Рим поставя временно под държавно управление рафинерията на "Лукойл" в Италия

Рим поставя временно под държавно управление рафинерията на "Лукойл" в Италия

Следвайте "Гласове" в Телеграм.

Новото италианско правителство, начело с министър-председателката Джорджа Мелони, постави вчера рафинерията на руския петролен гигант "Лукойл" в Приоло, Сицилия, под "временно управление" на държавата, за да избегне нейното затваряне и да гарантира непрекъснатостта на националните енергийни доставки, съобщи за Франс прес правителствен източник.

Имаше опасност контролираната от "Лукойл" рафинерия ИСАБ (ISAB) - една от най-големите в Европа, да спре производството си поради предстоящото влизане в сила на 5 декември на ембаргото на Европейския съюз върху вноса на руски суров петрол по море.

"Временното администриране" е предвидено за максимален срок от 12 месеца, уточни източникът. Правителството прие постановление в тази посока.

"Спешната намеса има за цел да предпази едновременно стратегически национален енергиен обект и равнищата на заетостта, които са така важни за Сицилия и за цялата страна", отбеляза Мелони в кратко изявление, без да уточнява съдържанието на постановлението.

С поставянето на рафинерията под държавен надзор Рим следва примера на Берлин, който през септември пое контрола върху дейностите в Германия на руската петролна група "Роснефт", която управлява там множество рафинерии.

Оцеляването на рафинерията ИСАБ е заложено на карта, тъй като тя е принудена да се снабдява с петрол изцяло от Русия, при положение, че преди войната в Украйна делът на руския петрол беше 10-15%. Опасявайки се от санкции, европейските банки престанаха да финансират рафинерията и да и предоставят гаранциите, необходими за вноса на петрол от други страни.

ИСАБ има капацитет за рафиниране на 10 милиона тона суров петрол годишно с възможност той може да бъде увеличен до 14 милиона тона. Тя осигурява около 20% от националните нужди.

Това е временно решение, за да се избегне "блокирането на машини и дейности и последващи бедствия за заетостта", коментира преди министерския съвет Ренато Скифани, управител на област Сицилия.

"Решението дружеството да мине под държавен надзор ще даде възможност да се търсят евентуални купувачи, без непременно да се изключва вариантът за национализация", отбеляза той.

В тази връзка американският инвестиционен фонд "Кросбридж енърджи партнърс" (Crossbridge Energy Partners) преговаря по споразумение с "Лукойл" за купуване на рафинерията, чиято стойност се оценява на 1-1,5 млрд. евро, съобщи вчера в. "Файненшъл таймс".

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • nan

    02 Дек 2022 8:49ч.

    колко да е временно...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жълт котарак

    02 Дек 2022 10:03ч.

    Юруш на военния комунизъм!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вуйчето

    02 Дек 2022 12:41ч.

    Лукой по принцип има голям Рокфелерски дял още в Русия. Да не се окаже, че Италия не се бори с Русия, а прави услуга на другарите от богати фамилии в техните си парични борби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българската схема може да бъде по-съвършена

    02 Дек 2022 14:47ч.

    Държавата създава стоков фонд за горива и в него изкупува по фиксирани цени от рафинерията, после ги изнася на пазарни цени. Така рафинерията работи на пълни обороти, държавата пълни хазната, ембаргото е спазено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глупака-финансист си личи от километър!

    08 Дек 2022 10:30ч.

    За да създадеш стоков фонд от петролни продукти трябва да имаш...ПЕТРОЛНИ СКЛАДОВЕ! А такива българската държава НЯМА от малко след 1990г...А пък да натовариш 100% рафинерия обработваща 10млн тона нефт годишно с потребление от около 3млн тона годишно си е фокус, на който би завидял и Мистер Сенко, че и всеки световен илюзионист... Но за нашите политици това е простено - толкоз им е акъла

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи