Над 6000 тона сирене менте са произведени тази година у нас

Над 6000 тона сирене менте са произведени тази година у нас

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Производството на имитиращи млечни продукти у нас процъфтява на фона на сериозен спад на преработката на краве, овче, козе и биволско мляко. 

През първата половина на 2024 г. са произведени почти 6400 тона имитиращи млечни продукти, показват данни на Министерството на земеделието и храните от информационното табло за "Мляко и млечни продукти". Количеството е с 400 тона повече от същия период на миналата година.

Къде се реализират тези огромни количества млечни ментета, които се правят от палмова мазнина и калций, като в най-добрия случай може да има добавено и малко краве мляко? Реализацията им е изцяло на вътрешния пазар.  От данните на земеделското министерство за износа на мляко и млечни продукти е видно, че България не изнася имитиращи млечни продукти. Така че въпросите близо 6400 тона, произведени през първата половина на годината, са изядени от българския потребител. Така както през миналата година сме изконсумирали общо 12 867 тона сирене менте.

Продажбите на имитиращи млечни продукти са не само в търговската мрежа, но и в ресторантите, хотелите и павилионите за различни тестени изделия, в които се използва сирене. 

И докато в магазините от няколко години, благодарение на натиска на обществото и неправителствени организации, тези имитиращи млечни продукти са отделени от оригиналните и са със специални етикети, указващи, че са имитации, то потребителят няма никакъв контрол върху сиренето, което му сервират в ресторанти и закусвални, или което се влага в банички и други закуски. Българската агенция за безопасност на храните досега не е обявила да е проверявала дали заведенията за обществено хранене информират клиентите си, че използват сирене менте, нито как го калкулират в общата цена. Обоснованото предположение е, че не само ядем вредни за здравето имитации, но и ги плащаме скъпо като за оригинални. БАХБ дори не е обявила дали следи какви млечни продукти се дават в училищни столове и детски градини.

 

В същото време от данните е видно, че произведеното в млекопреработвателните предприятия сирене от краве мляко намалява с почти 10% през първата половина на тази година в сравнение с предходната. За първите шест месеца са произведени 36 400 тона, докато през същия период на 2023 година количеството е било 40 491 тона.

Производството на сирена от други млека (овче, биволско и козе) отбелязва още по-голям спад - над 26%. За първото полугодие на 2024 г. от тези видове сирена са произведени 4 815 тона, при 6 572 тона през първото полугодие на миналата година.

Причината за този спад е по-малкото количество преработено сурово мляко. За първите шест месеца то е 362,7 млн. литра, от които 341,6 млн. литра е краве мляко. Намалението спрямо миналата година е с 3-4%.

В инфорамционното табло за млечните продукти, което МЗХ актуализира всяка седмица, липсват данни за вноса и преработката на сухо мляко. Няма текуща информация и за използваните суровини с немлечен произход. Последните актуални данни са за цялата 2023 г. - тогава в млекопреработвателните предприятия са използвани 3 615 тона суровини с немлечен произход (мазнини и протеини) за производството на имитиращи сирена и други млечни продукти.

За първото полугодие България е изнесла 14 792 тона мляко и млечни продукти, което е с почти 28% повече от миналата година, става ясно от данните на МЗХ. Най-големи количества изнасяме сирене и извара - 6114 тона. В същото време сме внесли два пъти повече сирене и извара, като основен вносител е Германия, Полша и Нидерландия.

Източник: segabg.com

 

 

Коментари

  • СМЕХХХ

    17 Авг 2024 15:24ч.

    Голям смях е тоя доклад ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ям Леминг

    17 Авг 2024 16:51ч.

    Не купувайте закуски със наименования: "Кашкавалка със сирене" и "Сиренка с извара"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пазарна икономика

    17 Авг 2024 19:29ч.

    Чес'ните час'ници трябва да бъдат хранени с части от жените и децата си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • властта ни убива

    18 Авг 2024 8:38ч.

    Престъпната власт ни води не към добро, а към нищета и смърт. Защо премахнаха БДС, защо при редките случаи на нередности не се посочват фирмити, а удобно се прикриват защото си плащат, т.е. корупцията процъвтява за сметка на здравето на българите, а като добавим и липсата на качествено здравеопазване означава сигурна смърт. БАБХ е изключително корумпирана и изобщо не си върши работата, въпреки че получават добро заплащане

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    18 Авг 2024 10:07ч.

    След като минах през няколко рекламно надути производители, от години купувам млечни продукти само от една фирма, държавна. И сравнение не може да става помежду им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • kuku66

    19 Авг 2024 11:40ч.

    О няколко години си вземам Фета от Гърция!По една тенекия !Излиза по 10 евто кг!То и комшии са малко далавера като нашите ,ама явно не смеят да ментосват фетата(давах няколко пъти проби в спецеализирана лаборатория)!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба Злата

    20 Авг 2024 8:22ч.

    Фактът, че се толерира производството на нещо, което имитира друго нещо, е предпоставка за далавери, ама не имитиращи, а истински. Било им отделено място в търговските вериги! Защо изобщо се допуска да ги има, това е престъпление! Кой има полза от присъствието им на пазара? Очевидно е, че не е потребителят - никой не иска да яде имитация на мляко, на сирене, на месо, на хляб и т.н., защото това са боклуци, не е храна. За кого тогава са предназначени тези продукти? За някакви хора второ и трето качество ли? Жалки сте!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @Баба Злата

    23 Авг 2024 17:17ч.

    Споделям омерзението към т.нар. производители на 'хранителните' гадости. Но те разбират само един език - когато се ударят в приходите. Защо не се публикуват 'бизнесите' произвеждащи гадостите? Предполагам че са си създали щадящи закони за 'уронване на престиж' - хаха.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • A спомняте ли си

    23 Авг 2024 17:09ч.

    колко бе загрижена държавата и ЕК за нашето здраве по време на ковид-а?! С инжекциите представени за ваксини ! Но за палмовото масло в боклуците продавани в големите вериги си трае, и така за оцветителите от коремчета на женски бръмбари(кармин), 'телешки' колбаси които нямат никакво телешко и други гадости продавани вместо храна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи