"Капитал": ЕС с рекордни доставки на втечнен газ от Русия през 2023 г.

"Капитал": ЕС с рекордни доставки на втечнен газ от Русия през 2023 г.

Автор: Тодор Шишков, "Капитал"

През тази година ЕС ще внесе рекордни количества втечнен природен газ от Русия, въпреки че целта е блокът да се откаже от руските изкопаеми горива до 2027 г. През първите седем месеца на тази година Белгия и Испания са вторият и третият по големина купувач на руски втечнен природен газ (LNG) след Китай според анализ на данни от индустрията, направен от неправителствената организация Global Witness.

Като цяло вносът на LNG в ЕС е нараснал с 40% между януари и юли тази година в сравнение със същия период на 2021 г., преди пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Скокът идва от ниска база, тъй като ЕС не е внасял значителни количества втечнен природен газ преди войната в Украйна поради зависимостта си от тръбопроводния газ от Русия. Но увеличението е много по-рязко от средното глобално увеличение на вноса на руски втечнен природен газ, което е 6% за същия период, заявяват от Global Witness.

Анализът на неправителствената организация се основава на данни на компанията за анализи Kpler, които показват, че ЕС внася около 1.7% повече руски втечнен природен газ в сравнение с миналата година, когато вносът достигна рекордно високи стойности. Global Witness заяви, че разходите за втечнен природен газ, внесен от януари до юли по цени на спот пазара, възлизат на 5.29 млрд. евро.

"Шокиращо е, че страните от ЕС са работили толкова усилено, за да се откажат от руския изкопаем газ по тръби само за да го заменят с еквивалента, доставян с кораби", заявява Джонатан Норонха-Гант, старши активист на кампанията за изкопаемите горива в Global Witness. "Няма значение дали идва от тръбопровод или от кораб - това все още означава, че европейските компании изпращат милиарди във военната каса на Владимир Путин."

Откъде идва руският втечнен газ

По-голямата част от руските обеми идват от съвместното предприятие за втечнен природен газ "Ямал", чийто мажоритарен собственик е руската компания "Новатек". Съдружници са още френската TotalEnergies, китайската CNPC и китайски държавен фонд. Предприятието е освободено от експортни мита, но се облага с данък върху доходите.

Освен че в резултат на това Русия получава милиарди евро приходи в момент, когато ЕС продължава да затяга режима си на санкции срещу Москва, нивата на внос излагат ЕС на риск от внезапно решение на Кремъл да прекрати доставките, както направи с тръбопроводния газ през миналата година.

Алекс Фроли, старши анализатор по втечнен природен газ в консултантската компания ICIS, заяви, че "дългосрочните купувачи в Европа твърдят, че ще продължат да вземат договорените обеми, освен ако това не бъде забранено от политиците". Според него забраната за внос от ЕС ще доведе до известни смущения в корабоплаването, тъй като ще трябва да се пренаредят моделите на световната търговия, "но в крайна сметка Европа ще може да намери други доставчици, а Русия - други купувачи".

Белгия внася големи количества руски втечнен природен газ, тъй като нейното пристанище Зеебрюге е един от малкото европейски пунктове за претоварване на втечнен природен газ от танкери с ледено покритие, използвани в далечния север, на обикновени товарни кораби.

Испанската енергийна компания Naturgy и френската Total също имат постоянни договори за големи количества руски втечнен природен газ, твърдят анализатори.

Политиците на ЕС призовават европейските компании да не купуват руски втечнен природен газ. Испанският министър на енергетиката Тереза Рибера заяви през март, че на втечнения природен газ трябва да бъдат наложени санкции, като добави, че ситуацията е "абсурдна".

Енергийният комисар Кадри Симсон заяви, че блокът "може и трябва да се отърве напълно от руския газ възможно най-скоро, като все пак не забравя за сигурността на доставките".

Именно това е и най-голямата пречка пред налагането на санкции относно втечнения природен газ. Официално лице заяви пред FT, че въпреки запълването от над 90% на европейските газови хранилища все още има "много нервност" относно допълнителни съкращения на доставките.

Опит за регулиране на растящия сектор все пак има. През март министрите на енергетиката въведоха клауза към новите правила, които управляват газовия пазар на блока. Тя ще позволи на правителствата да забранят на руски и беларуски компании да резервират капацитет в инфраструктурата за LNG на съюза. Целта е да се намери законен начин за предотвратяване на вноса. Въпреки това предложението трябва първо да бъде договорено с Европейския парламент, като чак тогава то може да влезе в сила.

 

Източник: "Капитал"

 

Коментари

  • Умни момчета

    01 Sep 2023 12:47ч.

    Пробутаха на укрофюрерът старото военно желязо, но не пропускат за зареждат руският ВПК със свежи пари! Баси и съюзниците дето има бивша украйна! Жалко, че и на нас са ни съюзници!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересът...

    01 Sep 2023 12:53ч.

    ...клати феса - древна европейска поговорка!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Али Луя

    01 Sep 2023 17:38ч.

    Аааахххх :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    01 Sep 2023 13:09ч.

    Забавен текст. Пълно е с готини лафове. Като например: "когато ЕС продължава да затяга режима си на санкции срещу Москва...", да се чете: "затяга примката около шията си". Или - "Шокиращо е, че страните от ЕС са работили толкова усилено, за да се откажат от руския изкопаем газ по тръби само за да го заменят с еквивалента, доставян с кораби". Нема се шокирате, другари, отпуснете се и получавайте удоволствие. И много други.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 01 Sep 2023 10:09ч. Нема се шокирате, другари, отпуснете се и получавайте удоволствие. И много други.

    01 Sep 2023 13:49ч.

    Хахахаха, точно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Франк & Щайн

    01 Sep 2023 17:46ч.

    Капитал, спрете се, Сорос да не е получил катарзис...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    01 Sep 2023 13:25ч.

    Гууд.Още западни милиарди за Русия.Още бомби и ракети върху Украйна и ликвидация на "евроатлантици".Западът продава на Русия въжето на което ще бъде обесен... :) Апропо LNG не е изкопаемо.Тва е бая ама бая високотехнологична история.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПараПетко

    01 Sep 2023 14:08ч.

    """....пропо LNG не е изкопаемо.Тва е бая ама бая високотехнологична история...."""'kolko да е техо-логино., колко хладилникат ??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @ ЗИП

    01 Sep 2023 16:03ч.

    Зип, преди да избързате да препикаете коментарното поле със екзотично слабоумни коментари ви препоръчвам да се консултирате с интернет, какъвто явно имате. Твърдението ви, че LNG не е изкопаемо, е толкова съдържателно, колкото би било твърдението, че замразена вода не е вода, или домати в шопска салата не са растения. Както лаконично отбелязва Thenewone - забавен текст. Хубавията на думата 'забавен' в нашия език е прекрасна. Текста на статията е забавен във всяко отношение, забавен като умствено забавен, и забавен като причиняващ веселие в читателя. "...страните от ЕС са работили толкова усилено, за да се откажат от руския изкопаем газ по тръби.." - хора с по-силна памет навярно помнят колко усилено е работено по въпроса. Усилено в смисъл, че кранът на тръбата Северен Поток откъм ЕС бил толкова ръждясал, че никой от ЕС не успял да го затвори за да спрат таз газ. От другата страна пък, кухите руснаци изведнъж отбелязали, че изобщо не се били сетили да сложат кран. И какво да правят, решили, че най-смислено е да взривят тръбата. Ама не откъм тяхната страна, да не изглежда подозрително. Ето друг гениален непротиворечащ си абзац: ''Енергийният комисар Кадри Симсон заяви, че блокът "може и трябва да се отърве напълно от руския газ възможно най-скоро, като все пак не забравя за сигурността на доставките". - Като се отърват от този газ, блокът може да си напечата хартиени парички, да ги навият на сламки, и да смучат газ от космоса. Той ще е най-високо технологичен ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитал не е ли собственост на американското мекере Иво Прокопиев?

    01 Sep 2023 14:07ч.

    И не само това. Издържа се от американски фондове. Затова, не му четете помията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sinner

    01 Sep 2023 14:10ч.

    Най-интересното е, че такъв анализ е публикуван в "капитал". Накъде върви евроатлантическата преса у нас!? Тц, Тц!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нищо не могат да направят с фактите

    01 Sep 2023 14:17ч.

    Но не забравят да вмъкват пропаганда и лъжи. "Кремъл да прекрати доставките, както направи с тръбопроводния газ през миналата година". Русия не е прекратявала доставките на газ. Дори и в момента доставя по тръби през Украйна. Не е нарушила НИТО един договор за доставка на газ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мениджмънтът на “Газпром”

    01 Sep 2023 17:49ч.

    изпълни чинно политическата поръчка да удари Европа чрез спиране на доставките в нарушение на договорите. И това вече струва на компанията загуби от десетки милиарди долари, а през следващите 10 години ще доведе до пропуснати приходи от няколко трилиона долара. Приказките как Русия щяла да компенсира загубите с износ за Китай и други пазари в Азия, се оказаха розов сън на пияния и дрогиран Медведев. А докато санкциите паднат (не по-рано от 2030 г.), от кокошката със златните яйца “Газпром” ще е останала само перушината. Както се оказа, газ има на много други места по планетата, включително под носа ни в Черно море.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Четящ

    01 Sep 2023 20:09ч.

    Под носа ни може и да има газ, но зад нас има голям краварски и ни чака да се наведем да подушим газа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Очаквайте по-скъп бензин

    01 Sep 2023 15:02ч.

    Вчера ОПЕК+ се срещнаха и се договориха за намаляване на добива на нефт. Днес ще обявят с колко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Израел обмисля да изнася газ към Европа по газопровод през Турция, твърди издаваният в Лондон саудитски вестник "Ашарк Ал Аусат", цитиран от CNN Turk и БТА

    01 Sep 2023 15:33ч.

    Телевизионният канал отбелязва, че публикацията в арабския вестник идва на фона на продължаващо затопляне на отношенията между Турция и Израел в следствие на предприетите взаимни стъпки. ....... Под заглавие "Нетаняху обмисля газопровод до Европа през Турция" - саудитският вестник твърди, че израелският премиер е инструктирал свои служители да проучат алтернативи на сегашния ИЗНОС на ГАЗ от ИЗРАЕЛ. Един от разглежданите варианти е изграждането на подводен тръбопровод от Турция до най-голямото израелско офшорно газово находище Левиатан, пише "Ашарк Ал Аусат". ....... Според този план газът ще бъде насочен към Турция, а от там - към южноевропейските държави. Като подчертава ключовото значение на Турция в този план, саудитският вестник посочва, че "предложеният газопровод има за цел да свърже ключовия турско-европейски газопровод с богатите газови запаси в Израел и съседни региони като Египет и ОАЕ".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Както казва народа:

    01 Sep 2023 15:37ч.

    "Трай коньо за зелена трева". "изграждането на подводен тръбопровод от Турция до най-голямото израелско офшорно газово находище Левиатан"???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Затова

    01 Sep 2023 15:59ч.

    атакуват дългосрочните договори

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Марков: Голяма опасност е надвиснала над България: Да се молим да не гръмне "Балкански поток“!

    01 Sep 2023 15:36ч.

    Феноменът Орбан направи и едно предупреждение: Унгария и Сърбия ще считат взривяването на “Балкански поток“, подобно на “Северен поток“, за обявяване война на двете страни с всички последици от това. Между другото, Ердоган направи първата си международно визита именно в Унгария преди седмица при откриването на Световното по лека Атлетика. Защото само Орбан публично го подкрепи преди изборите от Евро лидерите. Неслучайно Султана заяви, че ще се върне в унгарската столица на 18 декември за подписване на Стратегически договор за взаимопомощ с маджарите. Така, че Орбан и Вучич ще имат 100% подкрепа по темата. ............... На нас ни остава да се молим да не гръмнат тръбите в България, че СОРОСОИДНОТО ни правителство така разгради държавата, че освен мигранти, ще надойдат и диверсанти. ....................... Опазването на границата, като част от националната ни сигурност, е работа и на армията. Но ние нямаме министър на отбраната. Вместо да е на границата, той е духнал далеч зад границата. Вживял се е на украински военен министър, но както показват данните от фронта, напрягането му не дава резултати. .......... https://pogled.info/bulgarski/georgi-markov-golyama-opasnost-e-nadvisnala-nad-balgariya-da-se-molim-da-ne-gramne-balkanski-potok.160003

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • То за обявяването на война ясно,

    01 Sep 2023 17:24ч.

    ама как ще разберат кой е думнал тръбата. Като всеки популист и Орбан говори глупости.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи