Васил Велев: Липсата на квалифицирани хора за пазара на труда – сред топ 3 на проблемите за бизнеса

Васил Велев: Липсата на квалифицирани хора за пазара на труда – сред топ 3 на проблемите за бизнеса

"Проблемите с човешките ресурси, липсата на достатъчно образовани и квалифицирани хора, постъпващи на пазара на труда, е сред топ 3 от проблемите, сочени от бизнеса в последните повече от 5 години. А в последните няколко години е сред първите 2 проблема - веднага след несигурността". 

Това заяви пред БНР Васил Велев - председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България, която организира днес форум за връзката между образованието и пазара на труда. 

Образованието е в наши ръце, напомни той и подчерта, че на кръглата маса днес ще изнесат статистически данни, които трябва да ни изплашат. 

"Статистиката ни казва, че от 2018 г. досега са намалели с 1/3 завършилите професионално образование, без за този период да са намалели родените преди 18 години. Завършилите изобщо средно образование намаляват с 20%, а завършилите основно - с 15%". 

По думите му са тревожни и данните за качеството на обучението, мерено чрез тестовете PISA. България показва 2 пъти повече двойкаджии отколкото е средното в ОИСР и 3 пъти по-малко отличници, отбеляза Васил Велев и предупреди, че тези резултати се влошават във времето. Това е на входа на висшето образование, уточни той. 

"Освен, че голяма част от децата не завършват, но и структурата на план-приема в професионалното образование не съответства на потребностите на пазара на труда, не съответства на заетостта днес и в динамика. Има в повече отколкото е необходимо икономически специалности, изкуства, туризъм, услуги и по-малко техника, строителство, транспорт, което е потребно на пазара на труда". 

Според него всичко това се пренася и към висшето образование. По думите му неговата структурата също не отговаря на потребностите на пазара на труда. 

"Има в много по-голяма степен повече обучение по икономически, социални, правни науки и по-малко по технически, природо-математически науки". 

Има ирационално търсене от страна на студентите, което не съответства на техния интерс, изказа мнението си Велев в интервю за предаването "Преди всички". 

"Над 40% от завършилите университетите не се реализират на позиции, които изобщо изискват висше образование. Няма никакъв подбор на входа. За всеки завършил средно образование има 2 места в първи курс на държавните плюс платеното в държавните висши училища. Принципът парите следват студента води до това, че имаме ирационално търсене, ниско качество на образование и липса на състезание. Техническите специалности се реализират по-добре на пазара на труда, получават по-високи доходи, в много по-малка степен там е безработицата, а на входа те влизат с по-слаб успех. Това ирационално търсене е в следствие на търсене на по-лесен начин да се продължи безгрижното детство, а не начин да се реализира пълноценно. Учим, за да не работим". 

Поставяме редица въпроси - как да се промени ситуацията, какви стимули са нужни, дали да не се търси задължителна матура по математика, коментира той. Според него важният въпрос е как план-приемът да се структурира така, че да съответства на пазара на труда и заетостта днес. Велев е категоричен, че устойчивият начин на решаване на проблема е постигане на по-добро качество на образованието и образование, насочено към потребностите на пазара на труда. 

"След 2020 г. тръгнахме обратно в грешната посока - да разваляме направеното. Поддържаме капацитет за 418 хил. студенти, а обучаваме 182 хил., като около 120-125 хил. завършват. Около 65 хил. се реализират на позиции, изискващи висше образование. Има нужда от много сериозни промени. Те бяха започнали да се правят, но след 2020 г. тръгнахме по по-лесния начин, вместо да продължим". 

Търсенето сред хората със средно образование е в промишлеността, техници, машинни оператори, строителни работници, в транспорта. А за тези с висше образование - инженерно-техническите кадри. Имаме излишък на социални, стопански и правни науки, повтори той. 

По-голям е рискът да се приеме бюджет в парламент, който се готви за следващи избори, смята Васил Велев. По думите му има популизъм, наддаване за народната любов, опити за купуване на гласове на едро. Няма политическа сила, която да отстоява принципни позиции, а не да върви по пътя на популизма, отбеляза той. 

"Притеснява ни, че разходите са отишли много напред спрямо развитието на икономиката. Постоянно се кърпи дупката, която се получава, с някакви еднократни мерки, които свършват. Веднъж увеличени разходите и то абсолютно неефективно, не могат да бъдат намалени и ще бъдат и по-високи и следващата година, когато няма да има такива еднократни начини за запълване на дупката. Тогава катастрофата е неизбежна. Имаме увеличение на разходите в системи, които и без това са префинансирани", обясни Велев.

 

 

Коментари

  • Искате инженери за 150 кинта на месец и техници за 100.

    05 Дек 2024 9:56ч.

    Това искате.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    05 Дек 2024 11:04ч.

    предполагам, тоя като малък са го пускали системно да пада върху тиквата си. безумната, дива идея, че можеш да държиш наемните работници на минимално заплащане и същевременно да искаш да са висококвалифицирани

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Дек 2024 11:07ч.

    Прочете ли статията? НЕ УЧАТ. Тинейджърите мислят само за кастинги. НИКОЙ не иска да учи за да работи. А заплатите не са лоши. Най-ниската за инженер е 1500лв. А ако са им малко, могат да работят в чужбина, но ги няма. Най-добре личи от футболистите. Преди години имаше десетки български футболисти в Англия и Испания. сега НЯМА, зашото се иска тичане и труд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    05 Дек 2024 11:37ч.

    "Най-ниската за инженер е 1500лв." - ве, опитвам се да бъда любезен, но не ми се дава възможност. ти с всичкия ли си? търговските вериги си търсят работници с начални заплати над 2000 лева. ти ми обясняваш, че 1500 за специалист с висше образование не са малко, че не били учели и т.н. никой няма да се скъса от учене (в техническите университети е така), за да му дадат след това "немалката" заплата от 1500 лева, ни-кой. а коментара за футбола просто го подминавам, адекватен е колкото останалата част на писанието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    05 Дек 2024 13:39ч.

    Тоя очилат боздуган, който е отявлен радетел на нископлатения и робския труд, в името на благоденствието на "бизнеса", изобщо не следва да бъде коментиран, камо ли да му се тиражират интервютата и да му се дава трибуна за изява!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тодор Стоянов

    06 Дек 2024 11:25ч.

    И 1500лв според Вас е нормална заплата на фона на разходите за живот и предлагането на заплащането за същата позиция в останалата част от ЕС???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българия или мафията читанка инфо

    05 Дек 2024 10:02ч.

    КРИЗА НА КАДРИТЕ: ДЕФИЦИТ НА РАБОТНА РЪКА ИЛИ НА ДОСТОЙНО ЗАПЛАЩАНЕ https://bulgaria.fes.de/fileadmin/user_upload/images/publications/Kriza_na_kadrite_Deficit_na_rabotna_raka_ili_na_dostoino_zaplashtane.pdf „Ако искам да купя велосипед за 5 долара, но никой не ми предлага на такава цена, означава ли, че в САЩ има тежък недостиг на велосипеди?“ Натан Робинсън, главен редактор на американското списание „Current Affairs“ Повече от десет години работодателските организации в България изтъкват като един от най-големите проблеми на икономиката липсата на квалифицирана работна ръка. Този проблем, според бизнеса, е породен отчасти от това, че образователната система не подготвя кадрите, които са нужни на пазара, а произвежда никому ненужни икономисти, юристи и хуманитарни специалисти, както и отчасти поради факта, че българските граждани са или „мързеливи“ и „нископроизводителни“ или „паразитират върху социалната система“. В стремежа си да задоволи тези декларирани нужди, още през 2008 г. тогавашният социален министър Емилия Масларова започва да полага систематични усилия за внос на работна ръка от Сърбия, Македония, Молдова, Украйна и Турция, дори от Египет и Китай, а във Виетнам отива на нарочно посещение, с цел да сключи споразумение за насочване на местни работници към България1 . Г-жа Масларова дава и интервю на Ройтерс, в което посочва „Говорим за десетки хиляди работници предимно в строителството, енергетиката и туризма“, същевременно подчертава, че в България вече работят много турски и македонски граждани2 . Десет години по-късно, тези твърдения на бизнеса стават причина за промяна на трудовото законодателство и премахване на защитите за местните работници. Натискът е толкова агресивен, че, благодарение на вицепремиера Валери Симеонов, Националният съвет за тристранно сътрудничество е пренебрегнат при вземане на решението. Основният орган на социалния диалог всъщност бе зачеркнат от председателя си, който към този момент е именно г-н Симеонов. За да има по-малко напрежение и съпротивление, въпросните изменения са внесени не от правителството, а от отделни депутати от неговата коалиция „Обединените патриоти“ между първо и второ четене – предложенията не преминават през задължително обсъждане в НСТС, макар вицепремиерът да признава чистосърдечно, че тези идеи са оформени в работна група в Министерския съвет. Целите, както заявяват многократно бизнес организациите, са да бъдат привлечени 500 000 чужди работници3 . Същевременно както през 2008 г., така и през 2018 г. няма официални данни, които да доказват, че е налице толкова тежък недостиг на работна ръка. В допълнение, докато в България мейнстрийм говоренето дори не допуска, че е възможно да има свободни работници, миграцията към чужбина продължава да расте. Само през 2017 г. почти 27 хиляди са емигриралите от страната български граждани, 89% от тях са хора в активна икономическа възраст. Българските работници продължават да напускат страната, което донякъде е и причината за официалното намаление на броя на безработните

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    05 Дек 2024 11:26ч.

    Колега съгласен съм с теб. Най-големия проблем пред България е липсата на стратегия в професионалното образование! Изобщо в България през последните 35 години липсва държавна стратегия във всяко едно направление за нормално функциониране на една държава! А това е благодарение на неолибералното разбиране на света!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир 05 Дек 2024 11:26ч.

    05 Дек 2024 13:10ч.

    Най-големияТ проблем пред България е капитализма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А тъй. По-точно не може да бъде казано.

    06 Дек 2024 15:46ч.

    Бих добавил само и пишман капиталистите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    05 Дек 2024 10:03ч.

    Внасяй узбекистанци, дето не знаят български

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фарисейски квас

    05 Дек 2024 10:04ч.

    Заплатите са такива както казва шефът на ТНТМ-НРБ - пардон АИКБ - Васил Велев: "Минималната заплата е толкова висока, че средно-квалифицираните и високо-квалифицираните предпочитат да работят като пазачи на минимална заплата" Демек един пазач взима 850 лева, един средно-квалифициран взима 950 лева, високо-квалифициран взима 1100 лева, нето??!!!?? ако високо-квалифициран може да пренебрегне разлика 250 лева. Все пак да работиш интензивно има разходи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    05 Дек 2024 10:17ч.

    След "промените" скапаха фасона на инженери, архитекти и пр. подобни и много необходими професии, които сега се търсят да поправят простотиите на чиновниците, приватизирали и скапали де що има, та камък върху камък да не остане. Затова пък е пълно айтита, политолози и социолози, а, да не забравя, и мисирки... Няма оправяне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • no name

    05 Дек 2024 10:58ч.

    Няма оправяне, няма и да има. И на Запад е така. А ние пием вода от там. И проблемът не е в липсата на квалифицирани кадри- няма адекватно подготвени мениджъри. Скакалецът трябва да е символ на капитализма по български, след него остава пустиня

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дебнещ

    05 Дек 2024 10:22ч.

    Добре де дядо Василе , казваш го , но какво правиш по въпроса ? Аман от дърти тарикати по ръководни постове. ДС е било голяма сила и продължава да бъде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гггггг

    05 Дек 2024 10:23ч.

    за съжаление много от комунистите станаха на готово бизнесмени . а в главите им само сърпове и чукове....като си получил капитала даром , не оценяваш труда на другите. до оня ден бизнесмените ходиха с анцузи....но винаги заплатите на запад ще са по-високи. тук тн държавна поръчка трябва да си отработи учението...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 10:44ч.

    Г-н Велев, а и писалите преди мен са напълно прави, но кой, г-н Велев, е основният виновник-вие бизнесмените и меринджеите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мечо Грух

    05 Дек 2024 10:50ч.

    Т. нар. "бизнес", който се състои предимно от кадри на ДС и техните потомци, години наред плащаше мизерни заплати на младите кадри, на старите почти не плащаше. Да го д#хат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    05 Дек 2024 11:02ч.

    Не напразно Сорос най-напред превзе образованието. Много от сегашните висшисти не могат да стигнат нивото на едновремешните среднисти. Но затова пък преливат от самочувствие, самоувереност и жажда за големи пари сега и веднага. Всичко вече е изтървано и няма спасение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нема лошо

    05 Дек 2024 11:12ч.

    Сбъднаха се мечтите на идиотите. Голяма част от населението беше вкарана в гроба, друга, не малка, бе прогонена да работи по метрополиите ФАЩ и Еврогейско. Тук останаха чорбаджиите изедници и по-добрата част от народа, която системно е унищожавана с ниски доходи, здравеотказване, престъпност и пладнешко ограбване на държавата. Хайде сега, чорбаджиите изедници да се хващат за работа, включвайки и техните паразитиращи семейства и да заменят погубеното от тях население. И Не разходите за народа да се намаляват, а да се увеличат драстично приходите от огромните богатства, натрупани за сметка на народа - данъци върху богатствата, прогресивна подоходна скала, а също доказване на произхода на богатствата, конфискации и т.н. Или властта ще бъде върната на суверена, или революцията и гилотината ще решат проблема . Друг път няма. Защото когато вълкът /мафията, чорбаджиите, компрадорите/ е сит и овчарят /политици, управници, репресивни органи/ е цял, означава, че стадото /народът/ е унищожено и изядено. Крайно време е народът да се произнесе в името на оцеляването си и на държавата си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Дек 2024 11:16ч.

    Това обяснява защо големи фирми не строят заводи в България. Преди дори да помислят да инвестират за завод в България, се правят проучване и се изписват огромни доклади. Някои посолства предоставят безплатно на фирми на държавата откъдето са, в които се описват тези неща, дали, има работна ръка. А за още по-точно, пускат обяви и получават ясна представа.При написване "обяви инженер" в Google, излизат ХИЛЯДИ обяви, но няма хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • izo

    05 Дек 2024 11:36ч.

    Проблемите са известни отдавна. И какво правят работодателските организации, освен да мрънкат държавата да им помага? Ама същевременно пищят срещу нея, ако се намесва и изисква. Никой не е спрял АИКБ, БСК, БТПП и др. да си организират средни технически училища, да си отглеждат кадри, да си рекламират нужните им професии. Що не си се разберат да си вадят от джоба по формула и да го правят?! Аман от тая глупост "ама нали си плащам данъци" - нищо не плащат и прекалено малко плащат, още мнооого трябва да плащат. И прогресивно подоходно корпоративно облагане и връщане на данък върху оборота за най-големите, които не могат да го крият като банки, енергетика, застрахователи, веригите магазини и тогава друга песен ще запеят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    05 Дек 2024 11:55ч.

    Имам приятел заварчик. Тази година му НАМАЛИХА заплатата. Чисто 2000 лв. Живее добре, само защото върши работа и по обекни събота и неделя. Секретарка в Софийски взима повече, а работната седмица е 4 дни. Да не говорим, че и работно време е по 4 часа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Присъединявам се към мнението на всички - убиха българското средно професионално образование с голямо усърдие, защо?

    05 Дек 2024 11:55ч.

    Защо допуснахте това убийство на българското образование - при очевидната ЛЪЖА за демокрация на Запада и мизантропа Сорос?! Особено на Средните Професионални училища? Сега останало едно средно училище в Ямболско с паралелки по пчеларство, обаче вчера се чудели дали да ги закрият? КАК ТАКА ДОПУСНАХТЕ НПО ДА ВЛЯЗАТ В МОН И ДА ПИШАТ ОБРАЗОВАТЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ НА ДЪРЖАВАТА, без никой да е питал народа и да ги е избирал за нещо?! .... ..... А я да видим високото образование на г-н Велев от биографията му: " Завършва като първенец на випуска Школата за офицери от резерва при Висшето военно-въздушно училище в град Долна Митрополия, специалност „Техник на самолета и двигателя“ и е произведен предсрочно в офицерски чин през 1978 година. През 1984 година. се дипломира във факултет „Автоматика“ на Техническия университет в София с отличие, златен медал и като първенец на випуска." ..... Всичко това на отличното основно и средно образование - едни от трите най-добри в света! Бяха. Позор за упадъка на новоолгарсите български, дали с огромните богатства и милиони са щастливи?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, и за заплатите става въпрос - обидно ниски за новите след комунистически предприемачи наследили готови заводи

    05 Дек 2024 12:00ч.

    Как не им е неудобно през всичките тези години да дават обидно ниски заплати на работниците си след 2007 г. вече в ЕС, а г-н Велев. От биографията му четем, че управлява холдинг Стара планина вкл. 7-8 завода негови и в съдружие плюс перлата ХИДРАВЛИК - Казанлък - едно от малкото в света! И вместо 2000 евро на работниците същото в лева, защо г-н Велев?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нищо не са наследили

    05 Дек 2024 12:32ч.

    Откраднаха всичко. А за ниските заплати има старо колониално споразумение от 90 - те години - нови и стари - чужди и туземен слугинаж всички заедно да крадат докато напълно превземат територията и разчистят туземните глупаци. Правят го системно и безмилостно вече 36 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Повечето меринджеи

    05 Дек 2024 12:18ч.

    са отрочета на тези, дето натириха 2 милиона българи навън.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    05 Дек 2024 12:55ч.

    това е стара, но неверна и вредна мантра. голяма част от "натирените" се изнесоха не по принуда, а по една проста и стара като света причина - алчност. почти всички от познатите ми, които с изнесоха, имах добри условия за живот тук. отидоха на запад за повече. разбира се, и много народ замина по икономическа принуда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българия или мафията читанка инфо

    05 Дек 2024 12:21ч.

    Една дясна патка, антикомунистка, преди време, каза, че на висшите кадри - тоест можещите, примерно лекарите, не плащали достатъчно в НРБ. Аз и казах, че тогава държавата стимулираше психически и с безплатно образование, да има излишък от специалисти. А излишъкът е евтин. Сега като средната класа се стопи 20 пъти, от тогава, съответно и кадрите се стопяват. През 2005г. и ние и ЮАР имаха 5000 долара БВП на глава, те идваха в България да търсят лекари за заплати 5000 долара, значи ние сме имали излишък - а те дефицит. И щом всичко е комерс, нека и образованието е комерс. И всеки лекар да плаща стотици хиляди за образование, после цял живот да си ги плаща.. Един работник или специалист иска да се развива. Да, от 20 до 30 годишна възраст може да живее на квартира в една стаичка с друг съквартирант, да пести от храна за да ходи на заведение, но не може цял живот така. Трябва да се ожени, да си купи поне на изплащане жилище, и да може да храни, облича и развлича, лекува, децата си. Ха, сега нека пазарната икономика дава много пари на висшистите - умните - можещите??!!??! Но държавата да не им плаща образованието и да не пропагандира прогресът - лекар и инженер, учител, .., да е всеки. Вече е класово общество, и само пазарът определя какво ще си и какво ще имаш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сред топ 3 на проблемите за бизнеса ...

    05 Дек 2024 13:06ч.

    е липсата на квалификация на назначените от Карлович а.к.а. агент Моторна лодка капиталисти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    05 Дек 2024 13:16ч.

    Спестяванията в България са към 80 процента от БВП, а в Румъния са под 40 процента. В капитализмът работниците не спестяват, значи бизнесът в България спестява двойно повече от румънският бизнес. Така се убива бизнесът който работи за вътрешният пазар, чрез по ниските заплати. Всяка държава може да се развие като САЩ и Канада, достатъчно е да се плащат високи доходи, понеже цените са световни на свободният пазар. Трябва 30% от БВП на зает, да е минималната заплата. В момента БВП на зает е 50 000 долара, значи минималната заплата трябва да е 15 000 долара - годишно, на месец около 2000 лева. А на специалистите да е колкото в Канада.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    05 Дек 2024 13:38ч.

    При капитализмът, без държавни инвестиции - и държавни предприятия, се чака някой да види по-голяма печалба на някаква дестинация, географска точка, без да има място за времева точка.. Чакаш някакъв егоистичен частен интерес, може и след трилион години.. Държавният план има времева линия, и така беше, след 5 години се произвеждаше това което вече се е наложило в най-развитите страни. 1995Г., ЩЯХМЕ ДА СТИГНЕМ най-развитите, а след 2000та щяхме да сме недостижими. Сега ще чакаме столетия, или краят на Третата световна, за да си върнем плановата икономика. Комунизмът е когато няма капитал, социализъм е когато има натрупан общ капитал, либерализъм е когато олигархията на социализмът иска повече за себе си - и разграбва общият капитал с пропаганда за мързел и можене, капан за умници, консерватизъм е когато олигархията на социализмът е заграбила всичко и проповядва за лоши гени и добри гени - фашизира се, за да задържи ограбеното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодарности за разясненията! :)

    06 Дек 2024 9:19ч.

    Поздравления за интелигентната Ви мисъл! +++++++++++++++

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Landlord

    05 Дек 2024 13:58ч.

    България е държава на собственици . Над 80% от българите са собственици на земята си и жилищата си . Този факт докарва до лудост вътрешните и външните врагове на България . Бясната пропаганда против България по всички възможни теми не ви върши работа. Заплатите били ниски в България ?!? Пълен булшит . Доходите в България са достатъчни за нормален човек, но политиката по отглеждане на малцинства и мигранти се отразява негативно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • собственици ха ха голтаци

    05 Дек 2024 14:42ч.

    В САЩ и Германия, собствено жилище имат 65%. Българите нямат пари за наем и се навират в наследствени жилища, и така излиза - че уж всички са собственици. 50% ОТ жилищата в Източна Европа са пренаселени. В САЩ и Германия се пада 60 кв.м жилищна площ на глава, в България 15 кв.м. Индустрията, селското стопанство, хранителната промишленост и животновъдството за 35 години намаляха 4-5 пъти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цветелин Марков

    05 Дек 2024 16:22ч.

    Първо бизнеса да се научи да плаща,а после да търси кадрите. Не дават справедливо заплащане,реват. Кадърните кадри бягат навън,защо ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гражданин

    05 Дек 2024 19:22ч.

    Не бягат само политиканите и добралите се до държавни служби. Ако на мед. сестри, лекари, техници, шофьори и т.н се дадат заплати като на "богопомазаните", кадрите няма да бягат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    05 Дек 2024 20:20ч.

    Да го питаме като няма работници с умения,що така скочиха цените на жилищата....да не ги строят "умни"машини или "бат" мангал....да не говориме за магистралите на "асфалт паша"...и пазачите пенсионер до пенсионера.....лъжеме се и си"верваме"(по думите на дедо С.К.).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    07 Дек 2024 20:35ч.

    Никой достатъчно квалифициран кадър (кадърен, можещ, учил къде ли не и дал хиляди за обучението си) няма да се хване да ви работи за 1500 лв. Кадърните избягаха. Останаха ония с качулките, дето ходят да се бият в моловете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Реалност

    09 Дек 2024 1:39ч.

    Много му се иска на другаря Васил Велев да му работят БЕЗПЛАТНО всички служители във фирмите му. Той е пример за най-долнопробна измет в Българското общество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи