Създават икономически съюз между САЩ и Япония

Създават икономически съюз между САЩ и Япония

В края на седмицата японските медии очертават ясно перспективите за американско-японско сътрудничество в разработването на усъвършенствана литографска технология за създаване на нови чипове, но на същинската среща между министрите на двете страни беше разгледан по-широк кръг от въпроси, включително работата по разработването на надеждна верига за доставка на материали за производството на батерии.

Както обяснява Nikkei Asian Review, срещата се е състояла във Вашингтон с участието на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и министъра на търговията Джина Раймондо, а японската страна е била представена от министъра на външните работи Йошимаса Хаяши и Коичи Хагиуда, който е министър на икономиката, търговията и промишлеността на Япония. В съвместно изявление те заявяват, че "са потвърдили общите си виждания по икономическите въпроси, ползите от основан на правила международен икономически ред и необходимостта от подобряване на устойчивостта и конкурентоспособността на икономиките им“.

Очаквано, страните не пропуснаха да обсъдят конфликта между Русия и Украйна, както и напрегнатите отношения между Китай и САЩ. Японските официални лица е трябвало да обяснят на чуждестранните си партньори мотивите, поради които настояват за оттеглянето на японските инвеститори от проекта за добив на нефт и газ "Сахалин-2". Две японски корпорации притежават дял от 22,5 % в съвместното предприятие. Японските длъжностни лица смятат, че отказът от проекта би означавал прехвърляне на капитал на трета страна и получаване на прекомерни печалби от руската страна. Те са се опитали да убедят американските представители, че участието в проекта противоречи на идеята за подкрепа на санкциите срещу Русия.

САЩ и Япония ще създадат съвместен изследователски център, който да помогне за овладяването на 2 nm литографски стандарти в създаването на чипове до 2025 г. В края на срещата на министрите на двете страни не беше разказано много пред журналистите, , но участниците в нея подчертаха, че трети страни, които споделят ценностната система на партньорите, също биха могли да получат достъп до разработката.

САЩ и Япония също така поемат ангажимент да работят за по-стабилни вериги за доставка на ценни минерали и материали, използвани в производството на полупроводникови компоненти и батерии. В този контекст идеята за конфронтация с Китай също е съвсем ясна, тъй като значителна част от суровините, необходими за производството на литиеви батерии, идват от Китай. В същото време минералите от задължителния списък се добиват активно извън Китай, като страната е установила само тяхната преработка. САЩ и Япония ще създадат алтернативна инфраструктура, което е особено важно предвид ангажимента на американското правителство за бързото развитие на електромобилите.

 

Коментари

  • rusnak

    01 Авг 2022 0:55ч.

    А до сега, какви бяха, клиент при безплатна проститутка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Офф, че и агресивен...

    01 Авг 2022 10:27ч.

    ФАЩ се чудят как да спасят издишащия балон. С Китай около тайван не мина, последваха разръчкването на Косово и Ирак.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • самурай

    01 Авг 2022 10:29ч.

    какво може да даде США на Япония, освен окупация и периодично ограбване. По същото време Япония проси от окупатора правото си да остане в проекта Сахалин-2. Защото знае, че США само взема, нищо не дава. Да видим докога ще ги молят, защото никой не е отменял каратето и айкидото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Япония

    01 Авг 2022 11:46ч.

    Както Германия е окупирана държава, така и Япония. Каквото й кажат от САЩ - това прави. Що те останася до финанси, Япония няма къде да мърда. Вложили са 1.2 трилиона долара в САЩ и ако искатда видят поне малка част от тях, трябва да са послушни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да му мислим ние, как се подканват "НЕдраги" гости да напуснат софрата...

    01 Авг 2022 12:11ч.

    Не са само инвестираните $$ в хам. ценни книжа, но и реалното в. присъствие. Хам. базата на о-в Окинава е най-голямата в Дал. Изток, 38 000 хам военослужащи има там... Нали заради нея (база) ги "удари" цунамито през март 2011 г. по-точно заради желанието на "домакините" (изразено в мирен протест над 200 000 чов.) да си възвърнат острова?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Атанасов

    01 Авг 2022 13:38ч.

    Не се споменава, че холандска фирма е единствената, която произвежда печатен стан за литографска технология за създаване на нови чипове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванов

    01 Авг 2022 18:45ч.

    Засега резултатът е,че Япония стана притежател номер 1 на американски ценни книжа,носещи рекламното название "трежърис".А виж,тъпите китайци по комшийски им отстъпиха правото да развяват байряка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Япония е окупирана от САЩ страна. Както и ние

    02 Авг 2022 6:25ч.

    С АЕЦа във Фукушима (Уестингхаус, частна) им дадоха ясен знак и силен сигнал да не мърдат. Онзи ден Кирчовците и нас се опитаха да вкарат с такъв знак и сигнал в последните дни на МъСъто си в подобен сюжет. Правете си сметка за кого ще гласувате.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    08 Авг 2022 16:48ч.

    Джапанките с няколко цунамита от всички страни от подводни ядрени удара и са свършени.Същото и за пияните англичани.Военни специалисти го казаха а и то се вижда от географията им.Отделно ако им спрат доставките и са капут за 3 месеца.Биз ресурси не се живее нищо че имаш свръх технологии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи