15 от най-красивите музеи в света

15 от най-красивите музеи в света
Музеят може да бъде не само съкровищница, но и прекрасен архитектурен обект. Да се посещават музеи винаги e приятно и интересно. Но има и такива, чийто външен вид също e шедьовър на световното изкуство. Музей произлиза от латинската дума музеум (museum), която пък произлиза от гръцката музейон (μουσεῖον). Музейонът в Елада е храм на музите, покровителките на изкуствата в гръцката митология. Първият музей в смисъл на философска школа е основан около 308 г. пр. Хр. в Александрия от Птолемей I Сотер.

 

Музеят е европейско явление, за разлика от другите институции на паметта. В модерната си форма той възниква през Ренесанса като колекция от любопитни предмети (кабинет от куриози) или картини, собственост на европейските крале и аристократи. За първи път думата "музей" се използва за съвкупността от сграда и експонати през 1682 г. в Англия, когато Елиас Ашмол дарява колекцията си на Оксфордския университет. Първоначално функцията на музея е обучение и изследване (18. век), но впоследствие се развиват развлекателната (19. век) и търговската (20. век) функции. Националната държава превръща музеите в стожер на своята културна идентичност и политика. Днес, в глобализиращия се свят, музеят е превърнат в главно средство за привличане на туристи.

 

Кралски музей "Онтарио", Торонто, Канада

 

Основан през 1912 г., музеят е част от университета на Торонто до 1968 г., когато придобива самостоятелен статут. В него има над 6 милиона експоната, разкриващи природата, изкуството и културата на Канада. Впечатляващата нова сграда, която е прикрепена към оригиналната от 20. век, е дело на Даниел Либескинд, проектирал множество известни постройки и избран да работи по повторното застрояване на мястото на Световния търговски център в Южен Манхатън.

 

 

 

 

Музей на ислямското изкуство, Доха, Катар

 

Въпреки че музеят представя изцяло ислямското изкуство, сградата е проектирана от родения в Китай американски архитект Лео Мин Пей (по-известен като I.M.Pei), дизайнер на пирамидата в Лувъра, както и на ред други забележителни сгради, един от най-прочутите архитекти в света днес. Музеят на ислямското изкуство съдържа артефакти, някои от които на над 1400 години. 

 

 

 

 

Музей на изкуствата "Милуоки", САЩ

 

Музеят на изкуствата в Милуоки е дело на архитекта Сантяго Калатрава, който успява да го превърне в символ на града. Отдалече прилича на гигантска бяла птица, при това „крилата“ на зданието се разтварят при слънчево време и се прибират нощем и при дъжд. Размахът на крилете е 66 м. В постоянната експозиция на музея има над 25 хиляди експоната: живопис, скулптура, фотографии, видео, графика, декоративно изкуство.

 

 

 

 

Музеят "Гугенхайм" в Билбао, Испания

 

Проектиран е от архитекта Франк Гери, а близкото сътрудничество между баските власти и фондацията "Соломон Р. Гугенхайм" превръща музея в основна част от обновлението, променило целия град. Сградата е с уникални размери. Простира се на около 24 000 кв. м, от които 11 000 са посветени на изложбена площ, което го прави почти двойно по-голям от сродния му в Ню Йорк. Баските власти са изразходвали 100 милиона долара за построяване на сградата и са създали допълнителен фонд за придобивки.

 

 

 

 

Музеят на Оскар Нимайер в Билбао, Бразилия

 

Музеят е открит през 2002 г. и получава прякора „Окото“ заради приликата си с гигантско човешкото око, кацнало върху жълт стълб. Легендарният бразилски архитект, който го проектира (и му дава името си) е ключова фигура в съвременните тенденции. Оскар Нимайер е на 95, когато сградата е завършена.

 

 

Национален музей на Австралия, Канбера, Австралия

 

Националният музей проследява историята на Австралия през вековете - от аборигенски рисунки върху кора на дърво и каменни сечива до експонати от Олимпийските игри в Сидни.

 

 

 

 

Музей за съвременно изкуство във Форт Уърт, САЩ

 

Тексаският град Форт Уърт е изключително популярен с коубойската си култура и съхранени традиции. В Музея за съвременно изкуство туристите могат да се насладят на над 3000 значими творби на американската култура.

 

 

 

Лувъра, Париж, Франция

 

Лувърът е най-големият национален музей на Франция и най-посещаваният музей в света. Сградата, която в миналото е била първо военно укрепление, а после кралска резиденция, е разположена в центъра на френската столица. За първи път е отворена като музей на 8 ноември 1793 г., по време на Френската революция. В музея на площ от 60 600 кв. метра са разположени почти 35 000 предмети от праисторическата ера до 19. век.

 

 

 

 

Национален музей на изкуствата в Осака, Япония

 

Сградата от 1970 г., където първоначално се е помещавала галерията, е разрушена и на нейно място през 2004 г. отваря врати новата, дело на Сезар Пели. Галериите на музея се намират под земята, а над нея е само входът, покрит със стъкло и стомана.

 

 

 

Музей на Ватикана, Рим, Италия

 

Ватиканските музеи са открити от папа Юлий Втори през 16. век. Комплексът съдържа 52 галерии и е един от най-големите в света. Дом е на картини на Рафаел, Тициан и Микеланджело да Караваджо. Там се намира и прочутата Сикстинска капела, бивш параклис в Апостолическия дворец – официалната резиденция на папата. Известна е с архитектурата си и с фреските, дело на известните ренесансови художници Микеланджело, Сандро Ботичели, Пиетро Перуджино, Пинтурикио, Доменико Гирландайо и други. Таванът с площ от 1100 кв. м е изрисуван от Микеланджело между 1508 и 1512 г. и заедно със сцената на Страшния съд (изрисувана между 1535 и 1541 г.) се смята за върха в творчеството на Микеланджело.

 

 

 

Музей MAS, Антверпен, Белгия

 

Музеят е открит през 2011 г., а съкращението на името му означава "музей на реката" (Museum aan de Stroom). Покрит е с червен камък, докаран от Индия по поръчка на холандския екип от архитекти. Освен музей за изкуство, той съдържа голяма експозиция, свързана с параходството. Разположен е на място, където векове наред са акостирали плавателни съдове, натоварени със зърно и други стоки за търговия.

 

 

Британски музей, Лондон, Великобритания

 

Британският музей е сред най-големите и най-богати музеи в света. Той възниква, когато през 1753 г. доктор Ханс Слоън (Sir Hans Sloane, 1st Baronet, 1660 – 1753) преотстъпва на страната си огромната си колекция. Той е бил лекар и учен и е събирал литература и изкуство. Парламентът решава да съхранява тази колекция под името „Британски музей“. Музеят показва днес около 6 милиона обекта, които документират културната история на човечеството от най-стари времена до днешния ден. Прочут е с египетските мумии, розетския камък, мраморите на Елгин и др. съкровища. Поради липса на място складовете му също са препълнени с произведения на изкуството.

 

 

Музеят на Клод Моне, Живерни, Франция

 

Имението с градините на Клод Моне се намира на 70 км северозападно от Париж. Моне прекарва тук 43 години от живота си. Тук са нарисувани едни от най-известните творби в импресионизма - прословутите картини с водни лилии. Градината с лииите съществува в същия вид и до днес.

 

 

 

 

Ермитажа, Санкт Петербург, Русия

 

Един от най-големите и най-стари музеи в света, Ермитажът е открит през 1764 г. от Екатерина Велика и приютява над 3 милиона произведения на изкуството и културни артефакти. Обширният държавен музеен комплекс се състои от няколко сгради, включително и големия зелено-бял Зимен дворец, някога дом на руските царе. Колосалният палат е проектиран основно от  Франческо Бартоломео Растрели в изтънчен бароков стил.

 

 

 

Музей Орсе, Париж, Франция (Музей д'Орсе)

 

Музеят Орсе (Musée d’Orsay – Музей на Орсе) e бивша железопътна гара, разположена на левия бряг на река Сена. Открит е като музей на 1 декември 1986 г. В него са изложени творби на френското изкуство от периода от 1848 до 1914 г., включително картини, скулптури, декоративни изделия и фотографии. Неговата колекция на произведения на импресионистите е сред най-богатите в света.

 

 

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи