Страните от Европейския съюз (ЕС) са внесли руски петрол и газ на стойност 29 млрд. евро през 2023 г. Това са данни на статистическата служба Евростат, съобщава ТАСС.
Така обемът на покупките намалява 2,9 пъти спрямо 2022 г., когато цената на петрола беше средно 100 долара за барел. През 2021 г., преди въвеждането на антируските санкции след началото на специалната операция в Украйна, обемът на доставките е бил около 81,9 млрд. евро, което е 2,8 пъти повече от 2023 г., добавя ТАСС. Обемът на общия стокообмен между ЕС и Русия към края на миналата година възлиза на около 89 млрд. долара. Износът за Европейския съюз достигна над 50 млрд. долара, а вносът оттам – 38 милиарда.
След началото на специалната военна операция някои страни от ЕС взеха курс към отказ от руски енергийни ресурси. На 5 декември 2022 г. влезе в сила ембаргото на Евросъюза върху морските доставки на петрол от Руската федерация. Страните от Г-7, ЕС и Австралия въведоха таван на цените за морския руски петрол от 60 долара за барел за техните кораби и територии. От 5 февруари 2023 г. подобни ограничения започнаха да важат за доставките на петролни продукти от Русия. В някои страни от ЕС, например в Германия, започнаха да отказват да купуват руски газ. Ситуацията с енергийната сигурност на общността се влоши и със саботажа на "Северен поток". Някои европейски експерти отбелязаха, че тази политика на общността е довела до бързо повишаване на цените на енергията.
Следвайте "Гласове" в Телеграм