Скоростно е заявен лиценз на бъдещия втори LNG терминал край Александруполис

Скоростно е заявен лиценз на бъдещия втори LNG терминал край Александруполис

Още във вторник, когато гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обяви пред парламента на страната, че се обмисля изграждане на втори терминал за регазификация на втечнен газ край Александруполис, компанията "Газтрейд" (Gastrade) е подала заявление до гръцкия енергиен регулатор за лиценз за нова независима система за природен газ.

 

Новият проект "Thrace INGS" ("Тракия") ще се състои от плаващ блок за съхранение и регазификация и ще бъде реализиран в Тракийско море, близо до бреговете на Александруполис, съобщиха от "Газтрейд" в сряда.

 

Съоръжението ще има капацитет за съхранение на втечнен природен газ от 170 хил. куб. м. и ще може да доставя до максимум 22,7 млн. куб. м. на ден или 5,5 млрд. куб. м. природен газ годишно. Проектът ще включва също офшорна и наземна газопроводна система, която ще свърже плаващия блок със съществуващите наземни газопроводи за пренос на природен газ в района.

 

 

Реално новата платформа ще е със същия капацитет на тази, за която преди месец дружеството взе окончателно инвестиционно решение и се очаква да бъде готови до края на 2023 г.

 

Колко ще струва новия газов проект не се посочва, но обявяването му е част от реакцията на гръцката страна по инвазията на Русия в Украйна. "Отговорът не може да бъде друг освен стратегическата автономност на Европа", каза Мицотакис преди ден, когато обяви новия газов проект.

 

Той ще повиши енергийната сигурност и диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на газ в Гърция и целия регион на Югоизточна Европа и ще намали съществено всеки риск от прекъсване на доставките, посочват от "Газтрейд".

 

Стойността на започналия да се изгражда сега първи LNG терминал край Александруполис се оценява на 382 млн. евро. Миналото лято по гръцката Оперативната програма "Конкурентоспособност, предприемачество и иновации 2014-2020" бяха предоставени безвъзмездни 167 млн. евро за реализацията на проекта.

 

Плановете са той, а явно и бъдещото второ съоръжение, да са пресечна точка на Южния и Вертикалния газов коридор, която да предложи достъп до втечнен природен газ за пазарите на Гърция, България, Сърбия, Румъния и Северна Македония до Молдова и Украйна.

 

В "Газтрейд" равни 20-процентни дялове имат Елмина Копелузу, чиято известна бизнес фамилия е инициатор на проекта, гръцките държавни газови компании ДЕПА (DEPA) и ДЕСФА (DESFA), българският държавен газов оператор "Булгартарсгаз" и кипърският оператор на танкери "ГазЛог" (GasLog Cyprus Investments Ltd). Инвестиционното участие на "Булгартрансгаз" в проекта за вече реализиращия се терминал се изчислява на 16.6 млн. евро, а българскитя държавен газов доставчик "Булгаргаз" е резервирал 500 млн. куб. м от годишния капацитет на съоръжението.

 

Източник: mediapool.bg

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи