"Конфиденсиал": Руският втечнен газ тече в изобилие към Испания

"Конфиденсиал": Руският втечнен газ тече в изобилие към Испания

Испания внася рекордни количества втечнен природен газ от Русия - един продукт, който става все по-популярен на континента и продължава да не е обект на санкции от ЕС, информира испанският в. "Конфиденсиал".

Въпреки европейските усилия за освобождаване от енергийната зависимост от Москва след началото на войната в Украйна, руската хазна продължава да се пълни благодарение на покупките на въглеводороди от страните членки на ЕС. Испания е безспорен лидер в това отношение, тъй като Мадрид купува най-големи количества втечнен природен газ от Русия.

Според данните от мониторинга на танкерите с метан на "Блумбърг" Испания е страната членка на ЕС, която е внесла най-много втечнен природен газ от Русия от началото на годината. Мадрид е увеличил с 84 на сто покупките на това гориво от началото на руската инвазия в Украйна. Статистическите данни за първите два месеца на 2023 г. на испанската енергийна компания "Енагас" (Enagas) свидетелстват за растеж на доставките от 172 на сто спрямо същия период на миналата година. Тази неудобна реалност предизвиква реакции както в Мадрид, така и в Брюксел.

Испанското министерство на екологичния преход и демографските въпроси начело с Тереса Рибера Родригес е изпратило на 14 март писмо до компаниите вносителки на втечнен природен газ в Испания, в което ги приканва за съдействие за ограничаване на покупките, които облагодетелстват Москва. Те са помолени да активизират диверсификацията на доставките от руски втечнен природен газ и да се справят без Русия.

Писмото на Рибера съвпада с искане, отправено по-рано този месец от еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсон, европейските компании да не подписват, нито подновяват дългосрочни договори за покупката на руски газ.

Истината е обаче, че, както в Испания, така и в останалия ЕС не съществува никакъв механизъм, с който да се спре притока на руски въглеводороди към континента. 

Вносителите са частни компании и трансакциите са напълно легални, тъй като за разлика от суровия петрол и дериватните му продукти не съществува вето, нито има санкции срещу вноса на втечнен природен газ от Русия.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Коментари

  • Живко Горанов

    31 Март 2023 13:02ч.

    А нашите корумпирани и купени управници купуват, както се самоизтъкват " няколко пъти по-евтиния" амеркански бтечнен газ! Готови са да загробят държавата и народа, само и само да не е от Русия, за да се подмажат на задокеанския си господар и да щипнат от народните пари! Спи народе, гласувай за престъпниците и се радвай на вечното последно място по стандарт в Европа, а скоро може би и в света!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "помолени да активизират диверсификацията"

    31 Март 2023 13:35ч.

    Имам усещането, че ЕС нито се моли, нито се церемони.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Специално на България

    03 Апр 2023 23:28ч.

    Русия продаваше на по-високи цени отколкото в Европа, тъй като сме курица не птица

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи