Камарата на представителите на САЩ обмисля изменения на "Закона за иновациите", който предоставя субсидии на американската полупроводникова индустрия. С предложените промени се затягат правилата за инвестиране в чуждестранни дружества.
В документа се посочва, че полупроводниците, батериите с голям капацитет, фармацевтичните продукти, редкоземните елементи, изкуственият интелект, квантовите изчисления, хиперзвуковите технологии, финтех технологиите и автономните транспортни технологии са сред сегментите, в които чуждестранните инвестиции ще бъдат ограничени. Това важи с особена сила за "страни, пораждащи безпокойство" или считани за противници на САЩ, като например Китай. Измененията ще ограничат и инвестициите в строителство и съвместни предприятия.
Американските компании, които са инвестирали в сектор или държава, обхванати от измененията, ще трябва да уведомят федералното правителство. Освен това изпълнителната власт ще може да създаде междуведомствена комисия, която ще има правомощието да блокира инвестициите от съображения за национална сигурност. За сега измененията се обсъждат от членовете на Камарата на представителите на САЩ.
По време на речта си миналия месец президентът на САЩ Джоузеф Байдън заяви, че лидерите в технологичния сектор са готови да увеличат капацитета за производство на полупроводници в САЩ. Той също така подчерта, че представители и на двете партии подкрепят "Закона за иновациите" и че Конгресът на САЩ като цяло се стреми да го приеме възможно най-скоро. "И така, всеки републиканец и демократ в Конгреса - повечето от нас са съгласни с това. Приемете този проклет законопроект и ми го изпратете", цитира източникът думите на Байдън.