажните му списувачи! Той не е вече български, а на американските собственици на Овергаз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маня

    06 Окт 2024 14:32ч.

    Дачков, и ти ли, Бруте?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Родина

    06 Окт 2024 14:41ч.

    A , тази реклама на Sunotec .Какво прави тук , между статията.Същата е със седалище, Антим Тауър.Да същата на оня от Сърбия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    06 Окт 2024 14:50ч.

    Изводът е, че българската енергетика няма нужда от спасение, както и България и българите нямат нужда от спасение. Цъфтим и зреем, за да се включим във войната. Поредна война, която ще спечелим с национална катастрофа. Или както казали н

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    06 Окт 2024 14:52ч.

    Или както казали някога французите "положението е безнадеждно, но не е сериозно".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виж ти!

    06 Окт 2024 15:13ч.

    Този сайт все по-често цитира жълтопаветните медии, защо ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    06 Окт 2024 18:38ч.

    Ъхъ, той собственикът на сега и овърГЪЗ най-разбира от енергетика и от усвояване лапане на еврогейски пари ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аман от натегачи лапачи

    06 Окт 2024 19:18ч.

    Защо никой не търси отговорност от рицидивиста международен измамник Асен Василев, който сам прекрои и без да разясни промените внесе ПВУ, който загробва държавата и народа и унищожава тецовете, но пък е нафрашкал свои фирми за усвояване на милиардите?! Работодателят на авторката на памфлета също е облагодетелстван с 300-400 милиона, за да си върне спонсорството от 500 милиона на малоумните измамници от пп

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    06 Окт 2024 22:14ч.

    Вестник Сега ? Това да е източник на сериозно познание ? Истината е, че сглобката бе прецакана с едни пари, а и за клакьори като Сега нищо не остана. Защо се хабите изобщо. За добронамерената и мислеща публика гледайте разговора на Карбовски с Тошко Йорданов: https://m.youtube.com/watch?v=McRafnm29L8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е краят

    08 Окт 2024 18:23ч.

    Борса ток за потребителите по план ПВУ ще бъде унищожителен за повечето български домакинства, подписан еднолично от Василев. Ще стане като с борса газ с 30-40% по-скъп, а при недостиг в пъти по-високи цени, на ГЕРБ творението. Имаше дни на борса ток, в които цената стигна 600 лв. мегаватчас, или около 60 ст. киловатчас. Минимум 200% увеличение. Главният въпрос, защо на българските потребители е забранено от десетки години да ползваме евтин ток Козлодуй? 6 ст. киловатчас, плащаме 300% по-скъп ток от фото и перки. ТЕЦ-овете са базови мощности. Производствена цена без квоти 70-90 лева. С ресурси за 90 г. напред, затворен, независим цикъл на производство. Остават сериозни съмнения за удолетворяване на корупционни интереси на фирми до властта фото и перки. Само от комисионни по ПВУ ще вземат между 2 милиона и десет милиона евро. Никой не ни кара да увеличаваме квоти и да отиваме на борса ток.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи