Автор: Тодор Шишков, "Капитал"
През тази година ЕС ще внесе рекордни количества втечнен природен газ от Русия, въпреки че целта е блокът да се откаже от руските изкопаеми горива до 2027 г. През първите седем месеца на тази година Белгия и Испания са вторият и третият по големина купувач на руски втечнен природен газ (LNG) след Китай според анализ на данни от индустрията, направен от неправителствената организация Global Witness.
Като цяло вносът на LNG в ЕС е нараснал с 40% между януари и юли тази година в сравнение със същия период на 2021 г., преди пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Скокът идва от ниска база, тъй като ЕС не е внасял значителни количества втечнен природен газ преди войната в Украйна поради зависимостта си от тръбопроводния газ от Русия. Но увеличението е много по-рязко от средното глобално увеличение на вноса на руски втечнен природен газ, което е 6% за същия период, заявяват от Global Witness.
Анализът на неправителствената организация се основава на данни на компанията за анализи Kpler, които показват, че ЕС внася около 1.7% повече руски втечнен природен газ в сравнение с миналата година, когато вносът достигна рекордно високи стойности. Global Witness заяви, че разходите за втечнен природен газ, внесен от януари до юли по цени на спот пазара, възлизат на 5.29 млрд. евро.
"Шокиращо е, че страните от ЕС са работили толкова усилено, за да се откажат от руския изкопаем газ по тръби само за да го заменят с еквивалента, доставян с кораби", заявява Джонатан Норонха-Гант, старши активист на кампанията за изкопаемите горива в Global Witness. "Няма значение дали идва от тръбопровод или от кораб - това все още означава, че европейските компании изпращат милиарди във военната каса на Владимир Путин."
Откъде идва руският втечнен газ
По-голямата част от руските обеми идват от съвместното предприятие за втечнен природен газ "Ямал", чийто мажоритарен собственик е руската компания "Новатек". Съдружници са още френската TotalEnergies, китайската CNPC и китайски държавен фонд. Предприятието е освободено от експортни мита, но се облага с данък върху доходите.
Освен че в резултат на това Русия получава милиарди евро приходи в момент, когато ЕС продължава да затяга режима си на санкции срещу Москва, нивата на внос излагат ЕС на риск от внезапно решение на Кремъл да прекрати доставките, както направи с тръбопроводния газ през миналата година.
Алекс Фроли, старши анализатор по втечнен природен газ в консултантската компания ICIS, заяви, че "дългосрочните купувачи в Европа твърдят, че ще продължат да вземат договорените обеми, освен ако това не бъде забранено от политиците". Според него забраната за внос от ЕС ще доведе до известни смущения в корабоплаването, тъй като ще трябва да се пренаредят моделите на световната търговия, "но в крайна сметка Европа ще може да намери други доставчици, а Русия - други купувачи".
Белгия внася големи количества руски втечнен природен газ, тъй като нейното пристанище Зеебрюге е един от малкото европейски пунктове за претоварване на втечнен природен газ от танкери с ледено покритие, използвани в далечния север, на обикновени товарни кораби.
Испанската енергийна компания Naturgy и френската Total също имат постоянни договори за големи количества руски втечнен природен газ, твърдят анализатори.
Политиците на ЕС призовават европейските компании да не купуват руски втечнен природен газ. Испанският министър на енергетиката Тереза Рибера заяви през март, че на втечнения природен газ трябва да бъдат наложени санкции, като добави, че ситуацията е "абсурдна".
Енергийният комисар Кадри Симсон заяви, че блокът "може и трябва да се отърве напълно от руския газ възможно най-скоро, като все пак не забравя за сигурността на доставките".
Именно това е и най-голямата пречка пред налагането на санкции относно втечнения природен газ. Официално лице заяви пред FT, че въпреки запълването от над 90% на европейските газови хранилища все още има "много нервност" относно допълнителни съкращения на доставките.
Опит за регулиране на растящия сектор все пак има. През март министрите на енергетиката въведоха клауза към новите правила, които управляват газовия пазар на блока. Тя ще позволи на правителствата да забранят на руски и беларуски компании да резервират капацитет в инфраструктурата за LNG на съюза. Целта е да се намери законен начин за предотвратяване на вноса. Въпреки това предложението трябва първо да бъде договорено с Европейския парламент, като чак тогава то може да влезе в сила.
Източник: "Капитал"