Автор: obektivno.bg
Лобито на химическата промишленост в Брюксел харчи милиони евро годишно за лобизъм пред европейските институции, показват данни от регистъра за лобизъм на ЕС. Парите се харчат с цел да повлияят на политиките и решенията на европейските институции в областта на химическата индустрия: отлагането на преразглеждането на регламента REACH от 2006 г., който регистрира, оценява и ограничава химикалите; отхвърляне на предложената забрана на т.нар. вечни химикали (PFAS); отлагане на плановете за намаляване на употребата на пестициди с 50% до 2030 г. и за спиране на износа на забранени химикали.
Анализ, базиран на данни от LobbyFacts, показа, че от 50-те лобиста с най-високи разходи в регистъра за прозрачност на лобистите в ЕС, химическото лоби харчи повече за лобизъм пред институциите на Евросъюза от технологичното и енергийното лоби.
Химическото лоби е представено от 4 компании (Bayer, ExxonMobil Petroleum & Chemical, Dow Europe и BASF) и 3 търговски асоциации (лобито на химическата промишленост в ЕС CEFIC, германският еквивалент Verband der Chemischen Industrie (VCI) и Plastics Europe). Заедно те декларират, че са похарчили 33,5 милиона евро за лобиране пред институциите на ЕС през последната година, за която има налични данни.
Данните за последното десетилетие, публикувани от LobbyFacts, показват, че тези 7 големи химически компании са декларирали общи разходи за лобизъм от 293 милиона евро. Тези 7 корпоративни лобита също така са получили 495 пропуска за достъп до Европейския парламент и 249 срещи (от декември 2014 г. насам) с представители на най-високо равнище в Европейската комисия. От тези седем компании три (BASF, Bayer и VCI) са от Германия.
През 2015 г. СЗО определи глифозата – най-широко използвания хербицид в света и основния химикал за унищожаване на плевелите в Roundup на „Монсанто“ – за вероятен канцероген за хората.
Водещите производители на химикали в ЕС Bayer, Dow Europe и BASF заедно са похарчили 12 милиона евро през 2022 г., като са изброили PFAS (т.нар. вечни химикали) или REACH (регламент за употребата на химикали в Европа) като проблеми, за които лобират. Bayer лобира и за подновяване на разрешителното за употреба на хербицида глифозат за още 10 г. в ЕС. През ноември миналата година Европейската комисия (ЕК) реши да удължи разрешението за употреба на глифозат в Европа с 10 години, въпреки че държавите-членки не успяха да постигнат съгласие относно хербицида, който е активната съставка в препарата Roundup на „Байер“
Проверка на Обективно.БГ в регистъра за лобизъм на Европейския показва, че американската компания „Монсанто“, която беше купена от „Бейер“, е платила 4,2 млн. евро (4 225 000 евро) за лобизъм в Европейската комисия, включително за срещи с еврокомисаря по земеделие, за да бъде разрешена употребата на хербицида глифозат в ЕС.
През 2018 г. германският концерн „Байер“ купи „Монсанто“ и продължи да лобира за подновяване на разрешението за хербицида глифозат да бъде използван в Европа. Според регистъра за лобизъм на Европарламента „Байер“ е платил 6,6 милиона евро през 2021 г. и 6 милиона евро през 2022 г. за лобизъм, като един от посочените лобистки интереси, за които е дал тези колосални суми, е „Ревизия на максимално допустимите остатъчни нива на глифозат“.
Освен това „Байер“ финансира специално създадена група, която лобира за подновяване на разрешителното на хербицида в ЕС, което изтича през 2023 г. – Glyphosate Renewal Group. Тази група е платила за лобистка дейност 850 000 евро общо през 2019, 2021 и 2022 г., показват данните в регистъра за лобизъм на Европейския парламент.